Krejčířovi se ulevilo. JAR ho do Česka hned tak nevydá

Markéta Chaloupská
21. 12. 2009 11:25
Nejvyšší soud dnes zrušil Krejčířovi sedmiletý trest za vydírání podnikatele

Praha - Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř si může na dlouhou dobu oddychnout.

Česko je totiž zase o krok dál od jeho vydání z JAR, kde nyní odsouzený muž pobývá a odkud se ho česká spravedlnost snaží dostat.

Tím, že Nejvyšší soud v pondělí zrušil Krejčířovi sedmiletý trest za vydírání podnikatele, se uprchlík zbavil odsouzení za násilnou trestnou činnost, na kterou JAR pohlíží jinak než na finanční nesrovnalosti, za které byl dosud odsouzen.

Případ vydírání, ke kterému mělo dojít v roce 2002, se znovu vrací na pražský městský soud.

"Jistě, že nám to práci zkomplikuje, ale úřady v JAR jeho vydání stejně nejsou příliš nakloněny," uvedl pod slibem zachování anonymity státní úředník obeznámený s vyšetřováním. Jeho totožnost redakce zná.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že nemůže nic dělat do doby, než se k tomu vyjádří městský soud.

"Vzhledem k tomu, že tímto krokem nastal posun v Kauze R. Krejčíře, bude se ;ministerstvo opět obracet na Městský soud v Praze. Ten bude muset přezkoumat trestnost celého případu, již podle nového trestního zákoníku a navrhne další postup v případu," řekl Aktuálně.cz mluvčí resortu Jitka Zinke.

"Jakmile obdrží MSp stanovisko Městského soudu v Praze, pošle jej do JAR, od níž bude MSp očekávat nové stanovisko," dodala.

V Česku je uprchlý Krejčíř podezřelý z řady trestných činů. Policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce, od dubna 2007 je v Jihoafrické republice.

Dům za devadesát milionů

Těžkou hlavu Krejčíř udělal úřadům také před několika měsíci, když definitivně prodal svůj dům na Karlově náměstí. Ač má uprchlík v Česku obstavenu většinu majetku, tak se mu dům podařilo prodat za devadesát milionů korun.

Podle smlouvy, kterou má redakce k dispozici, se novými vlastníky dne 7. 4. 2009 stali manželé Petr a Irena Samohýlovi.

Stát přitom transakci mohl jen nečinně přihlížet. Dům měl být sice původně zajištěný i s dalším Krejčířovým majetkem, protože však nešlo přímo o jeho osobní majetek, (byl psaný na Krejčířovu společnost), nemohlo Česko podle platné legislativy nic dělat.

České zákony neumožňují, aby lidem podezřelých z finančních machinací - což je i Krejčířův případ - úřady obstavily majetek, který není výlučně jejich osobním.


 

Právě se děje

Další zprávy