Pro schválení rozpočtu i s přijatými pozměňovacími návrhy hlasovalo 56 poslanců z přítomných 106. Podpořili jej poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Návrh počítá s příjmy 1488,3 miliardy a výdaji 1808,3 miliardy korun. Založen je na předpokladu růstu ekonomiky o 3,9 procenta.
Nově stanovený rozpočet armády na příští rok ve výši 75,4 miliardy je nižší než rozpočet schválený na letošní rok a nenaplňuje zřejmě slib vlády z programového prohlášení, že bude vynakládat na obranu 1,4 procenta HDP.
Vládní ANO a ČSSD přitom návrh komunistů na škrty v obraně dosud odmítaly. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) s ním ale těsně před hlasováním souhlasila. Pro převod peněz z obranné kapitoly nakonec hlasovali poslanci ANO, ČSSD a KSČM. Celkem získal hlasy 58 ze 106 přítomných poslanců. Vládě pomohli i nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko (oba dříve SPD).
Vládním stranám se přesun nelíbí, ale musely zvolit menší zlo a zabránit rozpočtovému provizoriu, vysvětlil novinářům po schválení státního rozpočtu na příští rok premiér Andrej Babiš (ANO), proč kabinet ANO a ČSSD vyhověl požadavku KSČM na zkrácení rozpočtu armády. Babiš také uvedl, že menšinová vláda ANO a ČSSD není schopna prosadit rozpočet bez podpory někoho jiného. "Armáda o ty peníze nepřijde," zdůraznil. Podle něj existuje návrh řešit peníze pro armádu v jiné struktuře a v jiném čase. "Armáda se nikdy neměla tak dobře, jako za nás, za hnutí ANO ve vládě," prohlásil.
Babiš řekl, že má ze schválení rozpočtu velikou radost. "Museli jsme vydat obrovskou energii a čas, abychom to prosadili," uvedl. Kabinet podle něj vyhověl požadavku KSČM, aby Česku nehrozilo rozpočtové provizorium. To by poškodilo statisíce lidí v Česku a zkomplikovalo boj proti covidu-19, míní. "Vláda nemůže dělat jen to, co považuje za správné, musíme hledat kompromisy," dodal.
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že jeho strana postup podpořila po slibu premiéra, že v lednu navrhne peníze armádě vrátit. Spojenci mohou být po této dohodě v klidu ohledně plnění závazků Česka, o peníze se nemusí obávat ani vojáci. "Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," řekl. Bez rozpočtu by hrozil podle Hamáčka v Česku chaos. Hamáček také podotkl, že ho fascinuje zájem pravice o obranyschopnost Česka, když po jejích vládách přebíral kabinet v čele se sociální demokracií vojenský rozpočet, tak byl ve výši 0,9 procenta hrubého domácího produktu. "Nebojovali jsme za armádu jen pusou, ale i činy," řekl.
Deset miliard, které sněmovní většina na návrh KSČM odebrala ministerstvu obrany, zamíří do vládní rozpočtové rezervy. O jejím použití podle zákona o rozpočtových pravidlech rozhoduje vláda a v rozsahu jí určeném i ministr financí. Podle ministra obrany Lubomíra Metrana (za ANO) bude návrh na programu vlády 4. ledna.
V dílčích hlasováních poslanci přesunuli zhruba 13 miliard korun. Při hlasování o pozměňovacích návrzích přidali peníze na podporu živého umění, sociální služby, horskou službu, hasičům a policii. Absolvovali více než 130 hlasování.
Pokud by sněmovna rozpočet neschválila, nastalo by od ledna rozpočtové provizorium. Stát by hospodařil podle letošního rozpočtu se schodkem 500 miliard. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před zahájením hlasování vyzvala poslance, aby zvážili, jak budou o rozpočtu hlasovat. Varovala před rozpočtovým provizoriem a uvedla, že věří, že nakonec nebude.
Vláda skáče, jak komunisti pískají, říká opozice
Opozice změny v rozpočtu ostře kritizuje, vadí jí především postoj sociální demokracie. "Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání deseti miliard armádě, až hlasovala pro," uvedl na Twitteru předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. "Až budu shánět kolegy ochotné spolknout ropuchu, zajdu do klubu ČSSD," napsal pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.
Tak dlouho a zásadně byla ČSSD proti odebrání 10 miliard armádě, až hlasovala pro.
— Zbyněk Stanjura (@Zbynek_Stanjura) December 18, 2020
Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová označila přesun za nejhloupější možné gesto místo díků za to, že armáda pomáhá se zvládáním epidemie koronaviru. Stydět by se měli poslanci ČSSD, uvedla. Na Twitteru označila jednání ČSSD za zradu vůči armádě.
Není překvapením, že soudruzi z KSČM jsou silnějším koaličním partnerem (a nehrajme už po dnešku dále hru, že ji jen podporují) než ČSSD.
— Markéta Pekarová Adamová (@market_a) December 18, 2020
Zrada armády socanům nevadí, nejspíš jim bylo něco slíbeno. Hrdá strana by teď vypověděla koaliční smlouvu. Toho ale není rohožka schopna.
"Skvěle! Armáda přijde o deset miliard, protože vládní moc je jen tak velká, jak velké ústupky udělá komunistům," poznamenala ve stanovisku KDU-ČSL. Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky ohnul ústupkem, díky kterému získal menšinový kabinet pro rozpočet podporu, hřbet nejen premiér Andrej Babiš (ANO), ale i sociální demokraté.
"Vláda skáče, jak komunisti pískají: Poslanci ANO, ČSSD a KSČM snížili rozpočet Armády ČR o deset miliard Kč. Návrh poslance Mikuláše Ferjenčíka z Pirátské strany sebrat armádě další dvě miliardy zaplaťbůh už neprošel," napsal šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. Ferjenčík chtěl pozměňovacím návrhem přesunout celkem 8,15 miliardy do vládní rozpočtové rezervy z rozpočtů několika resortů.
Rozpočtovou změnu kritizuje také někdejší vysoký představitel české armády i NATO generál Petr Pavel. "Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. To ohrozí akceschopnost armády," sdělil. "Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace. Je podrazem na naše vojáky i spojence. Oslabením naší bezpečnosti v době krize," dodal.
Rozpočet armády je jako domino. Když shodíte jednu kostku, začne se celý plán hroutit. To ohrozí akceschopnost armády. Dnešní zkrácení rozpočtu rozbije celý proces modernizace. Je podrazem na naše vojáky i spojence. Oslabením naší bezpečnosti v době krize.
— Petr Pavel (@p61pavel) December 18, 2020
Další bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý schválení nižšího rozpočtu označil za komplikaci. Varuje zejména před narušením důvěry vojáků, kteří věřili slovům předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) a dalších vládních politiků. Až někdo bude podle něj opět vojákům něco slibovat, vojáci jim nebudou věřit a budou očekávat, že až budou "politici zatlačeni ke zdi", opět armádu obětují.
Podle poslankyně ODS Jany Černochové vláda udělala neuvěřitelný faul na rozpočet obrany. Armáda se podle ní v přímém přenosu stala obětí koaličního vydírání. Novinářům řekla, že doufá, že se deset miliard do rozpočtu armády vrátí, jak premiér slíbil. Současně se postavila za ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO).
Černochová se zavázala, že z pozice ve sněmovním výboru bude hlídat, zda armádní akvizice nebyly kráceny. Na dotaz, zda by měl podle ní odstoupit ministr obrany, reagovala zamítavě. "On se stal obětí koaličních intrik," uvedla s tím, že ministr by si tuto rozvahu měl nechat na leden, kdy zjistí, zda prostředky budou do jeho kapitoly vráceny, nebo ne. "Ještě včera tvrdili, že armádu neobětují, dnes obrátili o 180 stupňů. Je to škoda," uvedla Černochová na adresu sociálních demokratů.
"Nedůstojné handrkování o rozpočtu opět skončilo úlitbami pro komunisty, včetně oslabení pozice ČR v NATO. Ještě horší zprávou je schválená podoba rozpočtu: bez vize, bez naděje na lepší budoucnost. Takhle do té krize skočíme rovnýma nohama a nezachrání nás ani nové naleziště lithia," uvedl k podobě rozpočtu předseda hnutí STAN Vít Rakušan.
Podle předsedy ODS Petra Fialy není rozpočet poctivý. "Nevychází z makroekonomické prognózy, neodráží potřeby ČR, nezohledňuje náklady spojené s pandemií, není investiční. Jsou to nereálná čísla. Za pár týdnů či měsíců se bude muset předělat. Smutná vizitka vlády v těžkých časech. Dluh 320 miliard korun, který v rozpočtu připravila vláda, nelze zdůvodnit. Výdaje rostou, nejdou do investic, stát se zvětšuje, nešetří na sobě," uvedl.
Metnar rezignovat nehodlá
Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) řekl, že kvůli škrtu deseti miliard z rozpočtu rezignovat nehodlá. Očekává, že se peníze do rozpočtu obrany vrátí začátkem roku, řekl České televizi. V červnu přitom Metnar uvedl, že pokud by se měly škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém postu.
Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a "trapným vyžírkou" v Severoatlantické alianci (NATO), se kterou sdílí společnou obranu.
"Něco tak odporného jsem už dlouho neslyšel," komentoval opoziční vystoupení předseda KSČM Vojtěch Filip. Připustil, že má obavu, že vláda nevrátí peníze armádě na řešení pandemické krize, ale na nákup vojenské techniky. Poukazoval však na to, že nákupy se mají odehrávat v letech 2022 až 2026, nikoli v příštím roce.
Zeman rozpočet podepíše, ale očekává novelu
Prezident Miloš Zeman řekl, že je připraven schválený rozpočet podepsat. Předpokládá ale, že bude novelizován v případě schválení daňového balíčku, jehož dopad by mohl být 130 miliard korun, sdělil jeho mluvčí Jiří Ovčáček.
“Schválený rozpočet jsem sice připraven podepsat, ale předpokládám, že dojde k novelizaci tohoto zákona v případě schválení daňového balíčku, který do tohoto rozpočtu činí zásek 130 miliard korun,” uvedl v pátek dne 18. prosince 2020 prezident republiky 🇨🇿 Miloš Zeman.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) December 18, 2020
Po podpisu prezidentem bude zákon publikován ve sbírce zákonů. Prezident se také může rozhodnout rozpočet sněmovně vrátit se svým stanoviskem, poslanci jej pak musí přehlasovat. Rozpočet by začal platit také v okamžiku, kdy ho prezident 15 dnů nepodepíše. Poté může být poslán k publikování ve sbírce zákonů.