Kalouska naštval poslanec ČSSD, tak s Dukou vymysleli předčítání jmen vězněných kněží

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
23. 9. 2015 17:44
V následujících dnech se budou číst jména katolických kněží, kteří byli vězněni nebo zavražděni za druhé světové války. Projekt Naši pastýři 1938-1945 zaštítil kardinál Dominik Duka, iniciátorem byl však Miroslav Kalousek, který pro Aktuálně.cz poznamenal, že jedním z prvních impulsů bylo, když ve Sněmovně vystoupil poslanec Igor Jakubčík z ČSSD s tím, že katolická církev kolaborovala s nacismem. "To mě dost nadzvedlo," řekl Kalousek.
Kardinál Dominik Duka s Miroslavem Kalouskem
Kardinál Dominik Duka s Miroslavem Kalouskem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na sedmdesáti místech České republiky se budou v následujících dnech číst jména 325 katolických kněží, kteří byli vězněni nebo zavražděni za druhé světové války. Za projektem Naši pastýři 1938-1945 stojí Miroslav Kalousek, který vše inicioval, a kardinál Dominik Duka, který jej zaštítil. Projekt se koná ke Dni české státnosti, který je 28. září.

„Jedním z prvních impulsů bylo, když ve Sněmovně vystoupil poslanec Jakubčík z ČSSD s tím, že katolická církev kolaborovala s nacismem, a to mě dost nadzvedlo,“ řekl pro Aktuálně.cz Miroslav Kalousek. "Katolická církev za druhé světové války netrpěla, byla jedním z největších spojenců nacistického Německa. Katolická církev schvalovala odsuny a vraždy Židů," řekl Jakubčík před rokem ve Sněmovně.

Kalousek dodal, že v té době také četl knihu Bedřicha Hoffmana A kdo vás zabije, která vyšla v roce 1946 a která obsahuje seznam kněží, kteří zemřeli v koncentračním táboře Dachau.

Kalousek se poté obrátil na Vojenské muzeum Loučka-Pearl Harbour. „Navrhl jsem jim, zda by se ten seznam nepokusili doplnit o ty, kteří zahynuli mimo Dachau, a oni se toho chytili s plnou vervou a vzniklo tohle a jsem moc rád,“ dodává Kalousek.

Společně s muzeem se obrátil na kardinála Dominika Duku, zda by nad projektem nepřevzal záštitu. „Když nad takovým projektem převezme záštitu kardinál, je téměř jisté, že se na těch místech ta jména číst budou,“ říká Kalousek.

„Přijal jsem to se značným uspokojením, protože církev byla za druhé světové války oporou,“ říká kardinál Duka.

Seznam není kompletní

K dnešnímu dni mají 325 jmen, která dokázali dohledat. "Budou se číst v těchto dnech při příležitosti státního svátku na více jak sedmdesáti místech,“ řekl Josef Kořenek z vojenského muzea. Seznam kněží však ještě není kompletní a organizátoři vyzývají i veřejnost k doplnění dalších jmen.

Kořenek ještě doplnil, že mezi oběťmi nacismu či následně komunismu jsou například kardinál Štěpán Trochta, kardinál Josef Beran, pražský augustiniánský převor Augustin František Schubert, Richard Henkes, Jan Bula, Josef Štemberka, lidický farář a další.

Projekt zatím nepočítá s připomínkou kněží ani řeholnic, kteří byli umučeni, popraveni nebo zemřeli na zanedbání lékařské péče během komunistické diktatury. Ani kardinál Duka ani Miroslav Kalousek však tuto myšlenku nezavrhují.

„Určitě stojí za úvahu udělat kompletní seznam pronásledovaných kněží komunistickým režimem, ale zatím na to nemáme kapacitu,“ říká Kalousek.

„S komunismem to propojíme v budoucnosti, až bude hotové martyrologium (seznam mučedníků) katolické církve,“ doplnil Duka.

Vyloučil však, že by "spojenectví" s Kalouskem mělo být dlouhodobějšího charakteru. „V současné době nic neplánujeme,“ konstatoval.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi již trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

před 1 hodinou

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

Další zprávy