Slunečný silvestr a teplo i v lednu. Sníh bude pouze na horách, i tam je ho ale málo

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 12. 2019 12:00
Ve většině částí Česka s výjimkou hor panuje na silvestra teplé počasí, místy teploty dosahují až plus osm stupňů. I v lednu se bude podle předpovědi ČHMÚ rtuť držet přes den vesměs nad nulou. Lyžovat bude možné jen na horách.
Foto: Aktuálně.cz

Ani na začátku nového roku nepřijde do Česka výraznější ochlazení. Po silvestru mohou teploty po zbytek týdne přes den vystoupat k šesti stupňům nad nulou a koncem týdne i k sedmi stupňům. V lednu se pak budou podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) týdenní průměry nejvyšších denních teplot pohybovat kolem jednoho až dvou stupňů nad nulou.

Objem srážek bude podle meteorologů v příštích čtyřech týdnech pod dlouhodobým průměrem pro toto období. Sníh lidé najdou jen ve vyšších horských polohách, ale i tam doporučují meteorologové opatrnost.

V Jeseníkách platí první stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. V nejvyšších polohách hor leží kolem čtvrt metru sněhu, na závětrných místech je ho však více. Sněžení očekávají horští záchranáři v příštích dnech.

První stupeň lavinového nebezpečí platí také v Krkonoších, kde byl vyhlášen už 16. prosince. V provozu by měla být tamní střediska Harrachov a Rokytnice nad Jizerou, rozjel se i dětský vlek na Malinovce v Bedřichově. Severák a Tanvaldský Špičák nabízejí i večerní lyžování. Policisté ale upozorňují na hustou dopravu, která v Krkonoších v minulých dnech kolabovala. 

V Libereckém kraji na silvestra otevřela další zimní střediska, provoz je ale stále kvůli nedostatku sněhu omezený. Lyžuje se znovu na libereckém Ještědu, kde obleva sezonu v prosinci přerušila. 

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy