Praha - S prasečí chřipkou to může dopadnout úplně stejně jako s její španělskou kolegyní po první světové válce: Přijde druhá vlna, a ta teprve udeří celou svou silou, řekl už před časem hlavní hygienik Michael Vít.
Pokud se jeho předpověď naplní, Česko bude na pandemii připravené.
"Vláda má svůj pandemický plán, ve kterém počítá s nákupem vakcín pro čtvrtinu obyvatel. Už máme dva miliony balení Tamiflu, do konce roku ještě nakoupíme půl milionu druhého antivirotika - Relenzy," řekla po dnešním jednání vlády ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.
V příštím roce by se pak měly nakoupit také očkovací vakcíny. Červencové usnesení vlády počítá se dvěma a půl milionem dávek.
Zásoby antivirotik by měly být kompletní ještě letos, vakcínu chce vláda nakupovat až v roce příštím. "Rozhodli jsme se tak s ohledem na napjatý státní rozpočet," vysvětlila Jurásková.
To, kolik léků a vakcín vláda pořídí, se odvíjí právě od prognóz hygieniků. Odborníci je zveřejnili v pandemickém plánu na základě vzorce doporučeného Světovou zdravotnickou organizací. "Podle něj by mohly v Česku onemocnět už na podzim až dva miliony lidí," řekl hlavní hygienik Michael Vít.
Připravují se nemocnice
Ministerstvo také prověřuje, jestli mají nemocnice dostatek dýchacích přístrojů pro pacienty a ochranných pomůcek pro zdravotníky. Pandemický plán totiž předpokládá, že do tří měsíců od nástupu pandemie by se kolem 45 tisíc lidí dostalo na nemocniční lůžko.
"Ve státem zřizovaných nemocnicích jsme zatím žádné nedostatky nezjistili, teď čekáme na zprávu z nemocnic krajských," řekla Jurásková.
Česko musí podle Víta přípravy na pandemii posílit, chřipkových onemocnění v Evropě totiž přibývá. Celosvětově se prasečí chřipkou nakazilo víc než 100 tisíc lidí - z toho kolem jedenácti tisíc v Evropě. Počet potvrzených úmrtí se blíží 450.
V Česku hygienici ohlásili během víkendu dalších šest případů a dnes jeden nový. Počet nakažených tak vzrostl na 28 pacientů. Dva lidé se navíc nenakazili na cestách po zahraničí, virus je napadl u nás.
Epidemiologové se obávají právě podzimu. Virus A/H1N1 se podle nich může kromě běžné sezonní chřipky potkat také s virem ptačím A(H5N1). Zatímco první se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus se šíří špatně, ale způsobuje víc úmrtí.