"To není naše zima." V Moskvě je rekordní teplo, květiny jsou zmatené a začaly kvést

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 12. 2019 19:58
Park Sokolniki je pro Moskvany tradiční destinací, kam si v zimě chodí zabruslit nebo zalyžovat. Letos však teplé počasí tyto aktivity ohrozilo, teplota v hlavním městě Ruska je v prosinci nejvyšší za 133 let. Podobné problémy s rostoucími teplotami mají i lidé v jiné typicky mrazivé oblasti - na americké Aljašce.
Lidé se procházejí botanickou zahradou moskevské univerzity. Je prosinec, nikde žádný sníh.
Lidé se procházejí botanickou zahradou moskevské univerzity. Je prosinec, nikde žádný sníh. | Foto: Reuters

Jedna z měřicích stanic v Moskvě zaznamenala 18. prosince 5,4 stupně Celsia. O desetinu nižší teplotu přitom naměřili v tento den naposledy v roce 1886. Podle místní meteorologické stanice Fobos jde o nový teplotní rekord a mohlo by se dokonce ještě oteplit, informuje irská stanice Rte.

Teploty v ruské metropoli se přitom běžně touto dobou pohybují kolem minus šesti stupňů Celsia. 

Sjezdovky v parku Sokolniki proto musely být uměle zasněženy, aby je mohli lidé využívat. Jindy se umělé zasněžování používá jen na začátku sezony, ne v prosinci, kdy bývá Moskva pokryta tlustou sněhovou pokrývkou.

Lidé se procházejí botanickou zahradou moskevské univerzity. Je prosinec, nikde žádný sníh.
Lidé se procházejí botanickou zahradou moskevské univerzity. Je prosinec, nikde žádný sníh. | Foto: Reuters

"Tohle není naše zima. Odešla někam jinam," řekla agentuře Reuters důchodkyně Ludmila Birjukovová, která ve městě žije celý svůj život. "Jsme zvyklí na skutečné zimy."

Vysoká teplota zmátla i květiny a stromy v botanické zahradě moskevské univerzity. "Květiny jsou kvůli teplému počasí popletené a myslí si, že je už jaro, a tak začaly kvést," řekl Reuters místní zahradník Anton Dubeňuk. Až ale přijde skutečná zima, květiny podle něj nepřežijí. "Žádné jarní květy nebudou," dodal.

Santova vesnička na vodě

Díky umělému zasněžování je nakonec možné si v moskevském areálu zalyžovat, organizátoři festivalu Vánoce v ledu na americké Aljašce ho ale využít nemohou.

Městečko The North Pole (v překladu Severní pól), kde se festival odehrává, láká návštěvníky na sváteční atmosféru, Santův dům, obchody se suvenýry, živé soby nebo speciální sváteční výzdobu. Sezonní festival s ledovými sochami, které vytvářeli umělci z celého světa, byl však letos, poprvé ve své čtrnáctileté historii, zrušen. 

"Událost na přelomu let 2019-2020 byla kvůli neočekávaným důvodům zrušena. Děkujeme tisícům lidí, kteří se jí v minulosti zúčastnili," píše se na oficiálních stránkách festivalu

Neočekávanými důvody organizátoři myslí nedostatek ledu na rybnících, odkud ho brali na výrobu soch. Led tentokrát nevznikl kvůli vysokým říjnovým teplotám, které přesahovaly i 14 stupňů Celsia. Zároveň počasí na Aljašce ovlivňují i teplejší oceány a úbytek mořského ledu, uvedl Rick Thoman, odborník z Mezinárodního arktického výzkumného centra, pro aljašský deník Anchorage Daily News.

"Mohou za to klimatické změny? Ne. Je to další ze série teplých zim na Aljašce, které jsou součástí našeho měnícího se klimatu? Určitě," dodal Thoman. 

Ohrožení Inuité

Úbytek mořského ledu a s ním související oteplování vod ale způsobuje i vážnější problémy. Podle amerického deníku New York Times má potíže s obživou až 70 kmenů Inuitů, původních obyvatel Aljašky, kteří jsou závislí na rybaření. Protože tvorba mořského ledu déle trvá, zmenšuje se i oblast, na které mohou Inuité lovit. 

Méně ledu navíc znamená, že kmeny zůstávají delší dobu v izolaci, protože tenká vrstva není dostatečně bezpečná, aby ji mohli jejich příslušníci přejít. Zároveň moře není natolik čisté, aby jím lodě projely bez poškození.

Problémy na Inuity čekají i na pevnině, kde začíná rozmrzat věčně zmrzlý led. Obydlí na něm ztrácejí na stabilitě a například podzemní skladiště, která lidé po generace využívali pro uchovávání potravin, se naplňují vodou a hrozí jejich zhroucení, píše britský server The Independent.

Video: Tající ledovec zavinil úmrtí tří Evropanů na Aljašce

Aljašské jezero, kde taje ledovec Valdez. Záběry natočeny den poté, co zde zemřeli tři Evropané | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 33 minutami

Bývalá hlavní hygienička Rážová vede hygienu v motolské nemocnici

Bývalá hlavní hygienička Jarmila Rážová vede od začátku května oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie v pražské Fakultní nemocnici Motol. Na pozici vystřídala Vilmu Benešovou, která odešla do důchodu. Zpravodajskému webu Seznam Zprávy to potvrdila mluvčí největší české nemocnice Pavlína Danková. Hlavní hygieničkou, která je současně náměstkyní ministra zdravotnictví, byla Rážová od loňského června do poloviny letošního března. Funkci, ze které byla odvolána, po ní převzala Pavla Svrčinová.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Norský hokejový obránce Holös se představí už na patnáctém mistrovství světa

Obránce Jonas Holös z Linköpingu nechybí v norské nominaci na hokejové mistrovství světa v Rize a představí se už na 15. světovém šampionátu v kariéře. Jediný současný norský zástupce v NHL útočník Mats Zuccarello hraje s Minnesotou play off. Kouč Petter Thoresen má v kádru ze Severní Ameriky dva hráče z nižší AHL.

Nominace hokejistů Norska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Henrik Holm (Stavanger), Jonas Arntzen (Örebro/Švéd.), Henrik Haukeland (Färjestad/Švéd.),

obránci: Max Krogdahl (Frisk Asker), Emil Lilleberg (Sparta Sarpsborg), Kristian Östby (Stavanger), Christian Bull (Krefeld/Něm.), Stefan Espeland (Salcburk/ICEHL), Ole Julian Björgvik Holm (Cleveland/AHL), Jonas Holös (Linköping/Švéd.), Christian Kasastul (AIK Stockholm/Švéd.), Erlend Lesund (Rögle/Švéd.),

útočníci: Magnus Brekke Henriksen, Tobias Lindström, Martin Röymark (všichni Valerenga Oslo), Ludvig Hoff, Tommy Kristiansen (oba Stavanger), Andreas Heier (Stjernen), Thomas Valkvae Olsen (Frisk Asker), Eirik Östrem Salsten (Storhamar), Michael Haga (Djurgaaden/Švéd.), Mats Rosseli Olsen (Frölunda/Švéd.), Sondre Olden (Sheffield/Brit.), Ken André Olimb (Düsseldorf/Něm.), Mathis Olimb (Wolfsburg/Něm.), Mathias Emilio Pettersen (Stockton/AHL), Samuel Solem (AIK Stockholm/Švéd.), Mathias Trettenes (Biel-Bienne/Švýc.).

Další zprávy