Nejdřív uklidnění, pak útok. Hamás chtěl odvést pozornost Izraele k jiným ozbrojencům

ČTK ČTK
7. 12. 2023 11:12
Radikální palestinské hnutí Hamás před útokem ze 7. října uvedlo Izrael v omyl a "falešný pocit klidu" tím, že mu poskytlo zpravodajské informace o další ozbrojené skupině Islámský džihád. Ve čtvrtek to uvedl list The Washington Post s odkazem na zdroje z izraelských tajných služeb, podle nichž Hamás plánoval svůj překvapivý útok na Izrael více než rok.
Izraelské tankistky zneškodnily 7. října mnoho teroristů Hamásu. | Video: Asociated Press, Aktuálně.cz/N12

Při plánování útoku se Hamás řídil bojovými plány, které vycházely z otevřených zdrojů a zpravodajských informací.

Hamás "poskytl Izraeli zpravodajské informace o Islámském džihádu, aby posílil dojem, že má zájem o spolupráci", řekl listu nejmenovaný izraelský zdroj.

V posledních měsících se také u plotu v Pásmu Gazy konaly velké demonstrace, aby si izraelské síly zvykly na pohled na davy lidí na hranicích, řekla deníku bývalá důstojnice izraelské armády Miri Ejsinová.

Izraelská armáda a odpovědní činitelé se podle ní navíc více obávali libanonského šíitského hnutí Hizballáh. "Byly tam plány, které se braly velmi vážně - na severu, s Hizballáhem," řekla.

Hamás ve veřejných prohlášeních i v soukromé diplomacii po léta tvrdil, že mu jde spíše o ekonomické budování Gazy než o obnovení konfliktu s Izraelem. Šéf vojenské rozvědky Aharon Haliva v září 2022 uvedl, že ačkoli se Hamás podílí na vojenských aktivitách, "vidíme, že procesy, které jsou vůči Izraeli podnikány za účelem stabilizace ekonomiky a umožnění vstupu dělníkům, mají potenciál přinést roky klidu".

Útok, při němž zahynulo na 1200 lidí a dalších zhruba 240 Hamás unesl, Izraelce šokoval. Premiér Benjamin Netanjahu a vojenští velitelé obyvatele léta ujišťovali, že Izrael Hamás zastrašil a jeho bojovníci jsou bezpečně zajištěni uvnitř Pásma Gazy. Napříč izraelskou armádou však analytici již několik měsíců varovali, že se chystá víceúrovňový útok: bezprecedentní průnik do Izraele po zemi, vzduchem i po moři.

Mnoho z 3000 bojovníků, kteří se 7. října za úsvitu vydali k plotu na hranici Izraele s Gazou, u sebe mělo bojové plány s konkrétními instrukcemi, sdělili izraelští zpravodajští důstojníci listu The Washington Post.

Plány podle nich obsahovaly mapy vnitřních struktur vojenských základen a obcí, rozsáhlé seznamy zbraní a vybavení, které používaly jednotlivé jednotky, a kontrolní seznamy pro zabíjení a unášení mužů, žen a dětí. Ozbrojenci měli příkazy, aby rukojmí zabíjeli, pokud se ukáže, že jsou s nimi příliš velké potíže.

List The New York Times dříve uvedl, že izraelské bezpečnostní složky měly už od loňského roku ve svých rukou dokument, který popisoval útok Hamásu na izraelské území. Podobný postup pak Hamás skutečně použil 7. října. Izraelské bezpečnostní složky však tento plán vyhodnotily jako příliš ambiciózní a mimo bojové schopnosti palestinského hnutí, napsal list.

Video: Pro to už na Západě nebude pochopení. Reportér popsal míru destrukce v Gaze (30. 11. 2023)

Spotlight Aktuálně.cz - Martin Novák | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy