Foto: Ruzyňské letiště začalo vznikat před 85 lety. Podívejte se, jak měnilo tvář

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Před vznikem ruzyňského letiště sloužilo v Praze k letecké dopravě několik ploch. Především ve Kbelích - ty byly jedinou pozemní základnou pro mezinárodní civilní lety. Koncem 20. let se však ukázalo, že Kbely už nestačí - letadla zde přistávala nebo vzlétala každou třetí minutu a víc se jich sem už nevešlo. Proto úřady rozhodly o stavbě nového letiště.
Komise leteckých expertů ministerstva veřejných prací vybrala mírně zvlněnou pláň zvanou Dlouhá míle mezi obcemi Ruzyně, Hostivice, Dobrovíz, Středokluky a Přední Kopanina. Jednou z výhod byla poměrně krátká vzdálenost od Prahy a nadmořská výška 380 metrů zaručovala i menší výskyt mlh. (Na snímku už je Ruzyně v roce 1938.)
Z finančních důvodů komise zamítla smělé návrhy, jako například umístit nové letiště na rozlehlé střeše nad dnešním Masarykovým nádražím.
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 nedaleko Ruzyně, tedy na opačném okraji Prahy než jsou Kbely. (Fotografie z března 1937 zachycuje větroměr.)
Foto: Letiště Praha
mze pk mze, pk
Aktualizováno 24. 7. 2018 7:09
Nové letiště se začalo stavět 24. července 1933 na pláni Dlouhá míle nedaleko Ruzyně.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Testovací let vrtulníku Ingenuity na Marsu NASA kvůli chybě při prověrce o tři dny odložila

První testovací let malého vrtulníku Ingenuity na Marsu byl o tři dny odložen kvůli problému, který se vyskytl při zkoušce vysokých otáček rotorů. Informoval o tom na svém webu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Předběžný termín prvního letu Ingenuity americká vesmírná agentura původně stanovila na tuto neděli. Na základě údajů, které z vrtulníku dostala v pátek pozdě večer, se však NASA rozhodla let odložit. První možný termín letu je středa 14. dubna.

Důvodem je, že během páteční prověrky vysokorychlostních otáček rotorů kontrolní zařízení ukončilo dřív sekvenci příkazů ovládajících test. To se stalo ve chvíli, kdy se měl letový počítač přepnout z předletového módu na mód letový. Podle NASA je ale vrtulník v pořádku a v bezpečí a na Zemi poslal úplnou sadu telemetrických údajů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy