Vydírání, výpalné, zbraně. Žalobkyně dostala k soudu členy mafiánské Luhaňské brigády

Jan Horák Jan Horák
27. 6. 2022 18:28
Členové ukrajinské mafie z Moravy, zaměření na krajany z byznysu, jdou k soudu. Jak zjistilo Aktuálně.cz, státní zástupkyně podala obžalobu na sedm příslušníků takzvané Luhaňské brigády. Budou se zodpovídat z účasti na organizované zločinecké skupině, vydírání či nedovoleného ozbrojování. Mezi obžalovanými je i přední postava údajného spolčení. Pachatelům v případě uznání viny hrozí až 12 let.
Pavlo Nikoljuk (uprostřed) už dostal v roce 2010 osmiletý trest za padělání, podvod a nedovolené ozbrojování.
Pavlo Nikoljuk (uprostřed) už dostal v roce 2010 osmiletý trest za padělání, podvod a nedovolené ozbrojování. | Foto: ČTK

Loni 19. října zasahovala Národní centrála proti organizovanému zločinu na několika místech na jižní Moravě. Jedním z nich byla brněnská část Bystrc. Policisté si došli pro sedm členů takzvané Luhaňské brigády. Jde o jednu z nejvýraznějších ukrajinských mafií, která působí mimo domovské území.

Luhaňská brigáda se zaměřuje na vydírání podnikatelů ukrajinského původu. Pod smyšlenou legendou hrozby od jiné zločinecké skupiny je nutí k tomu, aby jim platili za ochranu, takzvané výpalné. Skupina působila právě v Brně a okolí. Po necelých osmi měsících od razie se případ dostal k soudu.

"Obžalobu v této věci jsem podala 17. června. Kvalifikace je u jednotlivých osob různá, ale jedná se zejména o zvlášť závažné zločiny vydírání a účast na organizované zločinecké skupině," potvrdila Aktuálně.cz dozorová státní zástupkyně Tereza Paseková z úřadu brněnského městského žalobce.

Dva a půl milionu korun na výpalném

Podle zjištění Aktuálně.cz je mezi sedmi obžalovanými také Pavlo Vasiljovič Nikoljuk, který je považovaný za hlavu Luhaňské brigády. Od loňského zásahu sedí ve vazbě. Spolu s ním jsou vazebně stíhaní další tři lidé, všem hrozí v případě uznání viny až 12 let vězení.

Nikoljuk je pro zdejší justici známou postavou. V roce 2010 dostal pravomocný trest osmi let vězení za to, že s dalšími dvanácti komplici z Luhaňské brigády obchodovali s falešnými dolary a eury nebo si nelegálně opatřovali zbraně. Původně dostal Nikoljuk 13 let, ale po změně zákona musel odvolací soud trest zmírnit.

V nynější kauze jdou před soud také dvě ženy. Podle žalobkyně se staraly o to, aby zakryly původ peněz z výpalného. "Dvě ženy jsou stíhané pro legalizaci výnosů z trestné činnosti," podotkla žalobkyně Paseková. Skupina měla podle obžaloby získat vydíráním od 15 podnikatelů 2,5 milionu korun, ženy z nich přes své bankovní účty vypraly 865 tisíc.

Sedmý člen gangu čelí obžalobě také z nedovoleného ozbrojování a výroby a distribuce drog. Podle státní zástupkyně se snažil vyrábět zbraně a výbušniny s hromadnou účinností. Osmý člen Luhaňské brigády je stíhaný zvlášť, protože se zdržuje v zahraničí.

Vzbudit v podnikatelích strach o život

"Organizovaný zločin dnes už z většiny nemá podobu jako v 90. letech, není tolik spojený s vraždami či vydíráním. Ačkoliv občas k nim při finančních deliktech dojde. Odpovídá tomu i případ takzvané Luhaňské brigády, který jsme rozkryli. Když se takové projevy 90. let objeví, je důležité, abychom na ně rychle reagovali," řekl Aktuálně.cz ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

Skupina na jižní Moravě působila dlouhodobě. U podnikatelů si vymáhali výpalné nárazově, ale u některých dosáhli i na pravidelné platby za "ochranu". "Cílem mělo být zastrašit poškozené a vzbudit v nich důvodné obavy o život, zdraví a majetek," informoval mluvčí centrály Jaroslav Ibehej.

Video: Policie České republiky

Podle informací Aktuálně.cz však kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu, jimž při zásahu pomáhal Útvar rychlého nasazení či jihomoravské speciální pořádkové jednotky, během vyšetřování získali poznatky, že vydíraných je výrazně víc. Stejně jako vybraného výpalného. Někteří podnikatelé se však ze strachu bojí mluvit.

"Je obtížné jednotlivá jednání prokázat," řekla k tomu dozorová žalobkyně. Případ bude u Městského soudu v Brně vyřizovat senát soudce Aleše Dufka. Dufek v roce 2011 vyhrál konkurz na šéfa soudu, ale tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil ho odmítl jmenovat. Dufek byl jako soudce společníkem v hazardní firmě, zákon přitom soudcům zakazuje podnikat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 32 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy