La Strada: Kvůli krizi kvete vykořisťování lidí v práci

ČTK ČTK
23. 4. 2013 17:55
Krize umožňuje používat stále důmyslnější metody využívající strach lidí

Praha - V Česku přibývá lidí, kteří jsou v práci vykořisťováni. Obětí nebývají jen cizinci z Asie či postsovětských států, ale i občané nových zemí EU, obyvatelé ghett či bezdomovci.

Mění se i metody pachatelů. "K zotročování už nepoužívají násilí, ale zneužívají tísnivé situace," řekla šéfka organizace La Strada ČR Irena Ferčíková Konečná. V Praze o účinném postupu jednala stovka expertek a expertů.

"Proti situaci před rokem 2008 jsme zaznamenali významný nárůst. Paradoxně poptávka po nucené práci či po práci, kdy dochází k pracovnímu vykořisťování, je čím dál tím větší," uvedla šéfka La Strada ČR.

Organizace pomáhá obětem obchodu s lidmi.

Díky krizi zotročování jen kvete

Ke zhoršení situace přispěla krize. Mnoho cizinců v Česku přišlo o práci. Měli dluhy, nemohli se vrátit do vlasti a museli začít pracovat za podmínek, které by čeští pracovníci neakceptovali.

"V podobné situaci se ocitají i obyvatelé ghett či bezdomovci," dodala Ferčíková Konečná.

La Strada řeší v posledních letech i případy lidí z Bulharska a Rumunska, kteří nuceně pracovali v zemědělství nebo lesnictví.

"Přicházejí ve skupinách. Je to novinka. Obrací se na nás pět až dvacet lidí, což dřív moc časté nebylo. Spíš jsme řešili kauzy s jednotlivci. Nyní máme několik skupinových kauz," uvedla šéfka La Strada ČR.

Podle ní dělníci přijeli do Česka. Měli předem slíbenu určitou mzdu, ubytování a další podmínky. Skutečnost ale byla jiná. Dostávali jen zálohu. Mohli sice kdykoliv odejít, ale neměli na to prostředky, popsala Ferčíková Konečná.

Pachatelé používají sofistikované metody, jak lidi využít

Podle expertů pachatelé už nepoužívají fyzické násilí či omezování svobody. Zneužívají tísně, jazykové bariéry a zranitelnosti obětí.

Bývá tak obtížnější trestný čin prokázat, podotkla Ferčíková Konečná. V Česku loni soudy vynesly první tři verdikty kvůli novodobému otroctví.

Týkaly se stavebnictví, práce na polích s chřestem a v masokombinátu a najímání lidí z ghett na práci v Británii, upřesnila šéfka La Strada ČR.

"Je to špička ledovce. Jak je ale ten ledovec velký, to nikdo neví," dodala s tím, že díky těmto rozsudkům "mají naději na spravedlnost" i další obětí.

Na potírání obchodu s lidmi se zaměřil tříletý projekt La Strada ČR, ministerstva vnitra a justiční akademie. Jeho součástí byla analýza situace.

"Stávající skutková podstata činu neodpovídá přesně tomu, co se děje v reálném světě. Je to teoretický konstrukt, který neodráží praxi," uvedl Karel Bačovský z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra.

Podle něj vznikla už nová legislativní úprava, kterou schválila vláda a kterou by měla projednávat Sněmovna.

Podle zjištění Eurostatu mezi lety 2008 až 2010 se čtvrtinou obětí pachatelé obchodovali kvůli pracovnímu vykořisťování, se třemi pětinami kvůli sexu.

Podle loňské studie Mezinárodní organizace práce se naopak dvě třetiny případů týkaly pracovního vykořisťování, pětina nucené prostituce.

 

Právě se děje

Další zprávy