Praha - Ani po půl roce se ve dvou pilotních krajích nepodařilo naplno nastartovat projekt elektronických zdravotních knížek IZIP. Právě tyto výsledky přitom mohou rozhodnout, jestli celý projekt bude vůbec dál pokračovat.
Vyplývá to ze zprávy, kterou předložilo vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny členům své správní rady.
V Karlovarském kraji podle materiálu, který má Aktuálně.cz k dispozici, využívá denně IZIP každé páté zdravotnické zařízení. V Kraji Vysočina je to jen zhruba jedno z deseti.
"Situace v nemocnicích nesplňuje očekávání z pohledu počtu zápisů," přiznává VZP ve zprávě. Jinak řečeno, doktoři v některých nemocnicích nadále odmítají se systémem IZIP pracovat.
Materiál upozorňuje také na to, že se ve zmíněných krajích nepodařil výrazně zvýšit počet pacientů, které knížky využívají.
Kauza IZIP
- IZIP bude stát ještě 150 milionů, až pak může skončit
- Hlavy padat nebudou. Šéf VZP ustál pokus o odvolání
- Politik ODS vlastnil firmu, v níž mizí veřejné miliony
- VZP krátí peníze nemocným, za IZIP však platila golf
- Tady testovali IZIP. E-knížku odmítli lékaři i pacienti
- Miliony mizí u spřátelených firem, zjistil audit IZIP
- Utajovaným investorem v IZIP je Asseco Central Europe
- Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec
- ČSSD chtěla kvůli IZIP odvolat šéfa radních VZP Šnajdra
- Doložka ve smlouvě s VZP přinesla IZIP stamiliony
- IZIP stál už o osm set milionů více, než VZP uváděla
- VZP odkryla tajného prodejce. Za IZIP dostane 400 tisíc
- Šéf VZP píše kvůli IZIP poslancům: Udělal jsem chybu
Zástupci VZP však považují za úspěch, že vzrostl, alespoň o několik desítek, počet lékařů a zdravotnických pracovníků, kteří začali s IZIP pracovat.
IZIP se potýká s technickými problémy
Ministr zdravotnictví Leoš Heger přitom loni na podzim podmínil další fungování projektu tím, že právě v pilotních krajích musí zdravotnické elektronické knížky prokázat své kvality.
Mezitím však členové správní rady VZP schválili, že smlouvy s IZIP bude možné výpověď již ke 30. červnu 2012. Zda skutečně k jejich vypovězení dojde, rozhodne rada VZP zřejmě letos na jaře.
Jenže podle nového dokumentu VZP například v Nemocnici Mariánské Lázně nefunguje IZIP vůbec. Podle zástupců pojišťovny je to kvůli tomu, že tu odmítají s elektronickými knížkami pracovat.
Například havlíčkobrodská, karlovarská či chebská nemocnice se při odeslání dat potýká s technickými problémy. Také kvůli tomu odeslali do systému v lednu zhruba 4000 zápisů. Což je pod průměrem oproti ostatním nemocnicím.
Naproti tomu ve zdravotnických zařízeních v Třebíči, Novém městě na Moravě nebo Sokolově není s IZIP problém.
A třeba v třebíčské nemocnici, kde podle místního ředitele Leoše Dostála pomáhají zdravotní knížky k vyšší efektivnosti, se pohybuje počet odeslaných zápisů do systému i přes osm tisíc.
Golf i "malá domů"
Elektronické zdravotní knížky, které mají přinést úspory, jsou ale v posledních měsících kritizovány zejména kvůli jejich financování.
Audit, který si nechala VZP zpracovat, totiž odhalil, že desítky milionů jen v letošním roce skončily u soukromých společností, které nemají s provozem knížek nic společného.
Z auditu například vyplývá, že devět milionů korun dostala advokátní kancelář Císař, Češka, Smutný a spol., která pro společnost IZIP zajišťuje právní služby. Firma si účtovala 7500 korun za hodinu.
Z veřejných peněz VZP se platilo i zhruba 100 tisíc korun měsíčně za pronájem budovy, kterou vlastnila firma, jež byla s IZIP personálně propojena. Více než 600 tisíc korun stály golfové turnaje. Jednoho z nich se účastnil i europoslanec Milan Cabrnoch.