Foto: Ruzyňské letiště začalo vznikat před 85 lety. Podívejte se, jak měnilo tvář

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Před vznikem ruzyňského letiště sloužilo v Praze k letecké dopravě několik ploch. Především ve Kbelích - ty byly jedinou pozemní základnou pro mezinárodní civilní lety. Koncem 20. let se však ukázalo, že Kbely už nestačí - letadla zde přistávala nebo vzlétala každou třetí minutu a víc se jich sem už nevešlo. Proto úřady rozhodly o stavbě nového letiště.
Komise leteckých expertů ministerstva veřejných prací vybrala mírně zvlněnou pláň zvanou Dlouhá míle mezi obcemi Ruzyně, Hostivice, Dobrovíz, Středokluky a Přední Kopanina. Jednou z výhod byla poměrně krátká vzdálenost od Prahy a nadmořská výška 380 metrů zaručovala i menší výskyt mlh. (Na snímku už je Ruzyně v roce 1938.)
Z finančních důvodů komise zamítla smělé návrhy, jako například umístit nové letiště na rozlehlé střeše nad dnešním Masarykovým nádražím.
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 nedaleko Ruzyně, tedy na opačném okraji Prahy než jsou Kbely. (Fotografie z března 1937 zachycuje větroměr.)
Foto: Letiště Praha
mze pk mze, pk
Aktualizováno 24. 7. 2018 7:09
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 na pláni Dlouhá míle nedaleko Ruzyně.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy