Langer, Šlouf a Mrázek? Svědectví o mafii se odkládá

Sabina Slonková
3. 3. 2010 20:38
Detektiv Karel Tichý je připraven svědčit, politici ale nemají zájem
Elitní detektiv Karel Tichý. Focení přislíbil pouze pod slibem, že na snímcích nebude poznat.
Elitní detektiv Karel Tichý. Focení přislíbil pouze pod slibem, že na snímcích nebude poznat. | Foto: Jan Langer

Praha - Začíná to být pravidlem: poslanci opětovně nechtějí před volbami slyšet, jak výrazně ovlivňují politiku v Česku mafiánské skupiny.

Už podruhé kvůli chystaným volbám zkrachovalo utajené slyšení Karla Tichého, bývalého policejního důstojníka, který mapoval vazby zločinecké organizace Františka Mrázka na politiky.

Poslanci chtěli slyšení Tichého stihnout do konce února, později už nechtěli riskovat případné rozpoutání nové předvolební aféry. Únor ale skončil a poslanci přiznávají, že do voleb už Tichého nevyslechnou.

Špatná politická konstelace

"Na řádném zasedání výboru už to nestihneme," připustil šéf výboru František Bublan (ČSSD). "Museli bychom svolávat mimořádné zasedání a k tomu za této politické konstelace patrně nebude vůle," dodal.

Podle stejného scénáře přitom příběh dopadl už loni na podzim, na kdy byly původně plánované předčasné volby. Politici tehdy na poslední chvíli zabránili Tichému vystoupit právě s argumentem, že nechtějí před volbami jitřit vášně.

Jeho svědectví se přitom týká politiků napříč politickým spektrem: nejvíce ovšem ODS a ČSSD.

Langer, Šlouf a Tlustý

Karel Tichý coby detektiv protikorupční služby zakládal spis Krakatice, v němž jeho tým roky popisoval vazby skupiny Františka Mrázka na politiky. V Krakatici se tak ocitli například místopředseda ODS Ivan Langer, poslanec Vlastimil Tlustý, někdejší ministr financí Ivo Svoboda či Zemanova pravá ruka Miroslav Šlouf.

Co je spis Krakatice

  • jde o nejvýbušnější policejní spis uplynulých let
  • popisuje propojení podsvětí, politiky a státní správy
  • založen byl kvůli vyšetřování veškerých deliktů spojených se skupinou (později) zavražděného šéfa podsvěti Františka Mrázka
  • čitá tisíce stran

Jen Tichý a jeho kolegové ale mohou říct, jestli tito politici pomáhali mafii vědomě, či je Mrázek jen zneužil. Oni sami vždy tvrdili, že o roli Mrázka v jednotlivých kauzách neměli ponětí.

Tichý v unikátním rozhovoru pro Aktuálně.cz loni řekl, že velké zločiny se v Česku nedají páchat bez pomoci vlivných: a to z řad úředníků i politiků.

"Skončila doba Provodů, Mrázků, bílých koní a negramotných fakturantů. Přišla doba nových, mladých, chytrých a vzdělaných zločinců a různých podnikatelů, kteří navázali na odkaz Mrázka. Ti vědí, že ke své činnosti musí mít své politiky a kontakty ve státní správě. Potřebují se navzájem a tak si je nejen získávají, ale i vyrábějí. A tajné služby i policie to vědí. Vědí, ale většinou mlčí. Je totiž lepší vědět a mlčet," prohlásil Tichý.

Odešli za ČSSD, klidu se ale za ODS nedočkali

Tichý o slyšení před poslanci původně žádal spolu s kolegou Oldřichem Koppem. Chtěli se tak bránit nejrůznějším nařčením, že vyšetřování Krakatice manipulovali anebo že ze spisu vynášeli informace.

Čelí navíc neustálému tlaku, skrytým výhružkám a jsou předvoláváni na výslechy. Oba muži odešli ze speciální protikorupční jednotky policie v éře vlády sociální demokracie, klidu se ale nedočkali ani poté, co vnitro ovládala ODS.

Zatímco Tichý byl mlčenlivosti zbaven, Kopp nikoli a vypovídat tak stejně nemůže.

 

Právě se děje

Další zprávy