Lidé si cení výběru v obchodě, až pak svobodných voleb

Iva Nachtmannová
16. 11. 2007 18:01
Průzkumy k výročí 17. listopadu posuzovaly spokojenost
Plná peněženka je fajn, protože "nahoře" toho stejně moc neovlivním, myslí si občané.
Plná peněženka je fajn, protože "nahoře" toho stejně moc neovlivním, myslí si občané. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Svoboda, kterou lidem v Česku umožnily změny v listopadu 1989, je pro většinu z nich cenná. Hlavně tím, že je co nakupovat.

Vyplývá to z průzkumu agentur STEM a Centra pro výzkum veřejného mínění z počátku listopadu. Sociologové se lidí ptali, jak se jim zamlouvají změny, ke kterým u nás došlo.

Možnost nákupu zboží a služeb hodnotí Češi, Moravané a Slezané v žebříčku polistopadových změn jednoznačně nejlépe - vidí to tak 92 % občanů.
 
Příznivě vnímají lidé i existenci demokratických voleb a svobodu médií. Převážná většina lidí je spokojena i s tím, že mají možnost vzít osud do svých rukou a šanci prosadit se - souhlasí 80 % občanů.
 
Převážuje i kladný postoj ke vzniku samostatného českého státu - za příznivou změnu ho považuje 70 % lidí. Zhruba 60 % občanů považuje za příznivou skutečnost i to, že jsme se stali členy NATO a Evropské unie.

Mravy upadly

Navzdory tomu, že se lidem v Česku líbí výběr a dostupnost služeb a zboží, o něco méně "nadšeně" už hodnotili zavedení tržní ekonomiky. Jako klad ji hodnotilo 70 % dotázaných.

Celkovou kvalitu života hodnotí kladně pouhých 55 % respondentů ČR, 45 % ji považuje za nepříznivou.

Nejhůře se od sametové revoluce podle občanů vyvíjela bezpečnost, pořádek a mezilidské vztahy. Úroveň slušnosti mezi lidmi hodnotí kladně jen pětina občanů, naopak negativně její vývoj vidí přes 80 procent osob starších osmnácti let.

Lepší život, stejný status

Podobný průzkum provedlo v minulém týdnu také Centrum pro výzkum veřejného mínění, s tím rozdílem, že oslovilo respondenty od patnácti let, a ne od osmnácti.

Podle CVVM jen 32 % občanů považuje současné poměry v zemi za lepší než před listopadem 1989. Šestnáct procent si myslí, že je dnes hůř, a 34 % tvrdí, že nelze jednoznačně říci, v které době bylo lépe.

Když se ale dostalo na osobní život respondenta, hodnocení vyšlo o dost lépe. Lidé si mnohem častěji pochvalují lepší životní úroveň. Přitom téměř polovina z dotázaných si myslí, že se nezměnilo jejich společenské postavení.

Svoboda bez vlivu?

Zajímavé je porovnání možností svodobně vyjádřit svůj názor, včetně náboženského a politického. Téměř 80 % lidí souhlasí s tím, že mohou o všem otevřeně mluvit, mohou vstoupit do jakékoliv organizace, můžou se svobodně rozhodnout, jestli se budou zajímat o politiku.

Přitom ale když jde o jejich pocit, že mají vliv na věci veřejné, má ho jen 23 % občanů. Zdá se, že ani soustavný zájem o politiku nebo vstup do politické strany či hnutí za cokoliv jim nepřipadá jako účinný způsob, jak měnit věci kolem sebe.

 

Právě se děje

Další zprávy