Foto: Ruzyňské letiště začalo vznikat před 85 lety. Podívejte se, jak měnilo tvář

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Před vznikem ruzyňského letiště sloužilo v Praze k letecké dopravě několik ploch. Především ve Kbelích - ty byly jedinou pozemní základnou pro mezinárodní civilní lety. Koncem 20. let se však ukázalo, že Kbely už nestačí - letadla zde přistávala nebo vzlétala každou třetí minutu a víc se jich sem už nevešlo. Proto úřady rozhodly o stavbě nového letiště.
Komise leteckých expertů ministerstva veřejných prací vybrala mírně zvlněnou pláň zvanou Dlouhá míle mezi obcemi Ruzyně, Hostivice, Dobrovíz, Středokluky a Přední Kopanina. Jednou z výhod byla poměrně krátká vzdálenost od Prahy a nadmořská výška 380 metrů zaručovala i menší výskyt mlh. (Na snímku už je Ruzyně v roce 1938.)
Z finančních důvodů komise zamítla smělé návrhy, jako například umístit nové letiště na rozlehlé střeše nad dnešním Masarykovým nádražím.
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 nedaleko Ruzyně, tedy na opačném okraji Prahy než jsou Kbely. (Fotografie z března 1937 zachycuje větroměr.)
Foto: Letiště Praha
mze pk mze, pk
Aktualizováno 24. 7. 2018 7:09
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 na pláni Dlouhá míle nedaleko Ruzyně.
 

Právě se děje

před 29 minutami

Zadina z Detroitu bude hrát do poloviny listopadu v Třinci

Hokejový útočník Filip Zadina z Detroitu zahájí sezonu v Třinci. Oceláři se dohodli s vedením Red Wings na zapůjčení šestky draftu z roku 2018 před novým ročníkem NHL. Dvacetiletý odchovanec Pardubic bude v Třinci působit do poloviny listopadu, pak by se měly v zámoří rozběhnout přípravné kempy. V Třinci se Zadina setká s otcem Markem, který je asistentem trenéra Václava Varadi.

K Zadinově angažmá v Třinci výrazně pomohlo, že se sám hráč bude finančně spolupodílet na uhrazení vysoké pojistky. "I když děláme vše proto, aby se sezona rozjela v řádném termínu, nacházíme se v nejisté době. Bylo by velmi riskantní platit velké množství peněz za pojistku pro hráče NHL, když se může stát, že odehraje třeba jen tři utkání," řekl klubovému webu sportovní manažer Jan Peterek.

"Filip se nabídl, že se na té finanční zátěži bude sám podílet. Je to ohromné gesto, kterého si vážíme a ukazuje to, jak moc stojí o to si v Třinci zahrát," doplnil Peterek na adresu talentovaného střelce, který v NHL odehrál 37 zápasů a nasbíral 18 bodů za devět branek i přihrávek.

S Třincem už Zadina trénoval a nyní je jasné, že dres Ocelářů oblékne stejně jako v minulosti jeho otec, který má v jejich barvách na kontě 338 zápasů. "Pro mě to bylo jednoduché rozhodování. Třinec patří v Česku ke špičce. Myslím, že právě tady jsou ty nejlepší podmínky pro hokej v Česku," prohlásil Zadina.

Další zprávy