Malé strany už se nechtějí přetahovat o voliče. Zvažují společné kandidátky pro parlamentní volby

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
16. 11. 2016 20:00
Zelení, starostové, piráti, evropští demokraté nebo soukromníci. Ti všichni zvažují možnou spolupráci malých stran s cílem sestavit společné kandidátky pro poslanecké volby v roce 2017. Zástupci těchto uskupení se kvůli tomu sešli na několika neformálních schůzkách. Jde jim primárně o to sesbírat více hlasů, než kolik by jich dostali, kdyby kandidovali proti sobě a přetahovali se o voliče. Nejiniciativnější se v těchto snahách zatím jeví STAN a zelení. Kdo a s kým bude kandidovat však ještě není ani zdaleka jasné.
Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík
Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík | Foto: Radim Beznoska

Praha – Malé strany jako zelení, starostové, piráti nebo třeba evropští demokraté či soukromníci vyjednávají o spolupráci, přesněji o společných kandidátkách pro parlamentní volby v roce 2017. Kdo, s kým a za jakých podmínek řešili jejich zástupci v posledních dnech na několika neformálních schůzkách.

Starostové se potkali se soukromníky v úterý a o týden dříve proběhla schůzka šéfa pirátů Ivana Bartoše s předsedou zelených Matějem Stropnickým. S místopředsedou STAN Stanislavem Polčákem Bartoš ten den telefonoval. Stropnický se pak viděl se zástupci pirátů ještě o víkendu.

"Ano, snažíme se co nejvíce malých subjektů integrovat, aby nedocházelo ke ztrátám hlasů," vysvětil smysl sjednocování Polčák. Narážel přitom na to, jak se malé strany ve volbách přetahují o voliče místo toho, aby jejich hlasy společně "sečetly" pod jednou politickou značkou. Nejiniciativnější v těchto plánech jsou STAN a zelení, obě strany přitom mají obdobnou vizi liberální volební platformy – nikoli však společnou, každá strana razí vlastní variantu.

STAN chce kolegům z menších stran nabídnou kandidátku, kterou zatím pracovně nazývá "blok STANu". "Všichni, které jsme oslovili, zatím souhlasí, že STAN je přirozeným přístavem, že jsou schopní s námi spolupracovat na krajské i celostátní úrovni," hodnotil výsledky neformálních schůzek Polčák.

Mají dvě podmínky spolupráce. Strany se musí dohodnout na programu i na osobnostech, jež je mají na výsledné kandidátce zastupovat. Zatímco se zelenými se starostové zřejmě nedohodnou, mohou uspět u SNK ED. Místopředseda evropských demokratů Jiří Witzany v úterý potvrdil, že se s kolegy nebrání spolupráci jak se starosty, tak ani jednání s TOP 09.

STAN momentálně pracuje se dvěma plány pro sněmovní volby. Prvním je blok malých stran, které vytvoří pro poslanecké volby na podzim příštího roku vlastní kandidátku. V druhém plánu – pokud partneři budou souhlasit – by starostové chtěli s novými spojenci zajít třeba za lidovci, TOP 09 nebo ODS nabídnout se jim na velkou pravicovou kandidátku, kterou chystá předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Problém je však se zelenými a piráty, kteří do zamýšleného politického tržiště nezapadají. STAN totiž chce spolupracovat jen s některými zelenými, Polčák z nich přitom výslovně vyloučil Matěje Stropnického. Piráty naopak Polčák považuje za vhodné partnery.

Piráti však uspořádali anketu, z níž vyplynulo, že nechtějí jít do předvolební koalice s nikým. "Hlasovali jsme v anketě o postupu do voleb a rozhodnutí pro volby je takové, že chceme samostatnou kandidátku, která je otevřená i pro členy jiných stran, které nekandidují samostatně nebo v nějakých koalicích," upřesnil Bartoš. Tak to také napsal kolegům ze strany ve webové diskusi nazvané "Evidence lobbistických kontaktů" a stejný postoj sdělil před pár dny i Stropnickému a Polčákovi.

Podle sociologa Jana Herzmanna by uskupení malých stran potřebovalo nějaký "tahák", aby mohlo pomýšlet na nějaký výraznější volební úspěch. "Aby malé strany měly šanci zásadně promluvit do složení poslanecké sněmovny a nebylo jejich jediným cílem získat pět procent, musely by se spojit s někým, kdo má image celostátně působícího subjektu," zhodnotil šance sociolog.

 

Právě se děje

Další zprávy