Praha - V Rusku může dostat řidič pokutu za to, že jede se špinavým autem. A je jedno, zda je znečištěné zvnějšku, nebo uvnitř - posoudí to vždy policista. V Gruzii zase nesmí nikdo plivat z osobního auta či autobusu a zákaz neplatí pro řidiče kamionů. A v Německu můžete řídit nazí. Tamní zákony považují kabinu vozidla za soukromý prostor. Musíte splnit jedinou podmínku: být obutí. Jinak pojišťovna neuhradí škodu při případné dopravní nehodě.
Země z různých koutů světa zakotvily do svých pravidel silničního provozu roztodivné zvláštnosti, které nyní shrnul český Tým silniční bezpečnosti vedený Romanem Budským, bývalým šéfem oddělení BESIP na ministerstvu dopravy.
"Ve světě se můžeme setkat s mnoha zvláštními pravidly silničního provozu. Přesto zkušenost ukazuje, že i v zemích pro nás exotických se dá jezdit, často dokonce bezpečněji než u nás," tvrdí Roman Budský.
Česká specialita: sada náhradních žárovek
Pro cizince zase může být podle Budského neobvyklé jedno ze speciálně českých nařízení: že tuzemský motorista musí povinně vozit s sebou sadu žárovek. "Co připadá normální nám, je kuriózní pro ostatní. A naopak," dodal Budský.
A jaké další zajímavosti se dají ve světě objevit? Například různé hranice pro získání řidičského průkazu. Obecně platí, že za volant osobního automobilu mohou usedat osoby od osmnácti let. Na Aljašce ovšem může řídit každý již od čtrnácti. Naproti tomu v africkém Nigeru jsou přísnější, tam lze za volant usednout nejdříve ve třiadvaceti.
Co se na silnici nesmí
V Alabamě je zakázáno řídit se zakrytýma očima. V ostatních částech USA jsou smířlivější, uvedený způsob je "jen" považován za nebezpečný. V Kalifornii je zakázáno používat silnici jako postel. Rovněž tak je zakázáno vyskakovat z vozidla jedoucího rychlostí vyšší než 65 mil v hodině. V Severní Karolíně platí zákaz průjezdu přes hřbitovy a v Connecticutu zákaz střílení velryb z vozidla.
V Nevadě nesmíte na silnici na velbloudu. A ve Washingtonu bude pokutován každý, kdo do provozu vyjede na ošklivém koni. Na Floridě pak nesmíte upoutat k parkovacím hodinám kozu, slona či aligátora, pokud nebyl uhrazen parkovací poplatek.
V Japonsku může každý dospělý požívat ve vozidle alkohol, ovšem jen do okamžiku, kdy začne jevit známky podnapilosti. Navíc zde každý, kdo usedne do vozidla řízeného opilým řidičem, bude potrestán stejně přísně jako ovíněný motorista.
V Německu smějí na dálnici zastavit jen policejní, hasičská či sanitní vozidla. Ostatním je to přísně zakázáno. A to platí i pro nouzové stání, pokud vám dojde palivo. I za to policie vyměří pokutu, protože to považuje za nedbalost řidiče.
V blízkosti Mekky je úsek dálnice, kam je povolen vjezd jen muslimům. Ostatní musejí zvolit náhradní trasu. Ve Spojených arabských emirátech mají velbloudi vždy přednost.
Co všechno se (ne)smí dělat v autě
V Kalifornii platí pro ženy zákaz řídit automobil v župánku. Ve státě Kentucky smějí ženy řídit oblečené jen v plavkách. Ovšem jen za předpokladu, že u sebe mají střelnou zbraň na sebeobranu. Druhým respektovaným řešením je, že je doprovázejí dva policisté.
V New Yorku trestají každého, kdo se bude svlékat ve vozidle. Na Kypru začali v poslední době přísně trestat řidiče, kteří jedí a pijí, zatímco řídí. Zákaz se týká i pití obyčejné čisté vody. A také jsou trestáni šoféři, kteří při jízdě bezdůvodně sundají ruku z volantu.
A v americkém státě Idaho musí policejní hlídka před tím, než někomu přeruší romantické hrátky ve vozidle, použít alespoň po dobu tří minut sirénu. Anebo blikat majáky.