Vážení čtenáři, tato on-line reportáž končí. Její pokračování najdete zde.
Kabinet dnes večer schválil i nákup milionu antigenních testovacích sad na covid. "Testy má Správa státních hmotných rezerv zajistit do 15. dubna na základě výsledků poptávkového řízení realizovaného za účelem nákupu antigenních testů pro samotestování pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě s tím, že budou využity na testování zaměstnanců státního sektoru.
Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala státy, aby darovaly covidové vakcíny nejzranitelnějším lidem ve 20 chudých zemích. Učinila tak poté, co Indie, která je klíčovým dodavatelem očkovacích látek v programu COVAX, oznámila, že dá přednost výrobě pro vlastní potřebu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že globální program COVAX potřebuje okamžitě deset milionů dávek k očkování zdravotnických pracovníků a starých lidí. Cílem programu, který WHO zaštiťuje, je zpřístupnit vakcíny nízkopříjmovým zemím. Dlouhodobě se však potýká s nedostatkem očkovacích látek.
"COVAX je připraven dodávat, ale nemůžeme dodávat vakcíny, které nemáme. Bilaterální smlouvy, zákazy vývozu, vakcinační nacionalismus a vakcínová diplomacie způsobila pokřivení trhu s velkými nerovnostmi v nabídce a poptávce," řekl šéf WHO. "Deset milionů není moc a ani zdaleka to nestačí," dodal.
"Ihned po Velikonocích budou opatření znovu přezkoumána. Ta, která byla dnes největším důvodem diskuse - omezení pohybu mezi okresy a omezení vycházení v noci - budou platit nejdéle do konce nouzového stavu," řekl Blatný. Před Velikonocemi by také měla být představena nová struktura protiepidemického systému PES. Ministr také zopakoval, že nejbližším možným termínem návratu části dětí do škol je pondělí 12. dubna.
Vláda na krátkém mimořádném zasedání večer schválila prodloužení všech dosavadních opatření proti šíření koronaviru navázaných na nouzový stav do 11. dubna. O Velikonocích ale lidé budou smět vycházet na mše i po 21:00, a to až do půlnoci. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO).
"Bude se moct vycházet ve dnech 1. až 3. dubna vždy od 21:00 do 23:59," uvedl Babiš. V kostelech však podle něho bude platit omezená kapacita.
Řidiči kamionů budou moci i z Německa do Česka vstupovat bez testu na koronavirus od půlnoci ze soboty na neděli, stejně jako naopak, uvedl Blatný.
Do 7. dubna by vláda měla na návrh Pirátů objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU. Ve stejném termínu má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad.
Sněmovna vládu vyzvala také k tomu, aby umožnila farmářské trhy při dodržování hygienických opatření nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Ministerstvo zdravotnictví dolní komora požádala o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče také samoplátcům. Kabinet vyzvala, aby zpracoval a předložil k připomínkám celkový plán návratu studentů a žáků do škol.
Sněmovna chce po ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby umožnil pohyb mezi Prahou a Středočeským krajem, protože jde o provázené území, pokud jde o ekonomiku, služby a zdravotnictví.
Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, jak jí k tomu dala souhlas sněmovna. O rozhodnutí informoval mluvčí vlády Vořechovský.
Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Hospodářské komory vylučuje, aby se živnostníci na koronavirus testovali doma prostřednictvím schválených antigenních samotestovacích sad. Absolvování testu mohou podle výkladu resortu prokázat jen potvrzením vystaveným poskytovatelem zdravotních služeb. HK vysvětlení považuje za nesprávné, v této záležitosti v pátek odeslala dopis náměstkovi MPO Eduardu Muřickému. Oficiálně takové stanovisko resort podle své mluvčí Štěpánky Filipové nevydal. Na svém webu zveřejnil průvodce samotestováním a informace o tom, že by test provedený doma u živnostníků neplatil, na něm není.
Sněmovna rovněž požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým.
V rámci jednoho z návrhů hlasovali poslanci o povinném zveřejnění smluv vládních nákupů. Návrh neprošel o jeden hlas.
Aktuální informace @Aktualnecz z PS: Návrh, ve kterém by PS uložila vládě zveřejnit všechny smlouvy k nákupům v době nouzového stavu, neprošel o jediný hlas. Viz výsledek hlasování pic.twitter.com/tp9gwgYjGA
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) March 26, 2021
Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích. Sněmovna k tomu vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.
Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi.
Aktuální informace @Aktualnecz z PS: Poslanci právě prodloužili nouzový stav do 11/4 pic.twitter.com/WIEAe4dQJ3
— Radek Bartoníček (@R_Bartonicek) March 26, 2021
Pacientovi, který se v barcelonské nemocnici zotavuje po onemocnění covidem-19 už téměř čtyři měsíce, naordinovali lékaři novou léčbu. Během takzvané "terapie mořem" ho zdravotníci na jeho nemocničním lůžku odvezli na slunečné pořeží. Podle lékařů dodává slunce pacientům vitalitu a doplňuje energii na další cestu k uzdravení.
Čeští vědci vyvinuli metodu, pomocí které by mělo jít odhalit z odpadních vod s předstihem, na jakém místě propukne další vlna epidemie:
Přehled hlavních událostí dne:
Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužilo příjem žádostí velkých provozů do COVID ubytování do 29. dubna, skončit měl 31. března. Žádat nově mohou rovněž chatové osady a kempy.
Rakouská metropole chce týdně otestovat na koronavirus statisíce lidí. Pomoci jí k tomu mají kloktací testy, které lidé můžou používat i doma. Podle agentury DPA to dnes uvedlo vedení města s tím, že testy budou pro všechny obyvatele zdarma.