Německo nabízí, že zaplatí péči o české koronapacienty. Babiš jednal i v Sasku

Helena Truchlá Helena Truchlá
26. 2. 2021 18:52
Berlín nabízí, že zaplatí péči o covidové pacienty, kteří budou převezeni ve vážném stavu z Česka do Německa. Serveru Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí vlády spolkové republiky. Nabídka se vztahuje na všechny pacienty, jejichž léčba začne do konce března, pokud o to Česko požádá. To kromě Německa vyjednává také s Polskem.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by se v případě Německa mělo jednat o pomoc v podobě až stovky lůžek pro pacienty vyžadující intenzivní péči. "Chceme v co nejvyšší možné míře podpořit naši sousední zemi, Českou republiku, která nyní obzvláště trpí pandemií, a projevit solidaritu s ohledem na obrovskou zátěž na český zdravotnický systém," zní zase z Berlína. 

Napjatá situace je v řadě nemocnic právě v Karlovarském nebo Ústeckém kraji, které sousedí s Německem. Ministr Blatný navíc očekává, že pandemie bude v Česku ještě zrychlovat. Na tiskové konferenci ve čtvrtek předpověděl, že přibývat může i 20 tisíc nově nakažených lidí denně. 

Praha i Berlín zdůrazňují, že vyjednávání stále probíhají. Než vyjedou první pacienti, bude to ještě nějakou dobu trvat. "Ministerstvo zdravotnictví momentálně sbírá a vyhodnocuje požadavky krajských koordinátorů intenzivní péče a diskutuje se zahraničními nemocnicemi o detailech možných transportů pacientů," uvedla na dotaz mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

Jedná se na několika úrovních - zapojili se německý velvyslanec v Praze Christoph Israng, náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý i zemské úřady v Sasku, Bavorsku a dalších spolkových zemích. Byl to právě náměstek Černý, kdo už dříve avizoval, že se Česko obrátí na zahraničí, pokud se nemocnice naplní z 90 procent.

Tato hranice ještě překonána nebyla. V úterý si ale kvůli možnosti lékařské pomoci volal premiér Andrej Babiš (ANO) s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. A telefonátů s Německem proběhlo víc. Další směřoval do Saska, které s Českem bezprostředně sousedí.

"Saský premiér (Michael) Kretschmer si ohledně toho volal s premiérem Babišem. Důležitou otázkou bylo překonání jazykové bariéry mezi pacienty a lékaři," vysvětluje Ralph Schreiber, mluvčí saské vlády. Podle jeho slov Sasko oslovilo konkrétní nemocnice například v Žitavě nebo Podkrušnohoří. "Ujistili nás, že v každé směně budou česky mluvící lékaři a pečovatelé," dodává Schreiber. 

Podle Peterové německá strana aktuálně nabízí lůžkovou péči 19 pacientům z Česka, vláda v Berlíně konkrétní číslo s odkazem na stále probíhající debaty uvést nechce. Například Sasko uvádí, že nabídne veškerou pomoc, která bude dostupná v okamžiku, kdy o ni Česko definitivně požádá. Že k tomu oficiálně stále nedošlo, potvrdil v pátek odpoledne také mluvčí vlády v Bavorsku. 

Kdo bude zodpovídat za organizaci přepravy pacientů, zatím není jasné, jednání v tomto případě stále probíhají i mezi centrální německou vládou a jednotlivými spolkovými zeměmi. Kromě Saska a Bavorska Česku nabídly svá lůžka i Sasko-Anhaltsko a západoněmecká spolková země Severní Porýní-Vestfálsko. Blatný ve čtvrtek večer oznámil, že ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s resortem vnitra "požádá Evropskou komisi o proplacení nákladů na přepravu pacientů do určených zemí, respektive přepravu zpět do ČR". 

Video: Prožili jsme si peklo, bojujeme i o padesátníky, říká primář Straka

Před měsícem jsem začal vídat snímky, na kterých nebyly plíce. Tam nebylo čím dýchat, líčí primář interního oddělení Nemocnice Sokolov Martin Straka. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Kanadě objevili stovky neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy

V Kanadě, poblíž bývalé katolické internátní školy pro původní obyvatele, byly pomocí radaru objeveny "stovky hrobů" bez označení. Objev v provincii Saskatchewan ve středu večer místního času oznámila Federace nezávislých původních národů a je to podle ní dosud největší nález podobného pohřebiště. Na čtvrteční ráno federace avizovala tiskovou konferenci, na které oznámí "děsivý a šokující objev stovek neoznačených hrobů na místě bývalé internátní školy v Marievalu", napsala agentura Reuters.

Nález přichází necelý měsíc po objevení ostatků 215 dětí poblíž internátní školy ve městě Kamloops. Škola v Britské Kolumbii fungovala do roku 1978 a byla součástí systému, který odděloval děti kanadských indiánů a dalších menšin od jejich rodičů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Zakladatele antivirové společnosti Johna McAfeeho nalezli mrtvého ve vězení, zřejmě spáchal sebevraždu

Zakladatel americké antivirové společnosti John McAfee byl dnes nalezen mrtvý ve své cele ve Španělsku. Podle listu El Mundo to oznámilo katalánské ministerstvo spravedlnosti, podle nějž se jednalo nejspíš o sebevraždu. Zpráva přišla jen několik hodin poté, co španělský soud rozhodl o vydání 75letého podnikatele do USA, kde byl stíhán kvůli údajným podvodům, spiknutí a krácení daní a kde mu hrozily desítky let vězení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy