Babiš se chce inspirovat v Izraeli. Jak vypadal jejich extrémně přísný lockdown?

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 2. 2021 16:34
Ve středu premiér Andrej Babiš uvedl, že se vláda bude snažit nárůsty nakažených zmírnit tvrdými opatřeními. Zmínil také, že se Česko chce inspirovat izraelskými lockdowny s velmi přísnými pravidly. Jak přesně židovský stát s covidem-19 bojoval?
Lockdown v Izraeli.
Lockdown v Izraeli. | Foto: Reuters

V Izraeli dosud platily tři přísné celostátní karantény, jejichž základem bylo omezení pohybu. První lockdown byl v téměř devítimilionové zemi zaveden na jaře minulého roku mezi březnem a květnem. Izrael zavřel své hranice a omezil pohyb obyvatel na pouhých sto metrů od domu. Lidé se nesměli navštěvovat, a pokud míjeli kontrolní policejní stanoviště, museli svou cestu zdůvodnit. Výjimky platily pouze při cestě k lékaři, na nákupy nebo do práce. Díky tomu Izrael patřil do léta mezi státy, které měly málo nakažených koronavirem

Po létě se však situace začala zhoršovat a denní počet nakažených překročil devět tisíc. V druhé polovině září tak izraelská vláda zavedla druhou celostátní karanténu - uzavřela školy s výjimkou speciálních a také synagogy, obchodní domy, hotely i restaurace. Otevřené zůstaly jen obchody s nezbytným zbožím a restaurace směly vydávat jídla jen přes dovážkové služby. 

V židovském státě byl omezený i pohyb, tentokrát se však lidé směli od svých domovů vzdálit "až" na kilometr. Aby Izraelci necestovali, hlídali policisté vjezdy do měst a téměř zastavená byla i veřejná doprava.

Podrobnosti druhého lockdownu tehdy deníku Aktuálně.cz popsal Tomi Šved, který v Izraeli žije od roku 1968. "Roušky jsou povinné i venku. Za její nenošení jsou obrovské pokuty. Jedinou výjimkou je, když si někdo jde ráno zaběhat, ale musí běžet sám," vysvětlil. V té době byl Izrael první z rozvinutých zemí, která se k druhé uzávěře odhodlala. K rozvolnění došlo po měsíci. 

Dosud poslední lockdown vláda zavedla koncem prosince, kdy se v zemi začalo zároveň očkovat. Tentokrát byla pravidla trochu mírnější a lidé směli ven i za účelem sportování. 

Od neděle v Izraeli zákaz cestování mezi městy, návštěv nebo omezení pohybu už neplatí. Uvolnění přineslo také otevření parků, restaurací, obchodů a například i kadeřnictví, informuje izraelský deník Times of Israel. Další omezení přestanou platit v březnu.

Většina obyvatel už je očkovaná

Speciální mírnější pravidla platí pro ty, kteří se nechali proti koronaviru naočkovat. Izrael je nejrychleji očkující země na světě a vakcínu nabízí všem lidem starším 16 let.

Přes tři miliony lidí, kteří už dostali obě dávky vakcíny, mohou další výhody čerpat po získání takzvaného očkovacího průkazu. S ním mohou navštěvovat kulturní akce, bazény a ubytovat se v hotelech.

"Všichni chtějí, aby se ekonomika znovu rozběhla, aby mohly fungovat restaurace a hotely. Celý proces vakcinace byl velmi transparentní. Úřady všechny lidi pozvaly, aby se nechali naočkovat," řekl k tomu izraelský epidemiolog Gabriel Chodick.

Díky vysokému počtu očkovaných se v Izraeli pomalu vyprazdňují nemocnice. Vakcína od společnosti Pfizer se například ukázala až z 98,9 procenta efektivní v zabránění hospitalizací a úmrtí, oznámilo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Video: Očkování proti covidu-19 v Izraeli

Výsledky izraelské studie mezi 600 tisíci očkovanými obyvateli proti covidu-19. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy