Německo reaguje na terorismus. Chce zavést software na poznávání obličejů a zakázat batohy na akcích

ČTK ČTK
21. 8. 2016 21:53
Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére chce snížit nebezpečí terorismu v zemi nasazením moderní techniky. Šéf vnitra chce také zakázat tašky a batohy při velkých akcích jako je každoroční mnichovský pivní festival Oktoberfest.
Německo zpřísňuje bezpečnostní opatření
Německo zpřísňuje bezpečnostní opatření | Foto: Reuters

Berlín - Německý ministr vnitra chce snížit nebezpečí terorismu v zemi nasazením moderní techniky. Ministr Thomas de Maiziére (CDU) v nedělníku Bild am Sonntag navrhl, aby kamery na letištích a nádražích byly vybaveny softwarem k rozpoznávání obličejů. Takový systém by dokázal upozornit na podezřelé osoby.

"Úřady musejí být schopny technicky vykonat to, co jim dovoluje právo," prohlásil ministr. Dodal, že podobný systém už se testuje ohledně zapomenutých zavazadel. Kamery s takovým softwarem by po stanovené lhůtě upozornily na opuštěný kufr či jiné zavazadlo.

De Maiziére se vyslovil i pro zákaz tašek a batohů při velkých akcích jako je každoroční mnichovský pivní festival Oktoberfest. "Návštěvníci muzeí už jsou dlouho zvyklí na to, že velká zavazadla se odkládají do šaten," prohlásil a dodal, že lidé si budou muset zvyknout na zvýšená bezpečnostní opatření a fronty, které budou jejich důsledkem. "Je to otravné, nepohodlné a časově náročné, ale není to omezování osobní svobody," prohlásil.

Vnitropolitický expert německé sociální demokracie Burkhard Lischka řekl agentuře DPA, že z právního hlediska to nejsou problematické návrhy. Dodal ale, že by to předpokládalo, že německá policie jako celek bude vybavena moderní technikou.

Německo v uplynulých týdnech zaznamenalo několik krvavých teroristických útoků, které vyvolaly debatu nejen o migrační politice, ale také o opatřeních jak bránit terorismu.

Držme kancléřce Merkelové palce, aby kombinaci své politiky otevřené náruče a konkrétních omezení dobře vybalancovala. Je to i v našem zájmu. | Video: David Klimeš
 

Právě se děje

Další zprávy