Dary na prezidentskou kampaň: Pavel už má účet téměř plný, Babiš ji platí z peněz ANO

Radek Dragoun jkr Radek Dragoun, jkr
25. 11. 2022 5:29
Už v pátek bude jasné, kdo se bude oficiálně ucházet o Hrad. Ministerstvo vnitra oznámí, kteří kandidáti nasbírali dostatečný počet podpisů, a necelé dva měsíce před prezidentskými volbami naplno začne kampaň. Petr Pavel, který je podle průzkumů favoritem, už vybral přes 32 milionů korun. Pro první kolo voleb může každý kandidát utratit nanejvýš 40 milionů, pro druhé dalších 10 milionů.

Poznámka: Počet darů - započteny jsou dary v hodnotě 50 korun a více. Jako nejvyšší dar je uveden poslední dar nejvyšší hodnoty k danému datu.

Jak chodily dary kandidátům

Seznam milionových darů

Svůj vlastní transparentní účet zatím nevyužívá jeden z nejvážnějších kandidátů - expremiér Andrej Babiš, šéf hnutí ANO. Z jeho účtu odešel jen šestikorunový poplatek. "Andrej Babiš má s hnutím ANO podepsanou smlouvu o vedení kampaně. Ta bude financovaná z transparentního účtu hnutí, který byl speciálně zřízený pro prezidentské volby," řekl mluvčí hnutí Martin Vodička. 

I na něm se dlouhou dobu nic nedělo. Teprve ve čtvrtek z něj odešly první platby za téměř 900 tisíc korun. Naopak hnutí ANO na něj zaslalo 10 milionů korun. 

Na rozdíl od ostatních kandidátů se Babiš může spolehnout na peníze od své strany. Podporovatele proto nikde o příspěvky nežádá. Na jeho osobní transparentní účet mu přišly především stovky darů po koruně či haléřích doplněné kritickým vzkazem či urážkou od odpůrců. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy