Covid-19 a mutace. Rychle se šířící varianty viru hrozí, že zhatí očkovací plány

Britská, jihoafrická, tyrolská, česká. Informací o pozměněných verzích koronaviru SARS-CoV-2 v posledních týdnech přibývá s tím, jak se šíří po planetě. Situaci v Česku zhoršuje zejména britská varianta, která je nakažlivější. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) se nachází ve 40 procentech všech infekčních vzorků. Kde se mutace berou a jaký mohou mít dopad na očkování?
Přehled nyní existujících mutací koronaviru na celém světě.
Přehled nyní existujících mutací koronaviru na celém světě. | Foto: Nextstrain

Co jsou koronavirové mutace, varianty a kmeny?

Každý virus se při šíření infekce neustále rozmnožuje, kopíruje sám sebe. A občas udělá chybu. "Jako když musíte několikrát přepsat stejný dopis a najednou vám ujede ruka a uděláte hrubku. Ani hrubka v dopise, ani chyba ve viru ale neovlivní celek," vysvětlila proces vzniku mutací už dříve v rozhovoru pro Aktuálně.cz viroložka Emma Hodcroftová. 

Když se nashromáždí dostatečné množství virů se stejnou mutací, dá se hovořit o vzniku nové virové varianty. Právě ty Hodcroftová sleduje v rámci britského projektu Nextstrain. Jednotlivé varianty jsou spřízněné, ale některé jsou si bližší než jiné - podobně jako ve velké rodině. Ty navzájem blízké tvoří takzvané kmeny. Jak to zhruba může vypadat, ukazuje koronavirový "rodokmen" sestavený vědci z Nexstrainu (na obrázku). 

Problém může nastat tehdy, když jsou mutace natolik zásadní, že se vir začne chovat jinak. Stane se to například tehdy, když se na koronavirové kuličce změní podoba proteinového hrotu, který proniká do buňky nakažených lidí. Právě kvůli tomu se vir může stát nakažlivějším i smrtelnějším. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 5 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy