Koronavirus se masivně šíří mezi žáky v otevřených školách a školkách

Martina Heroldová Martina Heroldová
24. 2. 2021 22:17
Počet žáků, kteří navštěvují otevřené školy a mateřské školy, nakažených koronavirem prudce roste. Podíl žáků s onemocněním covid-19 je v současné době o 38 procent vyšší, než činí průměr v Česku za všechny věkové kategorie, vyplývá z průzkumu Pedagogické komory. Jde o nejvyšší číslo od počátku pandemie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Ačkoliv počet nemocných dětí celkově vzrostl kvůli lepší dostupnosti testování, podíl nakažených dětí přitom nejvíce roste právě ve věkových skupinách, které se vzdělávají prezenčně, tedy mezi předškolními dětmi a žáky prvních a druhých tříd. Například počet dětí ve věku pěti let i žáků ve věku sedmi let pozitivně testovaných na covid-19 je výrazně vyšší, než v případě žáků ve věku třinácti let, kteří se vzdělávají distančně, vyplývá z průzkumu.

Výrazně roste také podíl dětí a nejmladších žáků na celkovém počtu nově nakažených v České republice (v přepočtu na sto tisíc obyvatel). Zatímco ve věkové skupině 19 až 64 let je podíl nově nakažených necelých 13 procent a mezi dospívajícími od osmi do osmnácti let 16 procent, u čtyřletých a pětiletých dětí let je to nyní téměř 21 procent a u šesti a sedmiletých dokonce 22 procent.

Foto: Pedagogická komora

V počtu nově nakažených za týden na sto tisíc obyvatel tak podíl dětí v předškolním a raném školním věku už od ledna dokonce překonává průměr za všechny věkové kategorie.

Foto: Pedagogická komora

"Aktuální situace v českých mateřských školách je opravdu velmi vážná. Uzavření mateřských škol (s výjimkami pro děti rodičů IZS a dalších klíčových profesí), jak tomu bylo například donedávna v Německu, by určitě přispělo ke snížení mobility a tím i počtu nově nakažených nejen mezi dětmi a pracovníky mateřských škol, ale rovněž mezi jejich rodinami (dětí i pedagogů)," uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Premiér Andrej Babiš ve středu připustil, že by k uzavření mateřských škol mohlo dojít, protože právě ony jsou častým ohniskem šíření nákazy. Ze studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy přitom nedávno vyplynulo také to, že rodiče často do školek posílají dokonce i děti s příznaky onemocnění.

Podle vyjádření ministra školství Robert Plagy se ve středu ve vládě hovořilo i o možném uzavření základních škol. Podle něj by se ale školy měly zavřít až jako poslední možnost, jak nákazu zastavit.

Také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že od začátku ledna se covid-19 čím dál víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let. Ve školkách podle něj jde sice o malá ohniska v průměru kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie nyní zhoršuje.

Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o tom, že by se od 1. března mohly školy zpřístupnit studentům posledních ročníků a postupně chtěla za pomoci antigenního testování otevřít celý první stupeň. Od záměru však upustila, v současné situaci, kdy epidemie sílí, by podle ní bylo obnovení výuky a tedy i mobility statisíců žáků, příliš velkým rizikem, zvláště s ohledem na to, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé.

Video: Antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička

Už několik měsíců se snažím upozornit na to, že antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 11 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 16 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy