Letiště začne kontrolovat stopy výbušnin v kufrech. Dejte si na ně zámky, které lze otevřít, vyzývá

ČTK ČTK
26. 4. 2017 11:42
Obsluha pražského letiště začne od poloviny května kontrolovat přítomnost výbušnin v odbavených zavazadlech. Cestujících se opatření nijak nedotknou, případné kontrole přítomni nebudou. Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer. O provedení kontroly se cestující dozvědí podle pásky s upozorněním, kterou bude zavazadlo opětovně zapečetěno.
Letiště začne kontrolovat stopy výbušnin v kufrech. Dejte si na ně zámky, které lze otevřít | Video: Aktuálně.cz

Praha - Pražské letiště začne kontrolovat přítomnost stop po výbušninách v přepravovaných zavazadlech. Od 15. května bude bezpečnostní obsluha vytipovaná zavazadla otevírat a pomocí stěru zjišťovat přítomnost výbušných látek.

Od opatření, které je běžné například na letištích v USA nebo sousedním Německu, si letiště slibuje vyšší bezpečnost cestujících. Pasažéry proto vyzvalo, aby pro zabezpečení zavazadel používali zámky, které může bezpečnostní obsluha otevřít bez poškození.

"Abychom se mohli srovnávat s nejbezpečnějšími letišti Evropy, je potřeba bezpečnostní opatření neustále zlepšovat a reagovat na aktuální situaci," uvedl člen představenstva Letiště Praha odpovědný za oblast bezpečnosti Milan Špaček. Přítomnost stop po výbušninách už letiště kontroluje od roku 2015, zatím ale pouze stěrem z oblečení cestujících a z příručních zavazadel. U takzvaných odbavovaných zavazadel jde o novinku.

Denně v průměru pražské letiště odbaví 20 tisíc zavazadel, během letních měsíců zhruba dvojnásobek. Zavazadel kontrolovaných na přítomnost výbušnin bude jen malá část v řádech promile, řekl manažer provozu bezpečnostní kontroly Matěj Hrdoun.

Vybrané zavazadlo bezpečnostní pracovník otevře, získá stěrem z jeho obsahu kontrolní vzorek a v detektoru prověří možnou kontaminaci výbušným materiálem. Celý proces se uskuteční na specializovaném pracovišti pod stálým dohledem kamer, uvedlo letiště v tiskové zprávě.

Cestujících se tento postup nijak nedotkne, během samotné kontroly nebudou přítomni a o jejím provedení se dozvědí podle pásky s upozorněním, kterou bude zavazadlo zapečetěno. Uvnitř kufru pak najdou zprávu o průběhu kontroly a podrobnější informace včetně instrukcí, jak postupovat, pokud bylo zavazadlo například poškozeno.

Aby bylo možné předejít poškození zavazadel nebo zámků, doporučilo letiště používat certifikované takzvané TSA zámky, které jsou označeny znakem červeného diamantu. Tyto zámky mohou pracovníci ostrahy odemknout speciálním klíčem bez toho, aby je jakkoliv poškodili, doplnil Hrdoun.

 

Právě se děje

Další zprávy