"Bude zejména zodpovídat za koordinaci akcí a činností protokolárního charakteru, podílet se na přípravě mezinárodních konferencí a zajišťovat koordinaci a protokolární komunikaci vůči Evropské centrální bance, ústavním institucím a státním orgánům," řekla 31. března mluvčí centrální banky Petra Krmelová. O tři dny později jedenačtyřicetiletý protokolář do klíčové bankovní instituce v zemi nastoupil.
Krulišova pozice se oficiálně nazývá "hlavní expert v oblasti organizační a protokolu", je součástí odboru organizačního a protokolu v sekci kancelář České národní banky. Podle zjištění Aktuálně.cz zmíněný post v bance dosud neexistoval. Ustavili ho v přímé souvislosti s nástupem Vladimíra Kruliše.
"Pozice byla zřízena k 1. dubnu 2023," potvrdila Aktuálně.cz ředitelka odboru sankčních řízení banky Petra Chroustovská. O vytvoření místa rozhodl v březnu pověřený ředitel kanceláře Luboš Jemelka. Podle Chroustovské tak učinil po diskusích s některými členy bankovní rady o "potřebě zřízení této pozice o posílení protokolární agendy v České národní bance".
"Zkušenosti nad rámec očekávání"
Že pozice vznikla přímo pro Kruliše, vyplývá i z další okolnosti jeho nástupu do centrální banky. Nevyhlašovalo se na ni výběrové řízení. "K obsazení místa bez výběrového řízení bylo přistoupeno na základě téměř desetileté relevantní zkušenosti Vladimíra Kruliše z oblasti organizace a protokolu na nejvyšší úrovni," uvedla Chroustovská.
Česká národní banka oslovila Kruliše poté, co v únoru ohlásil odchod z Hradu společně s uplynutím druhého prezidentského mandátu Miloše Zemana. Podle Chroustovské banka už dříve vnímala potřebu lepší organizace a protokolárního zajištění zejména akcí na vysoké diplomatické úrovni.
"Zkušenosti Vladimíra Kruliše jsou na trhu práce unikátní a více než splňovaly očekávání a nároky na toto místo," doplnila. Podle ní je expertů s potřebnou kvalifikací v Česku velmi málo. Kruliš je zaměstnancem na plný úvazek, nyní má smlouvu podle zvyklostí v centrální bance na dobu určitou. Až později se jeho kontrakt může stát časově neomezeným. Kruliš na dotazy Aktuálně.cz neodpověděl.
Podle právníka organizace Transparency International Petra Leyera nelze pochybovat o Krulišových profesních zkušenostech. Na druhou stranu by od centrální banky čekal mnohem podrobnější vysvětlení, z čeho její potřeba posílit svůj protokol vychází a proč právě teď. "Takhle to vypadá, že pozice byla zřízena účelově, aby se pan Kruliš nemusel ucházet o práci jinde," řekl Aktuálně.cz.
Na Hradě byl od června 2014
"Hodnocení je vždy na okolí, to je nejupřímnější. Nechal bych tedy tento bod na lidech, kteří se mnou spolupracovali a znají mě a mou práci. Já se vždy snažil nevytvářet zbytečný stres a najít konsensus," reagoval Kruliš v rozhovoru pro zpravodajský server iDnes.cz na dotaz, jak by ohodnotil svou práci na Pražském hradě.
Na Hradě působil Kruliš od června 2014. Tehdy nastoupil coby zástupce šéfa protokolu, jímž byl Jindřich Forejt. Protokol Kanceláře prezidenta republiky řídil od února 2018, ve funkci nahradil Miroslava Sklenáře. Na postu prvního muže hradního protokolu Kruliš skončil letos 31. března. S nástupem prezidenta Petra Pavla ho vystřídala Jana Vohralíková.
"Vladimír Kruliš je nejlepší manažer, jakého jsem v životě potkal, a já jsem v politice 32 let. A závidím každému, komu se podaří ho dostat do svých služeb," řekl v únoru Miloš Zeman. Oba muži se seznámili v roce 2009 díky pozdějšímu senátorovi Františku Čubovi, který před rokem 1989 řídil zemědělské družstvo ve Slušovicích.
Kruliš je členem Strany práv občanů Zemanovci, a to od jejího vzniku v roce 2009. V letech 2013 až 2014 byl jejím místopředsedou. Řídil kampaň strany v roce 2012 do krajských voleb ve Zlínském kraji, kde získala čtyři mandáty. Vedl také kampaň na sběr podpisů pro první kandidaturu Miloše Zemana v přímé prezidentské volbě konané v lednu 2013.