"Nejsme bezprostředně nikým ohrožováni, zažíváme nevídané období blahobytu a prosperity. Ano, trápí nás tisíce důležitých problémů, ale to není důvod lámat nad dnešní dobou hůl. Snažme se i v letošním roce řídit jednoduchým heslem 'žít a nechat žít'," řekl Jaroslav Kubera.
V loňském roce podle předsedy Senátu extrémně rostl vliv sociálních sítí. Vedlo to prý k tomu, že mnozí žijí dva životy - jeden virtuální a jeden reálný. "Osobní setkání s lidmi žádná sociální síť nenahradí," podotkl Kubera.
Předseda Senátu si posteskl nad pokračujícími útoky na svobodu jednotlivce, které bývají zdůvodňovány těmi nejlepšími úmysly. Jako příklad uvedl politickou korektnost nebo ekologickou posedlost. "Planeta se opravdu za čtrnáct dní, ani za čtrnáct let, ani za čtrnáct století nezhroutí," řekl.
Lidé by podle Kubery měli spíše na oteplování planety připravovat, nežli utrácet peníze za marnou snahu je zastavit. "Klimatické konference nás nezachrání. Budeme muset začít každý sám u sebe," řekl.
Typickým jevem minulého roku bylo podle předsedy horní komory hledání vnitřního a vnějšího nepřítele pod heslem: "To, že jsem paranoidní, neznamená, že po mně nejdou." Nejčastějšími termíny prý byly Babiš a Čapí hnízdo nebo Čína a Rusko. "Že si na ně musíme dát pozor, to je nabíledni, ale není důvod být kvůli tomu hysteričtí," uvedl.
Kubera poukázal také na nezastupitelnou roli horní komory v českém ústavním systému a její kritiku i ze strany nejvyšších ústavních činitelů. "Senát byl dokonce zcela nedávno označen za nástroj ďábla. Musím konstatovat, že k vám opravdu nepromlouvám z pekla, ale ze své pracovny na Valdštejnském náměstí," uvedl. Reagoval tak na poznámku prezidenta Miloše Zemana, podle něhož vše, co vychází ze Senátu, je od ďábla.
Česko je neusazenou demokracií, řekl Vondráček
S novoročním projevem vystoupil také předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Podle něj je Česko stále ještě neusazenou demokracií. Protesty k občanské společnosti patří, rozhoduje se ale ve volbách, řekl. Letošní rok by měl být ve znamení boje s lidskou hloupostí a nenávistí, řekl Vondráček a vyzval k toleranci k odlišným názorům a k hájení národních zájmů.
Česko je podle Vondráčka v poločase budování svobodné demokratické společnosti, které podle sociologa a politologa Ralfa Dahrendorfa trvá 60 let. "Jsme stále ještě neusazenou demokracií," prohlásil. Hlavním cílem podle něj bude, aby Češi, Moravané a Slezané vydrželi "v této úžasné zemi sami se sebou".
Protesty proti vládě patří podle Vondráčka k občanské společnosti a nelze je ani zatracovat, ale ani přeceňovat jejich význam. Skutečně se ovšem rozhoduje ve svobodných volbách, "ne na ulici, ne udáváním do Bruselu, ne nepodloženými ústavními žalobami", řekl šéf dolní komory. Narážel tak na prošetřování premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli střetu zájmů a na senátní návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana.
Vondráček varoval před šířením nepravdivých informací prostřednictvím elektronické komunikace a sociálních sítí. "Lež není názor a názor není fakt," uvedl. "Nenechme politiku ničit náš osobní život a vztahy. Nenechme internet a jeho sprostotu vyhřeznout na ulici a mezi nás. Nenechme se otrávit trolly všech barev a světonázorů, kteří šíří nenávist, pomluvy a lži," prohlásil předseda sněmovny. Česko je podle něj ostrovem bezpečí v neklidném světě. "Važme si toho a nekažme si to," dodal.
Loňský rok měl být podle Vondráčkova novoročního přání rokem národní hrdosti, letošní by měl být rokem boje proti lidské hlouposti a nenávisti, proti níž by se mělo bojovat typickým českým způsobem - humorem.
Za nejdůležitější tuzemské události označil podzimní krajské a senátní volby a dialog s občanskou společností. Zahraniční politice budou podle Vondráčka dominovat jednání o zabránění nelegální migraci a o klimatických změnách. Nelze redukovat lidský život na uhlíkovou stopu a dopustit nedostatek elektřiny, uvedl předseda sněmovny. Za extremismus označil jak tvrzení, že každé nové dítě je zátěží pro planetu, tak názor, že k žádné klimatické změně nedochází.