Ven z okresu jen s potvrzením. Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob

Přenos skončil
Vláda kvůli koronavirové pandemii od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Vláda schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Představí přísnější opatření. | Video: DVTV
Přenos skončil

Nová opatření od 1. 3. přehledně: 

 • Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele, pro cesty k lékaři či na úřady mimo okres pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

 • Nákupy budou možné pouze v rámci okresu, a to v nezbytném počtu osob.

 • Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

 • Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

 • V zastavěných obcích bude platit povinnost nosit všude ochrannnou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.

 • Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.
23:31

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zůstanou průmyslové firmy od pondělí bez nových restrikcí. Spustí se v nich ale dobrovolné testování, které by se mělo za několik dní změnit na povinné.

Stát bude přes úlevy na zdravotním pojištění přispívat 60 korun na test, maximální nárok bude na čtyři testy měsíčně na zaměstnance. O víkendu už budou podle Havlíčka fungovat informační telefonické linky, které budou firmám v otázkách testování radit. Řekl to dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

23:26 Maláčová DVTV

"Než začne povinné testování ve firmách, měli bychom omezit i průmysl," uvedla na Twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Ve vládě má podle ní tento názor už šest lidí.

23:15

Na provozy, u kterých vláda od pondělí do 21. března zakázala provoz, se budou vztahovat podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) náhrady.

Fungovat by nadále měly čtyři hlavní programy. Kromě dosavadního Antiviru na podporu zaměstnanosti a kompenzačního bonusu pro živnostníky, budou fungovat dotace na zaměstnance a ve čtvrtém programu by měl stát podnikatelům nahradit ztráty.

Příprava posledních dvou programů podle Havlíčka pokračuje, minimálně program dotací na zaměstnance by měl být hotový příští týden. Řekl to dnes na tiskové konferenci po mimořádném jednání vlády.

22:50

Výjimku při uzavírání škol a školek budou mít jen základní školy, školky a dětské skupiny při zdravotnických zařízeních a pro děti členů záchranného integrovaného systému. Po dnešním jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

22:47 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Musím hlavně připomenout, že lidé, kteří na covid-19 umírají, nejsou cizí lidé. Jsou to naši příbuzní," řekl na tiskové konferenci k novým vládním opatřením a situaci v českých nemocnicích ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

22:47 Jan Hamáček

Nikde jinde není právní rámec boje proti epidemii předmětem tak tvrdého politického boje, míní Hamáček. Podle Babiše opozice nedává konkrétní návrhy.

22:45

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci na dotaz Deníku N popřel, že do konce března dojde k výměně ministra zdravotnictví Jana Blatného a ministra zahraničí Tomáše Petříčka, jak o tom v pátek informoval web CNN Prima News a některá další média.

22:42 Jan Hamáček

"Policejní prezident s ministrem obrany se shodli, že na pomoc potřebují 5000 vojáků. Můžeme využít i 460 celníků. Profesionální hasiči mají jiné povinnosti, než hlídat hranice okresů. Sbor navíc jede úplně na doraz. Městští strážníci by se měli soustředit na to, zda se lidé po okrese pohybují podle vládního nařízení," řekl na TK ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

22:41

Cestování mimo okres a hlavní město Prahu:

 • Pokud pojedu do zaměstnání mimo okres, kde mám bydliště, čím se musím prokázat?
  Potvrzením zaměstnavatele, které lze vystavit i na určité období. V potvrzení zaměstnavatel uvede místo výkonu zaměstnání a místo pobytu zaměstnance. Lze využít vzor dostupný na stránkách Ministerstva vnitra  (docx, 13 kB). Alternativou je pracovní smlouva nebo zaměstnanecký průkaz a podobně, pokud je z nich jasné, že potřebujete cestovat do jiného okresu.
 • Pokud pojedu mimo okres, co musím mít u sebe (lékař, úřady)?
  Stačí zaškrtnutý formulář (docx, 19 kB) nebo čestné prohlášení (docx, 16 kB), kde uvedu místo, čas a cíl cesty. Pro čestné prohlášení mohu využít vzor nebo stačí prohlášení napsané rukou. Stále však musí jít o cestu, která skutečně spadá do povolených výjimek. Policie může ověřovat podezřelé případy, například když cestuji "k lékaři" s lyžařskou výbavou a celou rodinou. Pokud máte jakékoliv potvrzení, které dokazuje nezbytnost Vaší cesty (například žádanku od lékaře na vyšetření, pozvánku na úřad apod.), vezměte si ji pro jistotu s sebou.
 • Mohu jet nakoupit mimo okres, kde mám bydliště?
  NE, nemůžu. Nakupovat mohu pouze v rámci svého okresu. Na nákupy se může cestovat pouze v nezbytném počtu osob.
 • Mohu jet na svoji chatu/chalupu/nemovitost, co musím doložit?
  Pokud máte svou chatu/chalupu/jiný rekreační objekt mimo okres trvalého pobytu nebo bydliště, musíte tam být nejpozději v den účinnosti nového omezení, pak se bude považovat za vaše bydliště. Je tedy nutné na chatě setrvat nepřetržitě po celou dobu platnosti tohoto opatření. Smyslem je co nejvíce omezit mobilitu a tedy šíření viru. 
  Pro usnadnění doporučujeme takový pobyt dokládat listem vlastnictví nebo jiným vhodným způsobem.
22:39

Cestování v rámci okresu a hl. m. Prahy:

 • Pokud pojedu do zaměstnání, musím mít u sebe nějaký doklad či potvrzení?
  NE, pro cesty do zaměstnání v rámci okresu není potřeba žádný doklad.
 • Pokud půjdu na nákup, lékaři nebo na úřad, musím mít u sebe nějaké potvrzení?
  NE, v rámci jednoho okresu potvrzení nepotřebujete.
 • Mohu opustit svoje bydliště za jiným účelem - vycházka, venčení psů apod.?
  ANO. Na vycházku můžete přes den (od 5 do 21 hod) po celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Venčení psů v noci je do 500 od bydliště
 • Mohu si jít zaběhat?
  ANO, běhat lze přes den (od 5 do 21 hod) na celém území obce, NIKOLIV OKRESU. Přitom by se neměly stýkat osoby, které spolu nežijí ve společné domácnosti.
 • Mohu přejíždět mezi jednotlivými městskými částmi?
  ANO. Mezi městskými částmi platí stejná pravidla jako v rámci jednoho okresu.
 • Mohu navštívit svoje příbuzné (rodiče, prarodiče), když bydlí ve stejném okresu?
  NE, pokud nejde o zajištění jejich nezbytných potřeb, o zabezpečení jejich nutné péče nebo jejich doprovod např. k lékaři nebo na úřad. Smyslem je co nejvíce omezit mobilitu a tedy šíření viru. 

22:33 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Opozice se bohužel tváří, že chce spolupracovat, ale když má podpořit naše návrhy, tak to nedělá. Domluvili jsme se na pandemickém zákoně, ale u nouzového stavu nás z nepochopitelných důvodů nepodpořili. Senát ani opozice nám příliš nepomáhají," prohlásil premiér Andrej Babiš (ANO).

22:31 Karel Havlíček (ANO)

"Pokud bychom vypnuli průmysl na měsíc, tak bychom ho těžce zase zapínali. Byl by to totální kolaps a fatálně by to ohrozilo celou naši ekonomiku," uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

22:29 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Britská mutace zapříčinila nárůst pozitivně testovaných dětí, kteří jsou sice většinou bezpříznakoví, ale mohou virus dál přenášet," vysvětlil šéf zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) omezení ve školství.

Zároveň ale uvedl, že školy zůstávají pro budoucí uvolnění na prvním místě. "Až se budou děti vracet, chceme, aby učitelé byli již chráněni," dodal Blatný.

22:27

Jaké provozy zůstanou otevřené?

 • Otevřené budou i od pondělí potraviny, lékárny, drogerie, optiky nebo květinářství.
 • Ze služeb budou moci fungovat čerpací stanice, výdejny zboží objednaných z e-shopů, myčky aut bez obsluhy nebo servisy telefonů a počítačů. 
 • Vláda dále ponechala výjimku trafikám, prodejnám krmiv a zahrádkářských potřeb, obchodům s domácími potřebami. Fungovat budou smět také odtahy a taxi služby.

Co se naopak uzavře?

 • Lidé se od pondělí do 21. března naopak nedostanou do papírnictví, prodejen s dětským textilem a obuví nebo obchodů se zbraněmi a střelivem.

Co se nemění?

 • U stravovacích provozů se režim nezmění, nadále budou moci občerstvení prodávat přes výdejní okna, řekl Havlíček.
22:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od 1. března budou v ČR uzavřené všechny školy, mateřské školy i dětské skupiny s výjimkou těch při zdravotnických zařízeních, řekl Blatný.

22:24 Jan Hamáček

Policie se bude podle Hamáčka na počátku snažit lidem pokyny vysvětlovat, aby jim pomohla se v nové situaci zorientovat.

22:23

Kampaň, aby lidé dodržovali nová pravidla, se během víkendu objeví napříč republikou.

22:22 Jan Hamáček

Vzory formulářů budou také od zítřka k nalezení na webu ministerstva vnitra (www.mvcr.cz). Doplněné tam budou i nejčastější otázky a odpovědi k mimořádným situacím, které mohou nastat. Uvedl to na TK ministr vnitra Jan Hamáček.

22:19 Jan Hamáček

Podle Hamáčka si bude možné například čestné prohlášení na cesty mimo okres napsat i ručně.

22:19

Za premiérem a ministry na tiskové konferenci svítí výzva: "Zůstaňte doma. Pomozte našim zdravotníkům. Zachraňte životy." Připomíná heslo britské vlády, jak upozorňuje redaktorka Aktuálně.

22:15 Karel Havlíček (ANO)

Vláda asi na půlku zredukovala výjimky pro maloobchod a služby. Otevřené budou dál potraviny, lékárny, drogerie, optiky a výdejny zboží, řekl Havlíček

22:12

Účast na svatbě či prohlášení o registrovaném partnerství bude od pondělí možné jen v okresu, kde daní lidé bydlí, vyplývá z nařízení vlády.

22:09 Jan Hamáček

Dodržování omezení pohybu bude namátkově kontrolovat policie, a to včetně cest vlaky či autobusy. Nasazeno může být též až 5000 vojáků, řekl ministr vnitra Jan Hamáček.

22:07

Ochrana dýchacích cest je podle nařízení ministerstva od 1. března povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami.

22:03

V zastavěných obcích bude nově od 1. 3. platit povinnost nosit všude ochrannnou roušku bez ohledu na vzdálenost další osoby.

22:02 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného vláda očekává denní přírůstky nakažených v řádu 20 000 osob denně, pokud by podle něj vláda nepřijala drastická opatření, situace by se vymkla kontrole.

 

22:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo zaměstnavatelům, aby vybavili zaměstnance ochranou dýchacích cest. V prodejnách, provozovnách či dopravě respirátory, jinde rouškami.

22:01

Návštěvy příbuzných v rámci okresu s bydlištěm podle nařízení vlády nebudou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

22:00 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Proč to fungovalo minulý rok? Protože jsme viděli záběry z Bergama a všichni jsme se báli. A tehdy jsme zareagovali včas," vysvětloval Babiš, proč je nyní nutné zavést nová opatření a varoval před "Bergamem v Česku".

21:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Ne všechno jsme zvládli, ale vždycky jsme to dělali s plným nasazením a v dobré víře. A myslím, že za všechny můžu prohlásit, že svědomí máme čisté."

21:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Naše vláda udělala mnoho chyb. Jsme si toho vědomi. A rádi bychom, abyste nám dali ještě jednu šanci," vyzval veřejnost premiér Andrej Babiš. Tiskovou konferenci živě přenáší DVTV.

21:55

Co bude možné v Praze a co v dalších okresech v následujících třech týdnech, naznačuje vládní dokument.

21:51

Vycházky a běh přes den budou od pondělí možné jen na území obce, nikoli celého okresu. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

21:50

Pro cesty k lékaři a na úřady mimo okres s bydlištěm bude nutné čestné prohlášení či formulář. Nákupy budou možné jen v rámci okresu, schválila vláda.

21:48

Vláda od pondělí na tři týdny výrazně omezí pohyb osob. Pro cesty do zaměstnání mimo okres bude potřeba například potvrzení zaměstnavatele.

21:42

Všechna nová opatření, o kterých dnes rozhodovala vláda, budou platit od 1. března.

20:30

Ministerstvo vnitra nechá o víkendu vylepit v Česku 10 000 plakátů vyzývajících k dodržování opatření proti šíření nemoci covid-19. Kampaní s ústředním sloganem Pomozte našim zdravotníkům chce apelovat na lidi, aby venku nosili respirátory a pokud možno zůstávali doma. Ministerstvo se nechalo inspirovat obdobnou grafickou kampaní z Velké Británie. Média o tom informovala mluvčí ministerstva Klára Dlubalová.

19:55

Sněmovna v pátek opět nerozhodla o senátním vetu vládní novely, která by zavedla až třímilionovou sankci pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí. Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka sice neprosadil ukončení schůze ještě před projednáním předlohy, nebyl ale přítomen její vládní předkladatel, ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Debata o novele proto nebyla možná a nynější schůze Sněmovny byla přerušena na neurčito.

19:41 Jan Hamáček

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček v ČT řekl, že nová opatření budou oznámena brzy a nepřekročí rámec již prezentovaných návrhů. Dohlížet na dodržování opatření bude podle jeho slov policie. Pokud by její kapacity nestačily, vypomůže armáda.

19:14

Sněmovna neschválila příspěvek až 370 korun denně lidem v nařízené karanténě. Pro jeho prosazení chyběl vládní koalici jeden hlas. Sněmovna nejprve neschválila senátní verzi s pozměňovacím návrhem a měla hlasovat o tom, že setrvává na svojí verzi. K tomu bylo zapotřebí nejméně 101 poslanců, pro jich ale hlasovala jen rovná stovka. Zdrželi se tři poslanci ANO, i když jinak pro sněmovní verzi hlasovali s vládní koalicí i poslanci SPD, KSČM a část lidovců. Vládní návrh tak definitivně končí.

19:10

Přehled hlavních událostí dne:

 • Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda chystá v nejbližší době výrazně zpřísnit volný pohyb lidí a možnosti setkávání. Zavřít se mají i dosud otevřené školy nebo další obchody, má se víc testovat ve firmách. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude navrhovat, aby se lidé mohli ve volném čase pohybovat jen na území katastru své domovské obce. Jak budou restrikce konkrétně vypadat a odkdy začnou platit, mají ministři rozhodnout večer.
 • Vláda na večerním zasedání schválila vyhlášení nového nouzového stavu od 27. února na 30 dní do 28. března. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Poslanecká sněmovna odpoledne odmítla prodloužit stávající stav nouze a zároveň vybídla kabinet, aby v případě potřeby vyhlásila nový.
 • V Brně se potvrdila takzvaným sekvenováním jihoafrická mutace koronaviru u tří případů z mateřské školy.
 • Sněmovna odpoledne schválila pandemický zákon v senátní verzi, podle níž dostanou ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Restrikce budou podle úprav platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci dolní komora ukončit nebo obnovit. Už ho podepsal i prezident Miloš Zeman, platit tak začne hned poté, co vyjde ve Sbírce zákonů.
 • Počty nových případů koronaviru v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich laboratoře potvrdily 14 457. To je zhruba o 2800 víc než před týdnem a téměř o 700 víc než ve středu. Zatíženost nemocnic nepolevuje, hospitalizovaných je kolem 7200, z toho ve vážném stavu bylo ve čtvrtek rekordních 1531 pacientů.
18:58

Berlín nabízí, že zaplatí péči o covidové pacienty, kteří budou převezeni ve vážném stavu z Česka do Německa. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí vlády spolkové republiky:

18:54

Kvůli zhoršující se epidemické situaci a přetížení nemocnic vláda chystá v nejbližší době ještě víc zpřísnit volný pohyb lidí a možnosti setkávání. Zavřít se mají i dosud otevřené školy nebo další obchody, má se víc testovat ve firmách. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) bude navrhovat, aby se lidé mohli ve volném čase pohybovat jen na území katastru své domovské obce. Jak budou restrikce konkrétně vypadat a odkdy začnou platit, rozhodnou ministři večer. Sněmovna dnes podle očekávání odmítla vládní žádost o další prodloužení nouzového stavu do konce března. Vláda už dala najevo, že v tom případě obratem vyhlásí nový nouzový stav.

Tisková konference vlády je zatím plánovaná na 21:00.

18:51

Pojišťovny zatím nevědí, jak jim budou firmy hlásit testy na covid. Začít testovat mohou v pondělí, o proplacení budou žádat podle VZP až v dubnu.

18:49

"Z našeho pohledu žádný nouzový stav legitimně vyhlášen není," uvedla během jednání sněmovny poslankyně KSČM Miroslava Vostrá. Komunisté proto na rozdíl od některých minulých případů prodloužení stavu nouze nepodpořili.

18:39

Předseda ODS Petr Fiala na twitteru napsal, že prodloužení nouzového stavu by vytvořilo legislativní zmatek a nejistotu. Vláda ho nyní může vyhlásit sama znovu, pokud na tom trvá, uvedl. Premiér Babiš už dříve řekl, že pokud prodloužení sněmovna neschválí, vláda skutečné přistoupí k vyhlášení nového nouzového stavu.

18:27

Sněmovna podle očekávání odmítla vládě prodloužit současný nouzový stav, který je kvůli způsobu vyhlášení napaden u Ústavního soudu. Premiér Andrej Babiš (ANO) už předtím řekl, že kabinet bude muset ještě dnes večer vyhlásit nový nouzový stav, k čemuž dolní komora Parlamentu vládu také vybídla. Vláda také chystá přísnější protikoronavirová opatření, mimo jiné omezení pohybu lidí, prodeje zboží jen na nezbytně nutné věci nebo úplné uzavření škol.

17:59

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) hledá možnosti pro zavedení povinného testování ve firmách, zatím bude dobrovolné. Zaměstnavatelé budou muset hlásit jen případný pozitivní výsledek závodnímu či obvodnímu lékaři nebo hygienikům. Brzké povinné testování zmínil po čtvrtečním jednání vlády ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Podle odborového předáka Josefa Středuly zaměstnavatelé nemohou pracovníkovi test nařídit, povinné testování by měl upravit zákon.

17:20

Prezident Miloš Zeman podepsal pandemický zákon, který ministerstvu zdravotnictví a hygienickým stanicím umožní vydávat restrikce k omezení covidu-19.

17:01 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš vzal jménem vlády zpět část její žádosti vůči sněmovně, v níž kabinet žádal poslance o zrušení jejich usnesení, kterým k 27. únoru zrušili nouzový stav. Vláda však i nadále žádá poslance, aby souhlasili s prodloužením nouzového stavu. Vláda ho může vyhlásit na 30 dní, ale k dalšímu prodloužení potřebuje souhlas sněmovny.

17:00

Portugalsko, Španělsko a portugalská Madeira budou od pondělí patřit do červených území s vysokým rizikem koronavirové nákazy, tedy druhé nejrizikovější kategorie. Dosud byly na mapě cestovatele mezi nejrizikovějšími. Cesta z nich tak bude pro české cestovatele snazší. Vyplývá to ze sdělení ministerstva zdravotnictví.

16:55

Skupina senátorů se obrátí na Ústavní soud (ÚS) kvůli opatření ministerstva zdravotnictví, které podmiňuje návrat občanů do vlasti negativním testem na covid-19 z akreditované laboratoře v zahraničí. ČTK to sdělila iniciátorka stížnosti, nezávislá senátorka Jitka Chalánková. Zdůraznila, že českým občanům nelze bránit v jejich návratu do Česka.

16:54

Za obnovení kontrol na německo-českých hranicích si může sama Česká republika, která je v boji s pandemií nemoci covid-19 odstrašujícím příkladem. V dnešní bouřlivé debatě v německém parlamentu to prohlásil vládní poslanec Alexander Krauss z konzervativní unie CDU/CSU. Reagoval tak na požadavek opoziční Svobodné demokratické strany (FDP), aby se spolková vláda kvůli koronaviru vyvarovala zavádění dlouhodobých hraničních kontrol a aby zlepšila podmínky pro pendlery. Stejný přístup jako vůči Česku uplatňuje Německo i na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko.

Německo od 14. února považuje Česko a většinu Tyrolska za oblasti s výskytem mutací koronaviru. Cestování do Německa z těchto zemí je výrazně omezeno, překračovat hranice mohou s negativním testem jen němečtí občané, lidé s pobytem v Německu, dopravci a pendleři vybraných profesí. Všichni s výjimkou přeshraničních pracovníků a řidičů kamionů musí po příjezdu do karantény.

16:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Pokud sněmovna neprodlouží nynější nouzový stav, vláda podle premiéra Andreje Babiše (ANO) obratem vyhlásí nový nouzový stav. Babiš to uvedl ve sněmovně. Nouzový stav je podle něj nezbytný kvůli tvrdším opatřením, které by zamezily současnému šíření koronaviru.

"Pokud to hlasování nedopadne, tak samozřejmě ihned po hlasování svolám vládu a vláda ten nouzový stav vyhlásí. Nemáme jinou možnost," oznámil ministerský předseda.

16:45 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Potřebujeme, aby se lidi tři týdny chovali jako v březnu 2020. Když by se nám to povedlo, společně, tak jsem přesvědčen, že by se nám to podařilo zvládnout a nedojde ke kolapsu zdravotnictví, a ten je na hraně," řekl premiér Babiš ve sněmovně. Největším problémem je podle něj vysoký počet hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče.

16:41 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš ve sněmovně prohlásil, že vláda v boji proti epidemii udělala mnoho chyb. Za chybná rozhodnutí označil například zrušení povinnosti nošení roušek na léto, netestování při návratu z letních dovolených nebo neuzavření barů.

16:29

Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla o tom na popud Pirátů, ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Výzvu vládě podpořila také většina komunistů, pro hlasovaly i vládní ANO a ČSSD. Prodloužení současného nouzového stavu, o což vláda Sněmovnu požádala, označila opozice za právně pochybné.

"Poslanecká sněmovna konstatuje, že po ukončení nouzového stavu k 27. únoru je v návaznosti na šíření nových mutací koronaviru a snižující se kapacitu zdravotního systému v kompetenci vlády vyhlásit nový nouzový stav za účelem přijetí opatření proti šíření epidemie nad rámec pandemického zákona," usnesla se dolní parlamentní komora.

Usnesení podpořilo 132 ze 156 přítomných poslanců. Proti byli jen zástupci SPD, dva komunisté a poslanci bez klubového zařazení.

16:15

Místopředseda ODS Martin Kupka ve sněmovně uvedl, že vyhlášení nového nouzového stavu by bylo v souladu s ústavou, zatímco současný nouzový stav je právně problematický a neústavní. Kupka se rovněž pozastavil nad poukazováním na nedodržování opatření. "Stěžovat si na nedisciplinovanost veřejnosti je střelba mimo terč a ukázka toho, že veřejnost nebereme jako partnera," řekl.

16:10

Jedna dávka vakcíny společností Pfizer a BioNtech proti covidu-19 snižuje počet bezpříznakových infekcí a může významně snížit riziko přenosu viru, uvádí dnes zveřejněná britská studie. Vědci analyzovali výsledky tisíců testů, které každý týden podstupují zdravotníci v Cambridgi, napsala agentura Reuters. Studie ještě čeká na odborný posudek.

"Je to skvělá zpráva. Vakcína Pfizer nejen poskytuje ochranu před onemocněním způsobeným SARS-CoV-2, ale také pomáhá předcházet infekci a snižuje možnost přenosu viru na ostatní," uvedl spoluautor studie Mike Weeks. "Musíme si ale uvědomit, že vakcína neposkytuje úplnou ochranu všem," dodává Weeks.

16:10

Do Prahy dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny firmy Moderna, která se zatím do hlavního města nedistribuovala. Očkovat s ní se začne po víkendu.

15:48

Zakladatelé farmaceutické firmy BioNTech Ugur Şahin a Özlem Türeciová dostanou v Německu státní vyznamenání za to, že díky vývoji vakcíny proti covidu-19 významně pomohli v boji proti pandemii. Manželský pár vědců převezme Velký spolkový kříž za zásluhy s hvězdou z rukou prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera 19. března. 

Podle prezidentské kanceláře Şahin a Türeciová dokázali "spojit základní medicínský výzkum s jeho budoucím praktickým využitím", když jejich firma ve spolupráci s americkou společností Pfizer vyvinula účinnou vakcínu. Očkovací látka typu mRNA s účinností zhruba 95 procent byla loni koncem roku první vakcínou schválenou k použití v zemích Evropské unie.

15:26

Šíření takzvané britské mutace koronaviru přineslo větší počet mladších pacientů v těžkém stavu v nemocnicích. Může to ale být i obecně větším počtem nakažených. Uvedli to v pátek oslovení zástupci pražských nemocnic. V nemocnicích v metropoli leží v těžkém stavu dvacátníci a třicátníci, průměrný věk se pohybuje kolem 60 let.

15:23

Opozice chce po vládě vyhlášení nového nouzového stavu. Prodloužení současného nouzového stavu, který kabinet požaduje, označovali během probíhající schůze sněmovny opoziční poslanci za ústavně pochybné, neboť jej vláda vyhlásila před dvěma týdny proti vůli poslanců. Chystaná opatření by vláda měla řádně zdůvodnit, aby obstála při případném přezkumu Ústavním soudem.

"Zkažený nouzový stav by bylo lepší zahodit," uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Vláda by podle něj měla zvážit vyhlášení nového nouzového stavu a opatření řádně zdůvodnit, což požadoval i předseda lidovců Marian Jurečka za koalici Spolu, tedy ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Rovněž KSČM doporučila ústy svého předsedy Vojtěcha Filipa vládě vyhlásit nový nouzový stav. 

15:20

Německý parlament v pátek schválil několik balíčků sociální a daňové pomoci, která má rodinám a firmám ulehčit následky pandemie nemoci covid-19. Rodiče mohou počítat s jednorázovým bonusem na dítě ve výši 150 euro (necelé 4000 Kč). Jednorázovou podporu ve stejné výši, tedy 150 euro, dostanou také lidé s nízkými příjmy, dlouhodobě nezaměstnaní a příjemci sociální pomoci. Ministerstvo sociálních věcí paušální příspěvek zdůvodňuje zvýšenými náklady obyvatel v době pandemie. Podporu dostanou lidé do konce prvního pololetí.

Jídla v restauracích a dalších gastronomických zařízeních budou nadále zatížena sedmiprocentní místo 19procentní DPH. Vláda počítá s tím, že zvýhodnění bude platit do konce roku 2022, doposud se ukončení této pomoci očekávalo letos v létě. Nápoje nadále zůstávají v 19procentní sazbě.

15:12 Jan Hamáček

První dodávka antigenních testů pro školáky by měla dorazit podle plánu do neděle. Ve sněmovně řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Vzhledem k tomu, že oproti původním plánům se ani část studentů do škol se začátkem března nevrátí, nevyloučil využití i třeba pro testování státních zaměstnanců.

15:02

Pobřeží slonoviny dnes jako druhá země po Ghaně dostalo vakcínu proti covidu-19 od programu COVAX. Informovala o tom agentura Reuters. Program byl zřízen pro chudší státy s cílem zajistit spravedlivou distribuci vakcín. Letadlo s 504 000 dávkami vakcíny přistálo v Abidžanu dnes odpoledne. Brzy by tak mohla v zemi začít očkovací kampaň.

Program COVAX má umožnit zemím, které jsou jeho příjemci, naočkovat 20 procent své populace, což ale k vytvoření kolektivní imunity stačit nebude. Africké státy tak zřejmě budou nuceny přistoupit k bilaterálním dohodám, pokusit se získat vakcíny prostřednictvím plánu Africké unie (AU) či formou darů, píše Reuters. Ačkoli mnoho zemí vakcíny skrze COVAX obdrží zdarma, stále musí zaplatit za jejich distribuci a zajistit propagaci v zemi.

15:00

Zlínská průmyslová Kovárna VIVA, která zaměstnává asi čtyři stovky lidí, testuje své zaměstnance na koronavirus v několika skupinách. Testovat začala v únoru. Dosud je promořenost ve firmě asi 17 nebo 18 procent, nyní jsou nakažení dva lidé, řekl v pátek výkonný ředitel firmy a předseda představenstva František Červenka.

15:00

Dopad covidu-19 v Česku je nyní zhruba v polovině ztrát na životech, které Československu způsobila španělská chřipka. Je pravděpodobné, že úmrtí předčí i počty československých vojáků, kteří zahynuli na frontách druhé světové války. Na dotazy ČTK to v pátek řekl historik Rudolf Kučera z Masarykova ústavu a Archivu Akademie věd ČR. K dnešnímu dni v Česku s covidem-19 zemřelo 19 999 lidí.

14:35

V Británii dostanou nejspíš už za několik týdnů možnost očkovat se proti covidu-19 všichni lidé starší 40 let. Věková kategorie od 40 do 49 let má přijít na řadu poté, co v půlce dubna skončí první fáze vakcinační kampaně, během níž měli dostat očkování lidé z rizikových skupin, tedy obyvatelé domovů pro seniory, lidé nad 50 let, zdravotníci a vážně nemocní, informoval server BBC.

Další fázi očkování, která se zaměří na všechny dospělé nad 18 let, britské úřady naplánovaly do konce července. Postupovat budou striktně podle věku. O přednostní podání vakcíny usilovali například učitelé nebo policisté, ale i ti nakonec mají přijít na řadu podle věkové skupiny. Podle expertů by totiž složitější systém přednostních vakcín postup očkování zpomaloval.

První dávku očkovací látky proti covidu-19 už v 67milionové Británii dostalo skoro 18,7 milionu lidí, 700 000 z nich už obdrželo i druhou dávku. Chráněno je už mimo jiné až 95 procent starších lidí nad 70 let.

očkování, Velká Británie, 7. prosince 2020
očkování, Velká Británie, 7. prosince 2020 | Foto: Reuters
14:39

KSČM doporučila vládě tak jako koalice Spolu vyhlásit nový nouzový stav a zajistit vakcíny i mimo postup EU, aby se obnovila důvěra v opatření.

14:17

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek oznámil, že ve Spojených státech obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 přes 50 milionů lidí. Z poloviny se tím podle jeho slov naplnil plán naočkovat 100 milionů lidí v prvních 100 dnech Bidenovy vlády. Nový šéf Bílého domu však Američany rovněž varoval, že k poražení pandemie zbývá ještě dlouhá cesta.

"Jsme napřed o několik týdnů," řekl Biden o svém očkovacímu závazku, který však řada kritiků kritizovala jako málo ambiciózní pokud jde o rychlé zastavení šíření nákazy. V USA se nicméně nyní podle listu The New York Times (NYT) očkuje v průměru 1,5 milionu lidí denně, což je o 50 procent rychlejší tempo, než Biden původně slíbil.

14:11

Poslanec Lukáš Bartoň (Piráti) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby zveřejnil, kdo je skutečným dodavatelem antigenních testů do škol. Uvedl to v tiskové zprávě. Podle serveru Seznam Zprávy vítěz tendru na dodavatele testů, firma Tardigrad International Consulting, nezaplatil zálohu čínskému výrobci testů. Web to v pátek napsal na základě informací od Finančního analytického úřadu (FAÚ).

14:08

Do indických slumů, kde žije nejchudší část obyvatelstva, začala jezdit v prosinci bílá dodávka nabízející vakcínu proti koronaviru a k tomu odměnu 750 rupií (220 korun), až dvojnásobek toho, co si lidé za den vydělají. Jak ale později místní aktivisté odhalili, indická farmaceutická firma Bharat Biotech stojící za vakcínou Covaxin nenabízela běžné očkování, ale hledala dobrovolníky na testování látky. Účastníkům testování to ale neřekla.

"Řekli nám, že je to vakcína proti koronaviru, takže si jí máme nechat dát, abychom neonemocněli," řekla stanici CNN Yoshoda Bai Yadavová, která se nevědomky testování zúčastnila. 27letý dělník Chotu Das Beragi dodává, že oznámení, které se z dodávky ozývalo, navíc upozorňovalo, že kdo se nenechá naočkovat nyní, bude muset později za vakcínu zaplatit.

Účastníci testování tak ani nenahlásili případné vedlejší příznaky a výrobci je nemonitorovali. Na dotazy stanice výrobce vakcíny nereagovali.

14:08 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) stoupne v příštím jednom až dvou týdnech na zhruba 20 000 denně, poté se ale sníží. Pokud by platil jen pandemický zákon, bylo by to nad 20 000 nakažených denně přinejmenším po celý březen. V případě rozvolnění by se počet nakažených vyšplhal na 35 000 denně, řekl ministr ve sněmovně.

"Musíme počítat s tím, že v průběhu přelomu února a března, to znamená v příštím jednom až dvou týdnech, bude situace znamenat další kulminaci k hodnotám kolem 20 000 nově diagnostikovaných osob denně a z toho vyplývající zátěž nemocnic," uvedl ministr. Ve druhé polovině března by se nárůst počtu pacientů s nemocí covid-19 měl vrátit na nynější úroveň, řekl Blatný.

 

14:06 Jan Hamáček

Omezení pohybu nebude omezeno kilometry, řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Mělo by se řídit katastrálními hranicemi. Finální návrh kvůli sportu nebo cestám do přírody pracuje s omezením pohybu v katastru dané obce.

13:57

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice dostanou pravomoci vydávat rozsáhlejší restrikce proti šíření covidu-19. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně bez nutnosti nouzového stavu. Sněmovna dnes návrh takzvaného pandemického zákona schválila v senátní verzi. Restrikce budou podle úprav platit jen při pandemické pohotovosti, kterou bude moci dolní komora ukončit nebo obnovit.

Bez senátního návrhu by sněmovna nemohla vůči opatřením ministerstva a hygienických stanic nijak zasáhnout. Platila by, byť by dolní komora pandemickou pohotovost zrušila. Stěžejní části zákona budou účinné do konce února příštího roku.

Návrh zákona nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Stvrdit by jej mohl podle dřívějších informací ještě dnes, aby mohl rychle vyjít ve sbírce a nabýt platnosti.

 

13:52

Bestsport a pražská vojenská nemocnice podepsaly smlouvu o nájmu haly O2 universum pro očkovací centrum proti covidu. Smlouva platí do 31. července 2021, nájemné je podle ministerstva obrany symbolické.

13:45

Sasko podle šéfky českých pendlerů Vintrové zváží výjimku pro školství, což by umožnilo dětem, studentům a učitelům překračovat česko-německé hranice.

13:39

Chystaná opatření a tlak na jejich dodržování mají potenciál šíření nákazy zbrzdit. Asi za dva týdny by se nálož v populaci začala snižovat, informovalo v pátek v tiskové zprávě ministerstvo zdravotnictví.

"Udržení stávajících opatření, tlak na jejich dodržování a další posílení má potenciál šíření nákazy zbrzdit a po asi 14 dnech od zavedení virovou nálož v populaci snižovat. I tak je nutné počítat s minimálně desetidenním nárůstem hodnot od zavedení opatření, přičemž na počátku března denní počty nakažených překročí 20 000," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Nová opatření by podle něj měla snížit na nulu školní kontakty, pracovní kontakty by se mohly snížit o 20 procent i díky posílení práce z domova a podobně je sníží i další omezení volnočasových aktivit. Pokud by se omezení nezavedla, může být podle Duška v březnu průměrně denně nově nakažených více než 30 000 lidí. Až 17 procent z nich budou lidé v riziku vážného průběhu nemoci.

13:25

Pražské gymnázium Na Zatlance nemusí v pondělí obnovit prezenční výuku. Nejvyšší správní soud vyhověl žádosti o odložení účinku úterního rozsudku soudu v Praze.

13:23

Nemocnice v Plzeňském kraji pečují o dosud nejvyšší počty pacientů s covidem, lůžka intenzivní péče jsou téměř vyčerpaná. Ubývá i standardních lůžek, řeší se převozy nemocných nejen mezi nemocnicemi v kraji, ale i mimo něj. Řekl to v pátek koordinátor lůžkové péče v Plzeňském kraji Jan Beneš. V kraji podle statistik ministerstva zdravotnictví stále přibývá nových případů koronaviru, umírá víc lidí, kteří měli nemoc covid-19.

"V Plzeňském kraji je aktuálně hospitalizováno 580 pacientů, z toho 99 v těžkém a 323 středně těžkém stavu. Na intenzivní péči je 99 pacientů a dalších 12 je na vysokoprůtokovém kyslíku. Ve FN Plzeň je to 268 pacientů, což z ní činí již po dobu cca deseti dní nejvytíženější zdravotnické zařízení v České republice," uvedl Beneš. Například v úterý bylo v nemocnicích v kraji 529 covidových pacientů, z toho 94 v těžkém a 277 ve středně těžkém stavu.

13:22

Ministerstvo vnitra včera na jednání vlády podle informací ČT navrhlo omezení pohybu pro účely sportu a rekreace v přírodě do jednoho kilometru od bydliště.

13:09

Zítra začíná registrace na očkování proti covidu-19 pro pedagogické i nepedagogické pracovníky škol

12:55

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila přípravek od Regeneronu k léčbě pacientů s covidem-19, kteří nepotřebují podporu dýchání a hrozí u nich těžký průběh onemocnění. Na základě prohlášení EMA rozhodnou o použití látek casirivimab a imdevimab jednotlivé členské státy Evropské unie, včetně Česka.

Rozhodnutí EMA se zakládá na studii údajů o pacientech, kteří prodělali covid-19 a nepotřebovali podporu dýchání. Předběžné výsledky naznačují, že kombinace léků od Regeneronu virovou zátěž, tedy množství viru v zadní části nosu a v krku, snížila více než placebo a vedla k menšímu počtu konzultací s lékařem souvisejících s covidem-19.

Český Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) již také doporučil lék Casirivimab/Imdevimab od firmy Regeneron. Lék znemožňuje viru vstup do buněk, čímž napodobuje činnost imunitního systému a zmenšuje rozsah poškození plic. Do Česka by první dávky léku od Regeneronu měly dorazit příští měsíc.

13:01

Vývoj počtu nových případů covidu-19 v Česku odpovídá reprodukčnímu číslu 1,2. Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že se bude dál zhoršovat.

12:52

Nizozemský odvolací soud dnes dal za pravdu vládě a rozhodl, že zavedení nočního zákazu vycházení v rámci boje s epidemií covidu-19 bylo oprávněné. Zvrátil tak verdikt soudu nižší instance, který v zemi v posledních dnech působil zmatky, napsala agentura Reuters.

V Nizozemsku platí noční zákaz vycházení od 21:00 do 04:30, a to nejméně do 15. března. Vláda jeho platnost minulý týden prosadila na základě jiné normy, která má pevnější právní oporu, píše Reuters. Noční zákaz vycházení začal v Nizozemsku platit 23. ledna. V prvních dnech vyvolal četné protesty odpůrců uzávěry a policie zatýkala za rabování uzavřených obchodů.

12:46

Rakousko od pondělka pro pendlery z Česka otevře hraniční přechod Mitterretzbach/Hnanice poblíž Znojma, který kvůli koronaviru spolu s dalšími čtyřmi desítkami menších hraničních přechodů uzavřelo začátkem ledna. Provoz na přechodu Mitterretzbach bude obnoven jen během pracovních dní, a to denně od 5:00 do 10:00 pro pěší, cyklisty i řidiče motocyklů, osobních a nákladních aut do 3,5 tuny.

Do Rakouska je od 10. února možný vstup z ČR jen po předložení negativního testu při hraniční kontrole. Pro pendlery platí povinnost jednou týdně doložit negativní PCR či antigenní test a elektronicky se registrovat.

13:00

Spuštěním plošného testování na koronavirus ve firmách se má zabývat speciální tým na úrovni vlády, jeho koordinátorem bude ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Novinářům to v pátek řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Součástí budou též zástupci ministerstev průmyslu či zdravotnictví. Česko testování ve firmách spustí od pondělí 1. března, proplácet se budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný.

12:45

Zatímco mnohé evropské země zpřísňují opatření proti šíření koronaviru, Kypr oznámil jejich zmírnění. Od příštího týdne se v řecké části tohoto středomořského ostrova znovu otevřou střední školy, obchody, posilovny, bazény, galerie či kurzy tance. V platnosti ale zůstane noční zákaz vycházení, zákaz shromažďování většího počtu lidí na veřejnosti i povinnost oznamovat prostřednictvím sms zpráv dvě povolené vycházky denně.

Kyperská vláda zavedla uzávěru, druhou v této pandemii, 10. ledna poté, co denní nárůst nákaz koronavirem koncem prosince vystoupal na asi 900 případů, což bylo nejvíce od počátku pandemie. V únoru se tento údaj v asi milionové republice ustálil na zhruba 120 odhalených nákazách denně. Klesl také počet příjmů pacientů s covidem-19 do nemocnic.

12:49

"Revokovat usnesení o nouzovém stavu je protiústavní nesmysl. A taky proti zdravému rozumu. Pokud vládě nestačí pandemický zákon, ať vyhlásí na základě zhoršené situace nouzový stav sama. To je jediná cesta," sdělil v tiskové zprávě předseda ODS Petr Fiala.

12:43

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt Městského soudu v Praze, který loni na jaře zrušil čtyři opatření ministerstva zdravotnictví omezující volný pohyb a maloobchod.

12:43

Polsko přijme v nejbližší době kolem deseti pacientů s covidem ze Slovenska. S ČR o pomoci jednáme, řekl novinářům mluvčí polského ministerstva zdravotnictví Wojciech Andrusiewicz. Země je podle něj připravena pomoci oběma svým jižním sousedům. Informují o tom agentura Reuters a polská média.

"Jednání mezi Polskem a Slovenskem skutečně míří ke konci. Opravdu tedy v nejbližších dnech přijmeme kolem deseti pacientů ze Slovenska. Jsou to pacienti ve vážném stavu, z jednotek intenzivní péče. Budou převezeni do nemocnice v Novém Targu, tam jsou pro ně připravena místa. V záloze pro ně máme ještě další nemocnici v Rzeszóvě. Převoz by se měl uskutečnit v nejbližších dnech," řekl v pátek na dotaz novinářů Andrusiewicz. K počtu slovenských pacientů podotkl, že o přijetí tolika nemocných s covidem-19 požádala Bratislava.

Mluvčí polského resortu zdravotnictví zároveň dodal, že pokračují jednání s Českem, které je podle něj v současné době zasaženo pandemií ještě více než Slovensko. "Jsme proto připraveni - když vezmeme v úvahu, že máme rezervu 12 000 lůžek - pomoci Čechům i Slovákům," dodal Andrusiewicz.

12:33

K očkování se budou moci přednostně zaregistrovat vedle učitelů i pracovníci dětských skupin, mikrojeslí, klokánků a podobných zařízení pro okamžitou pomoc dětem (ZDVOP). Na svém webu to v pátek oznámilo ministerstvo práce.

12:32

Velký zájem byl v pátek ve Stříbře na Tachovsku o očkování seniorů starších 80 let. Pro město ho z mimořádných dodávek pro extrémně postižený okres Tachov zajišťuje v kulturním domě mobilní tým zdravotníků Léčebných lázní Konstantinovy Lázně. Dnes mají 150 dávek vakcíny proti koronaviru. Mají očkovat do 15:00, ale zůstanou, dokud budou lidé chodit a bude ještě čím očkovat. Pro vakcínu chodí registrovaní i neregistrovaní lidé, všichni ji dostanou, zjistila na místě ČTK. Tachovsko je v této době epidemicky nejpostiženější okres v Česku, navíc nemá nemocnici.

12:30

Pandemický zákon chtějí podpořit podobně jako další opoziční strany také KDU-ČSL nebo Piráti. Podporu senátní verze pandemického zákona za TOP09 potvrdil ve sněmovně i poslanec Dominik Feri. Proti návrhu se staví KSČM, podle Lea Luzara jsou v něm chyby a je nekvalitní.

12:24

V Evropě je stále nedostatek vakcín proti nemoci covid-19. Farmaceutickým společnostem se nedaří plnit smlouvy uzavřené s EU, a tak si ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu pozvali jejich zástupce. Svou pozornost upínali zejména k řediteli společnosti AstraZeneca Pascalu Soriotovi.

12:18 Jan Hamáček

Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti covidu-19, uvedla v pátek strana v tiskové zprávě. Mluví v té souvislosti například o zákazu pohybu s minimem výjimek, ale nebrání se ani uzavření průmyslu.

ČSSD svůj plán označila "Obětujme březen", což podle ní znamená měsíc přísných opatření. "Musíme výrazně zpřísnit opatření, jinak nám definitivně zkolabují nemocnice," uvedla strana. "Nemůžeme si už dovolit další polovičatý systém změn, ve kterém se část lidí bude ztrácet, zatímco další část bude hledat skulinky, jak opatření obejít," tvrdí ČSSD.

12:10

České aerolinie (ČSA) jsou v platební neschopnosti, podaly proto u Městského soudu v Praze žádost o povolení reorganizace podle insolvenčního zákona. Cílem je záchrana podniku a nalezení řešení pro věřitele. Provoz ovšem nadále pokračuje, uvedly v pátek ČSA.

Podnik za loňský rok eviduje ztrátu 1,57 miliardy korun. Dosud byl pod ochranným moratoriem. Pod tím je i mateřská společnost Smartwings, ta však zřejmě dosáhne na úvěr garantovaný státním programem.

12:09

Sněmovna schválila program schůze k prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Poslanci posoudí i senátní úpravy pandemického zákona a zákona o bonusu k nemocenské pro lidi v nařízené karanténě. Schvalovat mají navíc také krizový zákon, který horní komora před časem zamítla. Kvůli tomu sněmovna potvrdila stav legislativní nouze. Jednání začalo s více než dvouhodinovým zpožděním proti plánu. Důvodem bylo dopolední vyjednávání lídrů vládní koalice a opozice.

11:54

Ministři ČSSD chtějí prosazovat odvážná a účinná opatření proti covidu-19. Mluví o zákazu pohybu s minimem výjimek, nebrání se uzavření průmyslu.

11:53

Hnutí SPD nepodpoří pandemický zákon, protože jeho připomínky nebyly zapracovány, uvedl předseda Tomio Okamura.

11:51

Uzavření prvních a druhých tříd bude podle šéfa Asociace ředitelů ZŠ asi problém hlavně pro rodiče. Třítýdenní výuku na dálku školy zvládnou, řekl.

11:50

Předsedající sněmovní schůze Vojtěch Filip (KSČM) udělil napomenutí poslancům Lubomíru Volnému a Marianu Bojkovi napomenutí za to, že do sálu opět přišli bez ochrany úst a nosu. "Žádám vás, abyste se začali chovat dle své ústavní přísahy a dodržovali zákony české republiky," upozornil poslance předsedající.

11:47

Sněmovna schválila program schůze k prodloužení nouzového stavu. Poslanci posoudí i senátní úpravy pandemického zákona a příspěvku lidem v karanténě.

11:38

Sněmovna zahájila jednání k prodloužení nouzového stavu s více než dvouhodinovým zpožděním proti plánu. V úvodu potvrdila stav legislativní nouze.

11:33

K očkování se budou moci registrovat i pracovníci dětských skupin či klokánků a podobných domovů. Kódy k registraci dostanou příští týden, uvádí MPSV.

11:32

V Pardubickém kraji za týden testy prokázaly 5178 nakažených koronavirem. Minulý týden to bylo 4104 případů. Od počátku pandemie je 67 523 nákaz.

11:31

Již před vládou vyhlášeným záměrem podpořit testování zaměstnanců ve firmách provádělo testování 41 procent firem. Zároveň 66 procent všech firem uvedlo, že testování hodlají spustit nebo v něm pokračovat v následujících šesti měsících. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti PwC, provedla jej od 23. února do 25. února mezi stovkou šéfů českých firem.

11:21

"Revokovat usnesení o nouzovém stavu je protiústavní nesmysl," píše na svém Twitteru předseda OD Petr Fiala. Také on chce, aby vláda vyhlásila nouzový stav dle platné legislativy.

11:19

Opoziční strany se shodují, že stále nevědí, jaká opatření by po prodloužení nouzového stavu nebo vyhlášení nového platila.

11:18

Slovenský parlament potvrdil prodloužení nouzového stavu do 19. března. Vláda ho kvůli covidu-19 využívá i k zákazu vycházení a shromažďování.

11:14

Také koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se přiklání k tomu, aby vláda vyhlásila nouzový stav znovu s ohledem na nové okolnosti.

11:13

Podle vicepremiéra Karla Havlíčka se pravděpodobnost, že v Česku bude nadále nouzový stav, téměř blíží jistotě. "V každém případě si uvědomujeme situaci, která se v posledních dnech skutečně zhoršila s ohledem na to, že se celou Evropou šíří britská a jihoafrická mutace viru. Včera (ve čtvrtek) jsme dostali zprávu ze Spojených států, že tam jsou další dvě nebezpečné a rychle se šířící mutace viru z New Yorku a Kalifornie," poznamenal vicepremiér.

10:57

"Prodlužovat nouzový stav, na který už jsou podány ústavní žaloby, je něco, co v této situaci rozhodně není legislativně čisté. My se o tom snažili vládu přesvědčit. Za 14 dnů se objektivně změnila situace v České republice, tedy v té chvíli má být vyhlášen nový nouzový stav, který bude zdůvodněn novými okolnostmi, které tady jsou," dodal šéf STAN Vít Rakušan. Dodal, že ani opoziční strany zatím neznají všechna zvažovaná opatření a jejich zdůvodnění.

10:57

"Usnesením sněmovny nouzový stav tento víkend končí. Nejsprávnější postup by měl být, že vláda, pokud se k tomu rozhodne, vyhlásí nový nouzový stav na základě objektivních nových okolností, což je velký výskyt britské mutace viru, zdravotní zařízení na hraně," řekl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Zároveň by podle něj kabinet měl předstoupit před občany a sdělit jim, jaká hodlá zavádět opatření nad rámec pandemického zákona a z jakého důvodu. O předloze by měla dnes též dolní komora hlasovat.

10:56 Karel Havlíček (ANO)

Diskuse dnes není příliš o tom, zda bude, nebo nebude dále v ČR nouzový stav, ale spíše jakou formou se vyhlásí, řekl vicepremiér Karel Havlíček. "Diskuse dneska je o něco méně o tom, jestli bude, či nebude nouzový stav, ale spíše jakou formou se nouzový stav vyhlásí. O tom bude diskuse ve Sněmovně," řekl Havlíček. "Pokud sněmovna odmítne prodloužit stávající stav, máme připravenou variantu, kdy by to vyhlásila vláda," dodal.

10:35

Piráti a STAN považují za nejlepší, aby vláda vyhlásila nový nouzový stav na základě nových okolností. Kabinet by podle stran měl opatření vysvětlit.

10:36

Britská královna Alžběta vyzvala ve videu spoluobčany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Je to podle ní rychlé, bezbolestné a ti, kdo váhají, by měli především myslet na ostatní. Alžbětu, které je 94 let, i jejího 99letého manžela prince Philipa naočkoval první dávkou vakcíny rodinný lékař již v lednu.

Alžběta II., britská královna
Alžběta II., britská královna | Foto: Reuters
10:35 Ilustrační foto.

Hlídky Městské policie hlavního města (MPP) v Praze ve čtvrtek řešily 187 případů porušení vládního nařízení, které lidem k včerejšímu dni ukládala povinnost nosit na frekventovaných místech respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Většina těchto přestupků byla řešená domluvou, sdělila mluvčí MPP Irena Seifertová.

10:25

Středočeský kraj podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) kvůli vyššímu počtu hospitalizovaných požádal nemocnice o změnu dalších lůžek na lůžka pro covidové pacienty. Například benešovská nemocnice od soboty do odvolání uzavře dětské lůžkové oddělení. Ambulantní provoz, pohotovost a novorozenecké oddělení budou fungovat bez omezení. Pro děti, které budou vyžadovat hospitalizaci, je zajištěna péče v okolních nemocnicích.

10:24

Ve středních Čechách přibylo za uplynulý týden 12 843 nových případů nákazy koronavirem. V porovnání s minulým týdnem je to zhruba o 3200 případů více, pandemie tak zrychluje. Ve čtvrtek přibylo v regionu 2357 nakažených, aktuálně jich je 22 492, vyplývá z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

10:23

V Ústeckém kraji přibylo za týden 6931 případů koronaviru. Je to o 2471 víc než za předchozí týden. Aktuálně nemocných je nejvíc od začátku epidemie.

10:06

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových nákaz v této zemi. Informovala o tom agentura EFE s odvoláním na ředitele mexického ústavu epidemiologie a molekulárního výzkumu. José Ernesto Ramírez nicméně ve čtvrtek médiím také řekl, že tato mutace by se neměla nazývat mexická, protože se objevila i v jiných zemích. Ramírez rovněž uvedl, že tato mutace se může rychle šířit.

09:46

Na Vysočině se v posledním týdnu covidem-19 nakazilo 2524 lidí, o třetinu více než týden předtím. Zemřelo 22 lidí. Nemocných je aktuálně 3377.

09:37

Z nemocnic v Ústeckém kraji vrtulník přepraví další 2 pacienty s covidem do jiných krajů. Minulé dny převezl tři. Nemocnice na severu Čech jsou plné.

09:25

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji sílí. Za uplynulý týden přibylo 3099 nákaz. Týdenní přírůstek pozitivních testů se zvýšil o 548 případů.

09:25

Nákaza koronavirem se v Karlovarském kraji se dvěma uzavřenými okresy dále šíří. Za týden přibylo v kraji 3449 nakažených, podobně jako předchozí týden.

09:18

Česko má opět v EU suverénně nejvíce nových případů za 14 dní, ve většině zemí nárůst zvolnil. Nejvíce zemřelých má za 14 dní Slovensko, ČR je druhá.

09:08

Praktickým lékařům podle sdružení chybí pro očkování proti covidu v ordinacích dost vakcíny a injekcí. Hrozí, že jejich zapojení bude spíš symbolické.

09:00

V Brně se potvrdila u tří případů z mateřské školy jihoafrická mutace koronaviru. Uvedl to dnes ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon Omar Šerý. Podle něj se laboratoři zároveň potvrdilo, že má k dispozici rychlý působ, jak jihoafrickou mutaci analyzovat do dvou hodin. Jihoafrická mutace je výrazně nakažlivější a podle odborníků snižuje účinnost některých vakcín a léků na covid-19. O podezřelých vzorcích hovořil již včera Šerý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

08:54

Nejpozději v srpnu se mělo zasáhnout, Vojtěch chtěl zpřísnění prosadit, ale byl převálcován premiérem, já jsem pod tím nechtěl být podepsán, věděl jsem, že bude zle. Hodně jsem tomu obětoval, říká epidemiolog Rastislav Maďar, který byl v poradní skupině ministra zdravotnictví pro rozvolňování opatření během první vlny. 

08:52

Ministryně Benešová podala k Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona ve věci muže, jenž v době nouzového stavu ukradl pečivo. Soud jej za to poslal do vězení.

08:51 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš kritizoval klinickou skupinu resortu zdravotnictví za přístup k novým lékům proti covidu, dle něj je moc rezervovaný. "Mě dost mrzí, že klinická skupina ministerstva zdravotnictví se k těmto lékům staví velice rezervovaně. Indikace byly velice zúžené. Je to chyba," uvedl při dnešní návštěvě Thomayerovy nemocnice Babiš. Podle něj Česko dostalo nabídku 10 500 dávek bamlanivimabu, objednalo jich 2500. Regneronu mohlo získat 20 000 dávek a v březnu má dorazit 4000 dávek, řekl premiér. "Klinická skupina by měla slyšet i na odborné znalosti lidí z jednotek intenzivní péče. Pokud jsme vydali 15 miliard na roušky a respirátory, nemáme šetřit na těchto látkách," dodal Babiš. Podle něj je přístup absurdní. Chce o něm mluvit s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO).

08:47

Lék bamlanivimab, který má bránit vážnému průběhu nemoci covid-19, dostala ve čtvrtek první pacientka v Česku. Thomayerova nemocnice ji pak bez komplikací propustila domů. Na tiskové konferenci to dnes oznámilo vedení nemocnice. Obdrželo 500 ampulí léku. Lék bamlanivimab je pro pacienty s rizikovými faktory, kteří by mohli mít těžký průběh nemoci, skončit v nemocnici a je u nich i riziko úmrtí. Dostávají ho krátce po nakažení. Medikament obsahuje takzvané monoklonární protilátky, které znemožňují viru vstoupit do buněk. Napodobují tak činnost imunitního systému a zmenšují rozsah poškození plicní tkáně. Podle výrobce omezuje bamlanivimab riziko hospitalizace a úmrtí o 70 procent.

08:46

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 2079 případů covidu. Je to o 576 více než v předchozím týdnu. Počet nakažených v kraji roste druhým týdnem.

08:42 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Šedesát až sedmdesát procent české populace by mělo být naočkováno na přelomu srpna a září, odhaduje Blatný. Hranice šedesáti procent je klíčová pro zastavení masivního šíření epidemie v populaci.

08:40 Ilustrační foto.

V Praze ve čtvrtek přibylo 1653 potvrzených případů koronaviru, téměř o 300 více než před týdnem. S nákazou v hlavním městě zemřelo dosud 1784 lidí.

08:39

Jižní Korea dnes zahajuje vakcinaci proti covidu-19. První dávky očkovacího preparátu od společnosti AstraZeneca zamířily do více než 200 domovů s pečovatelskou službou, kde zdravotníci naočkují personál a některé klienty. Navzdory stížnostem na pomalý rozjezd očkovací kampaně a debatu ohledně účinnosti přípravku od AstraZenecy u seniorů nasvědčují průzkumy veřejného mínění tomu, že Jihokorejci mají o očkování zájem, napsala agentura Reuters.

08:38

Počet zemřelých s covidem v Česku je téměř 20 tisíc, ministerstvo zdravotnictví jich k dnešku eviduje 19 999. Hospitalizovaných je 7176, ve vážném stavu rekordních 1531 pacientů.

08:37

Na jihu Čech stoupl za týden počet aktuálních případů covidu o 1216. Znamená to narůst o 22 procent. V současnosti je v regionu 6714 případů koronaviru.

08:36

Počty nových případů covidu v Česku dál stoupají, ve čtvrtek jich přibylo 14 457, asi o 2800 víc než před týdnem. Proti středě je nárůst o 664.

08:27 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ačkoliv jsou jistě některé iniciativy míněny jistě v dobré víře, není možno distribuovat vakcíny žádnou neoficiální cestou. Distribuce musí splňovat zákonné podmínky, i forma výdeje z nemocničních lékáren má svá pravidla. Není možné, aby se někdo sebral, naložil vakcíny do auta a rozvážel ji po městě, žádné svépomocné prostředky nejsou možné, trvají na tom i výrobci vakcín," reagoval Blatný na iniciativu Mladých praktiků, kteří nabídli, že by s distribucí vakcín praktickým lékařům pomohli.

08:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vakcíny firmy Pfizer/BioNTech jsou dodávány přímo do očkovacích míst, vakcíny Astra Zeneca a Moderna jsou distribuovány do skladu distributora a okamžitě po příjezdu jsou rozděleny mezi kraje. "Žádné vakcíny neleží ve skladech ministerstva, všechny vakcíny v České republice jsou rozvezeny do krajů," uvedl Blatný.

08:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V každém kraji bude určen krajský koordinátor praktických lékařů, který bude organizovat distribuci vakcín. Půjde především o přímé dodávky vakcíny Astra Zeneca, později i vakcíny dalších výrobců. Počet vakcín pro kraj bude řízen demografickým hlediskem tak jako doposud.

08:13 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

V březnu začne také očkování v ordinacích praktických lékařů. Ministr apeloval na praktiky, aby se zaměřili na dosud neočkované osmdesátníky a poté pacienty od 70 let, aktivně je kontaktovali a možnost očkování jim nabídli. Zároveň mohou lékaři prioritizovat lidi s chronickými onemocněními i z mladší věkové skupiny. Očkovat nebudou všichni praktičtí lékaři, ale pouze ti, kteří se dobrovolně přihlásili. V tuto chvíli je jich asi pět tisíc.

08:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Čas registrace nebude rozhodovat o pořadí očkování, ale věk, a to jak u seniorů, tak u pedagogů, řekl ministr. Nebude se vyplňovat zdravotní stav. Registrace učitelů bude probíhat od 27. února pomocí speciálních kódů, který obdržely školy, registrace seniorů bude spuštěna v březnu. "Nikdo nemusí 1. března čekat u počítače na minutu přesně," uvedl Blatný.

08:08 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od 1. března budou do prioritní skupiny k očkování zařazeni senioři již od 70 let, což je asi milion obyvatel. Začne také očkování pedagogů, a to přesto, že školy se otevírat za současné situace nebudou. "Zhruba měsíc, který nyní bude potřeba na zmírnění nárůstu epidemie, využijeme k naočkování pedagogických pracovníků, abychom poté mohli začít postupně otvírat školy," uvedl Blatný.

08:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Bylo využito 86 procent všech dávek vakcín, do celkového počtu však nejsou započítány dávky, které sice již přišly do Česka, ale jsou určené pro další týdny. Podle Blatného to vyvolává zbytečná nedorozumění o počtech nevyočkovaných vakcín.

08:03 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V České republice je naočkováno 6,5 procenta populace, konkrétně 624 tisíc osob. Jsme na tom stejně jako většina našich okolních zemí," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný. Nejvíce očkování bylo dosud provedeno vakcínou od firmy Pfizer/BioNTech, následuje Astra Zeneca a poté Moderna.

07:46

Historický solný důl Wieliczka v Polsku nabízí lidem, kteří prodělali onemocnění covid-19, rehabilitaci v hloubce 135 metrů pod zemí. Místní lázně poskytují péči mimo jiné pacientům s plicními obtížemi, kteří se potýkají s přetrvávajícími důsledky nákazy koronavirem, napsala polská tisková agentura PAP. V jedné z jeskyní solného dolu, jenž patří zároveň mezi hlavní polské turistické atrakce, sídlí sanatorium. V něm je unikátní mikroklima - díky cirkulaci minerálních částic ze soli, konstantní teplotě mezi 13 až 14,5 stupni Celsia a vysoké vlhkosti vzduchu. Léčivý vzduch má pozitivní účinky na náladu i kondici celého těla, tvrdí lékaři. 

07:45

Biologická laboratoř Oxfordské univerzity, kde se prováděl výzkum nemoci covid-19, se stala terčem kybernetického útoku. Panují obavy, že se skupina hackerů pokusí prodat výsledky výzkumu zájemci, který nabídne nejvyšší cenu. Informoval o tom ve čtvrtek deník The Telegraph. Hackerský útok, který se odehrál zřejmě v polovině února, cílil na oddělení strukturální biologie, které provádí výzkum covidu-19. Případ nyní vyšetřuje národní centrum pro kybernetickou bezpečnost, které je součástí zpravodajské služby GCHQ. "Problém jsme zaznamenali a zabránili jeho šíření, nyní ho dále vyšetřujeme," citoval deník mluvčího Oxfordské univerzity.

07:43

Češi a cizinci s bydlištěm v Česku nemohou ode dneška cestovat až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemíOpatření ministerstva zdravotnictví reaguje na hrozbu zavlečení brazilské a jihoafrické mutace koronaviru na české území. Do 11. dubna je zakázán vstup do Botswany, Brazílie, Svazijska, Jihoafrické republiky, Keni, Lesotha, Malawi, Mosambiku, Tanzanie včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe.

06:33

Registrační systém pro očkování proti covidu-19 dnes projde zátěžovými testy. Ty by měly odhalit, zda systém zvládne nápor dalších zájemců o očkování. Ministerstvo zdravotnictví totiž od 1. března umožní registraci i lidem nad 70 let. Už v sobotu by se do systému mohli hlásit také pracovníci ve školství tak, aby je kraje od pondělí mohly začít očkovat.

Při svém spuštění v polovině ledna, kdy se mohli hlásit zájemci starší 80 let, se registrační systém potýkal s některými technickými problémy. Zpožďovaly se autorizační textové zprávy, systém byl chvílemi nedostupný, přetížena byla i telefonní linka 1221. Spuštění provázel velký zájem, první dostupné kapacity se vyčerpaly za hodinu, rychle mizely i další přidané časy.

Seniorů nad 80 let v Česku žije zhruba 441 tisíc. Seniorů mezi 70 a 79 let je v Česku zhruba dvakrát více, dá se tak očekávat také větší zájem o registraci k očkování.

06:14 Vlajka Brazílie

Epidemie covidu-19 si už v Brazílii vyžádala více než 250 tisíc úmrtí, což je druhý největší počet na světě. Jenom za poslední den zemřelo 1541 nakažených, což je druhý nejvyšší přírůstek od začátku pandemie. Nových případů koronavirové infekce hlásí země s 212 miliony obyvatel 65 998, a dohromady tak testy potvrdily 10 390 461 případů nákazy v největší latinskoamerické zemi. To je třetí nejvyšší počet na světě za USA a Indií, uvedla agentura Reuters.

00:02

Vláda podle ministra Blatného plánuje uzavřít významnou část obchodů, které nyní fungují. Otevřené budou smět být jen nezbytně nutné provozy, řekl.

23:20

Vláda neplánuje mezi nová opatření proti šíření covidu-19 zahrnout zákaz profesionálního sportu, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Fotbalová liga či hokejová extraliga tak mají pokračovat, vyloučeny jsou ale nadále jak přítomnost diváků, tak povolení jakýchkoliv dosud omezených sportovních aktivit.

23:01

Kancléřka Merkelová podle premiéra Babiše přislíbila, že Německo už nebude požadovat od řidičů kamionů testy na koronavirus. Datum podle něj nesdělila.

22:42

Ministr Blatný předpokládá, že než nová protiepidemická opatření zaberou, nakažených bude až 20 000 denně. Potom by měly počty začít klesat.

22:35

Od pondělí by mohl být kvůli covidu-19 zakázán pohyb mezi okresy, řekl Babiš. Výjimky by mohly být pro cesty do práce či kvůli péči o blízkou osobu.

22:29

Přísnější opatření proti covidu-19 budou podle ministra Blatného v Česku platit pravděpodobně od pondělí 1. března. Od tohoto data bude také v hromadné dopravě, obchodech a na dalších místech povinné mít respirátor, dvě roušky stačit nebudou, řekl ministr. Podle premiéra Babiše mají přísnější opatření platit nejméně tři týdny.

22:27

V následujících třech týdnech je kvůli epidemii covidu-19 v Česku podle premiéra Andreje Babiše (ANO) nutné co nejvíc omezit pohyb lidí a kontakty mezi nimi. Vláda k tomu potřebuje nouzový stav a bude o něm jednat od pátečních 08:30 s opozičními stranami, řekl premiér po dnešním zasedání kabinetu. Po hlasování poslanců o pandemickém zákonu a vládní žádosti o prodloužení stavu nouze je v plánu další jednání ministrů, na kterém vláda stanoví podmínky opatření.

Babiš řekl, že se vláda připravuje především na jednání s opozicí. "Abychom je znovu požádali o prodloužení nouzového stavu. Potřebujeme ho hlavně proto, abychom radikálně omezili mobilitu obyvatelstva," řekl

22:22

Vláda podle premiéra Babiše počítá s uzavřením školek, škol a dětských skupin. Otevřené by měly být jen pro děti pracovníků záchranných složek, řekl.

22:19

Česko od 1. března spustí plošné testování ve firmách. Řekl to vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Proplaceny budou čtyři testy na osobu za měsíc. V první fázi bude systém dobrovolný, později povinný.

Úřad vlády už po středečním jednání kabinetu uvedl, že stát přispěje na jeden test maximálně 60 korun, testování bude částečně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Nárok se bude vztahovat jak na zaměstnance, tak na osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

22:16

V Česku se prodlouží povinná karanténa z deseti na 14 dnů, řekl ministr Blatný (za ANO). Důvodem je šíření mutací koronaviru, které jsou nakažlivější. Česká vláda také jedná s Německem a Polskem o pomoci s pacienty s covidem-19. Situace v nemocnicích se podle ministra může zlepšit do tří až čtyř týdnů.

22:11

Podle premiéra Babiše je nouzový stav potřeba, protože v následujících třech týdnech je v Česku nutné co nejvíc omezit mobilitu lidí a kontakty mezi nimi. 

21:35

Italská vláda Maria Draghiho zřejmě do Velikonoc příliš neuvolní omezení zavedená kvůli šíření koronaviru. Informovala o tom dnes místní média s odkazem na středeční vystoupení ministra zdravotnictví v parlamentu. Ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo silný nárůst nově nakažených koronavirem. Za 24 hodin jich přibylo bezmála 20 000, o 3500 více, než kolik země zaznamenala ve středu. Obavy znovu budí Lombardie.

20:39

Německo nebude na hranicích žádat od řidičů kamionů testy na koronavirus. Na dnešním summitu Evropské unie to podle diplomatického zdroje Hospodářských novin prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka řekl, že o případných změnách zatím nemá informace. "Pokud k tomu dojde, bude to bezpochyby dobrá zpráva," dodal.

20:39

EU musí urychlit schvalování, výrobu a distribuci proticovidových vakcín, shodli se lídři zemí. Chtějí vytvořit celounijní očkovací certifikát.

Kvůli viru by také unie měla i nadále uplatňovat přísné restrikce, shodl se videosummit. Omezení na hranicích by ale neměla bránit plynulosti dopravy.

20:37

Jihočeští hygienici za posledních 24 hodin zaznamenali 971 nových případů koronaviru. Je to nejvyšší denní nárůst v regionu v letošním roce. Doposud evidovali nejvíce nových případů 6. ledna, kdy jich bylo 957. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:18

Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua dnes pozastavila darování vakcín řadě států výměnou za diplomatickou podporu. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel. Mezi státy, jimž Izrael poslal vakcíny, je i ČR. Jde o 5000 dávek očkovací látky Moderna a zaslány byly na žádost premiéra Andreje Babiše. Určeny jsou pro očkování vojáků sloužících v první linii v nemocnicích.

Rozhodnutí předsedy izraelské vlády dovoz vakcín spřáteleným zemím pozastavit přišlo poté, co generální prokurátor Avichaj Mandelblit zaslal dopis poradci pro národní bezpečnost Meiru ben Šabbatovi, v němž žádal o vysvětlení programu. K zastavení iniciativy vyzval také ministr obrany Benny Ganc s tím, že by o záležitosti měl jednat bezpečnostní kabinet.

Netanjahu ve středu řekl, že osobně vývoz symbolického množství vakcín schválil "výměnou za věci, které jsme již obdrželi". Které země jsou příjemci daru, nesdělil.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Foto: Reuters
20:08

V Česku je potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace. Molekulární biolog Omar Šerý nabádá k prodloužení karantény a jejímu ukončení PCR testem.

 

19:59

Rada zdravotních expertů v Británii dnes snížila varování před pandemií covidu-19 z nejvyššího pátého na čtvrtý stupeň. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví. Krok však neznamená automatické rušení koronavirových opatření, uvedla agentura DPA.

19:08

Slovenská sněmovna dnes druhým dnem pokračovala v jednání o prodloužení nouzového stavu v souvislosti s koronavirovou nákazou. Předsedající schůze nakonec ohlásil, že sněmovna bude o žádosti vlády prodloužit stav nouze do 19. března hlasovat v pátek dopoledne.

19:07

Ministerstvo pro místní rozvoj začalo proplácet žádosti z COVID školy v přírodě, dnes odeslalo 3,6 milionu korun, tedy platby pro 45 žádostí. Ministerstvo celkem přijalo 328 žádostí za 38,4 milionu korun. Zájemci mohli o podporu žádat od 10. prosince do 12. února. Na pomoc bylo připraveno 65 milionů korun.

19:01

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by se měl podle chebského senátora Miroslava Plevného (STAN) veřejně omluvit za tvrzení, podle nichž za nepříznivý vývoj epidemie v Chebu je odpovědný jeho starosta Antonín Jalovec (VPM). Senátor k tomu dnes ministra vyzval otevřeným dopisem, v němž jeho výroky označil za nepravdivé. Vyjádření ministra zjišťujeme.

"Od člena vlády, který nám bránil převážet pacienty k sousedům, se místo podpory dočkáme jen osočení. Žádám vás o veřejnou omluvu," napsal Blatnému Plevný.

18:57

Provozovatelé zařízení sociálních služeb by měli mít podle Senátu možnost testovat zaměstnance na covid-19 i mimo stanovený pětidenní interval, pokud se například zhorší jejich zdravotní stav. Výjimku z pravidelného testování by naopak měli mít zaměstnanci, kteří dodtali obě dávky očkování proti koronaviru. Senát k těmto změnám vyzval vládu v dnešním usnesení.

18:47

Výběr dnešních domácích událostí, které se týkají koronavirové krize:

V Česku ve středu přibylo 13 657 potvrzených případů koronaviru. Je to sice pokles proti úterý, ale zároveň je to zhruba o 2700 nakažených víc než před týdnem a jde o druhý nejvyšší denní nárůst od prvního lednového týdne. V nemocnicích bylo ke středě 6967 pacientů s covidem-19, jejich počet proti úterý mírně klesl. 

Od začátku epidemie se v České republice nakazilo 1 198 168 lidí. Více než milion z nich se z nemoci vyléčil. Momentálně tak v zemi je zhruba 132 000 nakažených, většina s mírným průběhem.

Dosavadní restrikce podle vlády epidemii nezbrzdily, chystá proto další opatření, která mají ještě víc omezit volný pohyb a vzájemné kontakty. Diskutovat o nich bude dnes večer. Kvůli zhoršující se epidemické situaci a šíření agresivnějších variant viru platí ode dneška v zemi povinnost nosit respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky v uzavřených prostorech s větší koncentrací lidí. V obchodech, veřejné dopravě či nemocnicích to dnes naprostá většina lidí dodržovala.

V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Informace o několika podezřeních na tuto mutaci se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.

Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Na možnost, že by Francie Česku pomohla, upozornily Hospodářské noviny s odkazem na francouzský zdroj. 

Státní ústav pro kontrolu léčiv zaznamenal k úterku osm hlášení o úmrtí lidí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Za týden počet těchto podezření stoupl o tři. Ústav to uvedl v pravidelném hlášení o podezřeních na nežádoucí účinky vakcín proti covidu-19. 

18:26

Když vláda přikázala nošení respirátorů, zařadila mezi výčet ochranných prostředků i čínské respirátory KN95, které neprošly schválením v Evropě a v Česku by se neměly dávno prodávat. Podle odborníků není jisté, jestli před koronavirem opravdu ochrání, jelikož neprošly dostatečným testováním. Stejně tak dle nich není účinné vládou zakotvené nošení dvou chirurgických roušek.

 

18:17

O dotace z programu COVID gastro uzavřené provozovny mohou podnikatelé žádat do 15. března. Ministerstvo průmyslu a obchodu prodloužilo příjem žádostí, měl skončit 1. března.

17:59

Čínský lékový úřad dnes oznámil, že schválil pro široké nasazení proti covidu-19 další dvě vakcíny čínské výroby, informovala agentura Reuters. Čína tak povolila již čtyři vakcíny vzniklé na domácí půdě.

Dvě nově schválené vakcíny jsou od firmy CanSino Biologics a od Wuchanského biologického institutu, který je přidružen ke státem vlastněné společnosti Sinopharm. Tyto přípravky se přidávají k očkovací látce CoronaVac od Sinovacu, schválené tento měsíc, a k jinému preparátu od Sinopharmu, vyvinutému v pekingské pobočce firmy. Obě dříve schválené vakcíny již Čína exportuje. Žádnou vakcínu proti covidu-19 vyrobenou západními zeměmi zatím Peking neschválil.

17:57

Ve světě zemřelo už více 2,5 milionu lidí nakažených covidem-19. Vyplývá to z průběžně aktualizovaných statistik na na webu americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie sleduje globálně. Koronavirem se podle těchto údajů nakazilo skoro 113 milionů lidí. Milník v počtu mrtvých byl překonán bezmála rok poté, co Světová zdravotnická organizace klasifikovala situaci kolem viru SARS-CoV-2 jako pandemii.

Experti však předpokládají, že skutečný počet nakažených i úmrtí je ještě vyšší.

17:49

Syrská vláda obdržela vakcíny proti covidu-19 od spřátelené země. Dnes to oznámil syrský ministr zdravotnictví Hasan Ghabbáš, aniž upřesnil, o kterou zemi se jedná. Spekuluje se, že jde o ruské preparáty. Vakcinace má podle ministra v Sýrii začít příští týden. Jako první budou očkováni zdravotníci, informovala agentura AP.

17:43

Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zavést v zemi takzvané zelené pasy pro očkované, vyléčené a negativně testované na koronavirus i v případě, že se na tomto plánu neshodne celá Evropská unie. Začít fungovat by tyto certifikáty měly podle Kurzových představ již na jaře, informovala dnes agentura APA.

"Tento projekt musí být každopádně realizován na jaře. Když ne v celé Evropě, tak na národní úrovni s odpovídajícími dohodami s dalšími státy, kde bude platit něco podobného," řekl Kurz před začátkem dnešního videosummitu, na němž unijní lídři debatují o dalším společném postupu proti koronavirové nákaze.

17:36

Město Zlín dá seniorům starším 70 let zdarma respirátory, které jsou ode dneška povinné v obchodech či městské hromadné dopravě. Každý senior dostane balení pěti kusů kvalitních nanorespirátorů, uvedl v dnešní tiskové zprávě radnice primátor Jiří Korec (ANO).

17:35

Izrael zažil tři extrémně přísné lockdowny. Lidé se nemohli vzdálit od domovů.

 

17:27

Strážníci v krajských městech dnes při kontrole nošení ochranných prostředků na frekventovaných místech postupovali především preventivně. Prohřešky proti opatření ministerstva zdravotnictví byly spíše ojedinělé a městští policisté je řešili upozorněním či domluvou. Nošení respirátorů či dvou roušek na sobě je ode dneška povinné v obchodech či prostředcích hromadné dopravy. Cílem je snížit zvýšit ochranu před koronavirem, který se v České republice v současnosti šíří v nakažlivější britské variantě.

17:23 Ilustrační foto.

Zdravotníků nakažených covidem-19 začalo opět přibývat. Aktuálně nakažených je 2840, zhruba o 150 více než před týdnem. Vyšší než minulý týden je také počet nově nakažených za posledních sedm ní. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle dřívějších vyjádření ministerstva zdravotnictví díky očkování počet nakažených zdravotníků klesal. Na začátku listopadu byl přes 8000, na začátku ledna asi 6400.

17:15

Prodloužení stávajícího nouzového stavu by bylo podle koalice Spolu ústavně pochybné. ODS, KDU-ČSL, TOP 09 v tiskové zprávě uvedly, že by vláda měla pro další boj s epidemií covidu-19 využít pravomoci vyplývající z pandemického zákona, nebo vyhlásit nový nouzový stav. Ten by mohl sloužit jen pro opatření, která pandemický zákon neumožňuje, například nařízení pracovní povinnosti či omezení svobody pohybu.

17:12

Slovensko po žádosti o poskytnutí zdravotnických specialistů kvůli nemoci covid-19 získalo zatím pomoc jen z Rumunska. Země ještě jedná s Dánskem, se zdravotníky z jiných států nepočítá. Novinářům to dnes řekl náměstek slovenského ministra zdravotnictví Peter Stachura. Slovensko čelí silné druhé vlně koronavirové nákazy, během které se v přírůstku úmrtí na covid-19 dříve dostalo v přepočtu na obyvatele na první místo na světě.

17:05

Ve Stříbře začne v pátek rozsáhlé testování a očkování. Město je druhé největší na Tachovsku. Okres je v zemi nyní nejpostiženější koronavirem.

17:03

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo občanům ČR a cizincům s bydlištěm na území Česka cesty do zemí jako Botswana, Brazílie, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrická republika, Keňa, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánie - včetně ostrovů Zanzibar a Pemba, Zambie a Zimbabwe. Ministerstvo to uvedlo na svém Twitteru.

16:59

Bahrajn dnes jako první země světa schválil nouzové nasazení jednodávkové vakcíny proti covidu-19 od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson. S odkazem na bahrajnské úřady o tom informovala agentura Reuters. O podmínečné schválení své vakcíny společnost Johnson & Johnson v únoru požádala také Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA). V pátek by se nouzovým schválením vakcíny v USA měl zabývat panel nezávislých expertů amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). 

16:56

Na Vysočině bude od pondělí v provozu očkovací místo v Třešti na Jihlavsku. Třešťská poliklinika bude šestým místem v regionu, kde se bude očkovat proti covidu-19. Dodávky vakcín by podle předpokladu kraje měly postupně stoupat. Velké očkovací centrum v Jihlavě - Hruškových Dvorech by tak mělo být otevřeno 15. března a o dva dny později i očkovací centrum ve Žďáru nad Sázavou.

16:56

Vládní nařízení zakazující Čechům kvůli novým mutacím koronaviru vstup do několika afrických a jihoamerických zemí ovlivnilo práci cestovních kanceláří i prodejců letenek. Lidé od pátku nesmí cestovat například do Brazílie, Keni nebo na Zanzibar. Na ostrov v Indickém oceánu se přitom už za několik hodin měli vydat třeba klienti společnosti Student Agency. Letenku si musí přesunout na náhradní termín. Některé kanceláře nabízejí jako náhradu Spojené arabské emiráty.

16:42

Do Jihomoravského kraje přišlo 4000 dávek vakcín AstraZeneca, kterou dostali praktičtí lékaři k očkování proti nemoci covid-19. Praktici na jižní Moravě by měli začít očkovat v pátek. Kromě toho nemocnice dostala i osm boxů vakcíny Pfizer, jeden box obsahuje 195 ampulí, z jedné lze udělat až šest dávek. O víkendu by měla dorazit vakcína Moderna.

16:32

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Schválil to dnes Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

16:29

"Mám jen špatné zprávy. Čelíme nejtěžším dvěma týdnům od začátku pandemie. Počet infekcí prudce roste a bude růst kvůli novým mutacím," uvedl maďarský premiér Viktor Orbán ve videu umístěném na facebooku. Příští týden se chce nechat očkovat vakcínou od čínské firmy Sinopharm. 

16:28

Praktičtí lékaři, kteří se od března zapojí do očkování proti covidu-19, budou moci očkovat i lidi mladší 70 let, kterým hrozí závažný průběh nemoci. Bude to na rozhodnutí konkrétního lékaře. Na on-line konferenci k nemoci covid-19, očkování a testování to řekla koordinátorka očkování Kateřina Baťhová. Podle ní to mohou zdravotnická zařízení dělat už nyní.

16:21

Nákaza covidu-19 se v základní škole šíří v polovině případů mezi dětmi ze stejné třídy. Ze 17 procent se na šíření infekce podílí učitelé, pro které je kontakt s žáky rizikovější než s ostatními pedagogy. Pro brzdění epidemie jsou důležitá především režimová opatření ve třídě a o přestávkách, vliv má rovněž počet tříd přítomných ve škole. Účinné je například střídání domácí a prezenční výuky po týdnech. Nulové riziko nákazy je pouze při uzavření celé školy. Vyplývá to z analýzy Centra pro modelování biologických a sociálních procesů (BISOP).

15:49

Sasko od dnešního dne rozšířilo očkování proti nemoci covid-19 na další skupinu, mimo jiné i učitele základních škol a vychovatele ve školkách. Podobný krok se chystá učinit i Porýní-Falc, kde dnes začala imunizace policie. Nabídka v Sasku a v Porýní-Falci se týká jen vakcíny AstraZeneca, které Německo dosud využilo jen zhruba pětinu z 1,4 milionu dodaných dávek.

15:42

Budování velkokapacitního očkovacího centra v Plzni, které bude schopné v plném provozu očkovat denně vakcínou proti koronaviru až 1200 lidí, má zpoždění. Hejtmanka Ilona Mauritzová (ODS) původně uvedla, že centrum v novém sále Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni ve Skvrňanech bude hotové na konci února a od začátku března by mohlo zahájit zkušební provoz.

15:33 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Neustále tlačíme na zrychlené očkování, píše na Facebooku premiér Babiš.

15:27

Vláda nová zpřísňující opatření v boji proti pandemii dnes večer neschválí. Po setkání s prezidentem Milošem Zemanem to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Kabinet opatření projedná a připraví je. Schválit je ale může až po případném prodloužení nouzového stavu, o kterém budou poslanci rozhodovat v pátek.

"My připravujeme omezení pohybu, zvažují se různé varianty, tedy zpřísnění opatření. V tuto chvíli o nich nemůžeme hlasovat, dokud neznáme právní rámec. Musíme mít jistotu, zda bude nouzový stav, a pak můžeme o opatřeních hlasovat," uvedla ministryně. Proto je vláda podle ní připravena opět zasednout v pátek po jednání Sněmovny nebo i o víkendu.

15:18

Praktický lékař Radoslav Svoboda z Třemošnice na Chrudimsku dnes jako jeden z prvních v Pardubickém kraji začal očkovat své pacienty vakcínou proti koronaviru. Zájem je zatím vlažnější, řekl.

"Zájem je střídavě oblačno. Lidé jsou zmatení z médií a sociálních sítí a nevěří vakcíně od AstraZeneca. Mělo by se s tím něco udělat, jsou to nepravdivé informace. Vakcína je bezpečná, dobrá a chrání už po 14 dnech před těžkým průběhem onemocnění," řekl Svoboda.

16:12

Testování zvířat prováděné ze vzorků trusu ukázalo, že pozitivní jsou lvi indičtí e jeden gorilí samec v pražské zoo. Jejich příznaky jsou zatím velmi mírné, projevují se u lvů rýmou, resp. pokašláváním, u gorilího samce Richarda nechutenstvím a únavou. Informoval o tom ředitel pražské zoo na svém Twitteru.

15:07

Pokud budou restrikce pokračovat, peníze vyčleněné v rozpočtu na programy na podporu ekonomiky vystačí zhruba do poloviny roku, uvedla Schillerová.

15:06

Pokud sněmovna neschválí prodloužení nouzového stavu, pak vláda zváží vyhlásit nový, řekla Schillerová. Právně i politicky je to jediná cesta, uvedla.

14:50

Senát chce, aby lidé v nařízené karanténě dostávali příspěvek k náhradě mzdy až po dobu dvou týdnů místo vládou navrhovaných deseti dnů. Senát hodlá vložit prodloužení lhůty do příslušné vládní předlohy, kterou dnes se svým návrhem poslal zpět do sněmovny. O jeho výsledné podobě tak rozhodnou poslanci. Bonus k náhradě mzdy, takzvaná izolačka, může činit až 370 korun denně.

S návrhem přišel senátní sociální výbor. Příspěvek by podle něj měli dostávat také lidé, kteří jsou v povinné karanténě po návratu ze zahraničí.

14:46

Prezident Miloš Zeman a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se na dnešní schůzce shodli, že v rámci zpřísňování opatření proti šíření pandemie není možné uzavřít průmysl a průmyslové podniky. Po schůzce to novinářům řekla Schillerová. V souvislosti s nouzovým stavem uvedla, že je právně i politicky jediné správné řešení požádat o prodloužení nouzového stavu. Pokud by to Sněmovna nechválila, tak vláda zváží vyhlášení nového nouzového stavu.

"Shodli jsme se, že není cesta uzavření průmyslu, který činí zhruba 40 procent HDP," uvedla ministryně.

14:28

Česká republika nemůže zakazovat svým občanům, aby vycestovali. Shodli se na tom právníci. Opatření ministerstva zdravotnictví, které ve středu projednala vláda, nemá podle nich oporu v zákoně o ochraně veřejného zdraví, na nějž se ministerstvo odvolává. Zákaz souvisí s novými mutacemi koronaviru a od pátku zapovídá cesty například na Zanzibar, do Jihoafrické republiky nebo do Brazílie.

14:23

Potravinářské řetězce kvůli nové povinnosti vyšší ochrany dýchacích cest, která ode dneška platí mimo jiné právě v obchodech, neevidují potíže. Zákazníci se podle nich stihli na opatření připravit. Na jeho dodržování dohlížejí v prodejnách většinou pracovníci ostrahy i další personál. Obchodníci ale upozorňují na to, že nemají pravomoc nařízení vymáhat. Povinnost zvýšila poptávku po respirátorech i rouškách. Prodejci doplňují jejich zásoby, někde snižují ceny. 

14:11 Ilustrační foto.

Řidiči dnes začali s rozvozem vakcíny AstraZeneca asi 170 praktickým lékařům v metropoli. Vozí ji dobrovolníci, státní distributor stále nefunguje.

14:04

České poště v současnosti chybí kvůli koronaviru zhruba 650 zaměstnanců z celkem 14 500 v doručovací síti. Zavřeno je 19 poboček z 3200 pošt.

13:58

Tachovsko, epidemicky nejpostiženější okres v ČR, bude mít díky mimořádným dodávkám dostatek vakcín na očkování seniorů nad 80 let a zdravotníků. Dnes začalo první větší očkování v Tachově, v pátek bude pokračovat ve Stříbře. Další budou v příštím týdnu, kdy už budeme mít dostatek dávek.

13:26

V Česku byla v jednom případě potvrzena nakažlivější jihoafrická mutace koronaviru. Potvrdila to mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. Informace o několika podezřeních na tuto mutaci se objevila v minulých dnech. Některé případy souvisely se zájezdem na Zanzibar a týkají se lidí nejméně z Královéhradeckého a Jihomoravského kraje.

"Mohu potvrdit, že sekvenací byla skutečně takzvaná jihoafrická mutace u jednoho vzorku potvrzena," uvedla Peterová.

13:24

Školské odbory jsou s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci pro dočasné uzavření dosud otevřených školek, speciálních škol a prvních a druhých tříd základních škol. Po nezbytně nutnou dobu by podle nich měla zůstat otevřená jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému. Sdělil to dnes šéf školských odborů František Dobšík. Podle ředitelky benešovské mateřské školy a zástupkyně spolku Pedagogická komora Mileny Mottlové se většina školek potýká s opakovaným výskytem nákazy a v poslední době se situace zhoršuje.

13:14

Maďarská vláda prodlouží současná karanténní opatření do 15. března. V příštích dvou týdnech očekává nárůst infekcí koronavirem. Těchto čtrnáct dní bude "výjimečně obtížných", řekl dnes Gergely Gulyás, vedoucí kabinetu premiéra Viktora Orbána. Budapešť zároveň věří v rychlejší očkování proti covidu-19, jelikož zdravotníci od středy používají také preparát čínské firmy Sinopharm. Právě touto látkou bude zřejmě příští týden očkován také ministerský předseda.

13:10

Minutou ticha uctili senátoři památku obětí koronavirové epidemie v Česku i ve světě. Učinili tak v úvodu dnešního jednání na návrh senátora Přemysla Rabase (za Senátor 21). Poukázal na to, že s nemocí covid-19 zemřelo v ČR podle statistik už zhruba 20 000 lidí.

12:54

Zákaz vycestovat do Brazílie nebo Jihoafrické republiky kvůli mutacím koronaviru, který ve středu vyhlásila vláda, je podle politologa a děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně Stanislava Balíka za hranou. Podle něj je to bránění v opuštění republiky, což by mohlo být napadnutelné u soudu. Zabránění výjezdu navíc Balík považuje za nevymahatelné. Vláda lidem zakázala jet do zemí, odkud by mohli přivézt nové mutace koronaviru. V ČR se v posledních dnech objevilo podezření na několik případů nakažlivější jihoafrické mutace u lidí, kteří přijeli ze Zanzibaru.

12:53 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Ministerstvo zdravotnictví dnes opozici rozešle simulaci dalšího možného vývoje pandemie v zemi. Schůzka s opozicí, na které by vláda představila návrhy zpřísnění protiepidemických opatření, se uskuteční až po dnešním večerním jednání kabinetu, tedy pravděpodobně v pátek ráno. Potvrdil to premiér Andrej Babiš (ANO). Zástupci vlády původně uváděli, že návrhy opatření opozici předloží už dnes.

12:22

V Jihočeském kraji už fungují všechna velkokapacitní centra na očkování proti koronaviru. Dnes zahájilo provoz poslední, a to v Českém Krumlově. Znamená to, že definitivně skončilo očkování v jihočeských nemocnicích. Velkokapacitní centrum je v každém ze sedmi okresních měst.

12:12

Francie poskytne Česku k polovině března 100 000 dávek vakcíny proti covidu-10 od firem Pfizer/BioNTech. ČTK to dnes potvrdil premiér Andrej Babiš (ANO). Na možnost, že by Francie Česku pomohla, upozornily dnes Hospodářské noviny s odkazem na francouzský zdroj.

"Snažili jsme se již delší dobu získat nějakou vakcínu navíc, v Izraeli se nám to povedlo, že jsme to dostali darem. Francie nám teď slíbila 100 000 (vakcín) k 15. březnu," řekl premiér. Dodal, že oslovil i jiné členské státy Evropské unie. Z Izraele tento týden vojáci přivezli 5000 dávek vakcíny Moderna, naočkováni jí budou vojáci, kteří slouží v nemocnicích u pacientů s covidem-19.

11:52

První dodávka léku bamlanivimab chránícího před vážným průběhem covidu-19 od firmy Eli Lilly dorazila do Česka. Na Twitteru to uvedla ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podle vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) na twitteru bylo léčivo doručeno do pražské Thomayerovy nemocnice. Ta jej podle rozhodnutí ministerstva o povolení užívání léku bude předávat dalším nemocnicím pro pacienty, kteří splní podmínky pro jeho použití.

11:36

Výkonný výbor KSČM ponechá rozhodnutí o postoji k prodloužení nouzového stavu na poslaneckém klubu strany, řekla mluvčí komunistů Helena Grofová.

11:14

Většina lidí po celé republice dodržuje vládní nařízení, podle něhož je ode dneška nutné mít na frekventovaných místech zakryté dýchací cesty respirátorem, nanorouškou nebo dvěma chirurgickými rouškami. Lidé jednoznačně preferují respirátory. Policisté nebo například pracovníci ostrahy v obchodních centrech zatím nemuseli řešit žádné významnější konflikty.

V pražském metru ráno převažovaly respirátory, občas měl někdo nasazeny dvě chirurgické ústenky, ojediněle byla k vidění i kombinace látková rouška a přes ni ústenka. Pouze látkovou roušku, nákrčník či šálu již neměl takřka nikdo, zpravodajka ČTK zaznamenala pouze jednoho takového cestujícího. V metru se každých deset minut opakuje hlášení upozorňující na to, že ode dneška platí nová pravidla.

10:35

V Moravskoslezském kraji přibylo ve středu 979 případů nákazy koronavirem. Je to o 239 lidí méně než o den dříve a o 156 více proti minulé středě.

10:25

V Plzeňském kraji přibylo ve středu 1442 případů koronaviru, zemřelo deset lidí, nemocných je nyní 11 806 lidí, dosud nejvíc. Zrychluje se očkování.

10:18

Poslanci se sejdou k prodloužení nouzového stavu v pátek ráno. Kabinet chce stav nouze do konce března kvůli zhoršující se epidemické situace.

09:53

Na jižní Moravě přibylo za poslední den 24 hospitalizovaných pacientů s covidem-19. Je jich 696. Přibylo i 1077 potvrzených případů nemoci a 11 úmrtí.

09:39

Ve středních Čechách ve středu přibylo 2184 nakažených covidem-19, o 360 více než před týdnem. Aktuálně je v regionu 21 335 lidí s koronavirem.

09:26

Finsko od 8. března na tři týdny zpřísní opatření proti šíření koronaviru. Uzavřeny budou bary a restaurace. Pro mladší žáky zůstanou školy nadále otevřené, od sedmé třídy základní školy výš se ale studenti budou učit na dálku. 

Premiérka Sanna Marinová uvedla, že vládu zneklidňuje především šíření nakažlivější mutace koronaviru, která byla poprvé zaznamenána v Británii. Ta nyní podle Marinové představuje kolem tří čtvrtin potvrzených případů ve Finsku.

09:18

Lékový ústav zaznamenal k úterku osm hlášení o úmrtí lidí, která mohla souviset s očkováním proti covidu-19. Za týden počet stoupl o tři.

09:18

V Libereckém kraji poprvé od začátku epidemie koronaviru přibylo za 24 hodin přes 800 nových laboratorně potvrzených případů. Ve středu jich bylo 802.

09:02

Lídrem v očkování proti covidu-19 v Latinské Americe je Chile, které je v přepočtu na obyvatele v tomto směru podle databáze Our World in Data 16. na světě. Za tři týdny hromadného očkování aplikovali v Chile vakcínu více než třem milionům lidí, což je zhruba 16 procent populace této země, uvedl deník El País. Chile je tak v očkování proti covidu-19 v přepočtu na obyvatele i před všemi evropskými zeměmi s výjimkou Británie a blíží se Spojeným státům.

08:41

Ve Zlínském kraji přibylo za středu 398 nákaz koronavirem. Je to o 29 případů méně než v úterý, ale o 159 případů více než minulou středu.

08:41 Ilustrační foto.

V Praze ve středu přibylo 1466 případů. Oproti úterý bylo pozitivních testů o 558 méně, v mezitýdenním srovnání je ale nárůst o 125 případů vyšší.

08:22

V Olomouckém kraji přibylo ve středu 587 případů nákaz covidem-19. Je to o 71 méně než předchozí den, ale o 149 více než minulou středu.

08:11

V českých nemocnicích bylo ke středě s koronavirem 6967 pacientů, zhruba o 120 méně než v úterý. Počet lidí v těžkém stavu klesl o deset na 1432.

08:06

V Česku ve středu přibylo 13 657 potvrzených případů covidu, zhruba o 2700 více než před týdnem. Je to druhý nejvyšší nárůst od prvního lednového týdne.

07:26

Prodeje léků na předpis v českých lékárnách a nemocnicích loni činily 71 miliard korun, což je meziroční nárůst o sedm procent. Rostl také zájem o volně prodejné léky a produkty pro zdravotní péči, kde prodeje proti roku 2019 vzrostly o 5,5 procenta na 26 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Trh podle ní ovlivnila pandemie koronaviru.

07:19

Společnost navázanou na stíhaného lobbistu Tomáše Horáčka vyloučil stát z bezpečnostních důvodů z tendru na rychlotesty pro školy. Pavučina jemu blízkých firem dále dostává třeba od nemocnic zakázky za stamiliony.

07:09

V Německu testy ve středu prokázaly nákazu koronavirem u dalších 11 869 lidí, informoval ve čtvrtek Institut Roberta Kocha. To je o necelých 1700 infikovaných více než před týdnem. Smrtelná bilance se za poslední den zvýšila o 385 na celkových 69 125. 

06:57

Vzhledem k omezením v cestování Češi podle cestovních kanceláří v současné době nejčastěji odlétají k moři. Mezi nejžádanější destinace patří i Zanzibar, kam ministerstvo zdravotnictví od pátku cestování Čechům zakázalo. Podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové vyrážejí nyní na Zanzibar čeští cestovatelé také individuálně a spojují to s cestou na safari do Tanzanie.

Právě cesta na ostrov Zanzibar je podle dostupných informací za prvními případy výskytu nakažlivější jihoafrické mutace koronaviru v Česku. Oficiálně se na potvrzení výskytu mutace národní referenční laboratoří Státního zdravotního ústavu zatím čeká.

06:41

Školy nejpozději tento čtvrtek mají od ministerstva školství obdržet pro své zaměstnance kódy k očkování proti covidu-19. Registrační systém se pro ně otevře v sobotu 27. února. V první etapě očkování by měli dostat vakcínu především pracovníci škol od 55 let, zaměstnanci zajišťující provoz školek, speciálních škol, výchovných ústavů, prvních a druhých tříd základních škol a školských poraden. Jejich výběr budou mít na starosti ředitelé.

06:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli novým mutacím koronaviru vstup Čechů až na neodkladné výjimky do několika afrických a jihoamerických zemí. Nařízení platí od pátku do 11. dubna. Ochranné opatření ve středu večer projednala vláda. "Konkrétně se jedná o Botswanu, Brazílii, Eswatini (Svazijsko), Jihoafrickou republiku, Keňu, Lesotho, Malawi, Mosambik, Tanzánii (včetně ostrovů Zanzibar a Pemba), Zambii a Zimbabwe," uvedl v tiskové zprávě úřad vlády.

06:22

Češi starší 15 let musí od tohoto čtvrtka na frekventovaných místech nosit respirátor. Povinný je v obchodech či v prostředcích hromadné dopravy nebo na letištích. Lidé je musí nosit také ve zdravotnických zařízeních, kde se poskytuje ambulantní péče či v autech, pokud v nich nepojedou členové jedné domácnosti.

06:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda bude tento čtvrtek pokračovat v jednáních o zpřísnění koronavirových opatření v Česku. Na rozsahu opatření se ministři shodli ve středu, ve čtvrtek se kvůli nim opět sejdou s opozicí. Začátek zasedání kabinetu se plánuje na 18:00.

Podle dosavadních informací by se mohly uzavřít mateřské školy a do škol by mohly přestat chodit i žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště.

23:52

Podle dosavadních informací z dnešních jednání členů vlády s opozicí, odboráři a zaměstnavateli by se mohly v Česku uzavřít mateřské školy. Dál by fungovala jen zařízení pro děti zdravotníků a pracovníků záchranného systému. Do škol by měli přestat chodit také žáci prvních a druhých tříd základních škol. Kabinet zvažuje také omezení pohybu mezi kraji či do určité vzdálenosti od bydliště. Zavřít by mohly také některé obchody, které dosud měly otevřeno.

23:49

Vláda dnes nerozhodla o případném zpřísnění opatření proti šíření koronavirové epidemie. Večerní zasedání po dvou hodinách ukončila. V jednání bude pokračovat ve čtvrtek od 18:00. Novinářům řekl mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský.

23:36

TOP 09 by dala přednost vyhlášení nového nouzového stavu před prodloužením stávajícího. Záměr vlády kritizuje i expředseda lidovců Výborný.

23:05

Viceprezidentka Spojených států Kamala Harrisová dnes vzkázala černochům, aby se nechali očkovat proti covidu-19 a nedopustili, aby je toto onemocnění "dostalo". Napsala o tom agentura Reuters, která připomíná, že data ukazují, že černoši a Hispánci mezi očkovanými zaujímají menší podíl, než by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti.

22:44 Karel Havlíček (ANO)

Stát bude od 1. března kompenzovat plošné testování ve firmách i živnostníkům. Nárok na příspěvek bude na 4 testy na člověka měsíčně, uvedl vicepremiér Karel Havlíček (ANO).

22:44 Jan Hamáček

"Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o revokaci usnesení o ukončení nouzového stavu a o souhlas s prodloužením do 31. března," napsal ČTK Hamáček. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že opatření podle pandemického zákona v současné epidemické situaci nestačí. Kabinet stále jedná o zpřísnění pravidel.

22:35 Jan Hamáček

Vláda požádá sněmovnu o zrušení usnesení, podle kterého má nynější nouzový stav v Česku skončit spolu s účinností tzv. pandemického zákona a nejpozději v sobotu 27. února, sdělil vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet současně požádá poslance, aby nouzový stav kvůli epidemii covidu-19 platil do konce března.

22:27

Zhruba třetina z více než devíti milionů Izraelců dosud obdržela obě dávky očkování proti covidu-19. Od začátku pandemie země zaznamenala přes 760 000 případů infekce, přičemž aktuálně nakažených eviduje přes 42 000. Více než 5600 Izraelců po nemoci covid-19 zemřelo.

22:26

V izraelském Tel Avivu se dnes pod širým nebem uskutečnil koncert. Diváci se před vstupem na akci museli prokázat takzvaným zeleným pasem, který dokládá, že byli očkováni proti covidu-19 nebo nemoc prodělali. Pro svět, který usiluje o návrat k normálu, by izraelská strategie mohla představovat precedens, píše agentura Reuters.

"Sedět mezi očkovanými lidmi poskytuje ochranu a také pocit bezpečí," řekl podnikatel v důchodu Doron Zicher, který za soumraku přišel do telavivského parku Jarkon na koncert izraelské zpěvačky Nurit Galronové. "Je to skvělý pocit opět zažít veřejná vystoupení a zapojit se do aktivit poté, co jsem zůstával skoro rok doma v poněkud izolovaném prostředí," dodal.

22:26

Demonstrace k Mezinárodnímu dni žen budou letos v Madridu povolené jen s omezeným počtem účastníků. Na základě rozhodnutí zástupců vlády to bude nejvýše 500 osob, uvedl list El País. Vloni se pochody za práva žen uskutečnily bez omezení. Část politiků potom uváděla, že demonstrace přispěly k šíření koronaviru za první vlny epidemie nemoci covid-19.

21:28

Rakouská obec Mayrhofen v údolí Zillertal ve spolkové zemi Tyrolsko půjde kvůli nárůstu počtu nakažených koronavirem do izolace. Ze 42 dosud odhalených případů infekce byla v 29 případech zjištěna takzvaná jihoafrická mutace, která je nakažlivější než běžný virus SARS-CoV-2. S odvoláním na dnešní oznámení tyrolské vlády o tom informovala agentura APA.

21:28

Pravomoc vydávat širší restrikce k omezení šíření covidu-19 mají dostat ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice. Výslovně budou moci omezovat například obchod, služby, výrobní provozy, bazény i veřejné a soukromé akce, a to celostátně nebo regionálně. Nebude nutný nouzový stav.

21:27

V takzvaném pandemickém zákonu chce Senát navázat protikoronavirové restrikce na pandemickou pohotovost, kterou bude moci ukončit nebo obnovit sněmovna. Předlohu s touto a některými dalšími úpravami dnes vrátila horní komora k novému posouzení poslancům. Zamítnutí senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz) neprosadil. Dolní komora se k zákonu sejde s největší pravděpodobností v pátek. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) změny schválené Senátem podpořil.

21:01

izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti covidu-19 podělil s řadou spřátelených zemí, které v minulosti prokázaly Izraeli laskavosti. Informovala o tom agentura AP. Mezi státy, jimž Izrael poslal vakcíny, je i ČR. Jde o 5000 dávek očkovací látky Moderna a zaslány byly na žádost premiéra Andreje Babiše. Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek v úterý potvrdil, že vakcíny z Izraele přivezla armáda a jsou určeny pro očkování vojáků sloužících v první linii v nemocnicích.

20:56

Hygienici na jihu Čech evidovali za posledních 24 hodin 652 nových případů. Je to o 125 více než minulou středu. Sedm pacientů s koronavirem na jihu Čech za posledních 24 hodin zemřelo. 

20:46

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula po dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem o spřísňování opatření, které by se mohlo týkat právě průmyslových podniků, na svůj Twitter napsal, že se radši musel jít projít ven. "Z dnešního jednání s premiérem jsem ale slušně řečeno rozladěný. Chtěl jsme znát konkrétní plány a řešení velmi vážné situace. Místo toho jsem byl svědkem něčeho, co zatím neumím vyhodnotit," dodal Středula.

20:21 Ilustrační foto.

V Praze projevilo zájem zapojit se do očkování imobilních seniorů nad 80 let 504 praktických lékařů. Ve čtvrtek jim magistrát rozveze 3600 dávek vakcíny AstraZeneca. V pátek pak magistrát očekává první dodávku vakcíny Moderna do osmi očkovacích míst určených městskými částmi. Pražští zastupitelé minulý týden schválili městskou očkovací strategii. Praha má připraveno očkovací místo v Městské poliklinice a Nemocnici Na Františku. Očkuje se také ve státních nemocnicích.

20:06

Ve Francii přibylo nejvíce nově nakažených koronavirem od poloviny listopadu. Za poslední den zde úřady zaznamenaly 31 518 infikovaných a 277 úmrtí.

19:31

Evropská unie se zabývá žádostí České republiky o dočasné poskytnutí vakcín nad množství, které má Praha přidělené v rámci společné unijní distribuce očkovacích látek. ČTK to dnes sdělilo několik unijních zdrojů s tím, že posouzení takové "výpůjčky" je na členských státech. Očkovací látky si od dalších členských zemí chce půjčit také Slovensko.

19:09

Na Vysočině potvrdily testy za posledních 24 hodin nákazu covidem-19 u 535 lidí, což je o 171 nových případů víc než ve středu před týdnem. Čtyři nakažení pacienti dnes zemřeli. Na Vysočině se teď z covidu-19 léčí 3209 obyvatel. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných krajskou hygienickou stanicí.

19:03

Izraelský parlament dnes povolil ministerstvu zdravotnictví poskytovat jména a kontaktní údaje občanů, kteří nebyli očkováni proti covidu-19, lokálním úřadům a ministerstvu školství. Cílem kroku, který vyvolává obavy ohledně soukromí lidí, kteří nechtějí být očkováni, je přimět neočkované Izraelce, aby si nechali dát vakcínu. Informoval o tom zpravodajský web The Times of Israel.

Zákon byl schválen v poměru 30 ku 13 hlasům poté, co jej parlamentní panel upravil tak, aby lokální úřady nedostávaly informace o plně očkovaných občanech.

19:02

Komunisté počkají s rozhodnutím o podpoře nouzového stavu na hlasování výkonného výboru strany, řekl Filip. Má pochopení pro omezení cest mezi kraji.

19:01

Na covid jednotku do liberecké nemocnice chodí pomáhat jednou týdně, když má ve své druhé práci volno. Jinak pracuje jako anestezioložka. Anna Kšírová, šestatřicetiletá lékařka, se po dlouholeté pauze mimo zdravotnictví kvůli pandemii rozhodla vrátit. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje své zkušenosti z první linie a vypráví příběhy o osudech lidí, které ne vždy mají šťastné konce.

 

18:58

Výběr dnešních domácích událostí, které se týkají koronavirové krize:

V úterý přibylo v Česku 15 672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Nejvíce nakažených za den přibylo právě 6. ledna, a to 17.764. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400.

Od 1. března loňského roku, kdy byli v Česku zaznamenání první lidé nakažení koronavirem, bylo potvrzeno 1,18 milionu případů covidu-19. Aktuálně nemocí v zemi trpí přes 127 000 lidí. Zemřelo již celkem 19 682 lidí s covidem-19. 

Bezmála rok od prvních potvrzených případů koronaviru v Česku je epidemická situace mimořádně vážná a v nejbližších dnech se bude podle odhadů ještě zhoršovat. Dosavadní opatření nepomáhají šíření viru zpomalit, vláda se je proto chystá ještě dnes večer zpřísnit. Zřejmě hodlá ještě víc omezit kontakty a volný pohyb lidí. Vláda večer projedná další postup a požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu, který má končit v sobotu.

Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné. Premiér to řekl po jednání vlády. Babiš uvedl, že žádné další datum možného návratu dětí do škol říkat nebude. 

Ministerstvo školství poslalo do škol informace k prioritnímu očkování školských pracovníků, sdělila dnes mluvčí úřadu Aneta Lednová. První etapa registrací učitelů i nepedagogů má podle ministerstva začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků s přednostním právem na vakcínu budou mít na starosti ředitelé. Nejpozději ve čtvrtek obdrží školy unikátní kódy, kterými se při registraci bude ověřovat profese. Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. 

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák neočekává, že by vláda večer přistoupila v souvislosti s chystaným zpřísněním opatření proti pandemii k uzavření, tzv. lockdownu, průmyslu a firem.

18:54

SPD nouzový stav nepodpoří, řekl po jednání opozice s vládou Okamura. Chce se v opatřeních zaměřit na rizikové skupiny a udržení zdravotního systému.

18:40

Díky zlepšení epidemické situace ve Švýcarsku rozhodla dnes tamní vláda o uvolnění restrikcí, zavedených ve snaze zpomalit šíření nákazy koronaviru. Část rozvolnění se týká jen mladých lidí, kteří se budou moci od 1. března opět věnovat společnému zpěvu a hraní, informovala agentura DPA.

18:06

Vláda na dnešním jednání slíbila do čtvrtka předložit opozici seznam opatření, která potřebuje k boji s epidemií covidu-19 s patřičným odůvodněním. Po dnešní schůzce to novinářům řekli představitelé opozičních stran. Piráti podle předsedy strany Ivana Bartoše nedali premiérovi Andreji Babišovi (ANO) žádný slib ohledně nouzového stavu. Kabinet podle Babiše večer požádá o jeho prodloužení, protože jinak nebude mít dostatečné nástroje pro boj s epidemií.

17:56

V nemocnicích Pardubického kraje roste počet pacientů s covidem-19. V úterý bylo v Pardubické nemocnici s koronavirem 190 lidí, dnes jich je 215, z toho 21 potřebuje intenzivní péči. Celkem leží v pěti nemocnicích s covidem-19 422 pacientů, 63 na lůžkách intenzivní péče, uvedla společnosti Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

V Pardubické nemocnici je situace podle ní velmi obtížná. "Momentálně přidáváme další lůžka na stávající covidová oddělení," uvedla Semrádová.

17:43

Švédská vláda dnes oznámila, že dále zkrátí otvírací dobu restaurací, barů a kaváren a také omezí počet lidí v obchodech, nákupních centrech či posilovnách. Cílem je zpomalit šíření koronaviru, informovala agentura Reuters.

"Pokud budeme dodržovat odstupy, můžeme zabránit třetí vlně nákazy," prohlásil na dnešní tiskové konferenci švédský premiér Stefan Löfven.

17:17

Cestující přijíždějící do Polska z České republiky a Slovenska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou naočkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19.

16:54

Vakcína proti covidu-19 od americké farmaceutické firmy Johnson & Johnson je podle amerických regulátorů bezpečná a poskytuje zhruba 66procentní ochranu před středně těžkým až těžkým průběhem nemoci covid-19. O jejím schválení k nouzovému nasazení ve Spojených státech by tak již brzy mohl rozhodnout panel nezávislých expertů amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Od vakcíny, u níž stačí jedna dávka namísto dvou, si americké úřady slibují urychlení očkovací kampaně.

17:06

Velkokapacitní očkovací centrum v pavilonu A na výstavišti Černá louka v Ostravě začne fungovat 1. března. Zájemci o očkování se mohou již nyní registrovat do národního rezervačního systému Reservatic a zvolit si centrum jako místo očkování. Novinářům to dnes sdělila mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

"Zpočátku bude bezbariérové očkovací centrum na Černé louce fungovat v pilotním provozu, kdy obslouží 300 osob denně. Postupně se jeho kapacita navýší až na 1800 očkovaných za den. Při plném provozu bude v centru pracovat téměř 70 zaměstnanců na směně," uvedla Petlachová. Centrum bude v provozu sedm dní v týdnu, 12 hodin denně.

16:53

Dánsko se rozhodlo prodloužit omezení pro vstup cizinců do země do 5. dubna. Cizinci musí při příjezdu do Dánska předložit pádný důvod své cesty a negativní test na koronavirus, který není starší než 24 hodin. Do země se tak dostanou pouze ti, kteří v Dánsku pracují, chtějí navštívit rodinu nebo třeba řidiči zásobovacích aut. V rámci Dánska naopak úřady chystají od 1. března částečné rozvolnění - otevřou se obchody a některé další školy.

16:34 Ilustrační foto.

Nemocnice v Praze většinou neakutní péči zastavily už na konci loňského roku. Nyní se snaží kapacity pro pacienty s covidem-19 navyšovat, nová lůžka pro ně vznikají i v jiných odděleních. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v České televizi v úterý řekl, že nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením odeslal jejich ředitelům a hejtmanům.

16:25

Nemocnice Znojmo dnes přijala pět pacientů s covidem-19 z Nemocnice Sokolov. Potvrdila to mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá. Podle ní je to pomoc Karlovarskému kraji, kde je situace v nemocnicích kritická. Ve Znojmě leží dalších 38 pacientů s koronavirem, šest je ve vážném stavu.

16:15 Jan Hamáček

Vláda potřebuje nouzový stav kvůli omezení pohybu osob, řekl dnes České televizi vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Podle pandemického zákona, který měl stav nouze nahradit, plošně omezit pohyb osob nelze, doplnil. Protože epidemie covidu-19 na nynější opatření nereaguje, právě další omezení pohybu považuje Hamáček za řešení. Vláda bude večer jednat o zpřísnění opatření.

Hamáček České teelvizi řekl, že vývoj epidemie není překvapivý. Připomněl, že při debatách Sněmovny před tím i další ministři varovali. "Bohužel jsme strávili několik posledních týdnů debatou, čím nahradit nouzový stav, který je v určitém momentu závažnosti krize nenahraditelný," uvedl. Na aktuální nejhorší dosavadní čísla vývoje epidemie je nutné reagovat přiměřeně razantně, což znamená nutnost nouzového stavu, míní.

16:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví schválilo výjimku pro 12 typů testů, které mohou být použity k samotestování. Využívat by se mohly ve školách a firmách.

15:56

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) spustila v Ústeckém a Plzeňském kraji projekt praktických lékařů on-line. Cílem je zajistit zdravotní péči mimo jiné lidem z odlehlých míst.

Pojištěnci ZPMV starší patnácti let, kteří hledají praktického lékaře, se mohou zaregistrovat u lékařů klinik EUC ve velkých městech. Komunikovat s ordinací budou pomocí digitálních technologií. V Plzni registrace fungují od konce ledna, v Ústeckém kraji bude služba dostupná na EUC Klinice Ústí nad Labem od 1. března. "Věříme, že projekt Můj praktik online pomůže zejména těm, kteří dosud nenašli vhodnou ordinaci v blízkosti svého bydliště nebo jsou nuceni kvůli běžným úkonům dojíždět k lékaři příliš daleko," uvedl ředitel ZPMV David Kostka.

15:54

Podnikatelé v turismu jsou podle České unie cestovního ruchu ČR v kritické situaci, často již za hranicí možností pokračovat v dosavadní činnosti. Mnoho jich stále propadá sítem nastavených kompenzací a nedostává žádnou podporu. Oživení oboru bude velmi složité a potrvá několik let, navíc nelze očekávat, že cestovní ruch zůstane stejný jako před pandemií. Podle něho bude zásadní návrat zahraničních turistů, Češi totiž nemohou jejich absenci nahradit. Cestovní ruch v tuzemsku i ve světě se přitom kvůli šíření koronaviru potýká s potížemi nyní již zhruba rok.

15:54

Prezident Miloš Zeman je připraven urychleně podepsat pandemický zákon. Řekl to dnes zástupcům ODS při jednání na Pražském hradě. Podle předsedy ODS Petra Fialy jsou občanští demokraté připraveni v pátek pandemický zákon s drobnými senátními změnami schválit. Podle poslance Pavla Blažka (ODS) probírali také volební zákon. Novinářům řekl, že Zeman jim nastínil svou představu nové podoby volebního zákona, kterou Blažek považuje za přijatelnou a racionální.

"Považuji za přirozené, že představitelé nejsilnější opoziční strany mluví s prezidentem, jsem rád, že k setkání došlo," řekl Fiala po schůzce. Tématem setkání podle něj byla politická situace i zvládání pandemie a s tím související kroky.

15:53

Domažlická nemocnice pokračuje v přeměně na specializovanou nemocnici pro covidové pacienty. V úterý dokončila změnu lůžkové chirurgie, a zvýšila tak svou kapacitu covidových lůžek ze 43 na 63. Během dneška se ale už nově vytvořená lůžka zaplnila a nemocnici nyní zbývají pro covidové pacienty jen dvě volná lůžka. Do Domažlické nemocnice vozí sanitky lidi s covidem nejen z okresu Domažlice, ale také například z Tachovska, které je teď nejzasaženějším okresem v Česku a nemá žádnou nemocnici.

15:52

Občany České republiky a Slovenska přijíždějící do Polska čeká od soboty karanténa, pokud nebudou mít negativní test nebo nebudou oočkováni dvěma dávkami vakcíny proti nemoci covid-19. Informoval o tom polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski na tiskové konferenci, na níž oznámil zpřísnění restrikcí kvůli další vlně šíření koronaviru v Polsku.

15:56

Prezident je připraven urychleně podepsat pandemický zákon a ODS v pátek normu s drobnými senátními změnami schválit, řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala po schůzce na Hradě.

15:46

Záchranka Plzeňského kraje posílila výjezdová místa v nejpostiženějším Tachovsku. Zdravotníci jsou na hranici možností. Hodně už je jich naočkovaných.

14:42

Kapacita nemocnic v Ústeckém kraji se dostává na svou hranici. V zařízeních se budou připravovat další lůžka. Do sousedního Saska se přes hranice pacienti vozit nebudou. Čtyři velkokapacitní očkovací centra na severu Čech se otevřou v dubnu. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Jan Schiller (ANO).

14:28

Senát odmítl vyřadit z nynější schůze pandemický zákon, který má umožnit vydávat opatření mimo nouzový stav. Vláda chce nouzový stav prodloužit. Vyřazení požadovali senátoři za Starosty. Pro odklad hlasovalo 14 senátorů že 76 přítomných. Neúspěšně požadovali také to, aby Senát pandemický zákon neprojednával ve zkráceném jednání.

14:24

V hradeckém kraji přibylo v úterý 987 nakažených covidem-19. Ve srovnání s předešlým úterým jde o nárůst o víc než 80 případů. Nyní je v regionu 8599 nakažených, nejvíc, 2595 na Královéhradecku. Následuje Náchodsko s 1900 případy a Trutnovsko s 1815 nakaženými, vyplývá z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice v Hradci Králové.

15:48

Zájem o očkování proti covidu-19 bude mezi zaměstnanci škol zřejmě veliký. Shodli se na tom zástupci školských asociací, které oslovila ČTK. Ve školách, kde jsou řediteli, se chtějí nechat naočkovat až tři čtvrtiny pracovníků. Podíl těch, kteří se budou moci registrovat na očkování v první etapě od soboty, se bude ve školách lišit podle věkového složení zaměstnanců. Ředitelé se budou držet instrukcí z ministerstva školství, podle kterých mají dostat prioritu hlavně lidé ve věku od 55 let a pracovníci, kteří dochází do škol.

Podle informací, které školám poslalo ministerstvo školství, má první etapa očkování učitelů i nepedagogů začít v sobotu 27. února. Výběr pracovníků budou mít za úkol ředitelé. Nejpozději ve čtvrtek obdrží školy unikátní kódy, kterými se při registraci bude ověřovat profese. Očkování bude dobrovolné, přihlašovat se k němu budou zájemci sami. Další fáze očkování by se podle úřadu mohla spustit zhruba za tři týdny. Podle odhadu ministerstva je v regionálním školství zaměstnáno 330.000 lidí.

14:24

Nemocnice Vrchlabí má již zcela vyčerpanou kapacitu lůžek intenzivní péče. Pokud se lůžko na JIP uvolní, bývá do hodiny obsazeno. Celá nemocnice je nyní vytížena na 95 procent.

Již zhruba poslední dva měsíce se počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 v soukromé nemocnici ve Vrchlabí drží kolem 25 až 30. "Oproti podzimu jsme určitě zaznamenali nárůst," uvedla její mluvčí Libuše Kučerová.

14:23

Senát by měl podle předsedy klubu ODS a TOP 09 Nytry projednat návrh pandemického zákona dnes s co nejmenšími úpravami, pro odklad není.

14:17

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné. Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý považuje za smutné, že se ČR do současné situace dostala. Rozhodnutí epidemiologů hodlá respektovat, zajímalo by ho ale, proč je na tom Česko nejhůř v Evropě.

14:05

Maďarsko dnes začalo jako první země Evropské unie očkovat vakcínou proti nemoci covid-19 od čínského výrobce Sinopharm, která zatím nemá souhlas unijních institucí. Informoval o tom maďarský premiér Viktor Orbán. Podobný krok už maďarská vláda učinila předminulý týden s ruskou látkou Sputnik V. Premiér nicméně upozornil, že vzhledem k situaci ještě není možné uvolnit protikoronavirové restrikce.

14:10

Zhruba desítka příznivců iniciativy Chcípl pes přišla dnes odpoledne před budovu Senátu poděkovat senátorům. Chtěli je podpořit před dnešní schůzí, kde se má projednávat mimo jiné návrh pandemického zákona. Obdobně chce iniciativa v pátek pro poslance vytvořit uličku hanby. Osud pandemického zákona je zatím nejasný. Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht dnes řekl, že Senát jeho schvalování možná odloží, protože vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli eskalaci epidemie koronaviru.

14:05

Německo prověří možnosti, jak Česku pomoci s pacienty. Na dotaz ČTK to řekl mluvčí kancléřky Angely Merkelové. Její telefonát s premiérem Andrejem Babišem označil za důvěrný.

13:41 Ilustrační foto.

Pražští strážníci se při kontrole zakrytí dýchacích cest zaměří primárně na to, zda má dotyčný člověk nos a ústa vůbec zakryty. Rovněž zkontrolují, zda nemá nevyhovující ochranné pomůcky jako je šála či šátek. Důvodem je, že v terénu je problém poznat, zda pomůcka splňuje filtrační účinnost alespoň 95 procent nebo zda splňuje státní normy. Městská policie se proto obrátí na ministerstvo zdravotnictví a bude chtít vědět, jak to při běžné kontrole zjistit.

13:40

Stát by měl místo učitelů očkovat lidi starší 60 let, míní epidemiolog Jiří Beran. Na dnešním setkání zástupců petice Blanický manifest za otevření Česka kolem zpěváka Daniela Landy se členy vlády ve Sněmovně Beran prostřednictvím dálkového připojení uvedl, že chápe, že v nynější epidemické situaci se nic uvolňovat nebude. Epidemiolog a člen vládní rady pro zdravotní rizika Petr Smejkal plán Landy a s ním spojených odborníků ocenil. Načasování plánu je ale podle Smejkala špatné.

13:39

V Ústeckém kraji zdravotníci aplikovali vakcínu proti koronaviru dosud zhruba polovině klientů a zaměstnanců pobytových sociálních služeb. Personální situace v zařízeních se začíná kvůli nakaženým zaměstnancům znovu zhoršovat. Ve Vroutku na Lounsku pomáhá armáda, o její pomoci se uvažuje v Kadani u Chomutova. Novinářům to dnes po jednání krajského krizového štábu řekla vedoucí krajského sociálního odboru Petra Lafková.

13:28

Pardubický kraj pokračuje v očkování seniorů starších 80 let. Dodávané vakcíny se průběžně aplikují, část bude předána praktickým lékařům. Rezervu si hejtmanství v podstatě nevytváří, pouze u vakcíny AstraZeneca, aby měli praktici čím očkovat, sdělila náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (STAN).

13:27

Podnikatel Jan Smejkal pro Aktuálně.cz vysvětluje, proč se rozhodl za své peníze pomáhat ostatním. Rozdal tisíce respirátorů.

 

13:26

Brněnská laboratoř Elisabeth Pharmacon prověřuje tři pozitivní záchyty jihoafrické mutace koronaviru, který se původně rozšířil v jedné mateřské škole v Brně. Odborníci u nich nyní provádějí takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která mutaci potvrdí. Jasno má být v pátek. Tato varianta je agresivnější, může napadnout i lidi, kteří nemoc již prodělali, a účinnost očkování proti ní je nižší, řekl dnes ředitel laboratoře Omar Šerý.

13:16

V Nemocnici Pelhřimov začne ve čtvrtek s péči o pacienty s covidem-19 pomáhat pět hasičů. V pondělí přibudou další. Nemocnice je zaplněná více než ze 70 procent.

"Důvodem pro výpomoc hasičů je rychle rostoucí počet pacientů s onemocněním covid-19 a strmý nárůst těžkých případů," řekla mluvčí nemocnice Alexandra Knapová. Nemocnice má na standardních lůžkách 51 pacientů. Jednotka intenzivní péče se stará o sedm pacientů, lůžek má devět. Umělou plicní ventilaci využívá pět pacientů, kapacita je vyčerpaná.

13:15

Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák neočekává, že by vláda večer přistoupila v souvislosti s chystaným zpřísněním opatření proti pandemii k uzavření, tzv. lockdownu, průmyslu a firem. Stejně tak doufá, že v případě omezení na státních hranicích zůstane situace obdobná jako při první vlně pandemie loni na jaře, tedy že například kamionová doprava bude nadále fungovat. Byl by pro zpřísnění pohybu lidí. Vyplývá to z vyjádření Hanáka v České televizi. Rovněž očekává, že vláda na večerním jednání představí plán na příští dva až tři týdny.

13:02

Senát možná odloží schvalování pandemického zákona kvůli prohlášení premiéra Andreje Babiše (ANO), že vláda požádá Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli eskalaci epidemie koronaviru. Novinářům to dnes řekl pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Podle něj je prodloužení nouzového stavu potřebné. Podle lidovců by měl ale Senát projednat pandemický zákon tak, aby mohl platit co nejdříve. Chceme jít cestou malých změn, jednání o prodloužení nouzového stavu, jak je avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), může být souběžné, řekla před dnešní schůzí horní komory předsedkyně klubu KDU-ČSL a nezávislí Šárka Jelínková.

Pandemický zákon, který má umožnit přijímat protiepidemická opatření, má horní komora projednávat odpoledne. Schvalování by mohla v případě prodloužení nouzového stavu, který zatím platí do soboty 27. února, odložit do 17. března, uvedl předseda hnutí senátor 21 Václav Láska. Podle něj by odklad umožnil pandemický zákon lépe upravit.

12:56

Jihomoravský kraj chce do konce srpna podat vakcínu proti nemoci covid 70 procentům z 1,2 milionu obyvatel. Novinářům to dnes řekl krajský koordinátor očkování Lukáš Homola. Podle hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) bude mít kraj vlastní kampaň, aby lidi k očkování přesvědčil. Podle něj se týká očkování zhruba 770 000 lidí, kraj má od státu dostat 1,5 milionu vakcín na dvě kola očkování do konce prázdnin.

12:55

Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její dcery, které zažalovaly jednu z pražských škol kvůli tomu, že škola dívce kvůli opatření vlády zakázala prezenční výuku. Ve věci už rozhodoval Městský soud v Praze, který žalobu v půlce listopadu odmítl. Dotyčné se proti rozhodnutí bránily podáním kasační stížnosti. 

12:54

Přesnost psů při testování na covid-19 je přes 90 procent. Řekl to při dnešní ukázce testování covidu pomocí psů v Základní škole Trojská v Praze kynolog Gustav Hotový. Spolu s týmem Search and Rescue Czech Republic vycvičil Hotový psy, kteří čichem rozpoznají, který vzorek patří infikovanému člověku. Uvedl, že metoda by v budoucnu mohla pomoci právě při testování školáků, v domovech seniorů nebo ve firmách.

Do ukázky testování se dnes zapojilo několik desítek dětí. Vzorky získané od školáků psi vyhodnotí později, dopoledne předvedli své schopnosti na dříve připravených vzorcích ve školní tělocvičně. V jejich vyhledávání byli podle kynologa úspěšní. Tým dostává vzorky od zdravotníků. Na výzkumu spolupracuje s Thomayerovou nemocnicí v Praze, Fakultní nemocnicí Olomouc i praktickými lékaři.

Kynolog Gustav Hotový s německým ovčákem Aramem
Kynolog Gustav Hotový s německým ovčákem Aramem | Foto: ČTK
12:52

Jediným řešením jsou tvrdá opatření a odpovědnost každého z nás, myslí si předseda odborů Josef Středula. Dnes se ohledně toho sejde s premiérem.

12:46

Pokud představí rozumná a vymahatelná opatření postavená na datech, jsme připraveni vládě podat ruku, uvedl Petr Fiala (ODS). SPD je proti nouzovému stavu.

12:41

Předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan požádal za koalici STAN a Pirátů premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odpoledne předložil přehled opatření proti epidemii covidu-19, na která vládě nestačí projednávaný pandemický zákon. Rakušan to dnes sdělil ČTK. Na schůzce, kde hodlá Babiš žádat opozici o souhlas s pokračováním nouzového stavu, chce také od kabinetu podrobný přehled plánovaných opatření.

12:40 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš informaci o hrozbě omezení dodávek vakcín AstraZeneca do Evropské unie ve druhém čtvrtletí dostal v úterý, nyní se ji snaží ověřit. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci po dopoledním jednání vlády. Podle agentury Reuters famaceutická společnost oznámila unijním činitelům, že ve druhém čtvrtletí doručí do Evropské unie méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19.

AstraZeneca zprávu nepopřela, v úterý večer však prohlásila, že usiluje o zvýšení výrobních kapacit, aby stihla doručit slíbených 180 milionů dávek.

12:07

Na vládě se dnes hovořilo o možnosti uzavření dosud otevřených MŠ a ZŠ, uvedl ministr Plaga. Podle něj by se ale měly školy uzavírat jako poslední.

11:59

Testovat ve firmách by podle zdravotních pojišťoven měli lékaři nebo centra. Samotest s odečtem z pojistného může být doplněk, náklady jsou enormní.

11:47

Předseda STAN Vít Rakušan požádal Babiše, aby odpoledne předložil přehled opatření, na která vládě nestačí pandemický zákon, a podrobný přehled plánovaných opatření.

11:41

Hygienici rozhodli o uzavření dvou mateřských škol ve Vsetíně kvůli nákaze covidem-19, jde o školky v Luhu a Na Kopečku. Ostatní školky jsou otevřené. I v nich však občas nastane situace, že musí některá ze tříd do karantény, sdělila dnes ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Na základních školách ve městě nyní nákaza potvrzená není.

"Radnice v současné době neeviduje v základních školách žádnou nákazu nemocí covid-19, a to i díky přijatým hygienickým opatřením, ale také organizačním změnám, na jejichž základě se děti z různých tříd nepotkávají na chodbách ani v jídelnách, mají oddělené družiny a podobně," uvedla mluvčí.

11:33

Deset nejpostiženějších zemí světa podle celkového počtu úmrtí v souvislosti s novým typem koronaviru na milion obyvatel:

zeměpočet úmrtí v souvislosti s koronavirem na milion obyvatel
San Marino2151
Belgie1894
ČR1839
Slovinsko1824
Británie1790
Itálie1594
Portugalsko1578
Černá Hora1543
Bosna a Hercegovina1534
USA1519
11:33

Deset nejpostiženějších zemí světa podle celkového počtu nakažených novým typem koronaviru na milion obyvatel:

zeměcelkový počet nakažených covidem-19 na milion obyvatel
Andorra138.989
Černá Hora116.181
ČR110.687
San Marino104.249
Slovinsko89.429
Izrael87.756
Lucembursko86.831
USA85.382
Portugalsko78.369
Panama78.290
11:28

Česko je po roce koronaviru třetí nejpostiženější zemí světa, v EU je nejhorší. Podle mrtvých je v přepočtu také třetí za San Marinem a Belgií.

11:27 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš odmítl odpovědět na dotaz, kdo je zodpovědný za současnou epidemickou situaci v Česku. Hodnocení nechá na médiích a expertech, uvedl.

11:25

Děti by se měly vrátit do škol ve chvíli, kdy budou mít pedagogové za sebou očkování a naplno bude fungovat pravidelné testování žáků. Řekl to bývalý viceprezident asociace ředitelů základních škol Pravoslav Němeček. Podle něj nemá smysl zahájit kontaktní výuku, pokud nebudou splněny obě zmiňované podmínky. Němeček, nyní ředitel českobudějovické základní školy Bezdrevská.

"Skutečně musí fungovat testování žáků a naočkovaní musí být všichni pedagogičtí i nepedagogičtí zaměstnanci, kteří přichází s dětmi do kontaktu. Jedno bez druhého nebude fungovat," uvedl Němeček.

11:10 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné. Premiér to řekl po jednání vlády. Babiš uvedl, že žádné další datum možného návratu dětí do škol říkat nebude. Mohlo by se totiž stát, že se opět nedodrží. Situace je vážná, vláda chce zpřísnit opatření.

11:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš potvrdil, že jsou v Česku tři případy jihoafrické mutace. "Máme tady případy, jsou to turisté z Afriky, kteří byli na zájezdu s naší cestovní kanceláří. Jsou u nás tři případy z jedné konkrétní země," řekl.

11:03 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Lidé musí podle Babiše kvůli covidu-19 co nejvíc minimalizovat kontakty, i když je to náročné na psychiku. Stát musí očkovat a lidé vydržet, uvedl.

10:58 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Pokud ještě někdo nevěří, že ten vir je zabiják, tak je zabiják. Na JIP končí i mladí lidé. Ti, kteří to odpírají, tak se o tom přesvědčí, až jakmile jsou hospitalizovaní," řekl Babiš.

10:57 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda večer rozhodne o příspěvku státu na samotestování ve firmách. Předpokládá, že příspěvek bude ve výši 60 korun na až čtyři testy měsíčně.

10:53 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Situace jako nyní v ČR dosud nebyla, podle Babiše je nutné odvrátit totální katastrofu. Za dramatický označil nárůst hospitalizovaných na JIP.

10:51 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš zatím nespecifikoval, jaká opatření přijdou. "Mluví se o tvrdém lockdownu. Speciálně jsem se ptal izraelského premiéra, jestli měli lockdown, jestli zavřeli fabriky. A on mi řekl: 'We locked the people'. Tedy uzavřeli jsme lidi," řekl.

10:49 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš připomněl, že příští týden uběhne rok od prvních případů v Česku. "Bohužel to vypadá, že na výročí tady situace bude absolutně nejhorší," řekl. "Je bohužel potřeba se znovu omezit, dokud nebudeme mít proočkováno dost občanů," dodal.

10:45 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš uvedl, že návrat maturantů do škol nyní není možný. "Ta situace je extrémně vážná," řekl.

10:45 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Dnes bude další vláda ve 20 hodin, která projedná žádost o prodloužení nouzového stavu, který skončí v sobotu. Můžete se ptát proč. Proto, že ty opatření které nám povoluje pandemický zákon, jsou nedostatečné. Jsme přesvědčeni, že je potřeba ty opatření změnit, zpřísnit. Pokud to neuděláme, tak nás příští dva týdny, tři týdny, nás čekají obrovské problémy," řekl po tiskové konferenci Andrej Babiš.

10:27

Jen nepatrné rozvolňování připustila většina domovů seniorů v Olomouckém kraji, které mezi prvními navštívily mobilní očkovací týmy. Ačkoli většina jejich klientů má za sebou již obě kola očkování, musejí se řídit stejnými epidemickými předpisy jako ostatní a k návratu do běžného života mají stále daleko. Pro pracovníky domovů je však očkování jistotou, že jejich klienti v případě nákazy koronavirem nebudou tak zranitelní.

10:27

V Pardubickém kraji testy v úterý prokázaly 1048 nově nakažených. Jde o druhý nejvyšší denní přírůstek za dobu pandemie, 6. ledna bylo o 70 případů víc.

09:44

Polská vláda podle ministra zdravotnictví plánuje předběžně od soboty zavedení kontrol na hranicích s ČR a Slovenskem kvůli jejich epidemické situaci.

09:25

Ve sportovní hale v Říčanech se otevřelo velkokapacitní očkovací centrum. Dnes má v plánu očkovat do 100 lidí, postupně to má být 500 až 600 denně.

09:18

Podnikatelské organizace souhlasí se zavedením povinného nošení roušek v podnicích. Podmínkou je, že vláda stanoví výjimky pro některé zaměstnance.

09:13

V Plzeňském kraji v úterý přibylo 1538 případů koronaviru, nejvíc za celou pandemii. Dosud se nakazilo 67 855 lidí, 11,5 procenta obyvatel kraje.

09:12

V Moravskoslezském kraji přibylo v úterý 1218 případů nákazy koronavirem. Je to o 467 lidí více než o den dříve a o 340 více proti minulému úterý.

08:47

Ministerstvo školství poslalo školám informace k prioritnímu očkování pracovníků škol. První etapa registrací podle něj začne 27. února, další čeká asi za tři týdny.

08:34 Ilustrační foto.

Pražské Gymnázium Na Zatlance podalo kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti pravomocnému rozsudku Městského soudu v Praze, který škole nařídil obnovit denní formu výuky. České televizi (ČT) to sdělil advokát školy. Soud v úterý v neveřejném jednání gymnáziu zakázal distanční výuku. Příslušné krizové opatření vlády vydané kvůli epidemii koronaviru podle něj povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.

08:33

V Olomouckém kraji v úterý přibylo 653 nákaz novým koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 18. ledna, kdy bylo evidováno 710 případů.

08:32 Ilustrační foto.

V Praze v úterý přibylo 1995 případů covidu, je to třetí nejvyšší nárůst od začátku epidemie. Víc jich bylo naposled 5.  ledna, kdy byl nárůst rekordní.

08:31

Firma AstraZeneca doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19, píše agentura Reuters.

08:26

Přehled deseti nejvyšších denních přírůstků koronaviru v ČR:

6. ledna 202117.764
5. ledna 202117.395
30. prosince 202017.058
29. prosince 202016.462
4. listopadu 202015.725
23. února 202115.672
27. října 202015.666
23. října 202015.248
21. října 202014.971
7. ledna 202114.879
08:22

V Ústeckém kraji přibylo 1134 případů koronaviru, o 282 víc než před týdnem. Aktuálně nemocných je v regionu 9411, nejvíce od začátku epidemie.

08:12

V úterý přibylo v Česku 15.672 případů nemoci covid-19, což je nejvíce od 6. ledna. Jedná se o šestý nejvyšší denní nárůst počtu nakažených za celou dobu epidemie nemoci. Nejvíce nakažených za den přibylo právě 6. ledna, a to 17.764. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Hospitalizovaných oproti pondělí mírně ubylo, ale pacientů ve vážném stavu je dál téměř 1400.

07:47

Původní koronavirus, který se na konci roku 2019 rozšířil z Číny, v Česku pomalu mizí. Vytlačuje jej nakažlivější a nejspíš i víc smrtící britská mutace. V úterý hygienici oznámili, že prověřují podezření i na další variantu, takzvanou jihoafrickou. Ta zase může oslabit vliv očkování a léků. Co znamená šíření nových mutací viru pro epidemii v Česku? Přečtěte si v přehledu Aktuálně.cz.

07:12

Rizikové skóre protiepidemického systému PES je k dnešku na 75 bodech, tedy těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Úterní data ministerstvo zdravotnictví opět revidovalo, podle nich byl index v předchozích šesti dnech na 80 bodech. Za poklesem o pět bodů je snížení podílu hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici, pod 45 procent. Reprodukční číslo kleslo jen o tisíciny, zůstává na 1,18. Původně se indexem PES měla řídit opatření proti šíření koronaviru, ale nyní už jeho hodnota není relevantní, hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic.

06:32 Karel Havlíček (ANO)

Měsíčně by stát takto proplatil čtyři testy na osobu. Havlíček předpokládá měsíční náklady asi 600 milionů korun.

"V návaznosti na současný vývoj pandemie covid-19 je nutné mimo již existující systém testování antigenními testy zavést možnost samotestování s finanční podporou ve firmách a u OSVČ," uvedl ministr.

06:12 Karel Havlíček (ANO)

Ministr Havlíček navrhuje, aby si firmy mohly za jeden antigenní test odečíst z odvodů na zdravotní pojištění 80 korun. Projedná to dnes vláda.

06:11

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyzvala německou spolkovou vládu k přiměřenosti, pokud jde o zpřísněné pohraniční kontroly zavedené kvůli šíření koronaviru. "Paušální zavírání hranic je problematické," řekla von der Leyenová podle agentury DPA v rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine.

Německo tento měsíc obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou a Tyrolskem, které označilo společně se Slovenskem za oblasti s vysokým výskytem mutací koronaviru.

06:00

České aerolinie (ČSA) se chystají propustit až všech svých 430 zaměstnanců, oznámily úřadu práce. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN), kterým oznámení o hromadném propouštění potvrdila předsedkyně Odborové organizace posádek letadel Tereza Löffelmanová. 

Airbus A319 aerolinií ČSA na pražském Letišti Václava Havla
Airbus A319 aerolinií ČSA na pražském Letišti Václava Havla | Foto: Reuters
05:52

Bavorsko si připomíná památku 12 000 obětí, které si covid-19 v této německé spolkové zemi vyžádal. V celém Bavorsku jsou vlajky staženy na půl žerdi a na 14:30 je ohlášena minuta ticha.

05:50

Maďarsko dnes začne jako první země v Evropské unii očkovat vakcínou proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm, která zatím nemá souhlas unijních institucí.

Vakcinaci proti covidu se zpožděním zahajuje Ukrajina. 

05:40

Pandemický zákon, bonus k náhradě mzdy pro lidi v karanténě a nový systém koronavirové podpory podnikatelů bude dnes projednávat Senát. Rozhodovat bude také o senátorské novele volebního zákona, má nahradit způsob přepočtu voličských hlasů na mandáty, který zrušil Ústavní soud.

Pandemický zákon má umožnit ministerstvu zdravotnictví vydávat protiepidemická opatření i mimo nouzový stav, který má skončit tuto sobotu. Senátoři v zákoně chtějí přinejmenším provázat ustanovení o pandemické pohotovosti s protiepidemickými opatřeními. Důvodem je to, aby souběžně se zrušením pohotovosti sněmovnou byla zrušena i opatření, která by jinak mohla trvat i rok.

05:35

Vlád bude na dnešním mimořádném zasedání jednat o testování na covid-19 ve firmách či o plánu na návrat dětí do škol. Obě témata probíral kabinet ANO a ČSSD už na pondělní řádné schůzi, konkrétní výsledky by ale mělo přinést dnešní zasedání, jehož začátek je naplánován na 07:00.

05:30

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) by měl na dnešním zasedání projednávat aktuální vývoj epidemie covidu-19, zásoby zdravotnického materiálu, ale především žádost o pomoc německých nemocnic s českými pacienty.

Prozatím devět lůžek pro pacienty s covidem-19 nabídlo České republice Sasko, premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že německá kancléřka Angela Merkelová zjistí dostupnost lůžek i v Bavorsku a dalších spolkových zemích.

21:30

Izraelský ministr obrany Benny Ganc odsoudil plán premiéra Benjamina Netanjahua darovat přebytečné vakcíny proti covidu-19 Palestincům a několika státům výměnou za diplomatické výhody. Informoval o tom web The Times of Israel. Izrael na žádost premiéra Andreje Babiše zaslal Česku 5000 dávek vakcíny od americké společnosti Moderna. Podle izraelských médií mají vakcíny od Izraele obdržet také Honduras a Guatemala.

21:00

Nizozemsko příští týden uvolní některá opatření proti šíření koronaviru, kvůli vzrůstajícím počtům nově nakažených však ponechá v platnosti kontroverzní zákaz nočního vycházení. Podle agentury DPA to dnes oznámil premiér Mark Rutte.

21:00

Počet úmrtí po onemocnění covidem-19 ve Francii přesáhl 85 000. Opět roste počet pacientů na jednotkách intenzivní péče i počet infikovaných. Země s 68 miliony obyvatel eviduje 20 064 nově potvrzených případů koronavirové nákazy. Dosud Francie zachytila 3,63 milionu případů infekce, což je šestý nejvyšší počet na světě.

20:52 Karel Havlíček (ANO)

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u programu COVID gastro uzavřené provozovny k dnešku hlásí asi 19.400 žádostí za 2,9 miliardy korun, většina je dokončených. Na twitteru to napsal šéf resortu Karel Havlíček (za ANO). V on-line systému ministerstva u programu za týden přibylo zhruba 1600 žádostí v objemu přibližně 331 milionů korun. Podnikatelé zasažení v souvislosti s koronavirem mohou o dotace žádat do 1. března. Vláda na pomoc schválila 2,5 miliardy korun, ministerstvo ale může v případě potřeby finanční prostředky zvýšit.

20:43

V některých nemocnicích Pardubického kraje docházejí kvůli přílivu nemocných s koronavirem volná lůžka. Týká se to hlavně nemocnic v západní části regionu. Bezpečnostní rada Pardubického kraje v úterý pověřila představenstvo svých nemocnic, aby při vyčerpání lůžek vyhlásilo stav hromadného postižení osob.

20:41 Jan Hamáček

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl na twitteru, že přeje exprezidentovi Václavu Klausovi brzké uzdravení, v souvislosti s jeho kritikou vládních opatření ale doslova napsal, že by mu "náklady na péči s chutí naúčtoval".

20:06

Pozvánku do vysílání DVTV přijal primář sokolovské nemocnice, která je v posledních týdnech jednou z nejzatíženějsích v republice:

20:02

Důvěra obyvatel Česka ve státní aparát je nejnižší od loňského března, kdy byl v zemi potvrzen první případ nemoci covid-19. Vyplývá to z výsledků únorového výzkumu projektu National Pandemic Alarm (NPA), který téměř rok monitoruje v pěti evropských zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na pandemii koronaviru. Z průzkumu plyne, že Čechům chybí politická autorita, které by svěřili rozhodování o protiepidemických opatřeních.

19:39

Někteří odborníci zpochybňují účinnost dvou přes sebe nasazených zdravotnických roušek, které uvádí ministerstvo zdravotnictví jako alternativu pro respirátory nařízené na frekventovaných místech od středeční půlnoci. Upozorňují, že americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jako vhodnější variantu ochrany dýchacích cest před koronavirem doporučuje přes lékařskou ústenku natáhnout látkovou roušku. Varovali také, že zdvojením roušek se sníží jejich průchodnost a vzduch s virovou nákazou je může obcházet.

"Dvě lékařské roušky na sobě, to si myslím, že vůbec nemá smysl," uvedl Jakub Ondráček z Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR v rozhovoru pro ČT24, na který AV poukázala na facebooku. "Myslím si, že to pochází ze článku amerických lékařů z CDC, kde oni doporučovali něco podobného, ale není to úplně přesně ono," dodal.

19:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením dnes hejtmanům a ředitelům nemocnic odeslal ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Řekl to České televizi (ČT). Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se kvůli koronaviru blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent.

"Budeme rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena," sdělil ministr.

19:33

Pandemie urychluje už tak překotný vývoj na pracovním trhu. K čemu vede automatizace a digitalizace? Jaké obory čeká konec?

19:11

Pomoc s péčí o pacienty nakažené koronavirem dnes Česku nabídla západoněmecká spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Sdělil to český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka. Lůžka pro covidové pacienty z Česka doposud přislíbily Sasko s Bavorskem, které s Českem hraničí. O pomoci v úterý český premiér Andrej Babiš telefonicky jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, která chce zjistit, o kolik nemocných z Česka se může Německo postarat.

18:50

Přehled hlavních událostí dne:

 • V České republice je zřejmě sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Čtyři jsou ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).
 • Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se podle náměstka ministra zdravotnictví Vladimíra Černého blíží absolutnímu vyčerpání. Volných je nyní zhruba 15 procent. Vyčerpaná, tedy pod pět procent volných, by mohla být za dva až tři týdny.
 • V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje v současné době více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý mluvil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou o nabídkách lůžek pro české pacienty s covidem-19 v Německu. Merkelová podle něj zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku a dalších spolkových zemích, která by mohla mít Česká republika k dispozici v případě, že bude nutné je využít.
 • Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal se zdůvodněním, že příslušné krizové opatření povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu.  Soud tak vyhověl správní žalobě, kterou podal student prvního ročníku gymnázia.
 • Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na dnešním jednání nejvyšší ústavní činitelé.
 • Izrael poskytl České republice 5000 dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna.
18:26

Částečný návrat žáků do škol se neuskuteční od pondělí 1. března, jak vláda avizovala, ale nejdříve od středy 3. března. Na posunutí termínu se v úterý dohodl ministr školství Robert Plaga (za ANO) se zástupci Asociace krajů ČR. Podle nich je třeba dát školám čas na přípravu testování na covid-19, které je podmínkou návratu žáků do lavic. Informovala o tom mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Poukázala na to, že testy pro školy mají z Číny do ČR přiletět v neděli 28. února a pak se budou muset ještě distribuovat do škol. Navíc zatím není jasné, zda začne včas platit pandemický zákon.

"Pokud má rozhodnutí vlády o návratu do škol padnout až v pátek po jednání o pandemickém zákonu a testy objednané ministerstvem vnitra dorazit v neděli 28. února a teprve být distribuovány, je z pohledu ministerstva školství prvním možným termínem, kdy je možné školy otevřít, středa 3. března," uvedla Lednová. Na potřebě dát školám čas na přípravu testování, se podle ní dnes Plaga shodl se školskou komisí Asociace krajů ČR.

18:25

Skotsko ohlásilo postupný odchod z koronavirové karantény. Odehrávat se bude ve třech etapách, z nichž první začne v polovině března návratem části dětí do škol. Poslancům parlamentu v Edinburghu to v úterý oznámila skotská premiérka Nicola Sturgeonová. Podle agentury DPA volí skotská vláda při rozvolňování opatrnější přístup než britský premiér Boris Johnson, který plán na rušení opatření v Anglii představil již v pondělí.

18:06

Bývalý prezident Václav Klaus, který patří k odpůrcům nošení roušek, onemocněl covidem-19. Informaci přinesly Lidovky.cz. Klaus uvedl, že se bude léčit doma.

17:54

Student pražského gymnázia uspěl s žalobou proti krizovému opatření, gymnázium musí obnovit klasickou výuku. Soud přitom konstatoval, že stávající nouzový stav je protiústavní.

17:52

Po sérii zpoždění a silné kritice na adresu ukrajinských úřadů se v úterý Ukrajina dočkala první dodávky vakcíny proti covidu-19. Vláda doufá, že ve středu bude moci zahájit očkovací kampaň, uvedla agentura AFP. Půl milionu dávek vakcíny AstraZeneca vyrobených v Indii a prodávaných pod názvem Covishield dorazilo ráno na kyjevské letiště Boryspil, sdělilo ukrajinské ministerstvo zdravotnictví agentuře AFP. Podle listu Ukrajinska pravda jde o dodávku postačující pro očkování čtvrt milionu lidí. Účinnost této vakcíny se přitom pohybuje mezi 62 a 90 procenty, podle dávkování.

17:27

Většinu vakcín proti nemoci covid-19 spotřebují kraje krátce po dodání. Platí to zejména o očkování od firem Pfizer/BioNTech, v menší míře o vakcíně firmy AstraZeneca, o kterou lidé nemají takový zájem. Některé regiony si ponechávají v rezervě část vakcín od firmy Moderna kvůli obavě z možného nedostatku očkovací látky pro druhou dávku. Deník N v pondělí napsal, že ve skladech po republice leží 120 000 dávek očkovacích látek. Premiér Andrej Babiš (ANO) v reakci řekl, že stát má vliv jen na své nemocnice a ústavy a ostatní očkovací místa jsou odpovědností krajů.

17:20

Odborníci z různých vědeckých oborů v současné zhoršující se epidemické situaci s covidem-19 doporučují zpřísnění opatření pro rychlé snížení počtu nových případů nákazy. Přísnější lockdown doporučuje například Centrum pro modelování biologických a společenských procesů BISOP. Zpřísnit vynucování současných opatření nebo přidat další je třeba také podle epidemiologa Petra Smejkala, který se stal členem Rady vlády pro zdravotní rizika, řekl to v České televizi. Iniciativa 40 dní pro zdraví dnes zveřejnila výzvu lékařů a dalších odborníků, která vyzývá ke stanovení cíle za 40 dní mít méně než tisíc nových případů denně. Současná opatření ale podle nich nestačí, musí zahrnout i průmysl a podniky.

"Rozhodování, které přichází pozdě a reaguje na situaci před několika týdny, přináší únavu a škody společenské, zdravotní i ekonomické," napsali signatáři výzvy, mezi nimiž jsou kromě Smejkala například Stanislav Adamec, primář chebské nemocnice, který upozornil na její přetížení, imunolog Zdeněk Hel, bývalý šéf laboratorní skupiny ministerstva Marián Hajdúch, biochemik Jan Konvalinka nebo spoluautor výpočtu protiepidemického systému PES Jan Kulveit a další lékaři a vědci.

16:55

Zemské vlády Saska a Bavorska chtějí případný převoz českých pacientů s covidem-19 na kliniky do Německa dohodnout diplomatickou cestou. Mluvčí úřadu bavorské vlády Eva-Maria Ungerová řekla, že takové řešení usnadní organizaci převozu nemocných. Stejně se vyjádřilo saské ministerstvo sociálních věcí, které má na starost zdravotnictví. Zdůraznilo, že kvůli velkému vytížení saských nemocnic je koordinace nezbytná.

Také saské a bavorské nemocnice u hranic s Českem shodně uvádějí, že případný transport nebude domlouván přímo mezi klinikami, ale přes oblastní koordinátory či příslušná zemská ministerstva.

16:39

Je potřeba zpřísnit vynucování opatření nebo přidat další, řekl v České televizi epidemiolog Smejkal. V některých regionech se podle něj nelze vyhnout lockdownu.

16:38

Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na úterním jednání nejvyšší ústavní činitelé. Vyplývá to z jejich společného prohlášení. Dodání dostatečného množství vakcín z různých zdrojů považují za prioritu. Konstatovali také, že ke zvládnutí pandemie jsou i nadále nutná celospolečenská opatření a odpovědný přístup veřejnosti i politiků.

16:34

Island, který má velmi nízké počty nových případů koronavirové infekce, povolí od středy setkání až 50 lidí místo dosavadních 20. Na sportovní utkání, do divadel a kin bude vpuštěno až 200 sedících diváků za předpokladu, že mezi sebou budou dodržovat alespoň jednometrové mezery. Oznámila to dnes podle agentury DPA islandská ministryně zdravotnictví Svandís Svavarsdóttirová.

Od středy budou moci na 75 procent své kapacity být v provozu plovárny nebo posilovny. Restaurace a hospody budou smět mít otevřeno do 23:00, tedy o hodinu déle než dosud. Nadále však platí povinnost ochrany úst a nosu v obchodech.

16:32

V Řecku dnes stávkovali a demonstrovali lékaři kvůli zhoršeným pracovním podmínkám, jež panují v posledních měsících v tamních nemocnicích kvůli epidemii koronaviru. Zdravotníci po řecké vládě požadují, aby zaměstnala v nemocnicích více personálu, uvedla agentura Reuters. Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie je epidemická situace v Řecku poměrně příznivá, jednotky intenzivní péče jsou ale přetížené.

Lékaři chtějí, aby vláda nechala otevřít nové jednotky intenzivní péče pro pacienty nakažené koronavirem a zaměstnala v nemocnicích více personálu. Lůžka na jednotkách s intenzivní péčí jsou v současnosti obsazená z 80 procent, což lékaři považují za kritický stav. "Je to velké riziko jak pro pacienty s nemocí covid-19 v kritickém stavu, tak pro pacienty v těžkém stavu kvůli jiným nemocem," uvedla odborová centrála lékařů. Podle odborů v řeckých nemocnicích panuje "tíživá atmosféra". Zástupci zaměstnanců také poukazují na výrazné zhoršení dostupnosti běžné péče - čekací doba na některé zákroky se prodloužila až na dva roky.

16:16

Izrael poskytl České republice několik tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna, řekl novinářům po dnešním jednání ústavních činitelů na Pražském hradě ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD). Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) doplnil, že Izrael Česku na žádost premiéra Andreje Babiše (ANO) zaslal 5000 dávek, jak předtím informoval server Lidovky.cz.

16:15

Liberecký kraj spustil velkokapacitní očkovací centrum přímo ve svém sídle. "Jsme schopni proočkovat tisíc lidí denně, chybí nám ale vakcína," hlásí mluvčí severočeské krajské nemocnice Václav Řičář, která očkování organizuje. Z místa vám přinášíme fotoreportáž:

16:11

Radnice pražských městských částí rozdávají nebo se chystají rozdávat seniorům a lidem ve finanční nouzi respirátory. Ochranné pomůcky poskytují také svým zaměstnancům nebo sociálním centrům. Vláda svým nařízením od půlnoci ze středy na čtvrtek zpřísnila opatření proti šíření covidu. Lidem už nebudou stačit látkové roušky a např. v MHD, obchodech nebo nemocnicích budou muset mít respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky přes sebe.

16:09

Česko má podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) natolik přísná opatření pro cesty do ciziny, že už není moc prostoru je dále zpřísňovat kvůli mutacím koronaviru. Ministr to v úterý řekl novinářům po schůzce ústavních činitelů na Hradě k zahraniční politice. Reagoval tak na podezření na výskyt jihoafrické mutace na jihu Moravy u lidí, kteří přicestovali ze Zanzibaru.

16:05

V Německu přibylo za uplynulý den 3883 nových případů nákazy koronavirem, tedy zhruba stejně jako před týdnem. Nových obětí covidu-19 zaznamenala země 415, před týdnem bylo úmrtí 528. I v Německu se mezitím dál šíří nakažlivější koronavirová mutace B.1.1.7, která byla koncem minulého roku poprvé odhalena v Británii. Podle svazu Akreditovaných zdravotnických laboratoří (ALM) se nyní podílí na 30 procentech případů koronavirové nákazy v Německu.

V porovnání jednotlivých spolkových zemí nyní přibývá nakažených nejrychleji v Durynsku, kde se sedmidenní průměr počtu nakažených na 100 000 obyvatel drží nad hodnotou 100. Nad číslem 70 je tento ukazatel rovněž v Sasku-Anhaltsku, Sasku a Brémách.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu momentálně činí 1,05, přičemž za předchozí den byla tato hodnota 1,1. Znamená to, že 100 infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba 105 dalších. Pokud je číslo dlouhodobě pod hodnotou jedna, má se za to, že infekce je na ústupu.

15:59

Izrael daruje symbolické množství vakcín proti covidu-19 Palestincům a několika zemím, včetně ČR, Hondurasu a Guatemaly, píší izraelská média. Izraelský rozhlas Kan uvedl, že vakcíny jsou darované výměnou za diplomatickou podporu židovského státu. Server Lidovky.cz informoval, že do Česka dnes dorazilo 5000 dávek vakcíny Moderna, které jsou darem od izraelské vlády. Očkováno s nimi bude 2500 vojáků, aby mohli pomoci u covidových lůžek. Prozatím se má jednat o jednorázovou akci.

15:39

O zahraniční pomoc musí podle ministerstva zdravotnictví žádat přímo vláda. Musí to také projednat Ústřední krizový štáb, který zasedá ve středu.

15:34 Ilustrační foto.

Hlavní město má ve své Městské nemocnici následné péče ve Vysočanech asi 4200 dávek vakcíny AstraZeneca, které chce do konce týdne rozdělit mezi praktické lékaře. Problém je nicméně stále s rozvozem, i když vláda jako distributora vybrala firmu Alliance Healthcare, městu se s ní zatím nedaří domluvit a jedná i s jinými firmami. ČTK to řekl pražský koordinátor očkování Martin Ježek. Město podle něj požaduje, aby další dodávka byla dopravena přímo praktikům.

15:00

V České republice je podle informací ČTK sedm podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, která by měla být nakažlivější. Čtyři jsou podle jihomoravské hygieničky Renaty Ciupek ve školce v Brně, která je opatřením hygieniků zavřená. O třech dalších ze zájezdu na Zanzibar v úterý mluvil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Jihoafrickou mutaci musí potvrdit laboratoř v Praze.

14:59

Maďarsko ve středu začne jako první země v Evropské unii očkovat vakcínou proti covidu-19 od čínského výrobce Sinopharm. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na facebookové stránky maďarské vlády. Maďarský regulační úřad tento preparát nedávno schválil pro nouzové použití, aniž čekal na doporučení od Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA).

V polovině února v maďarské metropoli přistálo letadlo, které do země přivezlo prvních 550 000 dávek očkovacího preparátu čínské společnosti. K naočkování jsou potřebné dvě dávky této vakcíny, tudíž první várka by měla pokrýt vakcinaci 275 000 osob. Budapešť v lednu oznámila, že s firmou Sinopharm uzavřela dohodu o nákupu pěti milionů dávek její vakcíny.

Maďarsko, jehož vláda kritizuje pomalé zavádění vakcín v Evropské unii, je první z 27 členských zemí, která už dříve schválila kromě čínské také ruskou vakcínu.

14:53

Ústečtí hygienici rozhodli, že šéf Národní sportovní agentury Milan Hnilička a místopředseda Rady České televize Jiří Šlégr dostanou nejvyšší možnou pokutu za to, že neměli na oslavě v teplickém hotelu nasazené roušky. Sankce pro každého z nich činí 10 000 korun. Důkazem, že porušili nařízení o zakrytí dýchacích cest, jsou fotografie přímo z akce. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. Narozeninová oslava někdejšího vlivného politika ČSSD Petra Bendy v teplickém hotelu Prince de Ligne se konala v lednu.

14:46

Firmy na jižní Moravě začínají s testováním zaměstnanců na covid-19. V pondělí ráno jej zahájila ve firemním areálu v Brně energetická společnost E-ON. Zúčastnilo se ho 90 lidí a všichni měli negativní test. Další testování bude v Brně ve čtvrtek, uvedl v tiskové zprávě mluvčí firmy Roman Šperňák. Ve stejný den začala s testy také Bioveta, která na Vyškovsku vyrábí veterinární vakcíny a další farmaceutické přípravky, a od příštího týdne s nimi počítá i Student Agency. Sdělili to zástupci společností.

14:37 Ilustrační foto.

Pražský městský soud zrušil nařízení ministerstva zdravotnictví o pravidelném testování pracovníků v domovech pro seniory či postižené či v léčebnách, a to k 10. březnu. Vyhověl tak jedné ze zaměstnankyň. Podle soudu ministerstvo dostatečně neodůvodnilo, proč se mají testy opakovat každých pět dnů. Informují o tom servery SeznamZprávy a Česká justice. Vyjádření ministerstva zdravotnictví ČTK zjišťuje.

14:26

V pandemickém zákonu je nutné v Senátu opravit legislativní chybu ministerstva zdravotnictví, řekl po úterním jednání vlády s opozicí novinářům předseda ODS Petr Fiala. Opoziční strany podle něj jednají se svými senátory, aby měnili předpis jen tam, kde je to nutné. Lídři koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nehodnotili dnešní on-line schůzku s vládou příliš příznivě. Novinářům ve Sněmovně řekli, že mezi ministry pozorovali nesoulad a čekali větší vizi pro další boj s epidemií covidu-19.

14:20 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

U tří lidí v Česku existuje podezření na to, že se nakazili jihoafrickou mutaci koronaviru. Vrátili se ze Zanzibaru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vzorky se nyní zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu. Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

14:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš mluvil dnes s Merkelovou mimo jiné o nabídkách lůžek pro české pacienty v Německu. Kancléřka zjistí dostupnost lůžek v Bavorsku.

14:12

Na povinnost nosit v prostředcích hromadné dopravy respirátory či zdvojené roušky, kterou v pondělí s platností od čtvrtka schválila vláda, upozorní cestující hlášení ve vozech brněnského dopravního podniku. Řidiči jej mohou využít i ve zkrácené verzi, pokud zaznamenají cestujícího bez patřičné ochrany dýchacích cest, řekla v úterý mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

14:04

Nemocnice v hradeckém kraji jsou kvůli pandemii koronaviru na hraně svých kapacit, na jednotkách intenzivní péče je situace kritická. Počty pacientů jsou vyšší než na podzim.

13:56

Britským nízkonákladovým aerolinkám easyJet stouply rezervace pobytů v zahraničí ve srovnání s minulým týdnem o 600 procent. Klienti chtějí využít uvolňování cestovních omezení zavedených jako prevence kvůli šíření nového koronaviru, které Británie ohlásila, a "dohnat ztracený čas", uvedla v úterý firma. Zájem o lety z Británie se pak zvýšil o 300 procent.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock
13:46

U tří lidí v Česku existuje podezření na to, že se nakazili jihoafrickou mutaci koronaviru. Vrátili se ze Zanzibaru. Na twitteru to v úterý uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Vzorky se nyní zkoumají v laboratoři Státního zdravotního ústavu. Odborníci u nich udělají takzvanou sekvenaci, což je podrobná genetická analýza viru, která má mutaci potvrdit.

13:45

Vláda má dostatek nástrojů ke zvládání covidové krize, řekl novinářům po úterním jednání s vládními představiteli v čele s premiérem Andrejem Babišem (ANO) šéf Pirátů Ivan Bartoš vzhledem k možnému zdržení schvalování návrhu takzvaného pandemického zákona. Podle místopředsedy Starostů Jana Farského Senát musí předlohu opravit tak, aby byly protikoronavirové restrikce svázány s vyhlašovanou pandemickou pohotovostí. Jde podle Pirátů a Starostů o technickou chybu v zákonu.

13:39

Soud přikázal pražskému Gymnáziu Na Zatlance obnovit denní formu vzdělávání. Distanční formu výuky mu zakázal. Uvedl to v úterý asistent předsedkyně Městského soudu v Praze Adam Wenig, podle kterého příslušné krizové opatření povstalo z protiústavně vyhlášeného nouzového stavu. Soud tak vyhověl správní žalobě podané studentem prvního ročníku. Rozhodnutí je pravomocné, lze proti němu podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

"Lze shrnout, že pro postup žalovaného (gymnázia), který neposkytuje denní formu vzdělávání, v době vydání tohoto rozsudku neexistuje žádný způsobilý právní podklad," uvedl Wenig. Soud podle informací ČTK vycházel z toho, že Sněmovna s dalším prodloužením nouzového stavu nevyslovila souhlas.

13:30

Nemocnice v Libereckém kraji si vytvářejí zásoby vakcíny, dodávky jsou nespolehlivé a bez zásob by bylo obtížné zajistit očkování druhou dávkou v doporučeném termínu, přiznal liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Problémem byla podle něj zejména spolehlivost dodávek od firmy Pfizer, u které se doporučuje očkovat druhou dávkou po třech týdnech. Bez jistých zásob by podle něj nebylo možné zahájit očkování ve velkých centrech.

13:29

Jihomoravští hygienici prověřují podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru. Řekl to ředitel Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje David Křivánek. Dosud v kraji podezření na jihoafrickou mutaci nebylo. Příznaky nákazy koronavirem se objevily u člověka, která se vrátil z Afriky. Jihoafrická mutace by měla být stejně jako britská mutace nakažlivější. U britské mutace mají hygienici už stovky podezření v kraji.

13:28

Do Karlovarského kraje dorazí tento týden mimořádná dodávka vakcín proti covidu-19 ze zásob Fakultní nemocnice Bulovka v Praze. Kraj by měl dostat 1000 dávek od firmy Pfizer ještě dnes nebo ve středu, řekl novinářům karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

13:11

Vláda má dost nástrojů ke zvládání covidové krize, řekl s odvoláním na Blatného šéf Pirátů Bartoš vzhledem k možnému zdržení pandemického zákona.

13:10

Kabinet by se měl zaměřit hlavně na snížení přenosu nákazy koronavirem na pracovištích, řekl Bartoš po jednání s představiteli vlády v čele s Babišem.

13:10

Jihomoravští hygienici prověřují podezření na jihoafrickou mutaci koronaviru, uvedl ředitel Křivánek. Člověk se vrátil z Afriky s příznaky koronaviru.

13:03

Senát možná z deseti dnů na dva týdny prodlouží lhůtu, v níž mají lidé v nařízené karanténě dostávat k náhradě mzdy bonus až 370 korun za den, tedy takzvanou izolačku. Změnu v úterý doporučil horní komoře schválit její sociální výbor. Příspěvek by podle něj měli dostávat také lidé, kteří jsou v povinné karanténě po návratu ze zahraničí. Řekla pirátská senátorka Adéla Šípová.

12:51

V očkovací místo se v úterý proměnilo komunitní centrum v Konici na Prostějovsku, do kterého od rána míří senioři z tohoto města i okolních obcí. Nemusí tak cestovat na aplikaci vakcíny proti covidu-19 do několik desítek kilometrů vzdálených nemocnic. Krajský úřad si v tomto pilotním projektu ověří organizaci provozu očkovacího místa před plánovaným zvýšením očkovací kapacity v regionu.

12:45

Pacienty s covidem-19 bude možné převézt i do nemocnic v Německu. První nabídky spolkové země Sasko jsou na devět volných lůžek. Záležet ale bude na každém konkrétním případu, řekl v úterý novinářům hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN). Nabídka německých lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek, dodal. O možnost převozů nemocných do Německa žádal Karlovarský kraj vládu dlouhodobě. Jeho nemocnice jsou dlouhou dobu přetížené.

12:38

Mobilní týmy armády začaly testovat zaměstnance 20 až 30 velkých firem na Tachovsku. Podniky to kvitují. Tachovsko je nejpostiženějším okresem v Česku.

11:56

Očkování proti covidu-19 významně snížilo nemocnost zdravotníků. Po Vánocích bylo nakaženo asi 9000 pracovníků ve zdravotnictví, nyní je to kolem 2700. Novinářům to v úterý řekli ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý. Ulehčit zdravotníkům v nemocnicích by nově mohly týmy Českého červeného kříže, pilotně nyní pomáhají v karlovarské nemocnici.

11:21

Očkovací centrum v záložní nemocnici na výstavišti v Brně ztrojnásobuje tento týden počet očkování. Minulý týden očkovalo kolem 130 lidí denně, nyní kolem 400. Řekl to vedoucí očkovacího týmu Milan Krtička. Navýšení umožnila větší zásilka vakcín. Očkování podstupují senioři nad 80 let. Většina absolvuje první kolo, asi pět procent chodí na kolo druhé. Podle Krtičky by se v březnu mohlo očkovat až 1000 lidí za den.

11:08

Současná volná kapacita nemocnic v Česku je plošně zhruba 15 procent, řekl náměstek Černý. Vyčerpaná, tedy pod 5 procenty, by mohla být za dva až tři týdny.

10:38

"Nějaké případy nákaz u personálu jsou, ale jak bude očkování postupovat, nákazy mezi zdravotníky by měly zcela vymizet. Je to krásná ukázka toho, co očkování dokáže," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek.

10:27 Ilustrační foto.

Podle koordinátora intenzivní péče pro Prahu Tomáše Vymazala národní dispečink organizoval překlady už téměř 450 pacientů mezi nemocnicemi v krajích. "Na podzim bylo v nemocnicích 8000 nemocných. Teď máme 6500, ale dál to stoupá," řekl. V Praze bude podle něj volná kapacita intenzivní péče navýšena o dalších zhruba 50 lůžek.

10:24

Kapacita lůžek intenzivní péče se blíží absolutnímu vyčerpání, řekl náměstek ministra Černý. Důvodem je i nedostatek kvalifikovaného personálu.

10:16

"Vyčerpání kapacity lůžek není známkou selhání systému. Selhání systému by bylo, kdybychom pacientům nedokázali zajistit žádnou péči, ani tu akutní v nemocnicích," uvedl Vladimír Černý.

10:13

"Neustále narůstá počet pacientů vyžadujících jednotky intenzivní péče. Kapacita lůžek v Česku se blíží svému absolutnímu vyčerpání. Česká republika v této situaci ještě nikdy nebyla. Současná situace však není ničí vina, je nutné ji vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví.

09:56

Polská vláda upravila některá opatření proti šíření koronaviru. Jedno z nich se týká příjezdu do Polska ze zahraničí, kdy se nástupu do karantény cestovatelé z ciziny vyhnou jen v případě, že předloží osvědčení o očkování vakcínou proti covidu-19 schválenou v Evropské unii. Informují o tom polská média, podle nichž kabinet opatření zveřejnil v pondělí krátce před půlnocí, přičemž platit začínají ode dneška.

09:51

Hasiči začali ze skladu Správy státních hmotných rezerv v Opočínku rozvážet 7,5 milionu chirurgických roušek. Jsou určené pro potravinové banky. Po České republice rozvoz zajistí 11 nákladních vozidel, uskuteční se během jednoho dne, řekla Jana Urbancová, mluvčí Záchranného útvaru HZS ČR, který distribuci zajišťuje.

08:56 Ilustrační foto.

Epidemie koronaviru v Praze stejně jako v celé republice dál sílí. Testy v pondělí prokázaly 1251 nových případů nemoci covid-19, což je o 170 víc než ve stejný den minulého týdne. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V mezitýdenním srovnání denní přírůstek nakažených roste od začátku minulého týdne. Aktuálně nakažených je v hlavním městě skoro 14.700, dosud nejvíc od vypuknutí epidemie loni v březnu.

08:40

V těžkém stavu leží v nemocnicích s onemocněním covid-19 nejvíce pacientů od začátku epidemie. Ministerstvo zdravotnictví jich v pondělí evidovalo 1329. Nemocniční péči vyžaduje více než 6500 lidí, jejich počet v posledních dnech roste. V pondělí laboratoře odhalily 11 233 nových případů koronaviru, zhruba o 2300 víc než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

08:26

Vláda chce zrychlit očkování, měli se kvůli tomu zapojit i praktičtí lékaři. "Od 1. března žádné masivní očkování u praktických lékařů nenastane," řekl serveru irozhlas.cz místopředseda jejich sdružení Michal Bábíček. Ministerstvo lékařům totiž stále neposlalo metodické pokyny. Hotové mají být příští týden.

08:08

V pondělí laboratoře odhalily 11 233 případů covidu, asi o 2300 víc než před týdnem. Hospitalizovaných je 6573, ve vážném stavu rekordních 1329 lidí.

07:08

Index PES je na 75 bodech, předtím byl po úpravě dat pět dní na 80 bodech. Za poklesem je snížení podílu hospitalizovaných. Reprodukční číslo je 1,18.

06:13

V USA rychle postupuje očkovací kampaň, jednu dávku vakcíny obdrželo již přes 44 milionů Američanů a obě téměř 19,5 milionu. Respektovaný model Washingtonské univerzity, který se v minulosti prokázal jako poměrně přesný, i přesto předpokládá, že do začátku června zemře v USA kvůli covidu-19 dalších bezmála 90 tisíc lidí.

05:45

Bilance zemřelých po nákaze koronavirem v USA je srdcervoucí, prohlásil dnes prezident Joe Biden poté, co země překročila hranici 500 000 úmrtí spojovaných s covidem-19, zdaleka nejvíce ze všech světových států. 

"Musíme se bránit tomu, abychom na každou smrt nahlíželi jako na statistiku. (…) Musíme to udělat, abychom uctili zemřelé," prohlásil Biden. "Žádám vás také, abychom jednali, abychom byli opatrní, abychom si hlídali rozestupy, abychom nosili roušky, abychom se nechali naočkovat," dodal.

Joe Biden na návštěvě očkovacího centra v Marylandu.
Joe Biden na návštěvě očkovacího centra v Marylandu. | Foto: Reuters
05:35

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý dnes zhodnotí aktuální situaci v nemocnicích. V neděli v nich leželo 6049 hospitalizovaných s covidem-19, z nich 1263 potřebovalo intenzivní péči. Reálná obsazenost nemocnic je ale podle zdravotníků vyšší, protože po dvaceti dnech od pozitivního testu není pacient ve statistikách veden jako nemocný s covidem-19.

05:30

Představitelé vlády ANO a ČSSD dnes mají v plánu další jednání s hejtmany a on-line schůzku s opozičními stranami. Diskuse se zástupci krajů by se měla týkat především očkování, při jednání s opozicí by se mělo hovořit především o budoucí podobě opatření proti covidu-19. Podle vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) bude chtít kabinet slyšet, zda platí dohoda, že Senát nebude zasahovat do podoby pandemického zákona.

23:50 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti covidu-19, od 1. března po kontaktu s nakaženým nebudou muset do karantény. Dnes večer to po jednání vlády oznámil ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Připravovanou úpravu avizoval dopoledne vakcinolog a předseda epidemiologické skupiny Roman Chlíbek. Diskutuje se podle něj i o tom, že by očkovaní pracovníci domovů pro seniory nemuseli pravidelně podstupovat testy.

23:47

Vláda bude příště velmi důkladně zdůvodňovat výjimky z restrikcí. Rozhodnutí Ústavního soudu o zrušení části opatření týkající se maloobchodu a služeb vnímá jako stav minulý. Nález soudu nehovoří o odškodnění, ale to už stát poskytuje a především v maloobchodu jsou kompenzace na dobré úrovni. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

22:49

Ve Spojených státech zemřelo po nákaze koronavirem již více než půl milionu lidí. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která monitoruje průběh pandemie. Jedná se o nejvyšší údaj ze všech světových zemí, podle listu The New York Times je to více, než kolik Američanů zemřelo v obou světových válkách a ve válce ve Vietnamu dohromady. První úmrtí spojované s covidem-19 USA zaznamenaly na začátku loňského února.

22:49

Kabinet nepožádá o prodloužení nouzového stavu, i když skončí před platností pandemického zákona. Využil by zákon o veřejném zdraví, řekl Hamáček.

22:20

Děti musí od čtvrtka také nosit chirurgické roušky, povinný není respirátor. Podomácky vyrobené roušky ale nejsou možné, upřesnil Blatný.

22:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vláda nadále počítá s částečným návratem dětí do škol počínaje 1. březnem. Podmínkou je distribuce testů a platnost pandemického zákona, řekl Blatný.

22:16 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Podomácky vyrobenou látkovou roušku lze nosit v ostatních budovách a venku ještě do konce února, upřesnil Blatný. Pak jen chirurgickou či respirátor.

22:09

Výjimku z nošení kvalitnější ochrany dýchacích cest mají podle ministra Blatného děti do 15 let. Na jejich obličeje nejsou k dispozici, řekl.

22:08

Stát chce přes úlevy ze zdravotního pojištění ve firmách hradit až čtyři testy na zaměstnance měsíčně. Dál o tom bude jednat ve středu, řekl ministr Havlíček.

22:05 Jan Hamáček

Na úterní schůzce s opozicí chce vláda slyšet, zda platí dohoda, že Senát nevrátí pandemický zákon. Opak by znamenal složitou situaci, řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

21:40

Respirátor či dvě roušky budou od čtvrtka povinné v obchodech, provozovnách služeb, v prostředcích i na zastávkách veřejné dopravy nebo v ambulancích.

21:40

Vláda prodloužila do konce dubna dočasný program Antivirus, z něhož stát proplácí mzdy či náhrady mezd lidem v uzavřených provozech, v karanténě či při omezení výroby. Od března by se peníze nově měly vyplácet jen na pracovníky, kteří jsou ve firmě aspoň tři měsíce. Rozhodnutí vlády oznámila na twitteru ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

21:28

Podle informací České televize vláda rozhodla o povinnosti nosit respirátory s účinností od čtvrtka 25. 2.

21:12

Vláda zatím stále neoznámila, zda a kde bude od půlnoci případně povinné nosit respirátory nebo dvě chirurgické roušky. Jednání kabinetu dál pokračuje. 

20:50

Šéf slovenské diplomacie se snažil od dalších zemí získat i vakcíny, kterých by případně měly v současnosti přebytek. I vzhledem k počátečním komplikacím s unijní distribucí očkovacích látek, kvůli nimž se potýká s nedostatkem řada zemí, však neuspěl. "Nikdo z ministrů není v situaci, aby mi řekl, že pozítří dostaneme sto nebo dvě stě tisíc vakcín. Ale každý tomu rozumí a v rámci možností se budeme snažit… získat pro Slovensko tyto vakcíny co nejdříve," konstatoval po jednání Korčok.

20:50

Rumunsko slíbilo vyslat na pomoc Slovensku těžce zasaženému koronavirovou nákazou 15 zdravotníků. Uvedl to dnes slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok po jednání se svými kolegy z unijních zemí v Bruselu. Požádal je také o případné poskytnutí vakcín proti covidu-19, k čemuž se však podle něj žádná země neměla.

20:47

Ministerstvo průmyslu a obchodu u třetí výzvy programu COVID nájemné k dnešku eviduje na 30 600 žádostí za 2,6 miliardy korun. Podnikatelé mohou o příspěvek na nájem žádat do 8. dubna.

19:42

Vláda podle ministra Havlíčka probírá detaily testování ve firmách. "Ať už z úhlu pohledu dobrovolnosti, tak z pohledu takzvaného schváleného seznamu dodavatelů a výrobců, které musí uznat ministerstvo zdravotnictví," řekl Havlíček po jednání tripartity. Večer v Radiožurnálu doplnil, že Evropa zažívá v testování revoluci, kdy se na trh dostávají rychlotesty a nabízí se jejich využití ve firmách. Jejich cena se podle Havlíčka pohybuje od 60 do 150 Kč, v extrému do 200 korun.

19:17 Jan Hamáček

Vláda nezrušila zakázku na dodavatele testů pro školáky, sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet podle něj ani nezměnil usnesení, kterým vnitru nákup uložil. Zrušení zakázky požadoval o víkendu premiér Andrej Babiš (ANO). Soutěž podle něj doprovázely nejasnosti. Testy mají pomoci vrátit děti do škol. 

19:16

Policie na Klatovsku prověřuje úmrtí pacienta s covidem-19 v nemocnici v Sušici. Podle serveru Novinky, který na případ upozornil, lékaři seniora jako neperspektivního odpojili na JIP od plicního ventilátoru. Klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová potvrdila, že policie se případem zabývá.

19:15

Přehled nejdůležitějších událostí z domova:

 • V neděli laboratoře v Česku odhalily 4002 pozitivních testů na koronavirus, je to zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna.
 • Neklesá ani počet pacientů v nemocnicích vyžadující nemocniční péči. Hospitalizováno je stále více než 6000 lidí s onemocněním covid-19, více než 1200 z nich je ve vážném stavu.
 • Odbory navrhly zavedení takzvaného lockdownu v Česku, a to na deset dní kolem Velikonoc na přelomu března a dubna. Celostátní uzávěra by podle nich mohla zpomalit šíření viru a ulevit přetíženým nemocnicím. 
 • Od úterý budou platit na veřejných místech s větší koncentrací lidí přísnější pravidla pro ochranu dýchacích cest - v obchodech či MHD bude povinný respirátor, nanorouška či dvě jednorázové roušky na sobě. Na řadě míst už jsou respirátory vyprodané. Přesná pravidla má dnes projednat vláda a vyhlásit ministerstvo zdravotnictví.
18:17 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), aby se setkal s autorem české metody pro PCR testování Emanuelem Žďárským. Napsal to na Twitteru. Státu ji Žďárský nabízí od jara, má být levnější a rychlejší. Dosud zástupci vlády jeho nabídku odmítali, protože testy nebyly certifikované. Podle informací serveru Seznam Zprávy ale testy certifikát Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) loni v prosinci získaly.

16:59 Ilustrační foto.

Radnice Prahy 7 dnes v MŠ U Studánky a MŠ Tusarova otestovala na covid-19 antigenními testy 139 dětí, rodičů a zaměstnanců. Výsledky všech testů byly negativní. V budoucnu se testování rozšíří i na další školky, sdělila Terezie Stehlíková z kanceláře starosty. Testování bylo dobrovolné a zdarma. Minulý týden si testy vyzkoušely také děti v ZŠ Chmelnice v Praze 3 a testovat v MŠ a ZŠ začala také Praha 9.

16:46

Bavorsko podle zemského premiéra Södera upřednostní v očkování koronavirem postižené regiony, které hraničí s Českem. O to okresy již dříve žádaly.

15:46

Podnikatelé z programů COVID II, III, Praha a plus k 31. lednu podle ČNB čerpali 44,2 miliard korun. Banky k témuž datu schválily žádosti za 50,1 mld. Kč.

15:44

Respirátory třídy FFP2 nebo KN95, které budou od úterý povinné na místech s vyšší koncentrací lidí, jsou na řadě míst vyprodané. Zájem lidí je velký. Lékárny zásoby postupně doplňují, mnohé z nich to ale do úterý nestihnou. Některé také omezily počet prodaných respirátorů na jednoho zákazníka.

15:43

Mládežnické organizace dostanou od ministerstva školství dotace 15 milionů korun na snížení dopadů epidemie covidu-19 a propojování zájmových aktivit se školním vzděláváním. Dotace by měly jít například na vznik platforem pro navazování kontaktů mezi dětmi na dálku nebo na podporu doučování či akcí zaměřených na zdravý životní styl. Ministerstvo o tom informovalo na svém webu.

15:22

Česko-německý fond budoucnosti pomohl příhraničním regionům a česko-německým aktivitám se zvládáním dopadů pandemie. Rozdělil mezi ně asi 7,6 milionu korun. Peníze dostaly zdravotní a sociální organizace i čtyři desítky subjektů, které se kvůli zastavení svých česko-německých aktivit dostaly do obtížné finanční situace. Fond to dnes sdělil v tiskové zprávě.

15:21

Návrhem senátorů na zrušení nouzového stavu se u Ústavního soudu bude jako soudce zpravodaj zabývat Vladimír Sládeček, řekla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková. Rozhodnutí je možné očekávat v řádu týdnů. Rozhodovat o výsledku bude plénum, tedy sbor všech 15 soudců a soudkyň. Na svém webu soud zveřejnil plné znění senátního návrhu.

15:20 Ilustrační foto.

Pražský magistrát plánuje tento týden zkušebně otestovat 500 maturantů na covid-19, a to s využitím antigenních a PCR testů. U obou typů se bude testovat ze slin. Novinářům to po dnešním jednání rady řekl radní Prahy Vít Šimral (Piráti). Minulý týden město ve spolupráci s Prahou 9 uskutečnilo zkušební testování v základní škole a školce, testování zahájily nebo testují i jiné městské části. Veřejné střední školy v metropoli provozuje magistrát, základní a mateřské městské části.

14:56

Azurové pobřeží a Nice čeká kvůli koronaviru nejméně 14 dnů přísnějších pravidel, včetně zákazu vycházení o víkendech a zavřených velkých obchodů.

14:56

Prodejci počítají s tím, že na povinnost zvýšené ochrany dýchacích cest bude dohlížet ostraha a personál obchodů. Na nové nařízení budou provozovatelé prodejních sítí upozorňovat plakáty i interním hlášením.

14:55

Nová italská vláda prodloužila zákaz cestování mezi regiony, který zavedl předchozí kabinet kvůli zhoršené epidemické situaci s covidem-19 a který měl vypršet ve čtvrtek. Do 27. března bude v Itálii možné cestovat mezi regiony jen z nutných důvodů, například pracovních. Vláda Maria Draghiho, která je v úřadu týden, též zrušila možnost návštěv v cizích domácnostech v nejhůře postižených oblastech (červených zónách), takto označené oblasti ale tento týden v zemi nejsou.

14:55

Zájem o respirátory na internetu podle nákupního rádce Heureka.cz vzrostl v mezitýdenním srovnání na trojnásobek. Poptávka je také po rouškách, čísla jsou ale zhruba poloviční proti jarní březnové vlně pandemie. Lidé nyní často shánějí ochranu dýchacích cest pro děti, vyplývá z aktuálních dat Heureky. Obchodníci průběžně doplňují zásoby, někde poptávku úspěšně pokrývají, v některých prodejnách je zboží vyprodané.

14:55

Dopravci jsou na zpřísnění podmínek cestování připraveni. Své zaměstnance vybaví respirátory a cestující na nové povinnosti upozorňují už nyní. Přesné podmínky nastaví během dneška. Například Leo Express pak bude pasažérům rozdávat dvě chirurgické roušky a respirátory prodávat ve vlacích.

14:54

Sdružení Mladí praktici, k němuž se hlásí zhruba 500 praktických lékařů, kritizuje to, že oficiální distribuce vakcín proti covidu-19 do ordinací praktických lékařů začne až v březnu. Podle nich nyní vakcíny zbytečně leží nevyužité ve skladech. Stovky praktických lékařů jsou přitom ochotné vakcíny samy distribuovat, řekl dnes novinářům místopředseda sdružení Vojtěch Mucha

14:22

Tento týden dorazí podle ministerstva zdravotnictví 196 000 dávek vakcíny proti covidu-19, příští o 20 000 méně. Do tří nejpostiženějších krajů půjde navíc 3500 dávek.

14:21 Ilustrační foto.

Praha dá hygienické stanici 300 000 korun na posílení trasování lidí s pozitivním testem na covid-19. Peníze dá i na zřízení funkce ombudsmana trasování.

14:14

Všechny hraniční přechody z Česka do Německa v Plzeňském kraji jsou plně průjezdné. Kolony se netvoří ani na Rozvadově na D5, kde se testují řidiči na covid.

14:13

Senát asi upraví pandemický zákon v návaznosti na dnešní verdikt Ústavního soudu, podle něhož musí být protiepidemická opatření řádně zdůvodněna a kompenzována. Mezi senátory na tom panuje shoda, řekl novinářům pirátský senátor Lukáš Wagenknecht. Senát má zákon projednávat ve středu. Senátní úpravy by musela znovu projednat sněmovna. Hrozí tak, že zákon nebude přijat před sobotním ukončením nouzového stavu.

14:12

Počet trasovačů zapojených do Chytré karantény byl v lednu zhruba trojnásobný v porovnání se zářím loňského roku. Zvýšil se také počet jimi oslovených lidí, kteří se nakazili covidem-19 nebo s nakaženým byli v kontaktu. Vyplývá to z dat do konce ledna, které poskytl vládní zmocněnec pro informační technologie a digitalizaci Vladimír Dzurilla.

13:59

Zájem o respirátory na internetu podle portálu Heureka mezitýdenně vzrostl na trojnásobek. Obchodníci průběžně doplňují zásoby, někde jsou vyprodané.

13:46

Odbory navrhly tzv.lockdown, a to kolem Velikonoc. Podle nich by celostátní uzávěra asi na 10 dnů pomohla řešit epidemii, řekl po tripartitě Středula.

13:32

Vláda v pondělí projedná prodloužení programu Antivirus do konce dubna. Firmy by měly od března dostávat příspěvky na mzdy jen na zaměstnance, kteří v nich pracují déle než tři měsíce. Po dnešním jednání tripartity to na tiskové konferenci řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Příští týden se chystá svolat schůzku šéfů stran a poslaneckých klubů, odborů a zaměstnavatelů kvůli dlouhodobému kurzarbeitu, který má na Antivirus navázat. Chce na kurzarbeitových pravidlech najít širší shodu.

13:10 Maláčová DVTV

Maláčová chce příští týden svolat schůzku šéfů stran a poslaneckých klubů, odborů a zaměstnavatelů kvůli kurzarbeitu. Chce najít shodu na jeho podobě.

13:08

Nákaza covidem se v říjnu potvrdila v 52 procentech mateřských škol. Někteří rodiče posílali děti do školky i s příznaky onemocnění, ukázal průzkum.

13:00

Roušky zdarma pro lidi v nouzi by mohly rozdělovat potravinové banky. Správa státních hmotných rezerv by jim měla dodat 7,5 milionu ochranných pomůcek. Počítá se s balíčkem 50 roušek na osobu. Vyplývá to z návrhu ministerstva práce, který by měla projednat vláda. ČTK má návrh k dispozici.

12:51

Anglie plánuje v březnu otevřít školy nebo povolit setkávání více lidí. Píše o tom server BBC s odkazem na plán uvolnění restrikcí, který parlamentu představí premiér Boris Johnson.

12:47

Některé lékárny v Jihočeském kraji nemají respirátory FFP2, které budou asi od úterý povinné při vstupu do obchodů nebo MHD. Důvodem je mimořádná poptávka po této ochranné pomůcce, vyplývá z odpovědí lékárníků i nemocnic na dotaz ČTK.

12:35 Ilustrační foto.

Zkušenosti s testováním v mateřských školách se podle Čižiského využijí i na základních školách. Na twitteru starosta Prahy 7 také uvedl, že na radnici rozdávají respirátory potřebným. 

12:24

Charita Ostrava se chystá po zpřísnění povinnosti ochrany dýchacích cest rozdat ve městě lidem bez domova okolo 200 respirátorů a také roušky. Poskytne je částečně ze svých zásob a o pomoc chce požádat i město. Další respirátory má objednané. Řekl to ředitel Charity Ostrava Martin Pražák.

12:24

V Libereckém kraji v pondělí začala fungovat velkokapacitní centra na očkování proti koronaviru. Jako první zahájilo provoz ráno pracoviště v Liberci, které je ve zrekonstruované budově D v sousedství krajského úřadu. Zatím jede na pětinu své kapacity, řekl Václav Řičář, mluvčí Krajské nemocnice Liberec (KNL), jež centrum provozuje.

10:53

Lidé, kteří dostali obě dávky očkování proti covidu, by od března po kontaktu s nakaženým nemuseli do karantény. Úprava se připravuje, řekl Chlíbek.

10:53

Rozhodnutí Ústavního soudu dopadne i na další vládní opatření, která nejsou dostatečně odůvodněna, třeba o volném pohybu, domnívá se právník Wintr.

10:53

Rozhodnutí o zrušení části omezení pro maloobchod platí od nynějška do budoucna, ne zpětně. K otázce odškodnění podnikatelů to uvedl Ústavní soud.

10:34

Ústavní soud zrušením části omezení pro maloobchod neříká, že vláda nesmí zakázat maloobchod. Ze strany státu ale nelze libovolně zasahovat do práv jednotlivce.

10:30

Vláda měla dostatek času, aby opatření zavedená kvůli koronaviru lépe promyslela a odůvodnila. Uvedl to Ústavní soud ke zrušení části omezení pro maloobchd.

10:29

Z Plzeňského kraje sanitky převezly v neděli první dva pacienty s koronavirem do jiných krajů. Pro pacienty s covidem-19 chybí lůžka intenzivní péče.

10:14

Ústavní soud dal za pravdu požadavkům na odůvodňování covidových opatření, uvedl Fiala. Podle Adamové konstatoval, že vláda neodůvodněně likviduje maloobchod.

09:59

Ústavní soud upozornil, že i přes nález se ihned neotevře maloobchodní prodej. Soud zrušil usnesení z 28. ledna, v platnosti je ještě vládní usnesení ze 14. února.

09:54

Svaz obchodu vyzval vládu,aby předložila návrh na náhradu škod za uzavření prodejen. Omezení bylo protiústavní a obchody by se měly otevřít, uvedl.

09:38

Senátoři doplnili svůj listopadový návrh na zrušení zákazu maloobchodu. Proto mohl ÚS zrušit aktuální opatření, jež zavedlo vládní usnesení z 28. ledna.

09:28

Zdravotníci by měli podávat druhou dávku vakcíny firmy AstraZeneca až po 12 týdnech, v takovém případě je účinnost 81 procent. Novinářům to v pondělí řekl vakcinolog Roman Chlíbek. Ministerstvo nyní připravuje metodiku pro očkování touto vakcínou, která bude interval doporučovat. Vydat by ji mělo tento týden. AstraZeneca je podle Chlíbka účinná ze 75 procent i proti britské mutaci, která se nyní v Česku šíří.

09:06

Ústavní soud vyhověl návrhu 63 senátorů a zrušil část omezení pro maloobchod a služeb zavedených kvůli šíření koronaviru. Nebyla dostatečně odůvodněna. Soudu například vadil výběr prodejen, které zůstaly otevřeny a která musely být zavřené.

08:56

Polsko tento týden oznámí nová pravidla, podle nichž bude při vjezdu do země požadován negativní výsledek testu na koronavirus. Podle agentury Reuters to v pondělí řekl televizní stanici TVN24 ministr zdravotnictví Adam Niedzielski. Podle něj v Polsku začala třetí vlna pandemie, která zřejmě bude kulminovat na přelomu března a dubna.

08:19 Ilustrační foto.

V neděli přibylo v Praze 774 případů covidu, což je o dvě třetiny více než před týdnem. Na ARO a JIP ve městě je volných šest procent lůžek.

08:13

V neděli laboratoře v Česku odhalily 4002 pozitivních testů na koronavirus, je to zhruba o 1100 případů víc než před týdnem. Podíl nově nakažených na počtu provedených testů stoupl na 40,6 procenta, vyšší byl naposledy 9. ledna. V nemocniční péči bylo o víkendu kolem 6000 lidí s onemocněním covid-19, počet lidí ve vážném stavu se snižuje jen mírně, v neděli jich bylo 1263. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:55

Vir je prevít, ale nikdo mu nemůže dávat za vinu, že nás nevaroval. Už během hádky o nouzový stav mezitýdenní počty nakažených rostly. Nikdo soudný nemohl v takové situaci požadovat razantní uvolnění. Ale zvítězila politika. Protože Andrej Babiš chtěl přísné omezení a pohodlnou vystýlku nouzovým stavem, opozice jak Pavlovův pes začala toužit po přesném opaku, píše v komentáři David Klimeš.

07:34

Dálniční přechod Rozvadov je průjezdný bez kolon. Na Folmavě je kvůli německým kontrolám fronta 2,5 km. Další přechody v Plzeňském kraji jsou bez front.

07:32

Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie po šesti dnech růstu kleslo na 1,16 z předchozích 1,19. Z ukazatelů, z kterých se v Česku vypočítává rizikové skóre PES, se zlepšil ještě podíl hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici. Naopak dál setrvale roste průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za posledních 14 dní i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Index PES, kterým se původně měla řídit opatření proti šíření nemoci covid-19, je k pondělku na 75 bodech. Těsně je tak ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

06:50

Německo za předchozích 24 hodin zaznamenalo 4369 nových případů nákazy koronavirem, což je zhruba o 60 případů méně než před týdnem. Oznámil to dnes Institut Robert Kocha (RKI). Počet úmrtí za předchozí den v souvislosti s nemocí covid-19 klesl na 62, před týdnem činil 116. V pondělí jsou počty diagnostikovaných případů nákazy obvykle nižší kvůli menšímu testování v průběhu neděle, uvedla agentura DPA.

06:47

Ještě na podzim platilo, že zhruba čtvrtinu všech pacientů v Česku, kteří jsou kvůli onemocnění covid-19 v těžkém stavu, tvoří senioři starší 80 let. Jejich podíl se však od té doby setrvale zmenšuje. Naopak přibývá mladších pacientů, téměř každému desátému pacientovi v těžkém stavu je méně než 50 let.

06:47

Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podívejte se, co už dnes všechno o těchto variantách SARS-CoV-2 víme.

06:23

V dalších čtyřech německých spolkových zemích se dnes do tříd vrátí vybrané ročníky základních škol poté, co tak už před týdnem učinilo Sasko. Platí to i pro Berlín a okolní Braniborsko, pro Severní Porýní-Vestfálsko nebo také Bavorsko. 

Berlínský dopravní podnik kvůli tomu posílí tramvajové i autobusové spoje ve městě. 

06:19 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví dnes vydá mimořádné opatření, ve kterém kvůli šíření epidemie covidu-19 zpřísní povinnost ochrany dýchacích cest. Podle dřívějšího vyjádření ministra Jana Blatného (za ANO) bude nařízení platit od půlnoci z dneška na úterý, týkat se bude veřejných míst s větší koncentrací lidí. Lidem v nich už nebude stačit textilní rouška, ale budou muset nosit respirátor, nanoroušku nebo dvě chirurgické roušky. Důvodem je podle Blatného horší epidemická situace se šířením britské mutace.

22:39 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš připustil, že lidé berou vyjádření představitelů vlády ohledně epidemie s rezervou. Není podle něj role premiéra ani ministra zdravotnictví, aby vyprávěli o koronaviru a opatřeních proti šíření nákazy. "Potřebujeme nějakou novou tvář na epidemiologická opatření, jako byl Prymula minulý rok," řekl premiér. "Myslím si, že pan Smejkal by byl dobrá tvář," dodal. Uvedl také, že by byl rád, aby se Smejkal připojil k vládní radě pro zdravotní rizika.

22:18 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda potřebuje novou tvář, která by o epidemii koronaviru mluvila k veřejnosti, a tou by mohl být epidemiolog pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Petr Smejkal. Premiér Andrej Babiš (ANO) to řekl v rozhovoru, který dnes večer odvysílala televize CNN Prima News. Smejkal Primě napsal, že o tom slyší poprvé.

20:21

Distanční výuka trvá dlouhé měsíce a vzhledem k nelepšící se situaci pro většinu žáků asi jen tak neskončí. Jenže děti ztrácí motivaci a mnohé propadají skepsi. Citelně jim schází kamarádi a komunita třídy. Extrémně náročná je tato situace i pro učitele. Redakce Aktuálně.cz zjišťovala, co dělají, aby ubíjející on-line vyučování co nejvíce zpestřili. Některé nápady jsou velmi inspirativní.

19:20 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes ve videu zveřejněném na sociálních sítích opět lidi vyzval k dodržování opatření. Varoval před agresivitou nových mutací, které způsobují vážný stav a smrt i u výrazně mladších lidí než dosud. Za řešení považuje očkování.

Česká republika podle něj dosud dostala 730 460 vakcín od tří firem, v únory jsou ještě očekávány dodávky 187 000 dávek. V březnu by mělo dorazit 1 025 000 vakcín, v dubnu pak 2,6 milionu. Od dubna bude podle premiéra potřeba očkovat 100 000 až 140 000 lidí denně.

"Ano, vakcíny přichází pozdě, ale situace se zlepšuje," řekl. Babiš také odmítl, že by se lidé měli obávat očkování vakcínou AstraZeneca.

18:41

Od března se budou moci k očkování proti covidu-19 registrovat i lidé nad 70 let a pracovníci ve školství. Očkování učitelů a dalších zaměstnanců škol včetně mateřských má být podle vlády součástí postupu pro postupný návrat dětí do škol. Zvažuje se jim podávat vakcínu AstraZeneca, kterou někteří senioři kvůli nejasnostem o její účinnosti odmítají.

Právě od 1. března by se měli do škol vrátit závěrečné ročníky středních škol. Do ordinací praktických lékařů by se měla vozit právě vakcína AstraZeneca. Maximální kapacity z očkovacích míst i ordinací jsou podle dřívějších informací 140 000 vpichů za den.

18:36

Ministerstvo už tento týden uvádělo, že chce od března do očkování více zapojit praktické lékaře. Některé kraje už takové očkování umožňovaly, bylo to ovšem na dohodě s konkrétním očkovacím centrem, které lékaři poskytlo vakcínu.

Předseda sdružení praktických lékařů Petr Šonka v minulých dnech Radiožurnálu řekl, že zapojit se chtějí zhruba dvě třetiny z 5000 ordinací.

18:09

Od 1. března se do očkování proti covidu-19 zapojí praktičtí lékaři a budou moci vypisovat termíny v rezervačním systému, uvedlo ministerstvo.

18:01

Podle hejtmanů by bylo potřeba v nejvíce zasažených okresech urychleně očkovat, problémem je ale nedostatek vakcín. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) požaduje flexibilnější systém očkování. Vakcína by podle něj měla být podávána nejen podle věku, ale i podle potřebnosti dané profese, zařadil by proto mezi očkované i učitele. 

Vondrák také poznamenal, že vedení kraje chtělo, aby mohli vakcínou Astra Zeneca, kterou má kraj k dispozici, očkovat i praktičtí lékaři. Protože ale nemají k dispozici potřebnou metodiku, nemohli tak učinit.

17:46

V sobotu v Česku přibylo v mezitýdenním srovnání asi o 1600 potvrzených případů nákazy koronavirem více.

Vyšší byl i podíl nově nakažených na počtu provedených testů, dosáhl téměř 38 procent, což je nejvyšší podíl od 9. ledna.

Rekordní zůstává počet pacientů ve vážném stavu, je jich kolem 1300. 

17:32

Také část lékáren a drogerií na Vysočině už vyprodala zásoby respirátorů FFP2. Koupit je bylo možné například v třebíčském Kauflandu.

Naopak lékárny sítě Benu nebo Dr. Max v Třebíči informovaly zájemce o respirátory stručným oznámením nalepeným na vstupních dveřích, že respirátory nejsou. 

16:20

Řada lékáren a prodejen ve středních Čechách vyprodala zásoby respirátorů, nové jim přijdou až během příštího týdne. Důvodem zvýšeného zájmu zákazníků je nová povinnost mít kvalitnější ochranu úst a nosu. Respirátory, nanoroušky nebo dvě chirurgické roušky na sobě mají být od půlnoci na úterý povinné na veřejných míst s větší koncentrací lidí.

Zájemci o respirátory v neděli odpoledne nepochodili například v lékárnách v obchodním centru Futurum v Kolíně, rakovnickém hypermarketu Tesco, Bondy centru v Mladé Boleslavi nebo v Žežické ulici v Příbrami. Někde by mohly nové dorazit už v pondělí, jinde až ve středu.

16:00

Hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN) by byl pro uzavření dalších okresů, pokud by v nich situace eskalovala podobně jako na Sokolovsku či Chebsku. Opatření podle něj určité výsledky měla, je ale otázka, zda zafungovalo omezení mobility nebo rozhodnutí lidé začali vnímat jako vykřičník, aby se chovali zodpovědně.

Hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS) je k dalším uzavírkám obezřetný, na Trutnovsku podle něj počet nákaz stagnoval již před zavedením nových opatření.

15:57

Pandemie urychluje trend osamostatňování se. Podíl mladých lidí žijících i v dospělosti s rodiči v Česku klesl nejníže za třináct let.

15:36

Bývalý ministr zdravotnictví a exporadce premiéra Roman Prymula odmítl, že by se v souvislosti s pandemií vrátil na veřejné posty.

15:32

Macák se nedomnívá, že "okresní lockdown" pomohl. "V uzavřených okresech se sice trochu snížil počet nákaz. Ale spíš stoupá naštvanost lidí a ti na to pak více kašlou. To je to nebezpečí, že jsou už unavení a otrávení," uvedl. Dobrovolní hasiči na Tachovsku už od minulého týdne sami desinfikují veřejné prostory, úřady a také školky. V Tachově jsou z celkem pěti školek dvě uzavřené zcela a jedna částečně kvůli nemocnému personálu. Učitelky onemocněly také v jedné základní škole a město muselo shánět náhradu.

15:29

Starosta Tachova Ladislav Macák (Patrioti Tachova) nemá informace o tom, že by měl být jeho okres uzavřen. Tachovsko je aktuálně nejpostiženějším okresem v ČR a nemá nemocnici.

Od minulého pátku omezila vláda pohyb v sousedních okresech Cheb a Sokolov a dále na Trutnovsku.

"Nemohou nás zavřít, nemají tu policisty, kde by je vzali," řekl dnes Macák. "Tady je vysoký podstav policistů, nestačí ani na běžnou službu. Jedině vojáky by sem museli dát," uvedl Macák. Podle informací starostů Tachovska chybí o okrese téměř polovina příslušníků. "Spojují se tu oddělení. Planá se střídá s Konstantinovými Lázněmi, Tachov se střídá s Borem," dodal.

Tachovsko by potřebovalo hlavně vakcíny a desinfekci, kterou zatím města a obce kupují ze svého. Uzavření okresu nenavrhuje ani krajský hygienik a neví o něm ani hejtmanka.

15:10

Kvůli špatné epidemické situaci jsou v současné době uzavřeny tři okresy v Královéhradeckém a Karlovarském kraji, platí v nich přísnější opatření, lidé oblasti nesmí kromě výjimek opouštět, ani do nich jezdit. Situace se v posledních dnech zhoršuje i v dalších okresech zejména v Plzeňském kraji.

15:05 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) nemá informace, že by se nyní chystala uzavírka dalších okresů. Vláda by se podle něj měla v pondělí zřejmě zabývat jen povinností nosit respirátory v hromadné dopravě a v obchodech, další opatření ministerstvo zdravotnictví nenavrhuje. Hamáček to řekl v České televizi.

14:45

Německá policie v uplynulém týdnu vrátila od hranic s Českou republikou a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko bezmála 16 000 lidí. Z nich více než 4500 se do Německa pokusilo vstoupit bez negativního testu na koronavirus. Podle informací deníku Bild am Sonntag bylo od 14. do 20. února při vjezdu do Německa zkontrolováno přes 104 000 osob.

Německá policie vracela z hranice také z důvodu absence dokladu o úspěšně provedené on-line registraci či proto, že lidé nespadali mezi skupiny s udělenou výjimkou pro vstup do země.

14:30 Jarmila Rážová.

Podle Rážové bylo potřeba sjednotit práci čtrnácti krajských hygienických stanic (KHS) včetně využívání elektronických nástrojů, které v současné době pomáhají sdílet data a díky tomu řídit boj s epidemií.

"Práce hygieniků se změnila vzhledem k epidemické situaci velice zásadně," řekla Rážová.

"Výrazně jsme v loňském roce museli upozadit kontrolní činnost a další aktivity, které jsou jinak ze zákonů v kompetenci hygienické služby," uvedla Rážová. Běžně se hygienické stanice věnují například kontrolám v restauracích, ve školách nebo ochraně zdraví při práci.

14:15 Jarmila Rážová.

Testovací místa, laboratoře, hygieny, praktické lékaře, nemocnice, ale i armádu nebo soukromá call centra bylo třeba kvůli epidemii covidu-19 propojit, naučit spolupracovat a začít mezi nimi sdílet data. V rozhovoru s ČTK to řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Na začátku se podle ní posílaly mailem ručně vyplňované excelové tabulky. Po roce funguje složitý systém, ze kterého denně dostává zprávy i premiér a další politici.

Jarmila Rážová.
Jarmila Rážová. | Foto: Jakub Plíhal
13:30

Psychické zdraví Čechů se v důsledku pandemie zhoršuje, duševním onemocněním trpí už každý třetí dospělý. "Zaznamenali jsme trojnásobný nárůst depresí i rizika sebevražednosti a dvojnásobný nárůst úzkostí," upozorňuje Petr Winkler, vedoucí výzkumného programu sociální psychiatrie Národního ústavu duševního zdraví. 

13:08

Navzdory pandemii jsou sjezdovky kolem vyhlášeného polského střediska zimních sportů Zakopané o tomto víkendu opět plné lidí. Velká skupina návštěvníků podle policejní mluvčí nedodržuje koronavirová opatření a policie od pátečního odpoledne uložila více než 100 pokut. Informuje o tom dnes agentura DPA.

12:22

"Trasování je problém, jeho kapacita nejprve nebyla dostatečná, docházelo ke zpoždění. Pak se kapacita navýšila, ale došlo k tomu, že lidé nechtěli hlásit kontakty. Potřebovali bychom podstatně méně nakažených než teď, trasování je účinnější při nižších počtech, ne na takto závratných hodnotách přes deset tisíc," uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na ČT24  epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula

12:00

V Karlovarském kraji v sobotu přibylo 394 nákaz koronavirem, o 25 procent více než v pátek. V regionu už se nakazilo 35.200 lidí, zemřelo jich 1029.

12:00

"Nebude to funkční strategie. Neumím si představit, že Česko bude dál fungovat v nefunkčních opatřeních, byť jich bude víc. Epidemie se nejvíc šíří na pracovištích, pokud tomu chceme zamezit, otevřme možnost testování na pracovištích. Je potřeba také za jasných podmínek začít otevírat školy," reagoval místopředseda ODS Martin Kupka v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News na slova ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Ten uvedl, že pokud lidé nezačnou dodržovat opatření a nemocnice zkolabují, nastaví tvrdší opatření.

11:33

V Plzeňském kraji přibylo v sobotu 477 případů koronaviru. V regionu se dosud nakazilo 11 % obyvatel, zemřelo 1060 lidí. Nejhorší v ČR je Tachovsko.

11:19

V jihomoravských nemocnicích přibylo za den 26 hospitalizovaných s covidem-19. Celkem jich je 596. Přibylo také 258 případů nákazy, nikdo další neumřel.

11:18

Pokud lidé nezačnou dodržovat opatření, přistoupí ministerstvo zdravotnictví k tvrdším opatřením. "Máme možnost udělat vše proto, aby opatření, která tu máme nastavená a která jinde fungují, začala fungovat i tady. V takovém případě je nemusíme zpřísňovat, a o tom se teď bavíme - musím se nějak domluvit s lidmi, aby je (opatření) začali brát vážně. Buď se toto rychle změní, nebo se to nezmění, a v tu chvíli, kdy budou nemocnice přeplněny, nebude jiná možnost (než udělat tvrdý lockdown)," prohlásil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Bylo by to podle něj v případě, že by nemocnice musely zastavit veškerou jinou než intenzivní péči.

"Pokud se nemocnice dostanou do situace, kdy nebudou řešit jinou než intenzivní péči a všechno ostatní bude zastaveno, tak toto je z mého pohledu důvod, proč udělat naprosto zásadní změnu, která ale by potom musela být velmi drakonická," dodal ministr s tím, že tomu se ale snaží vyhnout.

10:25

Australský premiér Scott Morrison se dnes za přítomnosti televizních kamer nechal naočkovat proti covidu-19, aby zvýšil důvěru ve vakcínu. Země spouští očkování v pondělí a na příští týden má připraveno nejméně 60.000 dávek, uvedl server BBC.

10:24

Policisté odepřeli od sobotních 07:00 do dnešních 07:00 vjezd nebo výjezd z okresů Sokolov a Cheb celkem 428 vozidlům. Jde o výrazně vyšší číslo oproti minulým dnům. Nejčastější důvody zamítnutí, stejně jako v předešlých dnech, byly cesty za turistikou, nákupy a na návštěvy známých. Sokolovsko a Chebsko jsou od minulého pátku uzavřené kvůli špatné epidemické situaci. Počet odmítnutých vozů za tento pátek do sobotních 07:00 byl 240.

10:23

V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 495 případů nákazy novým koronavirem. Bylo to o 291 méně než v pátek, ale o 128 více než minulou sobotu.

09:59

V Libereckém kraji přibylo za sobotu 326 případů nákazy koronavirem. Je to o 87 více než před týdnem. Aktivních případů je 6186, nejvíc od začátku epidemie.

09:51 Ilustrační foto.

V Praze byl v sobotu denní nárůst pozitivních testů na koronavirus v mezitýdenním srovnání opět vyšší. Laboratoře zjistily 969 nových případů, asi o 140 více než předchozí sobotu. Roste také počet aktivních případů, v současné době se v hlavním městě s nákazou potýká 14.237 lidí, nejvíce od začátku epidemie. Počet zemřelých přesáhl 1700.

09:31

Ve Zlínském kraji bylo v sobotu potvrzeno 225 nákaz koronavirem. Ve srovnání s minulou sobotou jich bylo o 92 více. Počty nákaz tento týden kolísají.

09:15

Od začátku epidemie získalo od státu příspěvky na mzdy kvůli nařízeným omezením a dopadům koronavirové krize zatím 68.600 firem. Úřady práce jim z dočasného programu Antivirus poslaly 29,2 miliardy korun. Proplatily tak podnikům výdělek či jeho část u 953.284 zaměstnanců. Vyplývá to z údajů k 15. únoru, které zveřejnilo ministerstvo práce. Jeho šéfka Jana Maláčová (ČSSD) označuje Antivirus za nejúspěšnější vládní protikoronavirový program. Podle některých ekonomů měl ale už skončit a navázat na něj měl zákonný dlouhodobý kurzarbeit. Na jeho podobě se však politici dosud shodnout nedokázali, a to hlavně v koalici.

09:14

V Ústeckém kraji přibylo 605 nákaz covidem, což je o 139 víc než před týdnem. Kraj žádá o zajištění dostatku vakcín, chce jednat o pomoci se Saskem.

09:14

Česká republika se s novým typem koronaviru potýká již rok. První tři případy byly oznámeny 1. března 2020 a zpočátku i díky restrikcím byla Česká republika jednou z nejúspěšnějších zemí v boji s nákazou. I po půl roce patřila ČR k méně zasaženým zemím. Podle počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel byla například se zhruba 225 případy na 17. místě mezi zeměmi Evropské unie, podle počtu mrtvých byla ČR až na začátku třetí desítky (21. místo se čtyřmi mrtvými na 100.000 obyvatel). Rok od výskytu první nákazy je ale ČR jednou z nejpostiženějších zemí světa.

09:02

V Královéhradeckém kraji v současnosti trpí nemocí covid-19 celkem 11.365 lidí. Čísla se setrvale zvyšují od 15. února, kdy bylo nemocných 7485.

09:01

Ve Středočeském kraji v sobotu přibylo 1242 nakažených covidem-19. To je téměř o 280 případů více než ve stejný den před týdnem. Aktuálně je v regionu 19.015 nakažených.

08:59

Nárůst počtu aktuálně nemocných covidem-19 v Pardubickém kraji nezpomaluje. V sobotu jich v regionu bylo 7836, o 2922 více než počátkem týdne.

08:22

V Olomouckém kraji v sobotu přibylo 435 nákaz koronavirem. Ve srovnání s minulou sobotou je to čtyřnásobný počet. Oproti pátku přibylo 100 nákaz.

08:15

V sobotu přibylo v ČR 6755 potvrzených případů covidu, asi o 1600 víc než před týdnem. Vyšší byl i podíl nově nakažených na počtu provedených testů, dosáhl téměř 38 procent, což je nejvyšší podíl od 9. ledna. Minulou sobotu činil 30 procent. Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl v sobotu k 6000, rekordní ale zůstává počet pacientů ve vážném stavu, je jich kolem 1300. 

07:44

V Německu za uplynulý den přibylo 7676 potvrzených případů nákazy novým koronavirem a 145 dalších úmrtí spojených s onemocněním covid-19. Informoval o tom dnes německý Institut Roberta Kocha (RKI) s dovětkem, že o víkendu bývají počty obvykle nižší kvůli slabšímu testování. Dnešní bilance infikovaných je vyšší než před týdnem a vyšší je i takzvaná sedmidenní incidence a reprodukční číslo.

07:34

Peruánská prokuratura vydala zatykače na sedm lidí kvůli podezření z korupce kvůli přednostnímu očkování proti covidu-19. Kauza nazývaná Vacunagate hýbe už přes týden peruánskou politikou, a to necelé dva měsíce před dubnovými prezidentskými volbami. Odstoupily kvůli ní i ministryně zdravotnictví a ministryně zahraničí, oběma hrozí až osm let vězení za korupci.

07:33

Izrael, který dosud v poměru k počtu obyvatel naočkoval proti covidu-19 nejvíce lidí na světě, dnes čeká výrazné uvolnění. Otevřít se mají obchody, trhy či muzea. Posilovny, hotely a bazény i některá další zařízení však mají být zpřístupněny jen těm, kdo byli očkováni proti covidu-19 nebo nemoc mají za sebou. Tito lidé se prokážou potvrzením, takzvaným zeleným pasem.

07:25

Index rizika protiepidemického systému PES zůstává druhý den na 75 bodech. Drží se tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Ukazatele pro výpočet skóre PES neustále stoupají: Průměrný počet nově nakažených na 100 tisíc obyvatel za poslední dva týdny oproti předchozímu dni vzrostl ze zhruba 1086 na 1103. Čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory se zvýšil ze 795 na 802. Reprodukční číslo ukazující rychlost šíření epidemie k dnešku stouplo jen o tisíciny a nyní je 1,19

Čtyři dny v řadě naopak pomalu klesá podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici. Od soboty se drží pod 45 procenty.

07:24

Koronavirová pandemie se v uplynulém roce promítla i do cestování veřejnou dopravou. V Jihomoravském kraji tržby Integrovaného dopravního systému klesly téměř o třetinu. Podle dřívějších údajů propad zažilo rovněž brněnské letiště, které odbavilo 86.089 cestujících, meziročně o 84 procent méně. Brněnská společnost Student Agency ve své tiskové zprávě uvedla, že za posledních 12 měsíců vyřídila téměř 20 tisíc požadavků na refundace u letenek. V Plzeňském kraji se oproti době před pandemií propadl počet cestujících ve veřejné linkové i drážní dopravě. Je to asi o 50 procent u linkových autobusů a 40 až 50 procent u vlaků. 

23:11

Vážení čtenáři, naše on-line zpravodajství, které sleduje dění kolem koronaviru, pro dnešek končí. V neděli ráno se na vás opět těšíme. 

23:04

Ve Francii v porovnání s minulým týdnem třetí den za sebou vzrostl denní přírůstek nových případů koronaviru. Dnes ministerstvo zdravotnictví oznámilo 22.371 nových infekcí, minulou sobotu jich bylo 21.231. Británie dnes registrovala 10.406 nových infekcí a oznámila, že již aplikovala 17,2 milionu dávek vakcín proti covidu-19.

22:40

Pařížský Louvre, jedno z nejnavštěvovanějších muzeí světa, je už od konce října pro veřejnost uzavřeno kvůli koronavirové pandemii. Slavná díla včele s Monou Lisou jsou tak bez obdivovatelů. Muzeum jen v loňském roce přišlo o víc než 90 milionů eur (cca 2,3 miliardy korun) na tržbách a zaznamenalo pokles návštěvnosti o 72 procent, píše CNN. 

Opuštěná Mona Lisa
Opuštěná Mona Lisa | Foto: CNN
21:32

Na hraně kapacit je v Česku většina nemocnic. Léčbu v nemocnicích vyžadovalo v pátek 6366 nakažených, asi o 120 méně než předchozí den. V těžkém stavu bylo 1290 pacientů. Počet vážných případů se tak čtvrtý den drží u rekordních hodnot za dobu epidemie. Na JIP a ARO je volných 15 procent všech lůžek, pro covidové pacienty je připraveno asi 160 z nich. Další volné kapacity jsou ještě na takzvaných reprofilizovaných lůžkách - těch, která byla původně určena k poskytování péče jiného typu.

20:48

V Německu za uplynulý den přibylo 9164 nových případů koronaviru a dalších 490 úmrtí pacientů s covidem-19. Počet nových případů se ve srovnání s předchozím dnem mírně zvýšil, počet zemřelých se ovšem snížil. Vyplývá to z dnešních informací berlínského Institutu Roberta Kocha. Celkem už v Německu, které má 83 milionů obyvatel, testy nákazu potvrdily u téměř 2,38 milionu lidí a 67.696 osob po nákaze koronavirem zemřelo.

20:26

Opozice kritizuje vládu za spory kolem výběru dodavatele antigenních testů pro školáky. Její zástupci se obávají o návrat dětí do škol a požadují prošetření průběhu výběrového řízení. Uvedli to v reakci na dnešní spor premiéra Andreje Babiše (ANO) a vicepremiéra Jana Hamáčka (ČSSD) nad nákupem testů. Babiš v té souvislosti připustil, že kvůli špatné epidemické situaci by mohl být návrat dětí do škol ohrožen.

 • "Zpackaný tendr na antigenní testy znemožňuje splnit termín 1. března pro otevření škol maturantům. Tím padá celý harmonogram a znovu nastává nejistota, jak to se školami bude," uvedl místopředseda ODS Martin Baxa.
 • "Nesouhlasím (s tím), už ten zkušební test, který dělala zubní lékařka, ukázal, že pozitivní bylo jen jedno dítě," napsal předseda komunistů Vojtěch Filip.
 • Co nejrychlejší návrat dětí do škol požaduje i SPD. "Neboť škody, které zanechává absence prezenční výuky na našich dětech, jsou obrovské," sdělil předseda hnutí Tomio Okamura. 
 • "Rok bez prezenční výuky bude mít na celou generaci dětí obrovské negativní dopady, vláda by měla dělat první, poslední pro zlepšení situace a místo toho to zas vypadá, že se někdo chtěl na státní zakázce napakovat," sdělila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
20:06

Devět z deseti lidí je pro návrat žáků a studentů do škol. Proti je méně než desetina, přičemž jde často o lidi mezi 18 a 29 lety. Asi čtvrtina studentů by raději ještě zůstala dál doma. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK pro Českou televizi. Podmínkou pro návrat by podle zhruba dvou třetin respondentů mělo být testování žáků i učitelů. Průzkum také ukázal, že koronaviru se navzdory šíření nakažlivější britské mutace obává méně lidí. K dalším opatřením uvedeným v souvislosti s návratem do škol patřil pozvolný návrat třeba formou střídání tříd po týdnech, omezení počtu lidí v uzavřených prostorách nebo ponechání části výuky on-line. 
Od začátku března by se měli vrátit do škol maturanti a žáci devátých ročníků základních škol. Termín ale dnes zpochybnil premiér Andrej Babiš (ANO). Epidemická situace je podle něj extrémně nepříznivá.

19:33

Z tendru na rychlotesty do škol ministerstvo vnitra vyřadilo společnost Chironax, která je slíbila dodat nejlevněji. Premiér Babiš dnes řekl, že kvůli tomu chce zakázku nechat zrušit. Chironax byl ještě před měsícem ovládaný lidmi napojenými na lobbistu Horáčka, obžalovaného z manipulací zdravotnických zakázek. Podle vnitra se firma zaštiťovala premiérem. 

19:27

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V sobotu v Česku přibylo 6755 potvrzených případů nákazy koronavirem, asi o 1600 více než před týdnem. 
 • Vyšší byl i podíl nově nakažených na počtu provedených testů, dosáhl téměř 38 procent, což je nejvyšší podíl od 9. ledna. Minulou sobotu činil 30 procent.
 • Počet hospitalizovaných s onemocněním covid-19 klesl v sobotu k 6000, rekordní ale zůstává počet pacientů ve vážném stavu, je jich kolem 1300.
 • Aktuálně se v Česku s nákazou potýká téměř 119.000 lidí, nejvíce od loňského října. 
 • V březnu by do Česka měly podle premiéra Andreje Babiše (ANO) dorazit první 4000 dávek léku Regeneron, který se používá v léčbě proti koronaviru.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v sobotu střetli ohledně tendru na testování pro školy. Ministerstvo vnitra vybralo podle informací Seznam Zpráv firmu Tardigrad International Consulting, která údajně nesplnila podmínky. Premiér proto žádá zrušení soutěže, ministr vnitra se proti tomu ohradil. O záležitosti bude v pondělí jednat vláda. 
18:33

Městys Všeruby u hranic poskytl dočasný azyl německé policii, která nonstop prověřuje české občany mířící do Bavorska. Němci požádali o to, aby mohli kontrolovat na české straně, podobně jako to bylo na jaře na Folmavě, kdy byli Češi v Německu. Do pátku kontrolovali Němci na své straně oba směry v jednom pruhu, což způsobovalo problémy. Souhlas dostali od Ministerstva vnitra ČR.

18:05

Itálie si dnes připomíná rok od chvíle, kdy se v zemi potvrdil první domácí případ nákazy koronavirem. Právě tento den proto vláda nově prohlásila svátkem zdravotníků. Jejich úsilí v boji proti pandemii dnes ocenili i prezident Sergio Mattarella a papež František, podle něhož je odhodlání lékařů a sester "vakcínou proti individualismu a sobectví". Itálie byla první evropskou zemí, kde se začátkem loňského roku začal šířit virus SARS-CoV-2 poprvé objevený v Číně. Právě 20. února 2020 potvrdila laboratoř nákazu koronavirem u 38letého muže v severoitalském městě Codogno, které se záhy stalo ohniskem šíření infekce. Rok poté má šedesátimilionová Itálie skoro 2,8 milionu nakažených a přes 95 000 obětí covidu-19.

17:41

Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) není dobré odkládat u nejstarších lidí podání druhé dávky očkování proti covidu-19. Dokládá to výsledkem vyšetření protilátek 354 lidí starších 80 let očkovaných první dávkou, který zveřejnil na svém Twitteru. Protilátky mělo v průměru asi 63 procent z nich.

17:20

Nejméně 200 milionů dávek vakcín proti covidu-19 bylo již aplikováno ve 107 zemích světa. Uvádí to na základě oficiálních statistik a svých propočtů agentura AFP. Necelou polovinu z nich obdrželi lidé z vyspělých států skupiny G7, kterou tvoří USA, Kanada, Británie, Německo, Itálie, Francie a Japonsko. Světovým lídrem v imunizaci obyvatel je Izrael, kde 49 procent obyvatel dosud dostalo nejméně jednu dávku očkovací látky. Jeden ze tří Izraelců (tedy 33 procent) byl očkovaný i druhou dávkou. Od prosince 2019, kdy Čína oznámila první případy nákazy koronavirem, se globálně infikovalo přes 110 milionů lidí, z čehož jich více než 2,4 milionu na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo.

16:47

Podle starostky Českého Těšína Gabriely Hřebačkové (Nestraníci) by další omezení na česko-polských hranicích kvůli přibývajícím případům koronaviru mohla mít fatální dopad na chod Českého Těšína na Karvinsku. Polský ministr zdravotnictví Adam Niedzielski řekl, že Polsko nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Rozhodnutí padne příští týden. Nejhorší je podle starostky omezení rodinných kontaktů, protože rodiny na obou stranách hranice má spousta lidí. "Je třeba mít na paměti, že řada lidí využívá synergický efekt nejen ve vztahu rodina, ale i práce. Myslím si, že by to bylo určitě nešťastné pro fungování obou měst, o kterých deklarujeme, že to je spíše takové dvojměstí," řekla Hřebačková.

16:27

Nemocnice v Náchodě otevírá ve středu 24. února stacionář Covid-19. Ten bude určen pacientům s mírným průběhem tohoto onemocnění, u kterých však hrozí vysoké riziko progrese do závažné formy. Úzká skupina vysoce rizikových pacientů bude léčena podáváním rekonvalescentní plazmy nebo jiných nově vyvinutých léčivých přípravků obsahujících specifické protilátky proti koronaviru. Informuje o tom nemocnice na svých webových stránkách. 

Nemocnice v Náchodě je na hraně kapacity
Nemocnice v Náchodě je na hraně kapacity | Foto: Reuters
15:40 Karel Havlíček (ANO)

Podpora firem podnikatelů zasažených dopady pandemie se bude muset zřejmě v květnu nebo červnu změnit z dotací na záruky za úvěry. Důvodem je kapacita státního rozpočtu. Po sobotním jednání s expertním týmem prezidenta Miloše Zemana v Lánech to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Upozornil, že na podporu vydává rozpočet v současnosti zhruba jednu miliardu korun denně.

Zároveň upozornil, že v pondělí vládě nové podpůrné programy, které MPO připravuje, nepředloží. Úřad totiž pracuje na novém programu, který bude vycházet z dosavadního Covid nájemné.

14:57

Proti premiérově kritice tendru na výběr firmy, zajišťující testy na koronavirus do škol, se na Twitteru ohradil ministr vnitra Hamáček. "Nechápu, proč pan premiér bojuje za firmu, která se i jeho jménem snažila od pondělí zakázku nestandardně získat. A Státní hmotné rezervy opakovaně testy odmítly nakupovat, proto to premiér zadal vnitru," uvedl. 

 

14:54 Jan Hamáček

V Mratíně u Prahy u domu ministra vnitra Jana Hamáčka lidé v sobotu demonstrovali proti vládním koronavirovým opatřením. Akci uspořádala iniciativa Chcípl PES, která sdružuje protestující podnikatele.

Podobná akce se uskutečnila před týdnem v Brně v bydlišti ministra školství Roberta Plagy (za ANO) a v polovině ledna u domu ministra zdravotnictví Jan Blatného (za ANO). Další demonstraci chystají na neděli 7. března na Staroměstském náměstí.

"Akce začala za pět minut 12:00. Kolegové ze 'Chcíplého Psa' z Mladé Boleslavi dovezli před dům pana Hamáčka tzv. mrazák, kterým tento politik vyhrožoval, že bude plný mrtvol," uvedl Janeček. Demonstrující, kteří se k bydlišti ministra vnitra vydali s transparenty a českými vlajkami, nesouhlasí s protipandemickými opatřeními, která podle nich nikam nevedou a likvidují podnikatele v České republice.

14:25

Český premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro Seznam zprávy uvedl, že bude v pondělí na vládě požadovat, aby byl zrušen tendr na dodávku antigenních testů pro testování dětí před tím, než se začnou vracet do škol. Ten vyhrála společnost Tardigrad International Consulting.

"Chci, aby ta soutěž byla okamžitě zrušena. Chci, aby antigenní testy nakupovaly Státní hmotné rezervy," prohlásil Babiš.

Zpochybnil zároveň návrat dětí do škol k začátku března. Podmínkou je podle něj příznivá epidemická situace, což v současné době není. 

13:44

Rapidní šíření nemoci covid-19 ve francouzském středomořském městě Nice si zřejmě vyžádá další omezení pohybu na regionální úrovni. V sobotu to uvedl francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran při návštěvě nemocnice v Nice. Rozhodnutí o dalším zpřísnění omezení pohybu mají být přijatá ještě o tomto víkendu.

13:36

V Plzeňském kraji v pátek přibylo 1179 nově potvrzených nákaz koronavirem, to je nejvíc za celou dobu pandemie. Dosavadní nejvyšší denní nárůst pozitivních případů byl v úterý 16. února, kdy testy prokázaly 1115 případů. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví.

13:20

Opozice kritizuje, že Jan Marounek, který byl ve čtvrtek mezi VIP hosty na fotbalovém utkání Evropské ligy, byl sice odvolán z pozice zástupce hlavní hygieničky, ve funkci ředitele odboru ochrany veřejného zdraví má ale dál pokračovat. 

"Dokud se bude odstupovat pouze z méně významných funkcí, může o důvěře vláda jen snít," uvedla na Twitteru předsedkyně TOP 09 Markéta Adamová Pekarová.

13:13

Vysvětlení Hamáčkova výběru dodavatele pro testy do škol požadují kromě premiéra také Piráti. "Pan Hamáček je povinen se této kauze postavit čelem a vysvětlit, proč nebyla vybrána firma, která nabízí ty samé testy levněji a byla by schopna zajistit dříve jejich dodání," napsal serveru Seznam Zprávy pirátský poslanec Lukáš Bartoň. Podle něj musí být dodavatel vybrán zcela transparentně. 

13:08

Domažlická nemocnice ze skupiny Nemocnice Plzeňského kraje (NPK) postupně vyhradí většinu lůžek pro covidové pacienty. Budou tam směřovat z krajských nemocnic v Klatovech a Stodu, dále z Domažlicka i Tachovska, které je aktuálně nejpostiženějším okresem v ČR a nemá nemocnici. NPK tak navýší počet lůžek pro pacienty s koronavirem o několik desítek, řekl ČTK mluvčí NPK Jiří Kokoška. 

12:53

Policisté odepřeli od pátečních 07:00 do sobotních 07:00 vjezd nebo výjezd z okresů Sokolov a Cheb celkem 240 vozidlům. Nejčastější důvody zamítnutí, stejně jako v předešlých dnech, byly cesty za turistikou, na nákupy, na návštěvy známých nebo občané neprokázali důvod své cesty, řekla mluvčí krajské policie Kateřina Krejčí.

12:40 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček na Babišovu kritiku, že resort vybral na testování pro školy nevhodnou firmu, reagoval slovy, že podnik vybrala komise složená ze zástupců ministerstva vnitra, ministerstva školství a ministerstva zdravotnictví. Tato firma jako jediná z devíti podle něj nabídla kompetitivní cenu a schopnost dodávek v požadovaném čase.

12:27

Česko má za uplynulých čtrnáct dní přes 115 000 nových případů nákazy. Je to 977 případů na 100 000 obyvatel. ČR je tak ve srovnání s okolními zeměmi výrazně na prvním místě. Má například téměř osmkrát více případů než Německo, které vykázalo v uplynulých 14 dnech 124 nových případů na 100 000 obyvatel.

12:22

Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík si stojí za tím, že fotbalové utkání Evropské ligy, které čelí kritice kvůli účasti VIP hostů v době pandemie, proběhlo v souladu s epidemiologickými opatřeními. Tvrdík se ale omluvil a uvedl, že raději měli pozvat hasiče, zdravotníky a nabídnout jim to jako odměnu za těžkou práci, kterou vykonávají.

"Pro tento zápas byly ty podmínky zpřísněny, protože na normální zápasy jsou povinné antigenní testy, na tento ale musel mít účastník PCR test a respirátor," uvedl také pro server Seznam Zprávy Tvrdík.

12:02

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • V pátek přibylo v Česku 11 192 nakažených, denní nárůst případů se tak čtvrtý den drží nad 10 000.
 • Počet zemřelých s covidem přesáhl 19 000.
 • V březnu by do Česka měly podle Babiše dorazit první 4000 dávek léku Regeneron, který se používá v léčbě proti koronaviru.
 • Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se v sobotu střetli ohledně tendru na testování pro školy. Ministerstvo vnitra vybralo podle informací Seznam Zpráv firmu Tardigrad International Consulting, která údajně nesplnila podmínky. Premiér proto žádá zrušení soutěže, ministr vnitra se proti tomu ohradil. O záležitosti bude v pondělí jednat vláda. 
11:43 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš chce vysvětlení, proč ministerstvo vnitra vybralo na testování pro školy firmu Tardigrad International Consulting, která podle serveru Seznam Zprávy nesplnila podmínky. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že na pondělní vládě předloží veškeré podklady týkající se výběru testů do škol a požádá i o účast bezpečnostních služeb. 

Firma podle serveru nesplnila podmínky soutěže z důvodu, že vnitro požadovalo dodávku minimálně 914 680 kusů testovacích sad, a to nejpozději do 25. února, to podnik ale nezaručil.

11:16

Liberecký kraj byl před rokem jedním z prvních, který možnou nákazu novým koronavirem řešil. První podezření na covid-19 se objevilo už na konci ledna. Nákaza se tehdy nepotvrdila, první případ testy v kraji odhalily 11. března. Rok s koronavirem byl mimořádně obtížný pro všechny, hlavně ale pro každého, komu zasáhl nějakou smutnou událostí do života, a také pro toho, komu zasáhl do podnikání, řekl liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Půta DVTV
Půta DVTV | Foto: DVTV
10:56

Česko získá 12 000 dávek zatím neregistrovaného léku od firmy Regeneron, který se používá k léčbě covidu-19. V březnu dorazí 4000 dávek, stejné množství také v dubnu a květnu, informoval na Twitteru premiér Andrej Babiš.

10:29

Policisté v pátek odepřeli vjezd nebo výjezd z okresu Trutnov 199 vozidlům. Do sobotních 7:00 k nim přibylo dalších 73 aut, uvedla mluvčí krajské policie Magdalena Vlčková. Trutnovsko je od minulého pátku uzavřeno kvůli špatné epidemické situaci

10:08 Vlajka Ruské federace.

Ruská vicepremiérka Taťjana Golikovová uvedla, že producenti dosud vyrobili 11,1 milionu dávek ruských vakcín, přičemž 7,9 milionu dávek směřovalo k domácímu obyvatelstvu. Dodala, že Rusko plánuje do poloviny roku vyrobit 88 milionů dávek covidových vakcín, přičemž nově schválená látka CoviVac v tomto součtu ještě není zahrnuta. Na 59 milionů vakcín bude určeno pro domácí obyvatelstvo.

Při první fázi testování látky CoviVac si ji nechalo aplikovat 200 dobrovolníků. Tento výzkum neodhalil žádné nežádoucí účinky. V prosinci pak začala druhá fáze testů, opět s účastí 200 lidí. Do dalších klinických testů výrobce plánuje zahrnout 3000 osob, upřesnila agentura TASS. Budou se týkat i účinnosti vakcíny na děti a osoby starší 60 let.

09:58 Ilustrační foto.

V Praze v pátek přibylo 1209 případů, v mezitýdenním srovnání asi o 200 víc. S nákazou se nyní v Praze potýká 13 723 lidí, nejvíc od začátku epidemie. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

09:49

Matějská pouť, která měla začít 22. února a končit o Velikonocích 4. dubna, letos nebude. V pátek to na Facebooku oznámili její pořadatelé. 

09:40

Po náhlém uzavření škol kvůli vypuknutí epidemie covidu-19 loni v březnu byla technicky na výuku na dálku připravena spíš jen menšina škol, potřebné dovednosti s digitálními technologiemi měla méně než polovina učitelů. Jako problém se ukázalo i vybavení lidí doma. Vyplývá to z informací České školní inspekce a loňské studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Na podzim se i díky 1,3 miliardě korun od ministerstva školství situace zlepšila, všechny potíže ale nezmizely. Jaké vybavení školy nakoupily, úřad nyní zjišťuje, řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová.

Foto: René Volfík/Economia
09:23

V Česku zůstává koronavirus nejvíce rozšířený na Tachovsku, kde za uplynulých sedm dní evidují 1242 nově nakažených na 100 000 obyvatel. Následuje Sokolovsko s 1159 případy. Dále se situace zhoršila na Rokycansku, kde připadá na 100 000 obyvatel 1011 pozitivních za poslední týden, a Klatovsku s 1002 nakaženými. Těsně nad 1000 nakažených je za poslední týden na 100 000 obyvatel také na Trutnovsku. Na chebsku se situace zlepšila, v přepočtu tam evidují kolem 900 nakažených.

08:57

Polsko podle ministra zdravotnictví Adama Niedzielského nevylučuje omezení na hranicích s Českem a Slovenskem. Důvodem je rostoucí počet případů nákazy koronavirem v obou státech. Rozhodnutí podle něj padne příští týden, informovala v sobotu agentura Reuters.

"Hranice budou otevřeny pro osoby s negativním testem, to ale platí dnes, dynamika situace se může změnit," řekl Niedzielski v sobotním rozhovoru v polském Radiu Zet. "Ano, samozřejmě," odpověděl ministr na otázku, zda Polsko zvažuje omezení na svých jižních hranicích.

08:31 Vlajka Ruské federace.

Rusko schválilo třetí vakcínu proti covidu-19 ruské výroby. Jde o preparát CoviVac Čumakovova střediska Ruské akademie věd. Používat se začne v březnu, kdy bude k dispozici 120 000 dávek této očkovací látky, oznámil v sobotu podle agentury TASS premiér Michail Mišustin.

08:25

V Česku počet zemřelých s covidem přesáhl 19 000, ministerstvo zdravotnictví jich k sobotnímu ránu eviduje 19 097. Hospitalizovaných je 6366, ve vážném stavu 1290 pacientů.

08:16

Denní nárůst nových případů covidu v Česku se čtvrtý den drží nad 10 000, v pátek jich přibylo 11 192, což je zhruba o 2400 více než předchozí pátek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:53

Aktuálně.cz má k dispozici materiál ministerstva obrany, jenž nabízí souhrnný přehled o úkolech vojáků během koronavirové krize. Způsob jejich nasazení se odvíjí podle několika klíčů.

07:40

Argentinský ministr zdravotnictví Ginés González García nabízel známým přednostní vakcinaci proti covidu-19 na ministerstvu, aby se nemuseli objednávat do nemocnice. Na popud prezidenta proto v pátek rezignoval, uvedla agentura Reuters.

07:28 Karel Havlíček (ANO)

Poradní tým prezidenta Miloše Zemana v sobotu na zámku v Lánech probere za účasti ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) kromě jiného i ekonomické dopady protiepidemických opatření. V případě ekonomických dopadů protipandemických opatření vyplývá z údajů ministerstva financí, že ze státního rozpočtu šlo na boj s pandemií koronaviru od loňského března do konce letošního ledna 231,5 miliardy korun.

07:20

V Německu za uplynulý den přibylo 9164 nových případů koronaviru a dalších 490 úmrtí pacientů s covidem-19. Nových případů ve srovnání s předchozím dnem mírně přibylo, počet zemřelých se ale snížil, vyplývá ze sobotních informací berlínského Institutu Roberta Kocha (RKI). V pátek večer ale poprvé po několika týdnech opět stouplo reprodukční číslo.

07:14

Reprodukční číslo, které ukazuje kolik lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, stouplo na 1,19. Vyšší je i průměrný počet nově nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny a čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory. Naopak podíl hospitalizovaných, u nichž se nákaza koronavirem projevila až v nemocnici, se snížil.

Aktuální skóre protiepidemického systému PES tak na základě těchto čtyř ukazatelů činí 75 bodů ze sta, je tak těsně ve čtvrtém z pěti stupňů pohotovosti. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:11

Jan Marounek byl v pátek kvůli účasti na zápasu Slavie odvolán z pozice zástupce hlavní hygieničky. "Lidé na těchto pozicích musí jít příkladem. Pana Marounka jsem také vyzval, aby se veřejně omluvil," řekl ministr zdravtnictví Jan Blatný.

15:58

Izrael daruje symbolické množství vakcín proti covidu-19 Palestincům a několika zemím, včetně ČR, Hondurasu a Guatemaly, píší izraelská média.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: