Krkonoše jsou plné lidí, doprava do Špindlu a do Pece odpoledne zkolabovala

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 29. 12. 2019 18:01
Doprava do hlavních středisek středních a východních Krkonoš Špindlerova Mlýna a Pece pod Sněžkou dnes kolem poledne zkolabovala. Silnice zaplnila auta turistů, kteří přijeli do hor strávit konec roku a oslavit příchod roku nového. Policie příjezdové silnice do středisek na čas uzavřela. Situace se začala zklidňovat kolem čtvrté hodiny odpolední.
Situace mezi svátky v Peci pod Sněžkou.
Situace mezi svátky v Peci pod Sněžkou. | Foto: ČTK

Turisté a návštěvníci hor během dopoledne ve Špindlerově Mlýně a v Peci pod Sněžkou zaplnili všechna parkoviště. "Nejhorší situace byla mezi polednem a 14:00, kdy se na obou příjezdových cestách tvořily největší kolony, v nichž lidé museli čekat i desítky minut," řekla mluvčí. Kolem 16:30 už byla doprava do obou středisek plynulá a bez kolon.

Zimní střediska jsou nejvíce naplněná turisty právě na přelomu starého a nového roku. Pro hoteliéry jde o vrchol sezony. Špindlerův Mlýn a Pec pod Sněžkou nabízejí, spolu s areálem na Černé hoře, momentálně nejlepší podmínky k lyžování v Krkonoších.

Právě v Krkonoších v neděli zahájila sezonu střediska Černý DůlVelká Úpa, která patří do SkiResortu Černá hora - Pec. Otevřený je i lyžařský přejezd SkiTour z Černé hory do Pece pod Sněžkou. Podmínky k lyžování v Krkonoších vylepšilo sněžení, kdy v noci na neděli napadlo asi deset centimetrů sněhu. Teploty pod bodem mrazu umožnily spustit umělé zasněžování.

SkiResort Černá hora - Pec má nyní v areálech na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, v Černém Dole a ve Velké Úpě otevřeno přes 16 kilometrů sjezdovek, zatímco ve čtvrtek to bylo 12 kilometrů. Celý SkiResort disponuje 44 kilometry sjezdovek. Lyžaři, kteří se vydají na cestu SkiTour, se z Pece pod Sněžkou dostanou zpět do do černohorského areálu u Janských Lázní skibusem.

Běžkaři mají upravené tratě v okolí Černé a Světlé hory. "Nad Pecí pod Sněžkou je upravený běžkařský desetikilometrový úsek mezi Lesní boudou a rozcestím nad Lahrovými Boudami a dvoukilometrový úsek mezi rozhlednou Hnědý vrch a horní stanicí lanovky Zahrádky," uvedli vlekaři.

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn se lyžuje na 8,5 kilometru sjezdovek, zatímco v plném provozu nabízí skiareál okolo 25 kilometrů sjezdovek. V provozu je pět lanovek, dvě ve Svatém Petru a po jedné na Hromovce, na Medvědíně a na Horních Mísečkách. V medvědínském areálu se lyžuje na červené sjezdovce a na sjezdovkách Turistická a Cvičná louka na Horních Mísečkách. Ve Svatém Petru je v provozu modrá sjezdovka, sjezdovka Hromovka II a Malý hank.

V omezeném provozu jsou ve středních a východních Krkonoších ještě areály Malá Úpa, Mladé Buky, Strážné, Dolní Dvůr a areál Kebrlák na Kněžickém vrchu u Vrchlabí. Mimo provoz jsou zatím areály Herlíkovice-Bubákov, Svoboda nad Úpou a Žacléř.

V Orlických horách jsou v provozu areály Říčky a Deštné. V Říčkách je v provozu lanovka a otevřena je červená sjezdovka. V Deštném v Orlických horách je v provozu jedna sjezdovka a čtyřsedačková lanovka. 

V Pardubickém kraji se v omezeném rozsahu lyžuje v areálech v Dolní Moravě pod Králickým Sněžníkem, v areálu Buková hora v Orlických horách a ve středisku České Petrovice. Ostatní areály jsou zatím mimo provoz. V areálu Buková hora jezdí dvě lanovky a otevřeny jsou sjezdovky Mlýnická a Svitavská o celkové délce přes tři kilometry. V Dolní Moravě lyžaři mohou využít sjezdovku Sněžník B s lanovkou a dětský skipark. Délka otevřených sjezdovek činí skoro dva kilometry. České Petrovice sezonu zahájily v neděli otevřením modré sjezdovky.

Také Jeseníky zaplnili lyžaři

 Sjezdovky v Jeseníkách o víkendu zaplnili lyžaři, kteří se proháněli po upravených svazích s vrstvou technického i přírodního sněhu. Podmínky v lyžařských areálech po vánočních svátcích vylepšilo ochlazení a sněžení. Víkendovou návštěvnost jesenických středisek si jejich provozovatelé pochvalují.

"Návštěvnost u nás o víkendu odpovídala svátkům, takže byla super. Počasí nám zatím také přálo," sdělil provozovatel lyžařského areálu v Branné na Šumpersku Rostislav Procházka. V sobotu v Branné hustě sněžilo, avšak teploty se už drží pod bodem mrazu. "Dnes je zataženo a stále pod nulou, takže můžeme zasněžovat i přes den," podotkl Procházka, podle kterého na sjezdovkách v Branné je už v průměru zhruba 40 centimetrů sněhu.

Lyžaři se to o víkendu hemžilo také na Červenohorském sedle na pomezí Jesenicka a Šumperska, kde od pátku napadlo několik centimetrů sněhu. Provozovatelé zároveň díky ochlazení opět mohli spustit sněžná děla a rozšiřují zprovozněné sjezdovky. "Byli jsme až přehlceni. Přijeli k nám lyžaři i lidé, kteří dorazili za sněhem," uvedl vedoucí areálu Martin Dubský.

Podmínky pro lyžování se na Červenohorském sedle podle Dubského díky zasněžování rychle zlepšují. V pondělí budou mít lyžaři k dispozici dalších 800 metrů sjezdovky. "Na Silvestra budeme v provozu už tak ze 70 procent," podotkl Dubský.

Rušno bylo i v lyžařském areálu v Hrubé Vodě nedaleko Olomouce, kde dnes sněžná děla chrlila sníh i přes den. Zatímco sjezdovka byla plná lyžařů a zářila bílou barvou, tak svah v okolí je zatím kvůli nedostatku přírodního sněhu hnědozelený.

Lyžaře na Plzeňsku trápí nedostatek sněhu

V Plzeňském kraji se zatím lyžuje jen na Šumavě v Železné Rudě. V provozu jsou omezeně sjezdovky Nad Nádražím a Alpalouka. V pondělí od 08:30 zahájí zimní sezonu také největší areál v kraji Ski&Bike Špičák.

"V omezeném profilu jezdí Alpalouka a Nad Nádražím, obojí od 09:00 do 16:00. Nad Nádražím bude ještě od 18:00 do 21:00 večerní lyžování," řekla Iva Juhová z infocentra v Železné Rudě.

Podle ní oba svahy fungují od 23. prosince a plochu pro lyžování postupně zvětšují. Na Železnorudsku je podle Juhové hodně návštěvníků, krásné slunečné počasí, ve městě sníh není. Noční teploty jsou pod bodem mrazu, přes den kolem nuly, dodala.

V pondělí 30. prosince, o 15 dní později než loni, začne sezona také ve Ski&Bike Špičák. "Lyžovat se zatím bude na naší hlavní liniové trati, což je horní úsek sjezdovky Slalomové (číslo 3) s přejezdem na dvojku U Zalomeného (číslo 2), po níž se dojede až k nástupu na lanovku. Máme tam v průměru 50 centimetrů sněhu, ale v některých úsecích není po celé šíři sjezdovek," uvedl ředitel areálu Vladimír Kasík.

Ve středisku se bude zatím lyžovat za ceny vedlejší sezony. Celodenní skipas pro dospělého vychází při nákupu on-line o pět procent levněji než u kasy, kde stojí 550 korun, dětský 390 korun. Otevřena bude lyžařská škola, půjčovna a všechna gastro zařízení, nový vyhřívaný stan i restaurace v chatě Blaženka podle zájmu hostů.

Běžkaři se zatím v šumavských stopách neobjevují. "Trasy se neupravují kvůli nedostatku sněhu. Jediný upravený okruh je Bretterschachten za hranicí u Velkého Javoru," uvedla Juhová.

Mimo provoz jsou zatím také areály v Kašperských Horách, Kocourově a na Samotách. Lyžovat se nedá ani v Českém lese.

Do Jizerských hor spíše na běžky

Provoz v zimních střediscích v Libereckém kraji je zatím kvůli nedostatku sněhu velmi omezený. V Jizerských horách a západních Krkonoších je zatím upraveno jen kolem sedmi z 97 kilometrů sjezdových tratí. Další by se měly rozjet v pondělí. Třeba v Harrachově se bude lyžovat až na Silvestra. Tamní lanovka stejně jako ta v Rokytnici nad Jizerou vozí zatím pěší a běžkaře. Přírodního sněhu je málo, díky mrazivému počasí ale jedou naplno sněhová děla.

"Tady v Harrachově napadlo za poslední dny jen kolem pěti centimetrů sněhu, zasněžujeme, abychom mohli na Silvestra otevřít červenou sjezdovku," řekl ČTK náčelník lanovky v Harrachově Martin Nedvěd. Hlavně pěší turisty a běžkaře vozí zatím i lanovky v areálu Horní Domky a na Lysou horu v nedaleké Rokytnici nad Jizerou. "Vozíme také odvážné lyžaře, kterým není líto lyží," doplnil ředitel tamního střediska Vít Pražák. Sjezdovky zatím nejsou upravené, provoz pro lyžaře tam chtějí zahájit na Silvestra. V západních Krkonoších se lyžuje v areálech v Benecku a Vítkovicích.

Zhruba 2,4 kilometru upravených tratí nabízí Skiaréna Jizerky ve střediscích na Severáku a Tanvaldském Špičáku. I tam využívají mrazivého počasí k intenzivnímu zasněžování. Už v pondělí by se tak měl rozjet i Zalomený vlek na Špičáku, sezonu zahájí také dětský vlek na Malinovce v Bedřichově. Severák a Špičák nabídnou i večerní lyžování. Další sjezdovky by se měly otevřít na Silvestra, informuje na internetu společnost SKI Bižu, která největší areály v Jizerských horách provozuje. Lyžuje se také v areálu Desná - Černá Říčka a v Kořenově-Rejdicích.

Sněžení v noci na sobotu umožnilo upravit i běžecké tratě v Jizerských horách, i když zatím jen skútrem. Podle informací z Jizerské obecně prospěšné společnosti, která téměř 200 kilometrů běžeckých stop magistrály upravuje, zatím není možné použít rolbu. V neděli ráno skútry znovu projely hlavní tratě a upravily přístup k velkým parkovištím. Upravený je z Bedřichova malý okruh přes Novou louku, Hřebínek, Točnu a Kristiánov zpátky do Bedřichova. Skútry projely i z Točny přes Krásnou Máří a Žďárek na Čihadla, na Mariánskohorské boudy, Mariánskou horu, Protrženou přehradu a Souš. Upravená je také trasa na Jizerku.

Kde se také lyžuje

Také do lyžařského areálu Monínec u Sedlce-Prčice na Příbramsku zavítaly o víkendu stovky lidí, podmínky jsou tam ideální. Na Silvestra bude uveden do provozu celý areál. Lyžuje se také v Chotouni u Prahy, v dalších středočeských střediscích se začne lyžovat zřejmě až v novém roce.

Na sjezdovce na Monínci lyžuje podle provozovatele Jaroslava Krejčího asi 400 lidí, což je nejvyšší kapacita, kterou horní vlek zvládne pojmout. "Zasněžujeme spodní část, 31. prosince spustíme lanovku i celou sjezdovku, dole ale bude zúžený profil," řekl Krejčí.

Skiareál Šibeniční vrch u Mnichovic u Prahy zahájí provoz zřejmě až v novém roce, řekl dnes provozovatel Jan Zenkl. Podle něj zatím nebyla příležitost zasněžovat. V Kvasejovicích na Příbramsku by se měla sjezdovka otevřít 1. ledna.

V Chotouni u Prahy se lyžuje v celém areálu, mimo provoz je pouze dětský areál a škola.

Mluvčí střediska Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Václav Vrzgula řekl, že s víkendovou návštěvností jsou provozovatelé největšího lyžařského areálu v regionu spokojeni. "Dneska to byl takový, řekl bych, rekordní den, kolem 3000 lidí. V sobotu bylo taky hodně, ale ne tolik co dneska," uvedl Vrzgula.

K velké návštěvnosti podle něj pomohlo to, že sníh napadl i pod horami. "Je vidět, že jsou lidé po zimě hladoví. Byla tu spousta nejen lyžařů, ale i různí bobisté, lidé, co si prostě chtějí užít zimu," řekl Vrzgula.

V areálu se bude lyžovat celý týden zatím od 08:30 do 16:00. "Uvidíme, kdy se podaří spustit večerní lyžování, ale asi až po Novém roce. Dnes se ještě lyžovalo na 1,5 kilometru sjezdovek, ale vypadá to, že v pondělí se už bude jezdit na třech kilometrech," řekl Vrzgula.

Kladně hodnotí víkendovou návštěvnost i provozovatel areálu Mezivodí Zbyněk Žák. "Dneska jsme rozjeli dva nejdelší vleky, přišlo hodně lidí, takže jsme spokojeni. My už jedeme 14 dní v kuse a dneska jsme zase zasněžovali. Už jede celý areál, čtyři vleky denně 08:45 až 16:00. Večerní lyžování začne asi od příštího pátku," řekl Žák.

Lyžovat se dá i na Krušných horách

Zatím do dvou krušnohorských zimních areálů mohou vyrazit lyžaři v Karlovarském kraji. V provozu jsou tři sjezdovky a vleky v největším areálu oblasti na Klínovci a celý areál Novako v Božím Daru. Níže položená zimní střediska čekají na větší příděl sněhu. Běžecké stopy se zatím neupravují.

"Na Klínovci jezdí Přemostěná, Suzuki a Dámská," řekla pracovnice klínoveckého infocentra. Pro lyžaře je upraveno skoro pět kilometrů sjezdovek. V areálu Klínovec je až 60 centimetrů převážně technického sněhu. "Na druhé straně na Božím Daru se zatím nejezdí na Neklidu," uvedla. Areály podle ní díky nízkým teplotám zasněžovaly.

Od 15. prosince se lyžuje v rodinném skiareálu Novako, který se zaměřuje zejména na děti a začátečníky, vleky fungují od 09:00 do 16:30. "Máme tu od 20 do 50 centimetrů sněhu, v provozu jsou všechny tři vleky kromě snowtubingu, na jehož zprovoznění intenzivně pracujeme," řekla Svatava Nováková z areálu Novako na Božím Daru.

Běžecké trasy zatím nejsou upravené ani hlavní Krušnohorská magistrála. "Ale nasněženo je. Když se přejde kus po té silnici a dojdete do lesa, tak se tam trochu dá, ale není to upravené, není to oficiálně otevřené," řekla pracovnice infocentra.

Běžkařů už je přesto na krušnohorských hřebenech spousta. Mohou jet také dolů po loukách do německého zimního centra Oberwiesenthal, kde jsou podle Novákové upravené desítky kilometrů tratí včetně závodních.

"Všude je bílo a je krásné počasí. Azuro, sluníčko, ale chladno. A je tady opravdu hodně lidí," uvedla pracovnice infocentra. Podle ní se má v příštích dnech oteplit a přes den mají být teploty nad nulou. Sněžit zatím v následujících dnech nemá, uvedla.

Na sníh zatím čekají například areály v Bublavě, v Mariánských Lázních nebo Plešivec. V Mariánských Lázních je zatím v provozu pro pěší turisty sedačková lanovka. Jezdí denně od 09:00 do 16:00.

V jižních Čechách se sjezdovky zlepšují

Sněhové podmínky se na jihočeských sjezdovkách díky mrazům postupně zlepšují, zasněžovací systémy fungují od pátku. Koncem týdne také přijeli rekreanti na silvestrovské pobyty. V lipenském středisku se o víkendu vystřídalo kolem 3000 lyžařů, řekl obchodní a marketingový ředitel Skiareálu Lipno Jiří Falout.

"V sobotu jsme měli opravdu hezkou návštěvnost, dneska byla ještě vyšší," řekl Falout. Na Lipně mohou lidé zatím lyžovat na Jezerní a Spojovací sjezdovce, v provozu je i Fox park. Otevřené sjezdovky měří skoro dva kilometry. V nejbližších dnech by díky fungujícímu zasněžování měly být podle Falouta připraveny pro lyžaře další sjezdovky Dámská a lišáka Foxe. Lyžuje se pořád za ceny vedlejší sezony.

Na Zadově je v provozu větší část areálu Kobyla. "Podmínky se nám trochu povedlo vylepšit, protože byly nízké teploty, takže jsme mohli spustit zasněžovací systém," řekl Petr Vondraš ze střediska. Zprovoznit se podařilo další vlek a dětské hřiště. "Zasněžujeme i poslední sjezdovku v areálu Kobyla," doplnil. V sobotu do střediska přijelo skoro 1300 lyžařů, dnešní návštěvnost by podle Vondraše mohla být ještě o něco vyšší.

Přírodního sněhu je v okolí Zadova zatím několik centimetrů, pro běžkaře se podařilo projet skútrem asi dva kilometry tratí na churáňovských loukách. "Na běžky je to lepší spíš směrem na Modravu nebo na Kvildu, tam je toho sněhu o něco víc," řekl Vondraš.

Lyžařský areál na česko-rakouské šumavské hranici Hochficht má podle údajů na webu v provozu 4,8 z 21 kilometrů sjezdovek, i tam se zatím lyžuje za zvýhodněné ceny.

 

Právě se děje

Další zprávy