Libye jako sídlo StB. Informovala Prahu o terorismu

Pavel Baroch
16. 10. 2011 15:30
Nové údaje o působení československé rozvědky v zemi plukovníka Kaddáfího
To bývávali kamarádi...
To bývávali kamarádi... | Foto: ČTK

Praha/Tripolis - Pádem režimu Muammara Kaddáfího definitivně končí i jedna éra československých komunistických agentů. V 70. a především v 80. letech sloužila Libye jako sídlo vojenské rozvědky.

Nově zveřejněné údaje z archivů, které publikoval někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Pavel Žáček v odborném časopisu Paměť a dějiny, ukazují, že agenti v Tripolisu shromažďovali informace o teroristech.

V hlášení se několikrát objevuje i jméno arabského politika Jásira Arafata, šéfa největší palestinské ozbrojené organizace Fatah a hlavního vůdce bojů proti Izraeli za samostatnou Palestinu. Pod jeho vedením postupně přešla organizace od ozbrojeného boje k politickému jednání, což vedlo ke konfliktům s radikálním křídlem palestinského odporu vůči Izraeli.

Krycí název Ropa

Pavel Žáček připomíná, že agenturní činnost z Libye začala na začátku roku 1977, když se vedoucím rezidentury v Tripolisu s krycím jménem Ropa stal plukovník František Sýkora. Oficiálně byl sice jmenován vojenským a leteckým přidělencem, to ovšem byla pouze krycí činnost pro důležitější úkoly.

"Buďte si neustále vědom, že hlavním cílem Vašeho vyslání do zahraničí je plnění agenturních úkolů vyplývajících z nařízení vydaných Vám ústředím," cituje Žáček z historických dokumentů v článku Vojenské zpravodajství z Libye a terorismus.

Sýkora měl získávat informace například z diplomatických sborů zemí arabského světa, z odbojových hnutí podporovaných Libyí, od expertů pracujících v Libyi a majících vztah k ČSSR. Dostal i za úkol vybudovat agenturní síť nebo získávat vzorky bojové techniky NATO.

"Cílem výstavby agenturní sítě je zajistit trvalé a systematické dodávání hodnotných zpráv vedoucích k rozkrývání zámyslů imperialistických mocností a jednotlivých arabských států k ovlivňování dalšího vývoje na Blízkém východě," uvádí se v jednom z dokumentů.

Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace.
Ne vše je tu veřejné. Zde jsou osobní svazky prověřovaných osob pro účely lustrace. | Foto: Ludvík Hradilek

"Vliv Libye na vývoj meziarabských vztahů vytváří pro Vás jednu z nejdůležitějších oblastí informačního zájmu," stojí dále v zápise.

Nepříliš úspěšný Sýkora

Plukovníku Sýkorovi se ovšem příliš nedařilo. Na zahraniční rezidenci Ropa pobýval od února 1978 do listopadu 1982 a agenturní síť se mu za tu dobu nepodařilo vytvořit.

"Rezident sice rozpracoval tři zpravodajské adresy arabského původu, nicméně pouze jednoho z nich dostal až do stadia adepta na vědomého informátora," poznamenal Žáček. Jenže kvůli nízké kvalitě informací agenta ústředí v Praze neschválilo.

Moc úspěšný nebyl Sýkora ani při získávání vzorků bojové techniky zemí NATO, i když v tomto případě už byl hodnocen o něco lépe.

Výměna stráží v Tripolisu

V roce 1982 vyměnil Sýkoru v Tripolisu plukovník Václav Hataš, jehož hlavním úkolem bylo "sledovat a vyhodnocovat strategické zámysly a konkrétní opatření USA a zemí NATO vůči Libyi a dalším arabským zemím Blízkého východu".

Hataš měl zároveň získat jednoho agenta (pramen), jednoho vědomého informátora a dva nové spolupracovníky z řad československých vojenských odborníků.

A očividně si vedl lépe než jeho předchůdce. V archivech je poznat, že nějaké zdroje našel," řekl Aktuálně.cz Pavel Žáček, někdejší ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů.

Terorista míří do Prahy

Například v březnu 1988 vznikl dokument, který popisuje činnost známého arabského teroristy Abú Nidála.

"Vzhledem k příjezdu Abú Salina do Prahy nelze vyloučit snahu Abú Nidála zajistit podmínky pro využití jeho studentů v ČSSR k zapojení do konspirativní sítě zabezpečující teroristické akce vůči zemím západní Evropy," uvádí se v dokumentu.

Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví
Nic tajného zde už není, ale co tu je, ještě nikdo neví | Foto: Ludvík Hradilek

Ze začátku listopadu 1989 je dokument, který popisuje vraždy teroristy Abú Nidála."Do října 1987, kdy se Nidál uchýlil do Libye k trvalému pobytu, nechal zavraždit 156 členů této organizace. Likvidace byla provedena ve výcvikovém středisku v Jufrenu," popisuje zpráva. "Dále došlo k fyzické likvidaci dalších 106 osob v Libanonu."

Dokument dále uvádí, že Abú Nidál se v té době nejspíš vyskytoval v Československu.

"V posledních 14 dnech Nidál v Tropili nezjištěn. Nevylučuje se jeho pobyt v ČSSR, kde dříve dlouhodobě působil a odvolával se na řadu přátel z vysokých čs. kruhů. Je prověřována možnost jeho pobytu ve Francii a Itálii," uvádí záznam z 9. listopadu 1989.

 

Právě se děje

Další zprávy