Koronavirus se masivně šíří mezi žáky v otevřených školách a školkách

Martina Heroldová Martina Heroldová
24. 2. 2021 22:17
Počet žáků, kteří navštěvují otevřené školy a mateřské školy, nakažených koronavirem prudce roste. Podíl žáků s onemocněním covid-19 je v současné době o 38 procent vyšší, než činí průměr v Česku za všechny věkové kategorie, vyplývá z průzkumu Pedagogické komory. Jde o nejvyšší číslo od počátku pandemie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Ačkoliv počet nemocných dětí celkově vzrostl kvůli lepší dostupnosti testování, podíl nakažených dětí přitom nejvíce roste právě ve věkových skupinách, které se vzdělávají prezenčně, tedy mezi předškolními dětmi a žáky prvních a druhých tříd. Například počet dětí ve věku pěti let i žáků ve věku sedmi let pozitivně testovaných na covid-19 je výrazně vyšší, než v případě žáků ve věku třinácti let, kteří se vzdělávají distančně, vyplývá z průzkumu.

Výrazně roste také podíl dětí a nejmladších žáků na celkovém počtu nově nakažených v České republice (v přepočtu na sto tisíc obyvatel). Zatímco ve věkové skupině 19 až 64 let je podíl nově nakažených necelých 13 procent a mezi dospívajícími od osmi do osmnácti let 16 procent, u čtyřletých a pětiletých dětí let je to nyní téměř 21 procent a u šesti a sedmiletých dokonce 22 procent.

Foto: Pedagogická komora

V počtu nově nakažených za týden na sto tisíc obyvatel tak podíl dětí v předškolním a raném školním věku už od ledna dokonce překonává průměr za všechny věkové kategorie.

Foto: Pedagogická komora

"Aktuální situace v českých mateřských školách je opravdu velmi vážná. Uzavření mateřských škol (s výjimkami pro děti rodičů IZS a dalších klíčových profesí), jak tomu bylo například donedávna v Německu, by určitě přispělo ke snížení mobility a tím i počtu nově nakažených nejen mezi dětmi a pracovníky mateřských škol, ale rovněž mezi jejich rodinami (dětí i pedagogů)," uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sárközi.

Premiér Andrej Babiš ve středu připustil, že by k uzavření mateřských škol mohlo dojít, protože právě ony jsou častým ohniskem šíření nákazy. Ze studie Institutu pro sociální a ekonomické analýzy přitom nedávno vyplynulo také to, že rodiče často do školek posílají dokonce i děti s příznaky onemocnění.

Podle vyjádření ministra školství Robert Plagy se ve středu ve vládě hovořilo i o možném uzavření základních škol. Podle něj by se ale školy měly zavřít až jako poslední možnost, jak nákazu zastavit.

Také ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek minulý týden uvedl, že od začátku ledna se covid-19 čím dál víc šíří i mezi dětmi ve věku šesti až deseti let. Ve školkách podle něj jde sice o malá ohniska v průměru kolem šesti lidí, přesto to podle něj ukazuje, že se epidemie nyní zhoršuje.

Ještě minulý týden přitom vláda hovořila o tom, že by se od 1. března mohly školy zpřístupnit studentům posledních ročníků a postupně chtěla za pomoci antigenního testování otevřít celý první stupeň. Od záměru však upustila, v současné situaci, kdy epidemie sílí, by podle ní bylo obnovení výuky a tedy i mobility statisíců žáků, příliš velkým rizikem, zvláště s ohledem na to, že antigenní testy nejsou příliš spolehlivé.

Video: Antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička

Už několik měsíců se snažím upozornit na to, že antigenní testy jsou vhodné jen pro lidi s příznaky, říká analytická biochemička. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Do sídla ukrajinské vlády pronikl muž s granátem v ruce a hrozí, že ho odpálí

Do sídla ukrajinské vlády v Kyjevě pronikl muž s ručním granátem v ruce a hrozí jeho odpálením. Uvedla to ve středu agentura Unian, která se odvolává na sociální sítě.

"Živý odtud neodejdu!" citovala agentura útočníka.

Incident natočil aktivista Ihor Bondarčuk z nevládní organizace Stop korupci a video zveřejnil na Facebooku. Jeden z uživatelů v útočníkovi rozpoznal válečného veterána.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Britské kapely nejsou naočkované, na festival v Tasově nepřijedou

Hvězdou festivalu Beseda u bigbítu nakonec bude polská zpěvačka Brodka. Nahradí britské kapely Black Country, New Road a Snapped Ankles, stejně jako belgickou sestavu Flying Horseman. Britové se nestihli plně očkovat, což by pro ně znamenalo cestovní komplikace, nejspíš i karanténu. "U Flying Horseman zase nastala situace, kdy na jejich koncert mělo navazovat německé turné, které se z důvodu restrikcí postupně rušilo. Zůstal jen koncert v České republice, který se nakonec kapela rozhodla z finančních i časových důvodů zrušit," vysvětluje ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Nově v programu přibyly české formace Dva a Bratři. Vyprodaná přehlídka v Tasově na Hodonínsku se koná tento pátek a sobotu. Hlavní část programu obstarají české a slovenské formace. "Naším hlavním cílem je mapovat aktuální dění na české a slovenské nezávislé hudební scéně, dovézt to nejzajímavější od zavedených umělců a zároveň včas rozpoznat nové talenty. Rádi bychom návštěvníkům zprostředkovali ucelený pohled na současnou hudbu," doplňuje Uretšlégr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy