Lékaři budou tiše protestovat. Pacientů se to nedotkne

Sandra Štefaniková Sandra Štefaniková
1. 3. 2013 7:05
Nelíbí se jim vyhlášky omezující dostupnost a kvalitu zdravotní péče
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Roman Gazdík

Praha - Lékaři se připravují na páteční protesty, které před pár týdny vyhlásily odbory s podporou České lékařské komory.

Důvodem tentokrát ale nejsou podle odborářů platy, nýbrž opatření ministerstva zdravotnictví z posledních týdnů.

Pacientů by se akce podle nemocnic příliš dotknout neměla. Ve většině lékařských zařízení proběhne protest spíše symbolicky, anebo se podaří zúčastněné lékaře v rámci služby zastoupit.

"Protesty se na chodu nemocnice neprojeví," ubezpečila tisková mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Mrázková.

Lékaři z pražské motolské nemocnice se akce dokonce nezúčastní vůbec. "Nemáme informace o nikom, kdo by se do protestů zapojil. Budou se týkat spíše soukromých lékařů," řekla tisková mluvčí Pavlína Danková.

Normální režim by měl být podle tiskového mluvčího Egona Havrlanta zachován i ve Fakultní nemocnici v Olomouci. "Máme příslib od lékařů, že se bude jednat spíše o symbolický protest. Provoz nemocnice bude probíhat stejně jako v jiné dny," řekl mluvčí.

Obdobná situace bude i v Nemocnici Na Bulovce. "Ohledně avizovaného protestu nevíme o žádné připravované akci v rámci nemocnice," řekl tiskový mluvčí Martin Šalek.

Podle předsedy tamějšího Lékařského odborového klubu Petra Šafránka ale provoz na některých odděleních částečně omezen bude. "Situace ve Fakultní nemocnici v Olomouci není dobrá a předpokládám, že se k protestům přidají desítky lékařů. Protest by mohl ovlivnit například chod operativy," řekl Šafránek.

Šafránkova slova potvrdil i viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek, podle něhož pouze v olomoucké fakultní nemocnici v pátek do práce nepřijde přibližně 100 lékařů.

Den lékařského zdraví

Na 1. březen ohlásila Česká lékařská komora "Den zdraví" a nabádá občany, aby v tento den k doktorům nechodili. Akci podpořily odbory, které vyzvaly nemocnice, aby svým zaměstnancům umožnily se do pátečních protestů zapojit.

"Lékaři byli vyzváni, aby si udělali den svého zdraví a sami si zašli k doktorovi," řekl Mrozek.

"Většina doktorů ale bude ve svých ordinacích a v nemocnicích, protože protest není namířen proti pacientům. Akutní případy samozřejmě ošetříme, u plánovaných pacientů byla akce oznámena s měsíčním předstihem," dodal Mrozek.

Petice pro lékaře i pacienty

Tiskový mluvčí ČLK Michal Sojka by se ale prognózy o účasti lékařů raději vyvaroval. "Je těžké předem odhadnout, kolik lékařů se akce zúčastní. Akce se bude týkat především ambulantních doktorů v soukromých ordinacích, u nichž nemůžeme předem říct, zda do svých ordinací v pátek přijdou," řekl Sojka.

"Důležitá je petice, kterou nepodepisují pouze lékaři a sestry, ale především všichni pacienti," upřesnil mluvčí.

Petice "Chceme kvalitní zdravotnictví" je namířena proti snižování veřejných výdajů na zdravotnictví. Do středy ji podepsalo již 15 tisíc lidí a Sojka předpokládá, že během čtvrtka by pod ni mohlo přibýt dalších 10 tisíc podpisů.

Také asociace českých a slovenských nemocnic žádá, aby byla zajištěna neodkladná péče a protest neměl negativní účinky na pacienty. "Pokud by kvůli protestu bylo poškozeno zdraví pacienta, může to mít i trestně-právní důsledky," řekl předseda asociace Stanislav Fiala.

"Asociace vyjádřila podporu protestu a vyzvala nemocnice, aby se zkontaktovaly s organizátory," dodal Fiala.

Špatná úhradová vyhláška

Předseda Lékařské odborové komory Martin Engel upozornil, že důvodem protestů nejsou platy lékařů, nýbrž chování ministerstva zdravotnictví, které svými vyhláškami omezuje dostupnost a kvalitu zdravotní péče.

"Jde o to, zachovat systém zdravotnictví na dostupné a kvalitní úrovni," řekl Engel a dodal, že zásadní problém mají odbory s novou úhradovou vyhláškou.

"Úhradová vyhláška, tak jak je nastavená na tento rok, je nesmyslně restriktivní. Bere všem nemocnicím zhruba kolem deseti procent potřebných peněz v rozsahu loňského roku pro zajištění péče," pokračoval Engel.

Podle Engela se tak nedostatek financí musí nutně projevit na jiných místech, například na omezení zdravotní péče nebo na počtu zaměstnanců zdravotních zařízení a jejich platu.

Protesty lékařů 2010: "Náš odchod je vaše smrt"

Kritický stav zdravotnictví

Podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové je situace v českém zdravotnictví nejkritičtější za celou dobu jeho existence.

"Ministerstvo chtělo administrativně zrušit 32 nemocnic. Vzedmula se proti tomu vlna odporu, nemocnice přežily. Tak se ministerstvo rozhodlo, že ty nemocnice zruinuje ekonomicky," řekla Žitníková.

Páteční protesty podpořila i sociální demokracie. Stínový ministr zdravotnictví ČSSD Jan Žaloudík zastává názor, že ministerstvo zdravotnictví nekomunikuje s lékaři o zcela zásadních věcech, jako je třeba financování chodu zdravotnictví.

 

Právě se děje

Další zprávy