Babiš se chce inspirovat v Izraeli. Jak vypadal jejich extrémně přísný lockdown?

Jana Václavíková Jana Václavíková
25. 2. 2021 16:34
Ve středu premiér Andrej Babiš uvedl, že se vláda bude snažit nárůsty nakažených zmírnit tvrdými opatřeními. Zmínil také, že se Česko chce inspirovat izraelskými lockdowny s velmi přísnými pravidly. Jak přesně židovský stát s covidem-19 bojoval?
Lockdown v Izraeli.
Lockdown v Izraeli. | Foto: Reuters

V Izraeli dosud platily tři přísné celostátní karantény, jejichž základem bylo omezení pohybu. První lockdown byl v téměř devítimilionové zemi zaveden na jaře minulého roku mezi březnem a květnem. Izrael zavřel své hranice a omezil pohyb obyvatel na pouhých sto metrů od domu. Lidé se nesměli navštěvovat, a pokud míjeli kontrolní policejní stanoviště, museli svou cestu zdůvodnit. Výjimky platily pouze při cestě k lékaři, na nákupy nebo do práce. Díky tomu Izrael patřil do léta mezi státy, které měly málo nakažených koronavirem

Po létě se však situace začala zhoršovat a denní počet nakažených překročil devět tisíc. V druhé polovině září tak izraelská vláda zavedla druhou celostátní karanténu - uzavřela školy s výjimkou speciálních a také synagogy, obchodní domy, hotely i restaurace. Otevřené zůstaly jen obchody s nezbytným zbožím a restaurace směly vydávat jídla jen přes dovážkové služby. 

V židovském státě byl omezený i pohyb, tentokrát se však lidé směli od svých domovů vzdálit "až" na kilometr. Aby Izraelci necestovali, hlídali policisté vjezdy do měst a téměř zastavená byla i veřejná doprava.

Podrobnosti druhého lockdownu tehdy deníku Aktuálně.cz popsal Tomi Šved, který v Izraeli žije od roku 1968. "Roušky jsou povinné i venku. Za její nenošení jsou obrovské pokuty. Jedinou výjimkou je, když si někdo jde ráno zaběhat, ale musí běžet sám," vysvětlil. V té době byl Izrael první z rozvinutých zemí, která se k druhé uzávěře odhodlala. K rozvolnění došlo po měsíci. 

Dosud poslední lockdown vláda zavedla koncem prosince, kdy se v zemi začalo zároveň očkovat. Tentokrát byla pravidla trochu mírnější a lidé směli ven i za účelem sportování. 

Od neděle v Izraeli zákaz cestování mezi městy, návštěv nebo omezení pohybu už neplatí. Uvolnění přineslo také otevření parků, restaurací, obchodů a například i kadeřnictví, informuje izraelský deník Times of Israel. Další omezení přestanou platit v březnu.

Většina obyvatel už je očkovaná

Speciální mírnější pravidla platí pro ty, kteří se nechali proti koronaviru naočkovat. Izrael je nejrychleji očkující země na světě a vakcínu nabízí všem lidem starším 16 let.

Přes tři miliony lidí, kteří už dostali obě dávky vakcíny, mohou další výhody čerpat po získání takzvaného očkovacího průkazu. S ním mohou navštěvovat kulturní akce, bazény a ubytovat se v hotelech.

"Všichni chtějí, aby se ekonomika znovu rozběhla, aby mohly fungovat restaurace a hotely. Celý proces vakcinace byl velmi transparentní. Úřady všechny lidi pozvaly, aby se nechali naočkovat," řekl k tomu izraelský epidemiolog Gabriel Chodick.

Díky vysokému počtu očkovaných se v Izraeli pomalu vyprazdňují nemocnice. Vakcína od společnosti Pfizer se například ukázala až z 98,9 procenta efektivní v zabránění hospitalizací a úmrtí, oznámilo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zdravotnictví.

Video: Očkování proti covidu-19 v Izraeli

Výsledky izraelské studie mezi 600 tisíci očkovanými obyvateli proti covidu-19. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 31 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 36 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy