Praha - Politici napříč celým spektrem se snaží najít řešení patové situace, kterou přivodil Ústavní soud tím, že prozatím odsunul konání předčasných voleb na neurčito. Dnes se k tomu sejdou na Hradě šéfové parlamentních stran, šéfové obou komor Parlamanetu a premiér Jan Fischer s prezidentem Václavem Klausem.
Aťz už vymyslí jakoukoliv kličku, jak termín 9. a 10. října zachránit, hodlá toto řešení advokát Jan Kalvoda opět napadnout u Ústavního soudu. Inkriminovanou stížnost poslance Miloše Melčáka na neústavnost předčasných voleb, na jejímž základě soudci volby odložili, podával právě Kalvoda.
Kalvoda MF DNES řekl, že si dovede představit tři cesty, kterými se budou chtít politici ubírat: vyhlásit volby na jiný blízký termín, narychlo trvale změnit ústavu či třikrát rychle za sebou odehrát navržení vlády a vyslovení nedůvěry.
Právě druhá z možností, spočívající ve schválení senátního návrhu zákona, který už prošel dvěma čteními ve Sněmovně, je poměrně pravděpodobná. "ODS je připravena okamžitě podpořit obecný zákon o možnosti rozpuštění Poslanecké sněmovny. Takový zákon by do budoucna předcházel podobným situacím a krizím," uvedl Mirek Topolánek.
Příslušnou novelu by podle lídrů dvou nejsilnějších stran bylo možné v parlamentu schválit v řádu dnů. "To by taky bylo hodno ústavní stížnosti," komentoval podobnou variantu pro MF DNES Kalvoda.
Blogeři Aktuálně.cz: Bezcharakterní Melčák? Ochránce ústavy? |