Neviditelné chodce nebudeme šikanovat, slibuje policie. Místo pokut rozdá statisíce reflexních pásek

Petr Koděra Petr Koděra
25. 12. 2015 18:00
Novela zákona, kterou začátkem prosince schválili poslanci a začne podle všeho platit na jaře, umožní policistům trestat chůzi bez viditelné části oblečení. Ve správním řízení bude chodcům hrozit až dvouapůltisícová pokuta. Místo sankcí ale hlídky budou lidem domlouvat a rozdávat reflexní pásky a tašky, aby příště zákon neporušovali.
Foto: ČTK

Praha - Kdo půjde příští rok pěšky do vedlejší vsi do hospody na pivo a policie ho nachytá na silnici beze světla, reflexní vesty nebo jiného viditelného prvku na rukách či nohách, nedostane hned automaticky pokutu.

Policejní šéfové se po jednáních s ministrem dopravy Danem Ťokem rozhodli místo sankcí a šikany spíše pěší vychovávat. Hlídky nafasují od ministerského oddělení BESIP 150 tisíc výrazných žlutozelených reflexních pásek, které budou neviditelným chodcům zdarma rozdávat. To aby si je omotali kolem kotníků nebo zápěstí a příště vidět byli.

"Budeme rozdávat reflexní pásky a zároveň jsme obdrželi zhruba padesát tisíc reflexních tašek pro seniory," řekl mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán.

Podle novely zákona, kterou začátkem prosince schválili poslanci a začne podle všeho platit na jaře, budou smět policisté chůzi bez viditelné části oblečení trestat. Ve správním řízení bude hrozit až dvouapůltisícová pokuta.

Povinné reflexní prvky okamžitě našly při pojednávání v Poslanecké sněmovně odpůrce. Argumentovali především tím, že policie dostane další nástroj k omezování svobody a šikaně. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) však takovou kritiku odmítá.

"Ten zákon ale nebyl napsaný proto, aby policie mohla šikanovat lidi a udělovat další pokuty. Chceme, aby si spíše chodci uvědomili, že pokud nejsou vidět, ohrožují hlavně sami sebe," řekl Ťok.

Kampaň "Vidíme se?"

Policie už letos rozdala sto tisíc reflexních pásek v rámci podzimní kampaně "Vidíme se?", kterou uspořádala spolu s BESIP. Záměrně ji načasovala na říjen a následující měsíce, kdy se zkracuje den a dříve se stmívá.

"Od roku 2000 zemřelo v období od října do prosince 1 166 chodců. I vzhledem ke změně času je to období, kdy se stmívá odpoledne, tedy ve chvíli, kdy lidé chodí domů ze školy nebo z práce," říká šéf dopravní policie Tomáš Lerch.

Náklady na projekt v řádu milionů korun se hradí z Fondu zábrany škod, kam přispívají pojišťovny třemi procenty tržeb z povinného ručení na motorová vozidla.

Teď se chystá ještě masovější akce, která má přispět ke snižování příliš vysokého počtu mrtvých a zraněných chodců. Ročně na českých silnicích zemře přes sedm stovek lidí. A právě chodci, na které kampaň míří, jsou jednou z nejohroženějších skupin. Loni při nehodách zahynulo 112 chodců, z toho více než polovina v nočních hodinách.

Čeká se na senátory a prezidenta

Novela silničního zákona, kterou ještě musí schválit senátoři a podepsat prezident Miloš Zeman, nařizuje chodcům nosit ve tmě nebo v mlze reflexní prvky na oblečení, aby je řidiči lépe viděli a včas se jim mohli vyhnout. Zákon se týká jen míst, kde není veřejné osvětlení - tedy především silnic mezi obcemi v polích a lesích.

Že takové prvky mají své opodstatnění, vědí například v Estonsku. Zatímco v roce 1999 tam bylo usmrceno 47 chodců, v roce 2010 již jen sedm. Podle šéfa BESIP Martina Faráře k tomu přispěla i nová povinnost nosit reflexní materiály při snížené viditelnosti.

"Od roku 2011 mají v Estonsku dokonce povinnost nosit reflexní prvky i při pohybu za snížené viditelnosti v obci. Estonsko však není v Evropě jediné. Tuto povinnost mají například i chodci ve skandinávských zemích, ve Španělsku či u našich sousedů na Slovensku," dodal Farář.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bouzková s Hradeckou při deblové premiéře titul v Charlestonu nezískaly

Tenistky Marie Bouzková a Lucie Hradecká na prvním společném turnaji na zelené antuce v Charlestonu deblový titul nezískaly. Ve finále český pár podlehl 2:6, 4:6 nejvýše nasazené americko-nizozemské dvojici Nicole Melicharová, Demi Schuursová.

Dvaadvacetileté Bouzkové nevyšel útok na první titul v kariéře, o třináct let starší Hradecká už ve čtyřhře vyhrála 24 turnajů WTA Tour včetně dvou grandslamů.

Ve finále dvouhry se utkají o svou premiérovou trofej Danka Koviničová z Černé Hory a Ruska Veronika Kuděrmětovová.

Tenisový turnaj žen v Charlestonu (antuka, dotace 565.530 dolarů):

Čtyřhra - finále: Melicharová, Schuursová (1-USA/Niz.) - Hradecká, Bouzková (ČR) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Monte Carlu (antuka, 2,460.585 eur):

Dvouhra - 1. kolo: Goffin (11-Belg.) - Čilič (Chorv.) 6:4, 3:6, 6:0, Thompson (Austr.) - Paire (Fr.) 6:4, 6:7 (3:7), 7:6 (7:5).

Tenisový turnaj mužů v Marbelle (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Carreňo (1-Šp.) - Munar (Šp.) 6:1, 2:6, 6:4.

Čtyřhra - finále: Behar, Escobar (Urug./Ekv.) - Brkič, Čačič (Bosna/Srb.) 6:2, 6:4.

Tenisový turnaj mužů v Cagliari (antuka, dotace 408.800 eur):

Dvouhra - finále: Sonego (3-It.) - Djere (Srb.) 2:6, 7:6 (7:5), 6:4.

Aktualizováno před 23 minutami

V pražské Černokostelecké ulici hořel byt, 11 lidí je zraněných. Na místo letěl záchranářský vrtulník

Při požáru bytu v domě v pražské Černokostelecké ulici bylo v neděli zraněno 11 lidí, nejméně dva z nich jsou ve vážném stavu, na místo letěl vrtulník. Na twitteru o tom informovala mluvčí záchranářů Jana Poštová. Podle mluvčího hasičů Martina Kavky hořelo v jedné místnosti v bytě ve třetím patře. Požár hasiči dostali rychle pod kontrolu, nyní už byt odvětrávají, řekl mluvčí.

První informace hovořily o osmi zraněných. Později mluvčí upřesnila, že jich je 11. "Minimálně dvě z toho jsou ve vážném zdravotním stavu. Jednoho z nich nyní záchranáři uvedli do umělého spánku a zajišťují dýchací cesty. Na místo byl vyslán také záchranářský vrtulník," uvedla. Záchranáři aktivovali traumatologický plán, který se vyhlašuje při mimořádných událostech s větším počtem postižených kvůli koordinaci záchranných prací. Na místě je také speciální vůz Atego pro mimořádné situace.

Hasiči měli událost hlášenou v 17:15, na místo vyslali tři profesionální a jednu dobrovolnou jednotku. "Pět minut po příjezdu jsme měli požár pod kontrolou a za dalších deset minut bylo uhašeno," řekl Kavka. Nyní budou hasiči zjišťovat příčiny, podle mluvčího připadá v úvahu technická závada či nedbalost.

Zdroj: ČTK
Další zprávy