Městská zeleň pohltí až čtvrtinu nebezpečného prachu

Pavel Baroch
10. 3. 2008 10:25
Dokazuje to nová studie zveřejněná v Bruselu
V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem.
V září by mělo místní zastupitelstvo rozhodovat o změně územního plánu, která by obnově golfového hřiště zabránila. Ještě předtím chtějí odpůrci kácení v Klánovickém lese demonstrovat před pražským magistrátem. | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Brusel - Vysazování stromů ve městech může snížit znečištění ovzduší drobnými časticemi prachu až o čtvrtinu. Konstatuje to nová studie, na kterou upozorňuje únorové vydání ekologického zpravodaje Evropské komise v Bruselu.

Jemný, pouhým okem neviditelný prach je podle posledních vědeckých poznatků pro lidské zdraví velmi nebezpečný. Vniká hluboko do dýchacího ústrojí a mohou se na něj vázat i rakovinotvorné látky. Do ovzduší se prach dostává například z výfuků aut nebo z komínů továren. Vysoké koncentrace prachu jsou například na Ostravsku nebo v Praze, ale kvůli topení uhlím i v mnoha malých obcích.

"Klíčová role stromů pro kvalitu ovzduší ve městech je známa už dávno. Dosud ale nebxla prozkoumána jejich schopnost pohlcovat také prachové mikročástice," komentoval expertní zprávu Martin Skalský z ekologického sdružení Arnika. Studie prokázala, že stromy dokáží prach zachycovat na povrchu svých listů či jehličí.

Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Radikální pokles znečištění

Vědci zkoumali schopnosti stromů pohlcovat částice menší než deset mikrometrů ve skotském Glasgowě a v anglických městech Birmingham, Wolverhamptom a Coventry v kraji West Midlands.

Výzkumníci vytvořili také statistický model, který ukázal, jak by se snížila koncentrace prachu, kdyby se vysadily další stromy. Znečištění by přitom mohlo poklesnout o 7 až 26 procent.

Pokud by se například v kraji West Midlands rozšířily oblasti osázené stromy ze současných 3,7 procent na 16,5 procent rozlohy, koncentrace drobného prachu by se snížily o 19 procent. Rozšíření zelených ploch až na teroretické maximum 54 procent by vedlo k 26procentnímu poklesu. To by znamenalo, že by v ovzduší bylo každý rok o 200 tun prachových mikročástic méně.

Stromy v Glasgowě polapí pět tun prachu

A například ve skotském Glasgowě je možné snížit koncentrace prachu o šest procent, pokud by se zeleň rozšířila ze současných 3,6 procent rozlohy města na osm procent.

Trvá to asi sto let, než ze sazenice dubu vyroste solitérní strom.
Trvá to asi sto let, než ze sazenice dubu vyroste solitérní strom. | Foto: Ondřej Besperát

Už nyní přitom ve skotském hlavním městě polapí stromy každý rok bezmála pět tun mikroskopických částic prachu.

"Kdybychom osadili čtvrtinu volných ploch v našich městech stromy, průměrné koncentrace nebezpečného prachu by poklesly o dvě až deset procent," řekl Martin Skalský ze sdružení Arnika.

Vědci prokázali, že nejlepšími pohlcovači prachu jsou stromy s velkým povrchem listů a jehlic, tedy třeba jasan, borovice či modřín.

"Je to další důvod pro to, abychom o městkou zeleň pečovali a dřeviny káceli jen ve skutečně závažných případech. Z nové studie jasně vyplývá, že zelené plochy ve městech je vhodné rozšiřovat," poznamenal Skalský.

Vědci ovšem upozornili i na to, že pohlcování prachových částic má i svá rizika. Prach totiž nezmizí, ale hromadí se v půdě pod stromy. Některé stromy navíc vylučují těkavé organické látky, které přispívají ke vzniku přízemního ozonu.

 

Právě se děje

Další zprávy