Korunovační klenoty ukládal muž, na němž leží stín StB

Markéta Chaloupská
13. 5. 2008 17:15
Registr svazků: byl to tajný agent
Jan Matějka při ukládání korunovačních klenotů
Jan Matějka při ukládání korunovačních klenotů | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Jeden z klíčníků, kteří letos ukládali do přísně střežené komnaty korunovační klenoty, se v sedmdesátých letech vážně zapletl s komunistickou tajnou bezpečností.

Bývalý děkan metropolitní kapituly Jan Matějka, který při ukládání klenotů zastupoval kardinála Miloslava Vlka, je v archivech Ústavu paměti národa na Slovensku evidován jako tajný spolupracovník StB.Seznamy najdete zde.

Online deník Aktuálně.cz požádal oficiální cestou o výpis z registru svazků. Z něho lze vyčíst, že Jan Matějka, narozený 12.5.1932, byl veden pod registračním číslem 3294 a krycím jménem Matěj. Registr však také prozrazuje, že 8. prosince 1989 byl Matějkův svazek skartován.

Podívejte se na důkaz do fotogalerie

Pod stejnou spisovou značkou je Jan Matějka veden i v neoficiálních Cibulkových seznamech. Seznamy najdete zde.

Když se pak Matějkovo jméno objevilo v seznamu spolupracovníků, který vnitro vydalo v roce 2003, soud rozhodl, že je tam uvedeno neoprávněně.

K otevírání a zamykání přísně střeženého trezoru se musí sejít sedm nejvýznamnějších představitelů českého státu a církve - prezident, premiér, předsedové obou komor parlamentu, pražský primátor, pražský arcibiskup a probošt Metropolitní kapituly u svatého Víta.

Výstava symbolů české státnosti tak připomněla další případ, kdy se Česko nevypořádalo s totalitní minulostí.

Čtěte více: Průzkum: S StB se stále nepodařilo zúčtovat

Co vzkázal soud

K Matějkovu případu Aktuálně.cz oslovilo několik odborníků, kteří se evidencích tajných spolupracovníků Stb a totalitní minulostí zabývají.

Podle nich verdikt soudu nelze překládat tak, že by Jan Matějka s StB nespolupracoval.

"Kategorie tajný spolupracovník znamená vědomou formu spolupráce," uvedl ředitel Archivu bezpečnostních složek Ladislav Bukovszky. "Když jsme v Ústavu paměti národa ty kategorie interpretovali, kategorie tajný spolupracovník znamenala vědomou spolupráci," dodává.

Historik z českého Ústavu pro studium totalitních režimů Tomáš Bursík pak dodává: "Jestli je veden jako tajný agent, tak tam ta vědomá spolupráce byla. Nemohu ale posoudit, do jaké míry například donášel na své kolegy."

Podobně se vyjádřil i Jan Stříbrný z Křesťanské akademie. "Je jasné, že něco existovalo, ale jaká je vážnost situace, to ať posoudí jiní," řekl.

Je to nesmysl, říká Matějka

Sám Matějka jakoukoliv spolupráci se Státní bezpečnostní odmítá. "Je to nesmysl, s nikým jsem nespolupracoval, ale naopak - spíše oni mně nezpříjemňovali život," řekl Aktuálně.cz.

Foto: Ludvík Hradilek

"Navíc v době, kdy jsem měl údajně spolupracovat, byl jsem vyhozen z fakulty," tvrdí.

Jan Matějka je v současné době arcijáhenem metropolitní kapituly.

Vlk už to řekl

Aktuálně.cz se pokusilo získat postoj arcibiskupa Miloslava Vlka, ale místo něj podal obecné vyjádření mluvčí pražského arcibiskupství Aleš Pištora.

Aktuálně.cz sdělil, že kardinál Miloslav Vlk už se ke spolupráci církevních hodnostářů a StB několikrát vyjadřoval.

"Je nutné si uvědomit, že církev byla hlavním terčem zla a někteří z kněžích zkrátka podlehli," řekl Pištora. "Velká část se ale omluvila," dodal.

Čtěte více: LN: Kardinál Vlk chce komisi zkoumající spolupráci kněžích s StB

 

Právě se děje

Další zprávy