Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna, ve sněmovně s ní hlasovali poslanci KSČM

Živě
Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej prodloužila o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Do konce nouzového stavu budou pokračovat i momentální opatření. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný.
Ministr zdravotnictví Jan Blatný. | Foto: ČTK
Živě
Aktualizovat reportáž
07:00

Vážení čtenáři, tato on-line reportáž končí. Její pokračování najdete zde.

22:13

Kabinet dnes večer schválil i nákup milionu antigenních testovacích sad na covid. "Testy má Správa státních hmotných rezerv zajistit do 15. dubna na základě výsledků poptávkového řízení realizovaného za účelem nákupu antigenních testů pro samotestování pro ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy," uvedla Strakova akademie v tiskové zprávě s tím, že budou využity na testování zaměstnanců státního sektoru. 

21:36

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala státy, aby darovaly covidové vakcíny nejzranitelnějším lidem ve 20 chudých zemích. Učinila tak poté, co Indie, která je klíčovým dodavatelem očkovacích látek v programu COVAX, oznámila, že dá přednost výrobě pro vlastní potřebu. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus řekl, že globální program COVAX potřebuje okamžitě deset milionů dávek k očkování zdravotnických pracovníků a starých lidí. Cílem programu, který WHO zaštiťuje, je zpřístupnit vakcíny nízkopříjmovým zemím. Dlouhodobě se však potýká s nedostatkem očkovacích látek.

"COVAX je připraven dodávat, ale nemůžeme dodávat vakcíny, které nemáme. Bilaterální smlouvy, zákazy vývozu, vakcinační nacionalismus a vakcínová diplomacie způsobila pokřivení trhu s velkými nerovnostmi v nabídce a poptávce," řekl šéf WHO. "Deset milionů není moc a ani zdaleka to nestačí," dodal.

20:52 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Ihned po Velikonocích budou opatření znovu přezkoumána. Ta, která byla dnes největším důvodem diskuse - omezení pohybu mezi okresy a omezení vycházení v noci - budou platit nejdéle do konce nouzového stavu," řekl Blatný. Před Velikonocemi by také měla být představena nová struktura protiepidemického systému PES. Ministr také zopakoval, že nejbližším možným termínem návratu části dětí do škol je pondělí 12. dubna.

20:42 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vláda na krátkém mimořádném zasedání večer schválila prodloužení všech dosavadních opatření proti šíření koronaviru navázaných na nouzový stav do 11. dubna. O Velikonocích ale lidé budou smět vycházet na mše i po 21:00, a to až do půlnoci. Řekl to premiér Andrej Babiš (ANO).

"Bude se moct vycházet ve dnech 1. až 3. dubna vždy od 21:00 do 23:59," uvedl Babiš. V kostelech však podle něho bude platit omezená kapacita.

20:33

Řidiči kamionů budou moci i z Německa do Česka vstupovat bez testu na koronavirus od půlnoci ze soboty na neděli, stejně jako naopak, uvedl Blatný.

20:31

Do 7. dubna by vláda měla na návrh Pirátů objasnit, proč neobjednala všechny dostupné vakcíny ze společného nákupu zprostředkovaného EU. Ve stejném termínu má kabinet vypracovat a zveřejnit přehled kvality doporučovaných antigenních testovacích sad.

20:30

Sněmovna vládu vyzvala také k tomu, aby umožnila farmářské trhy při dodržování hygienických opatření nebo individuální sportování dětí a mládeže za účasti trenéra. Ministerstvo zdravotnictví dolní komora požádala o povolení poskytování lázeňské rehabilitační péče také samoplátcům. Kabinet vyzvala, aby zpracoval a předložil k připomínkám celkový plán návratu studentů a žáků do škol.

20:29

Sněmovna chce po ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD), aby umožnil pohyb mezi Prahou a Středočeským krajem, protože jde o provázené území, pokud jde o ekonomiku, služby a zdravotnictví.

20:22

Vláda schválila prodloužení nouzového stavu do 11. dubna, jak jí k tomu dala souhlas sněmovna. O rozhodnutí informoval mluvčí vlády Vořechovský.

20:19

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Hospodářské komory vylučuje, aby se živnostníci na koronavirus testovali doma prostřednictvím schválených antigenních samotestovacích sad. Absolvování testu mohou podle výkladu resortu prokázat jen potvrzením vystaveným poskytovatelem zdravotních služeb. HK vysvětlení považuje za nesprávné, v této záležitosti v pátek odeslala dopis náměstkovi MPO Eduardu Muřickému. Oficiálně takové stanovisko resort podle své mluvčí Štěpánky Filipové nevydal. Na svém webu zveřejnil průvodce samotestováním a informace o tom, že by test provedený doma u živnostníků neplatil, na něm není.

20:05

Sněmovna rovněž požádala vládu, aby zrušila povinné nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svým blízkým.

19:57

V rámci jednoho z návrhů hlasovali poslanci o povinném zveřejnění smluv vládních nákupů. Návrh neprošel o jeden hlas.

19:55

Opatření omezující pohyb obyvatel v rámci okresů i kontroly občanů na hranici okresů by vláda měla podle sněmovny ukončit nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích. Sněmovna k tomu vyzvala kabinet na návrh Pirátů a koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

19:46

Nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru potrvá i přes Velikonoce. Vláda jej bude moci prodloužit o dva týdny do neděle 11. dubna. Souhlasila s tím sněmovna podle návrhů KSČM a hnutí ANO. Menšinová vláda ANO a ČSSD původně chtěla stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna.

Pro prodloužení nouzového stavu do 11. dubna hlasovalo 53 poslanců vládních ANO a ČSSD a také KSČM, která kabinet v dolní komoře toleruje. Pro schválení návrhu, který podali Leo Luzar (KSČM) a posléze také Roman Kubíček (ANO), bylo nutných nejméně 52 hlasů Poslanci ostatních stran byli proti, nebo se hlasování zdrželi.

19:35

Pacientovi, který se v barcelonské nemocnici zotavuje po onemocnění covidem-19 už téměř čtyři měsíce, naordinovali lékaři novou léčbu. Během takzvané "terapie mořem" ho zdravotníci na jeho nemocničním lůžku odvezli na slunečné pořeží. Podle lékařů dodává slunce pacientům vitalitu a doplňuje energii na další cestu k uzdravení.

Foto: Reuters
19:05

Čeští vědci vyvinuli metodu, pomocí které by mělo jít odhalit z odpadních vod s předstihem, na jakém místě propukne další vlna epidemie:

18:45

Přehled hlavních událostí dne:

 • Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna a prodloužila i všechna dosavadní opatření. Výjimku ze zákazu nočního vycházení mají velikonoční mše.
 • Epidemie koronaviru v celostátním měřítku i v jednotlivých krajích v poslední době slábne, zvolna klesají také počty hospitalizovaných včetně pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19. V uplynulém týdnu ale zpomalilo očkování a Česko dál patří k zemím, kde se nákaza šíří nejvíc. Podle počtu nákaz za uplynulých 14 dní je republika druhá nejhorší v Evropské unii, v počtu úmrtí je na tom nejhůř.
 • Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta, která patří do stejné skupiny jako český výrobce respirátorů Good mask a funguje jako jeho distributor. Jeden test podle něj vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun. Dodané testy budou z Číny.
 • Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. Rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy.
 • Evropská unie v pátek slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Thierry Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v unii.
18:06

Ministerstvo pro místní rozvoj prodloužilo příjem žádostí velkých provozů do COVID ubytování do 29. dubna, skončit měl 31. března. Žádat nově mohou rovněž chatové osady a kempy.

18:03

Rakouská metropole chce týdně otestovat na koronavirus statisíce lidí. Pomoci jí k tomu mají kloktací testy, které lidé můžou používat i doma. Podle agentury DPA to dnes uvedlo vedení města s tím, že testy budou pro všechny obyvatele zdarma.

17:53

Sněmovna stále nerozhodla o prodloužení nouzového stavu. Na hlasování zatím nedošlo, schůze je přerušena poté, co si poslanecký klub SPD vzal dvouhodinovou přestávku na poradu do 19:30.

17:42

Tendr na dodávku pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol vyhrála společnost Masanta, která funguje jako distributor českého výrobce respirátorů Good mask. V pátek to řekl předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Jeden test podle něj vyjde na 32 korun, dohromady tak správa za testy zaplatí 160 milionů korun.

17:16

Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů. Uvedlo to v tiskové zprávě ministerstvo zahraničních věcí. Upozornilo, že rozvolnění se dotkne zejména nákladní dopravy, nyní povinné testování způsobovalo na hranicích velké komplikace. Turismus ale i nadále možný nebude, nezbytné cesty do Německa budou dál podmíněné jak negativním testem, tak nástupem do karantény.

17:15

Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury (EMA) souhlasí s rozvolněním skladovacích podmínek pro vakcíny společností Pfizer a BioNTech. Agentura o tom informuje na svých webových stránkách. Po dobu 14 dní bude možné vakcíny uchovávat v obyčejných mrazácích. Upozornil na to iROZHLAS.cz.

16:48

Hodnocení občanů reakce státu na koronavirovou epidemii se opět zhoršilo:

16:38

Bulharská vláda změnila třikrát během jednoho týdne koronavirová opatření, která se týkají provozu obchodů. Chaos v přijímání epidemických restrikcí podle obchodníků poškozuje podnikání a mate občany, uvedl ekonomický server Novinite.

V pondělí začalo v Bulharsku platit nařízení, které mimo jiné na deset dní uzavřelo všechny obchody s plochou větší než 300 metrů čtverečních kromě prodejen potravin. Ministr hospodářství ve čtvrtek oznámil, že tyto obchody budou moci znovu otevřít, pokud budou mít vlastní vstup z ulice nebo parkoviště a pokud omezí svou prodejní plochu. Rozvolnění ovšem vydrželo v platnosti jen několik málo hodin, než ho premiér Bojko Borisov výnosem opět zrušil.

 

 

16:32

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes dala doporučení pro další výzkum účinků léčiva regdanvimab, které podle výrobce může snížit riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19. Preparát jihokorejské firmy Celltrion zatím není schválený k užívání v zemích EU, podle EMA ale první výsledky testování naznačují, že jeho nasazení může snížit počet pacientů s covidem-19, kteří potřebují hospitalizaci.

Lék regdanvimab označovaný také zkratkou CT-P59 je podle výrobce směsí monoklonálních protilátek proti covidu-19. U pacientů, kterým byl podán, podle testů snižuje riziko komplikací a zhoršení stavu, a pomáhá tak předcházet hospitalizacím a nutnosti napojení na kyslíkové přístroje. "Výsledky nejsou nicméně natolik průkazné, abychom v této chvíli mohli dospět ke spolehlivému závěru ohledně pozitivních účinků léku," uvedla EMA ve svém prohlášení.

16:31

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) zatím nedostal žádost o konzultaci ke zpracování údajů lidí v koronavirové karanténě, které má kontrolovat policie s využitím informací od hygienických stanic. ÚOOÚ to v pátek uvedl na svém webu. Spolupráci policie a hygieniků při kontrolách dodržování nařízených karantén a izolací ohlásili v pondělí ministři vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Hamáček tehdy uvedl, že problém s ÚOOÚ byl vyřešen.

16:24

Německo s účinností od neděle 28. března vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha, který seznam spravuje. Na listinu oblastí s mutacemi byly Česko s Tyrolskem a Slovenskem zařazeny 14. února. Německo nadále považuje Českou republiku za oblast s vysokou mírou infekce.

16:07

Registrace k očkování se 7. dubna otevře i pracovníkům pečovatelské služby a osobní asistence, uvedla mimistryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Kraje mají dodat seznam těchto služeb.

15:57

Mezi tmavě červené země s největším rizikem nákazy koronavirem se na takzvané mapě cestovatele od pondělí přesunou Francie, Itálie, Slovinsko, Bulharsko a Andorra. Dosud byly tyto země červené, návrat z nich tak bude pro návštěvníky z České republiky obtížnější. Opačným směrem poputují Slovensko a Madeira. Vyplývá to ze sdělení, které v pátek vydalo ministerstvo zdravotnictví.

15:53

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) vedená epidemiologem Petrem Smejkalem vládě doporučuje, aby firmy mohly v týdnu před Velikonocemi dobrovolně omezit provoz. Náklady by jim měly být kompenzované, například jako překážka v práci z programu Antivirus. Uvedla to v tiskové zprávě. V prvním dubnovém týdnu očekává nárůst nových případů mezi 4700 až 7100 případů denně.

15:28

Evropská unie slíbila rázný přístup v omezení exportu covidových vakcín firmě AstraZeneca, dokud nezačne plnit své závazky vůči EU. Eurokomisař Thierry Breton prohlásil, že do té doby nebude společnost vyvážet vakcíny vyráběné v podnicích v unii. Členské země bloku by se podle něj mohly v několika příštích dnech či týdnech dočkat 17 milionů dávek ze zásilky objevené tento týden v Itálii. Evropský blok podle některých lídrů členských zemí zároveň vidí šanci na brzký kompromis s Británií, která omezování exportu kritizuje nejhlasitěji.

Šéfové unijních zemí se ve čtvrtek prostřednictvím videokonference shodli, že by Brusel měl využívat možnost zakázat vývoz vakcín firmám neplnícím dohody, což je v současnosti pouze britsko-švédská společnost. "Zajistíme, aby všechno zůstalo v Evropě, dokud společnost nezačne plnit své závazky," prohlásil dnes Breton, který v rámci své cesty po evropských podnicích podílejících se na výrobě vakcín navštívil Španělsko.

15:26

Pokud by ANO a ČSSD nepodpořily návrh KSČM na prodloužení nouzového stavu o dva týdny, Piráti nabídli možnost nouzového řešení do Velikonoc.

14:29

AstraZeneca nebude vyvážet své vakcíny z EU, dokud nezačne plnit sliby, řekl eurokomisař Breton. Unie vidí šanci na kompromis s Británií.

14:16

Brazilský institut Butantan oznámil, že vyvinul vakcínu proti covidu-19, kterou chce začít zkoušet na místních dobrovolnících příští měsíc. Dnes podává žádost k brazilskému úřadu pro zdravotnický dohled (Anvisa), aby mohl zahájit klinické studie. Jejich první fázi už začal v Thajsku, uvedl dnes místní zpravodajský server G1. Výroba první brazilské vakcíny by mohla začít v květnu, pokud ji Anvisa schválí, a už v červenci by mohl Butantan dodat 40 milionů dávek.

Šéf institutu Butantan Dimas Covas novinářům řekl, že s vývojem přípravku začal jeho ústav sídlící v Sao Paulu loni v březnu a že technologie je 100procentně brazilská. "Celý výrobní proces této vakcíny se uskuteční v Brazílii, nebudeme závislí na žádných dodávkách. Výrobní technologie je stejná jako u vakcíny proti chřipce," uvedl. Butantan je podle G1 největším producentem očkovací látky proti chřipce v Jižní Americe.

Covas také sdělil, že vakcína, kterou nazvali Butanvac, je vyvinutá i proti brazilské variantě covidu-19. Podle něj předklinické studie na zvířatech prokázaly vysokou imunitní reakci, takže je možné, že by tato vakcína mohla být pouze jednodávková. Ze známých ve světě schválených vakcín jsou téměř všechny dvoudávkové, jedna aplikace stačí u preparátu od firmy Johnson and Johnson.

15:16

Nejvyšší možný úvěr ze záručního programu COVID plus dvě miliardy korun získaly dosud jen dvě firmy. Kromě letecké společnosti Smartwings byla loni půjčka v této výši schválena hutnickému podniku Liberty Ostrava. Za úvěry v COVID plus ručí stát prostřednictvím Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP). Program je otevřen do 30. června, peníze nejsou zdaleka vyčerpány.

14:06

Keňský prezident Uhuru Kenyatta dnes ohlásil přísnou uzávěru v Nairobi a čtyřech dalších částech země kvůli rychle se šířící nákaze koronaviru. Podle agentury Reuters je situace v ekonomicky nejsilnější východoafrické zemi nejhorší od začátku epidemie.

Kenyatta v televizi řekl, že uzávěra zahrnuje zpřísnění zákazu vycházení, přerušení prezenční výuky ve školách a uzavření barů. Opatření začnou platit dnes o půlnoci. Přerušení prezenční výuky se netýká těch, kdo musejí skládat zkoušky. Nebudou se smět konat ani bohoslužby. Zákaz vycházení bude platit od osmé hodiny večerní do čtvrté ranní. Zakázána jsou jakákoli shromažďování.

13:55

Národní divadlo připravilo s českou návrhářskou značkou nanoroušku, kterou doplňují zbytky látek použitých při výrobě kostýmů pro představení jeho souborů. První limitovaná edice černých roušek s logem Národního divadla doplněná v části přiléhající k nosu barevnou textilií pochází z výroby kostýmů k opeře Carmen, řekl mluvčí činohry Tomáš Staněk. Pokud bude o roušky zájem, mohou vzniknout další, opět limitované edice. Rouška lze na e-shopu pořídit za 299 korun, obsahuje antibakteriální nanomembránu, horní i spodní vrstva je bavlněná. Filtrační schopnosti roušky odpovídají požadavkům na respirátory FFP2. 

13:40

Ve světě bylo podáno přes 500 milionů dávek očkování proti covidu, tempo zrychluje. Česko je v rámci EU lehce pod průměrem, hůře je na tom deset zemí.

13:40

Fakultní nemocnice Brno očekává příští týden prvních 2000 dávek léku proti covidu-19 od firmy Regeneron, řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Část dá jiným nemocnicím a stovky dávek si ponechá. Zařízení bude distribučním centrem pro Moravu a část českých krajů jako Kraj Vysočina, Pardubický nebo Královéhradecký kraj. Lék dnes dorazil do ČR. V první fázi covidu pomůže lidem, kteří jsou kvůli dalším nemocím ohroženou skupinou.

13:34 Vlajka Brazílie

Brazílie tento týden zaznamenala nejvyšší denní nárůsty nákaz koronavirem i úmrtí spojených s covidem-19 od počátku pandemie a místní nemocnice se už několik týdnů potýkají s nedostatkem lůžek intenzivní péče. V nejlidnatějším brazilském městě Sao Paulo nakoupili obří reflektory, aby mohli pohřbívat i v noci, informoval argentinský deník Clarín.

Na největším ze hřbitovů dvanáctimilionového Sao Paula se stály začátkem týdne čtyřhodinové fronty na pohřeb. Radnice proto najala dalších 150 hrobníků. Uzavřela také smlouvu se soukromou firmou na instalaci osmi stožárů pro osvětlení, aby se pohřby mohly konat i v noci.

12:52

Koronavirus dočasně vyřadil přes 70 procent zaměstnanců plzeňského depa České pošty ve Skladové ulici, které obsluhuje Plzeň a okolí. Kvůli tomu se může zpozdit doručování zásilek, řekl mluvčí firmy Matyáš Vitík. "Na většině poboček se nám absence zaměstnanců daří vykrývat výpomocemi z jiných pošt, přesto evidujeme nepřítomnost pracovníků kvůli nemoci covid-19 na 634 poštách a poštách Partner," uvedl mluvčí.

12:34

KSČM je ochotna prodloužit nouzový stav o dva týdny do 11. dubna, aby mohla zůstat v platnosti současná nezbytná protiepidemická opatření, řekl v Poslanecké sněmovně Leo Luzar. Žádá ale, aby v pondělí vláda předložila plán dalšího řešení.

12:28

Slovensko o nadcházejících velikonočních svátcích nezpřísní karanténní omezení v souvislosti s koronavirovou nákazou. Úřady ale vybídly obyvatele země, aby dodržovali stávající opatření a také aby necestovali. Právě Velikonoce mnoho obyvatel země obvykle využívá k návštěvám příbuzných či známých. Zpřísnění omezení dříve ohlásilo Rakousko, Německo od plánované uzávěry naopak ustoupilo.

"Shodli jsme se, že opatření dále zpřísňovat nebudeme. Stojíme si za tím, že opatření jsou nastavena dostatečně. Je velmi důležité, aby je lidé dodržovali," řekl dnes novinářům slovenský hlavní hygienik Ján Mikas. "Tyto Velikonoce ještě budou jiné. Je důležité, abychom o těchto Velikonocích odolali pokušení jít na návštěvy," řekl zastupující ministr zdravotnictví Eduard Heger.

12:19

Nouzový stav vyhlášený kvůli covidu už není podle předsedy ODS Petra Fialy potřebný, nutná opatření je možné vydat jinak. Vláda prokazuje bezradnost, řekl. Podle něj poslanci i senátoři tvrdě pracovali na pandemickém zákonu, který nyní přichází vniveč. Fiala uvedl, že podle něj není uzávěra okresů, kvůli níž vláda o prodloužení okresů žádá, nutná.

12:12

Pacienti hospitalizovaní s covidem-19 v lehké podobě nebo bez příznaků mají ve většině případů jiné závažné problémy, kvůli kterým jsou v nemocnici, uvedla mluvčí Fakultní nemocnice Brno Veronika Plachá na dotaz, proč jsou hospitalizovaní s koronavirem i lidé v lehkém stavu nebo bez příznaků. Podle ní se lidé často dostanou do nemocnice s jinými problémy a covid se u nich zjistí následně. Příkladem jsou nehody, zánět žlučníku, může to být i porod.

12:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Chápu, že všichni jsou frustrovaní, trvá to dlouho a psychika nás všech je samozřejmě ohrožena, ale teď je tady naděje, že to může být poslední lockdown," řekl Babiš. Aktuální uzávěra je podle premiéra nejdůležitější a předčasné rozvolnění by znamenalo stejnou chybu jako před Vánocemi. "Určitě po Velikonocích si na vládě na základě celkové situace, a jsem přesvědčen, že to jde správným směrem, sedneme a oznámíme nějaké termíny návratu do škol a další věci, které by měla vláda jednotně odsouhlasit, zkomunikovat a samozřejmě to nejdůležitější - dodržet. Proto je to důležité, abychom to tentokrát nezpackali," řekl ministerský předseda.

12:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že prodloužení nouzového stavu, o které vláda žádá posedmé, bude poslední. Rozvolnění si nyní Česko nemůže dovolit, řekl dnes poslancům premiér, které požádal o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Nynější nouzový stav skončí v neděli 28. března. Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, a tentokrát to nepokazí, uvedl Babiš.

12:00

Stále více německých měst spouští či připravuje zkušební projekty rozvolnění karantény, kdy obyvatelé výměnou za koronavirový test dostanou více svobody. Vzorem je jihoněmecký Tübingen, který díky důslednému testování zvládá držet šíření infekce na uzdě. Zastánci takového postupu tvrdí, že tübingenský model je cesta, jak s virem do získání imunity žít, kritikům se ale nelíbí volnost podmíněná rozbory a upozorňují rovněž na to, že podle epidemických statistik se i Tübingen dostává do problémů.

Díky nízkým infekčním číslům sice poutal Tübingen pozornost ostatních částí Německa po celou zimu, ale do centra dění se dostal zhruba před týdnem, kdy otevřel kulturní instituce, všechny obchody a venkovní zahrádky restaurací. Podmínkou je ale test. S jeho výsledkem, který lze získat v podobě digitálního QR kódu a který platí jeden den, se lidé v obchodech či restauracích prokazují.

11:59 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Současná protiepidemická opatření by měla zůstat stejná přinejmenším do Velikonoc včetně, beze změny v jejich nastavení i dodržování, řekl Blatný.

11:48

Poslanecký klub SPD nepodpoří prodloužení nouzového stavu, uvedl v Poslanecké sněmovně předseda strany Tomio Okamura. "Plošné zákazy nejsou cesta a lockdown není řešení," uvedl.

11:34

Norsko zatím neobnoví očkování vakcínou proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Používání této vakcíny norské úřady pozastavily před dvěma týdny poté, co bylo po jejím podání několik lidí hospitalizováno s krvácením, krevními sraženinami a nízkým počtem krevních destiček. Někteří z nich později zemřeli.

Řada evropských zemí v uplynulých dvou týdnech pozastavila podávání vakcíny od AstraZeneky. Mnohé z těchto států ale obnovily očkování poté, co Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) uvedla, že vakcína je bezpečná. Přínos tohoto preparátu podle EMA stále převyšuje možná rizika. Agentura ovšem dodala, že zatím není možné zcela vyloučit souvislost mezi vakcínou a několika výjimečnými případy obtíží a že zkoumání těchto případů bude pokračovat.

11:32

V Polsku třetí den po sobě stoupl nejvyšší denní přírůstek nakažených. Za posledních 24 hodin jich přibylo 35 143. Zemřelo dalších 443 infikovaných.

11:46 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Rozvolnění aktuálních protiepidemických opatření projedná vláda po Velikonocích a stanoví jejich termíny, které dodrží, řekl poslancům premiér Andrej Babiš.

11:30

Británie zatím bezprostředně neplánuje podmínit osvědčením o očkování vstup do hospod a dalších podniků, jejichž otevření připadá na polovinu května. "Velmi opatrně zvažujeme celou řadu věcí; prozkoumáváme praktické záležitosti, obavy etické povahy a řídíme se těmi nejlepšími zdravotnickými a vědeckými názory," uvedl v rozhovoru se stanicí Times Radio britský ministr Robert Jenrick.

Možnost nutného potvrzení o očkování pro některé aktivity tento týden nevyloučil britský premiér Boris Johnson. Podle něj by certifikát mohly po zákaznících vyžadovat některé hospody, záleželo by to však na jednotlivých provozovatelích. Dříve Johnson vyloučil, že by vláda zavedla systém vakcinačních pasů. Někteří ministři ale upozornili, že nějaké průkazy o očkování by Britové mohli potřebovat například pro cesty do zahraničí.

11:19

V Plzeňském kraji opět poklesl týdenní nárůst nových případů koronaviru. Za sedm dní jich bylo 2948, o 40 procent méně než v předchozích sedmi dnech.

11:11

Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura spojil změnu postoje KSČM k nouzového stavu s tím, že kvůli Dukovanům má být předběžně osloven i Rosatom. Komunisté ho nařkli ze lži.

11:11

Na Slovensku loni podlehlo onemocnění covid-19 4004 lidí. V pětimilionové zemi to byla třetí nejčastější příčina úmrtí, která se na celkovém počtu zesnulých podílela 6,8 procenty. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

"Koronavirus se stal masivní příčinou úmrtí až při druhé vlně pandemie. Více než 97 procent úmrtí, která jsou připisována onemocnění covid-19 jako hlavní příčině, nastalo v posledním čtvrtletí 2020," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva slovenského statistického úřadu Zuzana Podmanická.

Loni na Slovensku zemřelo dohromady přes 59 000 osob, tedy o deset procent více v porovnání s průměrem předchozích pěti let.

11:10

Do Česka dorazila dnes dopoledne první dodávka léku na covid-19 od firmy Regeneron. Rozvoz do nemocnic, které mají o léčivo zájem, začne příští týden, řekl Jiří Pešina, mluvčí firmy Roche, která bude lék v Česku distribuovat podle pokynů fakultních nemocnic v Motole a Brně. V první dodávce je 4000 dávek, stejné množství dorazí i v dubnu a květnu. Lék je určen pro pacienty, kterým hrozí těžký průběh nemoci. Je potřeba jim ho podat krátce po zjištění pozitivního testu na covid-19.

11:03

Nesplácení závazků domácností začalo v posledních dvou měsících pomalu stoupat. Objem nesplácených půjček stoupl o čtvrtinu, uvedla inkasní agentura. Zatím se to týká lidí naplno zasažených důsledky pandemie a lidí s nízkými příjmy. "Až odezní efekt protiepidemických opatření vlády, přestane splácet i hodně domácností ze střední třídy. Vedle toho je skupina lidí, které se i přes pokles ekonomiky daří. Pandemie tak akceleruje rozevírání pomyslných nůžek bohatství českých domácností," řekl provozní ředitel společnosti Jakub Zetek.

11:02

V Moravskoslezském kraji za týden přibylo podle takzvané Chytré karantény 4932 lidí s covidem-19. Je to nejnižší týdenní přírůstek od 19. února.

11:02

Epidemie covidu-19 v Královéhradeckém kraji několik týdnů v řadě zpomaluje, týká se to všech pěti okresů kraje. Za posledních sedm dní v kraji přibylo 1894 potvrzených případů nemoci, o týden dříve jich bylo 3077 a před tím přes 4100, vyplynulo z údajů ministerstva zdravotnictví. Postupně se zlepšuje i situace v nemocnicích.

11:01

Piráti a STAN jsou ochotni jednat o prodloužení nouzového stavu například do Velikonoc, pokud by se vláda nedohodla s KSČM na 14 dnech. "Pokud by nastala situace, že vláda hlasy mít nebude a bude hrozit výrazné rozvolnění, které by vedlo k tomu, že může přijít další vlna pandemie, která může být ještě horší než předchozí, tak jsme připraveni vyvolat jednání o řešení situace například prodloužením nouzového stavu do Velikonoc, aby mohla platit omezení pohybu," řekl předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

11:00

V Moravskoslezském kraji ve čtvrtek přibylo 755 lidí s koronavirem. Je to o 112 lidí méně než o den dříve. Za všední den je to nejméně od 22. února.

10:59

Koalice Spolu nepodpoří žádost o prodloužení nouzového stavu, a to včetně poslanců KDU-ČSL, kteří se chtěli rozhodnout podle aktuálních dat. Koalice je přesvědčena, že nouzový stav nepřispívá k ochraně zdraví obyvatel. Považuje jej za zástěrku, za kterou se schovává bezradnost vlády nebo podivné nákupy. Kabinet by podle předsedy ODS Petra Fialy měla k vyhlašování opatření začít využívat pandemický zákon.

10:26

Maďarsko nyní prožívá svůj nejhorší pandemický týden, prohlásil dnes předseda vlády Viktor Orbán. V posledních dnech přibývají rekordní počty lidí nakažených koronavirem i úmrtí infikovaných. Podle dnešní informace vládního serveru koronavirus.gov.hu ve čtvrtek zemřelo 275 pacientů s nemocí covid-19, což je v zemi dosud nejvyšší denní přírůstek.

Na hranici smutného denního rekordu je i dalších 11 265 nových případů nákazy potvrzených během uplynulých 24 hodin. Od začátku pandemie se v zemi s téměř deseti miliony obyvatel už nakazilo 614 612 lidí, přičemž 19 499 z nich onemocnění podlehlo.

10:23

Ukrajina druhý den po sobě hlásí nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem od začátku pandemie. Testy ve čtvrtek infekci odhalily u 18 132 lidí.

10:15

Lidé, kteří do SRN cestují letecky, se budou muset od pondělí před nástupem do letadla prokázat negativním testem. Nařízení mělo platit již v neděli.

10:11

"V zásadě nám jde o to a chceme s vládou jednat o tom, aby krizové štáby krajů a krajské hygienické stanice měly pravomoc i v rámci nouzového stavu upravit odlišně ta opatření v rámci kraje tak, aby to odpovídalo nákazové situaci," poznamenal Filip. Předpokládá, že Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přislíbí změnu opatření omezujícího volný pohyb mezi okresy. "Mobilita mezi okresy stejně funguje, protože funguje mobilita dojezdu do práce," dodal předseda KSČM.

10:10

Komunisté nepovažují za potřebné omezení cestování mezi okresy v rámci jednoho kraje, je to podle nich také zatěžující pro policii a armádu, která by se jinak mohla využít například ve zdravotnictví či v sociálních zařízeních. "Je to jedna z našich podmínek, aby vláda přislíbila, že tuhle záležitost změní," poznamenal předseda KSČM Vojtěch Filip. Zároveň ale KSČM chápe potřebu ještě udržet opatření. "Ale nemyslíme si, že je potřeba celý měsíc. Jsme srozuměni s náhradním termínem, který už i vláda uvažovala ve svém rozhodování, to znamená s 11. dubnem," dodal.

10:08 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš zopakoval, že proti covidu-19 bojuje Česko očkováním a léky, přičemž je třeba využít všechny dostupné, a to i ty, jejichž účinky nejsou vědecky prokázány. "Není možné, pokud jsme ve válce, čekat na nějaké studie," komentoval přístup lékařů k dostatečně neověřeným preparátům.

09:55

Nejméně deset lidí dnes zahynulo v indické finanční metropoli Bombaji při požáru, který zachvátil budovu, v níž se nacházela soukromá nemocnice léčící pacienty s koronavirem. Více než 70 pacientů bylo evakuováno do jiných zdravotnických zařízení ve městě. Příčiny požáru se vyšetřují.

Bombaj, která se nyní potýká s novou vlnou nákazy, ve čtvrtek zaznamenala více než 5500 případů nákazy koronavirem, což je nejvyšší počet od začátku pandemie. V celé Indii za posledních 24 hodin přibylo 59 118 nakažených, což je nejvíce od 18. října.

09:43

Komunisté by mohli podpořit prodloužení nouzového stavu o 14 dní, do 11. dubna. Nesouhlasí ale se zákazem pohybu mezi okresy, týkat by se měl krajů.

09:36

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji slábne. Za poslední týden přibylo 3020 nákaz, v mezitýdenním srovnání o 845 případů méně.

09:27

V Ústeckém kraji za týden přibylo 5584 případů koronaviru, je to o 1126 méně než v předchozím týdnu. Zátěž na intenzivní péči v nemocnicích je vysoká.

09:25

Ve Středočeském kraji přibylo za uplynulý týden 7995 nakažených koronavirem. V porovnání s předešlým týdnem jde o pokles o 3442 nových případů.

09:24 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér možný konec nouzového stavu o tomto víkendu nepovažuje za dobrý. "Čísla jsou stále vysoká, hlavně v nemocnicích," konstatoval. "Pro nás je důležitý stav hospitalizovaných a stav jednotlivých lidí na jednotkách intenzivní péče," uvedl Babiš k prodloužení nouzového stavu, o němž jedná s KSČM. Zmínil, že postoj opozice, která požaduje rozvolnění, se od loňského léta opakuje. "Tentokrát bychom to neměli pokazit. Dávám si pozor na to, abych něco nesliboval. Zkusme to dotáhnout, abychom snížili stav, doufám, že se k tomu vrátíme po Velikonocích," uvedl Babiš.

09:22

Přehled nejdůležitějších událostí:

 • Po Velikonocích se otevře registrace k očkování pro věkovou skupinu od 65 let a pro pracovníky pečovatelské služby a osobní asistence. Nadále pokračuje také očkování chronicky nemocných a učitelů.
 • Německo od půlnoci ze soboty na neděli uvolní pro Čechy průjezd pozemní dopravy přes své území bez testů, uvedlo ministerstvo zahraničí. Turismus však nadále možný není.

 • Česko poprvé od února nevede evropskou tabulku v počtech nakažených na 100 tisíc obyvatel, nejhorší situace je nyní v Estonsku. Česko je nicméně stále na prvním místě v počtu zemřelých.

 • Uzávěry okresů by podle ministra zdravotnictví měly také skončit po Velikonocích. Pro tento zákaz je však potřeba nouzový stav, o jehož prodloužení sněmovna stále jedná. Premiér Andrej Babiš doufá, že sněmovna podpoří prodloužení nouzového stavu alespoň do Velikonoc.
 • Prodloužení nouzového stavu by mohli podpořit komunisté, trvají však na zrušení uzavření okresů, podle nich by se mělo omezení pohybu týkat až krajů. O prodloužení jsou ochotni jednat také Piráti a STAN. Naopak koalice SPOLU avizovala, že další trvání nouzového stavu nepodpoří.
 • V polovině dubna by měl začít také postupný návrat žáků do škol. Jako první by se měly vrátit děti z prvního stupně, které se budou dvakrát týdně testovat antigenními testy. Mezi prvními by se měly otevřít také školky.
 • Ještě před Velikonocemi představí hlavní hygienička nový protiepidemický systém. K řízení epidemie už se nebude používat číselné skóre.
09:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš doufá, že sněmovna podpoří prodloužení nouzového stavu alespoň do Velikonoc. Jedná s KSČM, důležité jsou podle něj počty hospitalizovaných.

09:08

Ve Zlínském kraji přibylo za týden 2277 případů covidu, o 466 méně než v předchozím týdnu. Počet nových případů se po pěti týdnech růstu snížil.

09:06 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš ocenil přístup von der Leyenové i Michela v diskusi o distribuci vakcín proti covidu. Problém nerovnoměrných dodávek se musí vyřešit, řekl. Na vyvážení nerovností v distribuci mezi státy EU by se podle Babiše měly použít vakcíny Pfizer/BioNTech z urychlené dodávky 10 milionů dávek.

09:04

V Karlovarském kraji přibylo za týden 572 případů nemoci covid-19, což je dvakrát méně než za předchozí týden. Aktivních případů je 2988.

09:04

Počet hospitalizovaných s covidem ve čtvrtek klesl na 7965, což je nejméně od konce února. Pacientů ve vážném stavu je 1860, nejméně za asi tři týdny.

09:01

Na Vysočině se v posledním týdnu potvrdil covid-19 u 2866 lidí. Bylo jich o 17 pct. méně než o týden dřív. Zemřelo 63 lidí. Nakažených je 6685 lidí

09:01 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Záchranné služby dostanou bonus 450 korun za převoz pacienta s covidem. Podle ministra bude zahrnut v kompenzační vyhlášce, odměny jim ale nezvýší.

08:57

Nejméně nových případů covidu-19 přibylo za posledních šest týdnů v Libereckém kraji v uplynulých sedmi dnech. Bylo jich 2776, o týden dřív 4127.

08:52

Ve světě se už potvrdilo na 125,5 milionu případů koronaviru, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Přes 2,75 milionu lidí v souvislosti nákazou zemřelo.

JHU eviduje nyní 125,49 milionu potvrzených nákaz koronavirem ve světě, z toho nejvíce (přes 30 milionů) připadá na Spojené státy. Druhý nejvyšší počet zaznamenala Brazílie, který eviduje 12,3 milionu nákaz, a třetí je Indie s 11,8 milionu dosud odhalených případů.

Také v počtu evidovaných úmrtí s covidem-19 jsou na prvním místě tabulky USA s asi 547 000 mrtvých, následuje je rovněž Brazílie s téměř 303 500 a třetí je Mexiko s více než 200 000 zemřelých. V České republice se potvrdilo dosud 1,5 milionu nákaz koronavirem, na 25 600 lidí v souvislosti s nákazou zemřelo.

 

08:47

Česko jako 19. země překročilo hranici 1,5 milionu nakažených, počtem obyvatel je z nich suverénně nejmenší. Posledních 100 000 přibylo za 11 dní.

08:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Situace se vyvíjí velmi dobře, poklesy jsou velmi výrazné i v počtech hospitalizovaných, dostali jsme se konečně pod osm tisíc," uvedla hlavní hygienička. "Jsme nesmírně rádi, že se čísla zlepšují. Nicméně pořád jsou to čísla nesmírně vysoká. Je to dobrá zpráva, která zůstane dobrá, když vydržíme a budeme podnikat vše pro to, aby se čísla dále zlepšovala," dodal Blatný

08:37

Hlavní hygienička Svrčinová před Velikonocemi představí upravený protiepidemický systém. K řízení epidemie už se nebude používat číselné skóre, řekla. "Bude to opět forma tabulky, ale musíme do toho nyní zasít trochu jiné parametry vzhledem k tomu, že máme proočkováno určité procento populace. Nyní tam budeme zohledňovat pravděpodobně incidence na 100 tisíc obyvatel a uvažujeme i o kritériu procento pozitivity testů, ale nikoli screeningových, ale diagnostických," doplnila Svrčinová.

08:33 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Po Velikonocích by podle ministra zdravotnictví mohl skončit zákaz pohybu mezi okresy. Je to hlavní důvod, proč potřebujeme dál nouzový stav, řekl.

08:24 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Nejbližší termín, kdy by se děti mohly vrátit do škol, je 12. dubna, řekl ministr Blatný. Konečné rozhodnutí padne příští týden, dodala hygienička.

08:23

"Klíčovým tématem pro nás je návrat žáků do škol, především dětí z prvního stupně a předškolních dětí. Ve školách se budou děti dvakrát týdně testovat antigenními testy. Je pro nás klíčové, aby se nastavily bezpečné podmínky návratu a nedocházelo k šíření nákazy ve školách, uvedla hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

08:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví na briefingu poděkoval všem občanům za to, že dodržují opatření a apeloval na ně, aby vydrželi ještě alespoň do konce Velikonoc.

08:20 Ilustrační foto.

Ve čtvrtek testy v Praze prokázaly 794 nových případů koronaviru, to je o 256 méně než před týdnem. Ukončené očkování má ve městě přes 88 000 lidí.

08:19

Ve čtvrtek přibylo v Česku nejméně případů covidu-19 za všední den od 8. února. Potvrzeno bylo 7853 nakažených, o čtvrtinu méně než před týdnem.

08:17 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Do Česka bylo dosud dodáno bezmála 1,8 milionu dávek vakcín. "V dubnu očekáváme asi milion dávek vakcíny Pfizer, zhruba 140 tisíc od Moderny a okolo 200 tisíc od společnosti AstraZeneca. Přijde také vakcína od firmy Johnson&Johnson, a to zhruba v počtu 30-40 tisíc dávek. Předpokládáme tak, že ke konci dubna bude alespoň jednou dávkou naočkováno alespoň 2 miliony osob a dostaneme se tak nad 3 miliony podaných dávek," sdělil ministr. Celkem Česká republika objednala téměř 26 milionů dávek pro 26 milionů osob. Klíčové hranice 60-70 % naočkovaných osob by Česko mělo dosáhnout v červnu.

08:14 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Stále se očkují také učitelé. Ke včerejšku bylo mezi pedagogickými i nepedagogickými pracovníky zaregistrováno 174 811 osob. Platnost kódu je až do nedělní půlnoci. Na termín nyní čeká 74 tisíc z nich," řekl Blatný

08:12 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"V týdnu po Velikonocích zahájíme registrace k očkování další věkové skupiny, a to od 65 let. Příští týden tak bude dořešeno očkování zaměstnanců v sociálních službách. V pondělí také spustíme očkování pracovníků kritické infrastruktury, půjde o malou skupinu nejklíčovějších pracovníků, mimo jiné policistů a hasičů," uvedl Blatný.

08:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Tento týden se úspěšně se rozběhla registrace chronicky nemocných k očkování. Zaregistrováno je nyní asi 40 tisíc chroniků, z toho více než polovina ve věku  60-69 let. Chtěl bych poděkovat ambulantním specialistům, že pomáhají chránit ty nejzranitelnější," uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Jan Blatný.

07:37

Podle počtu nakažených koronavirem za posledních 14 dní je nejhorší situace ze zemí Evropské unie v Estonsku (1521 nakažených na 100 tisíc obyvatel, před týdnem 1464 případů). Tato pobaltská země na prvním místě vystřídala Českou republiku, která byla nejhorší od počátku února

Česko ale vykazuje nejvíce mrtvých v přepočtu na obyvatele za poslední dva týdny - zhruba 274 mrtvých na milion obyvatel (před týdnem 272 mrtvých). Druhé je Maďarsko s 252 mrtvými (před týdnem 207) a třetí Slovensko s 217 mrtvými (před týdnem 245).

ZeměPočet nakažených za 14 dní na 100.000 obyvatelPočet úmrtí za 14 dní na milion obyvatel
Estonsko1520,7997,82
ČR1328,25273,80
Maďarsko1145,70252,11
Polsko716,70106,64
Bulharsko620,23202,12
Kypr601,3511,26
Švédsko597,1013,75
Malta586,3275,79
Francie562,0555,04
Itálie517,9186,47
Slovinsko507,4842,94
Nizozemsko481,3824,59
Slovensko466,92216,75
Rakousko447,6133,48
Lucembursko442,4289,44
Belgie439,7530,64
Lotyšsko371,0368,67
Rumunsko363,6867,52
Řecko298,5965,68
Chorvatsko275,5243,62
Litva247,3153,68
Německo194,8333,43
Dánsko189,143,61
Finsko172,866,15
Irsko148,6633,24
Španělsko143,3144,51
Portugalsko71,0921,27
06:30

Německé zdravotní úřady nahlásily Institutu Roberta Kocha za posledních 24 hodin 21 573 nových případů koronavirové nákazy a 183 úmrtí infikovaných osob. Minulý pátek institut hlásil 17 482 nově nakažených a 226 zemřelých za den.

06:25

Austrálie hlásí první případ místního přenosu koronaviru za poslední více než týden. V Brisbane, hlavním městě státu Queensland, proto budou zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, informovala dnes agentura Reuters.

Pozitivní test na koronavirus měl 26letý muž. Dotyčný má virus v těle už týden, ale od pondělí, kdy se u něj vyskytly příznaky, byl převážně v domácí izolaci, oznámila dnes premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková.

Ode dneška budou zakázány návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů v Brisbane a úřady vyzvaly místní obyvatele k nošení roušek ve vnitřních prostorech a prostředcích veřejné dopravy.

"Doufám, že nebudeme muset zavést další omezení, ale záleží to pouze na vývoji během příštích 24 až 48 hodin," řekla novinářům šéfka zdravotních služeb v Queenslandu Jeannette Youngová.

Zdravotní pohotovost byla vyhlášena v obchodních centrech, v jedné italské restauraci a v supermarketech, které byly viru vystaveny. Úřady se mezitím snaží urychleně vytrasovat zdroj infekce.

06:20

Albánie převzala dodávku 192 tisíc dávek vakcíny od čínské firmy Sinovac. Do Tirany ji ve čtvrtek doprovodil osobně premiér balkánské země Edi Rama.

06:17 Vlajka Brazílie

Brazílie ve čtvrtek hlásila rekordních více než 100 tisíc případů koronavirové infekce za den a také 2777 dalších úmrtí nakažených. O den dříve počet zemřelých s covidem-19 překonal hranici 300 tisíc, což z Brazílie činí zemi s druhým nejvyšším počtem obětí covidu po Spojených státech.

22:57

Ve společném prohlášení nakonec lídři podpořili systém rozdělování vakcín podle počtu obyvatel. Zároveň pověřili velvyslance členských zemí, aby se otázkou možného nového rozdělení zmíněné dodávky od Pfizeru "v duchu solidarity" zabývali.

22:35

Prezidenti a premiéři se shodli na tom, že EU bude využívat systém kontrol vývozu, který umožňuje zakázat export vakcín od firem, jež nedodávají unii slíbené množství dávek.

22:30

"Je samozřejmě zcela zásadní, abychom dále pracovali na zlepšení produkce vackín v Evropě a zlepšili možnosti jejich distribuce mezi členské státy," řekl po jednání novinářům předseda Evropské rady Charles Michel.

22:06

EU musí urychlit výrobu a distribuci covidových vakcín, shodli se lídři zemí unie. Nedohodli se však na kompenzaci dávek požadovaných Rakouskem či ČR.

20:45

Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.

20:39

Chile od soboty zpřísní uzávěru svého hlavního města i celé okolní oblasti. Podle úřadů se jedná o poslední možnost, jak zbrzdit nepříznivý vývoj epidemie covidu-19 a zamezit přehlcení nemocnic, informovala dnes agentura Reuters. Chile musí přistoupit k zpřísnění restrikcí, ačkoliv patří k zemím na světě, kde je naočkována proti covidu-19 nejvyšší část populace.

Podle ministra zdravotnictví Enriquea Parise je zavedení přísnější uzávěry v hlavním městě a okolí, kde žije zhruba třetina chilské populace, nezbytné pro zlepšení epidemické situace. Kvůli výraznému počtu pacientů nakažených koronavirem je nyní v zemi k dispozici jen pět procent lůžek na jednotkách intenzivní péče.

20:38

Hygienici na jihu Čech za posledních 24 hodin evidovali 671 nových pacientů koronaviru. Znamená to o 373 případů méně než minulý týden ve čtvrtek.

20:32

Lidé cestující letecky do Německa se budou muset od neděle před odletem prokázat negativním testem na koronavirus. Podle agentury DPA to dnes oznámilo spolkové ministerstvo zdravotnictví s tím, že opatření bude platit pro všechny bez ohledu na epidemickou situaci v jednotlivých destinacích. Kontrolu budou mít na starosti aerolinky.

Nové cestovní restrikce mají trvat zatím do 12. května, příslušné nařízení má podle DPA oznámit ministr Jens Spahn v pátek.

20:10 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Blatný s vyššími odměnami za práci v době epidemie pro záchranáře než pro nemocniční personál nesouhlasí, dál chce pro obě skupiny stejně, uvedla ČT.

18:55

Přehled událostí z domova:

 • Ústavní soud z procesních důvodů odmítl návrh senátorů na zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stavu. Zároveň naznačil, že pokud sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů
 • Třídy prvního stupně základních škol by se po znovuotevření měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství
 • Přibližně polovina dávek vakcíny proti covidu-19 v ČR byla podána seniorům starším 70 let, pětina zdravotníkům. Učitelům se aplikovalo asi sedm procent všech dávek
 • Ve středu přibylo v Česku 8763 potvrzených případů onemocnění covid-19. Ve srovnání se stejným dnem minulého týdne byl přírůstek zhruba o čtvrtinu nižší
 • Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo 25 450 lidí s prokázaným koronavirem, z toho zhruba 18 procent tento měsíc. V nemocnicích bylo ve středu 8123 lidí s covidem. Je to druhý nejnižší počet od začátku března
 • Letos poprvé se nakazilo novým typem koronaviru za poslední týden méně než tisíc zdravotníků. Od 16. března jich bylo pozitivně testováno 877, na začátku ledna to bylo i 3000 za týden
 • Výkonný výbor KSČM doporučil poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Vláda by tak s pomocí komunistů mohla s žádostí o prodloužení stavu nouze za 28. březen ve sněmovně uspět
18:40

Spojené státy budou mít do sta dní od inaugurace 200 milionů podaných dávek vakcín proti covidu-19. Na úvod své první tiskové konference v roli hlavy státu to uvedl americký prezident Joe Biden.

Ohlášené číslo znamená zdvojnásobení původního slibu. Může se tedy jevit jako náročný cíl, ovšem USA už evidují asi 130 milionů aplikovaných dávek a vakcinační kampaň zde postupuje tempem asi 2,5 milionu injekcí za den. Do stého Bidenova dne v úřadu zbývá ještě více než měsíc, k dosažení 200milionového cíle tedy stačí udržet aktuální tempo.

18:37

Portugalsko dnes poprvé od poloviny října zaznamenalo jednociferný počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za posledních 24 hodin. Za uplynulý den zemřelo devět nakažených osob, mezi koncem ledna a začátkem února to bylo i přes 300 denně, informovala agentura EFE. Nově nakažených přibylo v desetimilionové zemi méně než 500. Výrazné zlepšení zaznamenal i Gibraltar, který podal vakcínu proti covidu-19 více než polovině dospělé populace, a od neděle proto zruší povinnost nosit roušku v některých veřejných prostorech.

18:30

Pražský magistrát zahájí v pátek dobrovolné testování žáků, kteří navštěvují školy vyhrazené pro děti zdravotníků a zástupců dalších nezbytných profesí. Jak magistrát uvedl v tiskové zprávě, testování se bude týkat asi 400 dětí v 15 školách a uskuteční se v pátek a příští týden od pondělí do čtvrtka ve třech školách denně. Děti budou testovány přímo na místě ze vzorku slin a výtěrem z nosu, a to jak antigenní, tak PCR metodou.

17:18

Vysoké školy připravují očkování svých zaměstnanců proti covidu-19 ve vlastní síti očkovacích zařízení. Školy si v ní budou vzájemně vypomáhat. Plán mají téměř hotový, dořešit musí ještě rozvoz očkovacích látek v krajích. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička. Jako první by podle něj měli vakcínu dostat vyučující, s jejichž návratem se počítá v první fázi znovuotevření škol. Potom by měli následovat ostatní pracovníci podle věku, případně podle chronických onemocnění. Očkování na vysokých školách bude moct podle Skleničky začít, jakmile bude dost vakcín.

17:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Mezi antigenními testy určenými pro testování ve firmách jsou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) rozdíly v kvalitě a nebylo možné je zatím ověřit. Jsou však použitelné a účel plní, uvedl ministr při dnešních sněmovních interpelacích.

Poslankyně Karla Maříková (SPD) podotkla více 400 schválených prodejců dodává testy s rozdílnou kvalitou. "Z prodeje se stal velmi dobrý kšeft na úkor kvality," míní.

Blatný připustil, že mezi testy mohou být rozdíly, stanoveny jsou jen minimální parametry. "Spoléháme na to, co dodavatel, potažmo výrobce sdělí. Musíme tomu věřit," uvedl. Stát nemá možnost testy vzhledem k jejich množství podle ministra ověřovat.

17:01

VŠ chystají očkování zaměstnanců proti covidu ve vlastní síti zařízení. Budou si vzájemně pomáhat, plán mají téměř hotový, řekl rektor ČZU Petr Sklenička.

16:48 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se opět ohradil proti informacím, že Česko zajistilo do konce června vakcíny na proočkování jen 44 procent dospělých obyvatel. Na dotazy Jana Skopečka (ODS) při dnešních sněmovních interpelacích ministr zopakoval, že do té doby by mělo být očkováno 5,5 milionu lidí, tedy 60 až 70 procent dospělých. Do konce srpna by měl počet vzrůst na 8,5 milionu lidí.

"Nevím, kde se bere ta neustálá skepse o očkování v České republice," řekl Blatný. Znovu uvedl, že objednány jsou vakcíny pro 16 milionů osob, tedy zhruba pro dvojnásobek dospělé populace.

16:34

Náhrady zdravotnickým nařízením za výpadky příjmů kvůli koronavirové krizi nebo odklad zavedení takzvaného chráněného účtu pro dlužníky bude Senát schvalovat poslední březnový den. Projedná také návrh, aby zdravotní pojišťovny mohly zvýšit objem peněz na takzvané samotestování na covid-19 ve firmách. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor.

16:19

Náhrady zdravotnickým nařízením za výpadky příjmů nebo odklad zavedení takzvaného chráněného účtu pro dlužníky bude Senát schvalovat na konci března.

15:50

Letos poprvé se nakazilo novým typem koronaviru za poslední týden méně než tisíc zdravotníků. Od 16. března jich bylo pozitivně testováno 877, na začátku ledna to bylo i 3000 za týden, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která má ČTK k dispozici. Zdravotníci jsou první skupinou, která se začala proti covidu-19 očkovat. Očkována je už téměř čtvrtina z nich, v nemocnicích a mezi lékaři je podíl vyšší.

Nejvíc zdravotníků nakažených covidem-19 v jeden čas bylo na přelomu loňského a letošního roku. Data ÚZIS z 1. ledna uvádějí více než 6400 nakažených, od začátku února se jejich počet pohybuje nad 3000. V polovině března to bylo přes 3600, ve středu zhruba 3070.

15:23

Zástupci škol podporují plán pro návrat žáků do škol, který dnes představil ministr školství Plaga. MŠMT s nimi plán předem konzultovalo, shodli se.

14:21

Polovina dávek vakcíny v ČR byla podaná seniorům nad 70 let, pětina zdravotníkům. Učitelům šlo asi sedm procent dávek, očkováno kompletně je 6300 z nich.

13:56

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo 867 lidí s koronavirem. Je to o 140 méně než o den dříve. Proti minulé středě je to pokles o 187 případů.

13:37

Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Členové výboru mohou hlasovat po internetu sice až do dnešních 14:00, místopředseda KSČM Petr Šimůnek však dnes před 13:00 ČTK řekl, že z 20 hlasujících se již 13 členů výboru vyslovilo pro prodloužení nouzového stavu. "Už to nemůže dopadnout jinak, než že doporučujeme poslaneckému klubu být pro prodloužení nouzového stavu," uvedl Šimůnek s tím, že až v pátek ale rozhodne klub.

13:29

Ve Zlínském kraji se objevil první případ jihoafrické mutace koronaviru. Nakazil se muž z Uh. Hradiště, který pracuje v jiném kraji, řekl hejtman.

12:55

Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům hlasovat v pátek pro prodloužení nouzového stavu. Ve čtvrtek o tom informoval místopředseda KSČM Šimůnek.

12:36

Rozhodnutí o částečném návratu žáků do škol by podle Plagy mělo padnout do Velikonoc, pokud by se školy mohly znovu otevřít 12. dubna.

12:33

Dánsko další tři týdny nebude používat vakcínu proti nemoci covid-19 od firmy AstraZeneca. Podle agentury Reuters o tom dnes informovala dánská televize TV2. Očkování tímto preparátem dánské zdravotnické úřady preventivně pozastavily poté, co se u několika lidí po podání vakcíny objevily závažné případy krevních sraženin.

12:08

Pandemie koronaviru a s ní spojená opatření se mimo jiné negativně odrazily na očích lidí. Uvedla to Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se stále častěji setkává se syndromem takzvaného suchého oka. Roli hraje například nesprávné nošení roušek nebo respirátorů, uvedla v tiskové zprávě primářka očního oddělení Hana Došková. Vliv má i čas strávený u počítače, televize nebo mobilů.

11:56

První dodávka léku na covid od firmy Regeneron dorazí do Česka v pátek, bude v ní 4000 dávek, řekl mluvčí distributora. Bude se rozvážet do nemocnic.

11:56

Termín návratu části žáků do škol 12. dubna je i po jednání s Plagou dle koalice Spolu reálný. Schůzka nemění nic na jejím postoji k nouzovému stavu.

11:40

V Indii znovu výrazně přibývá lidí nakažených koronavirem. Za posledních 24 hodin zaznamenalo indické ministerstvo zdravotnictví 53 476 nových případů infekce, což je největší denní nárůst od 23. října. Některé indické státy kvůli nové vlně nákazy opět zavedly omezení a uzavřely kina, hotely a restaurace. Nejhorší situace je ve státě Maháráštra, který je i díky metropoli Bombaj ekonomickou páteří země. 

11:05

Třídy prvního stupně základních škol by se po návratu do škol měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce. Počítá s tím plán návratu žáků do lavic, který připravilo ministerstvo školství. Po dnešním jednání s opozičními poslanci Pirátů, hnutí Starostové a nezávislí a koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) to ČTK řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vedle dlouhodobých priorit jako otevření škol pro nejmladší žáky nebo praktické výuky ve středních a vysokých školách by podle něj ministerstvo chtělo umožnit třeba i skupinové konzultace. Termín pro návrat musí určit ministerstvo zdravotnictví, dodal.

10:45

Denní přírůstky osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2 v Polsku dál prudce stoupají. Za středu přibylo dalších 34 151 potvrzených případů, což je v zemi nejvíce od začátku pandemie. Vysoké jsou nadále i údaje o počtu úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Ve středu zemřelých přibylo 520 a úřady celkem těchto úmrtí už registrují 50 680.

10:26

Piráti a STAN považují za reálný návrat některých skupin žáků do škol 12. nebo 19. dubna, pokud to dovolí epidemická situace a za přísných opatření.

10:00

Ukrajina hlásí nejvyšší denní přírůstky nakažených i zemřelých - za poslední den zaregistrovala koronavirus u 16 669 lidí, s covidem-19 zemřelo 363 osob.

10:23

K očkování proti covidu se první den registrovalo přes 23 000 chronických pacientů pod 70 let. Termín vakcinace už má zhruba 1450 z nich.

10:00

Společné pořízení vakcín proti nemoci covid-19 v rámci Evropské unie byla správná cesta, nákupy samotnými státy by otřásly základy jednotného unijního trhu. Dnes to v německém parlamentu prohlásila kancléřka Angela Merkelová.

09:52

Policie nadále prověřuje zásah strážníků v Uherském Hradišti proti muži bez roušky z 10. března. Potvrdil to policejní mluvčí Petr Jaroš. Dvoučlenná hlídka strážníků zpacifikovala v Havlíčkově ulici muže v přítomnosti jeho tříletého syna. Strážníci zůstávají až do vyšetření případu mimo službu, řekl  uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS).

09:21

Ústavní soud (ÚS) z procesních důvodů odmítl návrh senátorů na zrušení únorového vládního usnesení o nouzovém stravu. Zároveň naznačil, že pokud Sněmovna nesouhlasí s prodloužením nouzového stavu, nelze ji obcházet a znovu vyhlásit stav nouze na žádost hejtmanů. Právě taková situace v únoru nastala. Ústavní soudci rozhodnutí zpřístupnili na svém webu.

09:15

Zdravotníci ve středu aplikovali 38 840 dávek vakcíny, nejvíc od začátku týdne, ale o 7900 méně než předchozí středu. Lidí s oběma dávkami je 400 000.

08:57

Vakcína proti covidu-19 společnosti AstraZeneca má účinnost 76 procent, uvedla firma v nové analýze klinické studie z USA a dalších zemí na americkém kontinentu. To je o tři procenta méně, než britsko-švédská společnost uvedla na začátku tohoto týdne, připomněla agentura Reuters. Za zřejmě zastaralá a neúplná data AstraZeneku následně kritizovala odborná komise, která v USA dohlíží na testy.

08:45

Lékový ústav zaznamenal za poslední týden čtyři podezření na úmrtí po očkování proti covidu-19. Hlášení odeslal do evropské databáze, kde se posuzují.

08:44

Čekací doba na testy na koronavirus se v Jihočeském kraji výrazně snížila. V současnosti většina míst nabízí termín do dvou dnů. ČTK to řekla předsedkyně holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová. Před dvěma týdny byla přitom situace odlišná a zájemci marně sháněli termíny na testování.

08:35

V nemocnicích bylo ve středu 8123 lidí s covidem. Je to druhý nejnižší počet od začátku března. Oproti předchozí středě ubylo 1000 hospitalizovaných.

08:28 Ilustrační foto.

Ve středu přibylo v Praze 776 nových případů koronaviru, nejméně v tomto týdnu a o 431 méně než minulou středu. S covidem zemřelo ve městě 2330 lidí.

08:27

Spotřebitelská důvěra v Německu se druhý měsíc zlepšuje, výhled ale kalí rozhodnutí prodloužit pandemická omezení. Plyne to z průzkumu GfK.

08:25

Ve středu přibylo v Česku 8763 potvrzených případů onemocnění covid-19. Ve srovnání se stejným dnem minulého týdne byl přírůstek zhruba o čtvrtinu nižší. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo 25 450 lidí s prokázaným koronavirem, z toho zhruba 18 procent tento měsíc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:11

Česká filharmonie s dirigentem Semjonem Byčkovem večer zahraje on-line koncert na podporu zdravotníků. Vystoupí na něm houslista Nikolaj Szeps-Znaider. Výtěžek poputuje na psychosociální podporu zdravotníků - www.darujme.cz/pomocvkrizi.

Koncert odvysílá ČT Art, přímý přenos bude streamován i na oficiálním facebooku  a youtube kanálu ČF.

06:45

Před rokem policie ve skladu v Lovosicích zabavila statisíce roušek. Ministr vnitra Jan Hamáček to prezentoval jako úspěšný zátah proti překupníkovi, který se v nouzovém stavu pokoušel šroubovat ceny. Jako odškodné pak ale nechal vyplatit 26 milionů. Podle zjištění Aktuálně.cz a HN firmě Rusů, kteří v Česku poskytují služby prominentům režimu Vladimira Putina. Původně roušky stály 300 tisíc.

06:37

Brněnská Fakultní nemonice u svaté Anny koupila lék ivermektin, kterým zkouší léčit pacienty s covidem, o čtvrtinu dráž, než je tamní maximální možná cena. Informoval o tom Radiožurnál. Přípravek je určený proti parazitům a Evropská agentura pro léčivé prostředky ho v souvislosti s covidem nedoporučila užívat. V Česku se přesto stále aplikuje.

 

Celkem za lék Huvemec s obsahem ivermektinu nemocnice zaplatila bulharskému prodejci 12,5 milionu korun bez DPH. Na tamním trhu ale lék ve stejném množství vyjde maximálně na 9,6 milionu, tedy o 2,9 milionu korun levněji.

06:28

Rozdíly v názorech na způsob rozdělování vakcín proti covidu-19 či na možné omezení jejich vývozu mimo evropský blok se pokusí překonat prezidenti a premiéři zemí Evropské unie. Během prvního dne dvoudenní videokonference se budou zabývat nejen společným postupem proti pandemii, ale i vztahy s Tureckem či Ruskem. Večer se k nim připojí americký prezident Joe Biden, se kterým chtějí hovořit hlavně o posílení spolupráce na globálních tématech.

06:03

V Německu za poslední den přibylo 22 657 nově nakažených koronavirem, informuje dnes agentura DPA s odvoláním na statistiky Institutu Roberta Kocha (RKI). Vyšší počet nových případů Německo naposledy zaznamenalo 14. ledna.

06:02

Lidovci se ohledně podpory vládní žádosti o prodloužení nouzového stavu finálně rozhodnou podle dnešních a pátečních dat. Po středečním večerním dlouhém jednání poslaneckého klubu to ČTK krátce po půlnoci napsal předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Zopakoval, že středeční jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) bylo zklamáním z hlediska kvality argumentů i podkladů.

06:01 Vlajka Brazílie

V Brazílii od začátku epidemie covidu-19 zemřelo přes 300 000 lidí nakažených koronavirem. Uvedla to agentura EFE s odvoláním na údaje zdravotnické rady brazilských států Conass. Za posledních 24 hodin bylo diagnostikováno bezmála 90.000 nových případů a v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 1999 lidí. Nový brazilský ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga dnes uvedl, že chce výrazně zvýšit tempo očkování proti covidu-19.

21:37

Pendleři z ČR se budou muset na začátku dubna na rakouských hranicích prokázat negativním testem na covid dvakrát za týden. Nyní stačí jednou.

20:52

Britský premiér Boris Johnson nevylučuje, že vstup do některých hospod byl mohl být podmíněn předložením vakcinačního certifikátu. Británie by podle něj také mohla ještě zpřísnit cesty z Francie, včetně příjezdy autodopravců. Británie by se tak mohla bránit šíření nových variant covidu-19 ze zbytku Evropy, kde je situace složitá, řekl dnes podle agentury Reuters ministerský předseda britským zákonodárcům.

19:22

Alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už ve Spojených státech dostala zhruba třetina dospělých, ve věkové kategorii od 65 let činí podíl částečně nebo úplně naočkovaných 70 procent. Na svém twitterovém účtu to dnes uvedl protiepidemický tým Bílého domu. I přes povzbudivá čísla o vakcinační kampani šéfka Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová znovu vyjádřila obavy ohledně směřování epidemie v USA.

19:12

Hygienici v jižních Čechách evidují za posledních 24 hodin k dnešnímu večeru 887 nových případů koronaviru, o 186 méně než minulou středu. Počet aktuálně pozitivních se snížil o 1005 na 13 132 lidí. Nově dostali hygienici informaci, že zemřelo 22 lidí. Laboratoře vyšetřily metodou PCR 1716 vzorků. Novinářům to dnes v tiskové zprávě sdělila ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

19:01

Výběr sředečních událostí, které se týkají koronavirové krize:

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku znovu překročil desetitisícovou hranici. V úterý testy odhalily 10 883 nakažených, to je zhruba o 3100 méně než minulý týden. Denní přírůstky lidí pozitivně testovaných na covid-19 sice v posledních dvou týdnech v mezitýdenním srovnání klesají, nemocnice zůstávají ale dál přetížené.

ČR by v opatřeních měla podle Babiše pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. Mrzí ho přístup opozice.

Česko nasmlouvalo dodávky vakcín tak, aby se do konce srpna či začátku září proočkovalo osm milionů lidí. Do konce června by očkování mělo mít šest milionů lidí. Na dnešní konferenci Univerzity Karlovy o roku s covidem to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Ministerstvo zdravotnictví chce zpřísnění kritérií pro objednávky a nákup antigenních testů, řekl Blatný. Podle něj se tak do ČR dostanou lepší testy.

Vláda nemá ani po dnešní schůzce s opozicí podporu pro páteční hlasování Sněmovny o prodloužení nouzového stavu. Podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá kabinet jiný plán, než je současné uzavření země. Na schůzce jim chyběli ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Po zhruba dvouhodinové videokonferenci svolané premiérem Andrejem Babišem (ANO) lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí.

Nerovnosti vzniklé ve vzdělávání kvůli výuce na dálku se podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) budou vyrovnávat doučováním další dva až tři roky. Ministerstvo připravuje plán, který by měl zahrnovat letní doučovací kempy i další vzdělávání ve školách či v kroužcích.

Vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí, bude to až 40 000 dávek. Poslancům to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl to v souvislosti s úterním vyjádřením premiéra Andreje Babiše (ANO), že vakcína od americké firmy dodána v příštím měsíci do Česka nebude.

18:52

Na Vysočině zemřelo v posledních čtyřiadvaceti hodinách sedm lidí nakažených covidem-19. Počet zemřelých, u nichž se tato nákaza prokázala, tak v kraji stoupl na 1000. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice zveřejněných k dnešním 18:15. Počty nových případů nemoci dnes byly nižší než před týdnem. Testy prokázaly covid-19 u 484 obyvatel kraje, zatímco minulou středu přibylo 638 případů.

18:46

Německá vláda zvažuje dočasné znemožnění cestování na dovolené do zahraničí. Řekla to dnes v Berlíně mluvčí německé vlády Ulrike Demmerová. Další opatření proti cestám do zahraničí si přeje i bavorský premiér Markus Söder, informovala dnes agentura DPA.

Německá vláda zkoumá, zda by mohla kvůli pandemii covidu-19 přechodně zamezit cestování Němců do jejich oblíbených destinací v zahraničí. "Nyní to prověří příslušné resorty," řekla Demmerová v Berlíně.

18:32

Objednání nižšího než možného počtu dávek vakcíny proti koronaviru je na demisi vlády, řekl dnes ve Sněmovně předseda poslanců opoziční ODS Zbyněk Stanujra. Bylo tím podle něho ohroženo zdraví i životy obyvatel. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) však má Česko nasmlouváno vakcín dost. Objednalo se podle něho vakcín pro 16 milionů lidí, což je zhruba dvojnásobek dospělé populace.

Vláda podle serveru IHNED.cz původně objednala 81,1 procenta z dávek, na které mělo Česko od Evropské komise podle počtu obyvatel nárok. Stanjura se ptal, kdo za to může, kdo objednávku podepsal a zda o tom kabinet věděl. "Považují to za neomluvitelné selhání těch, kteří o tom rozhodovali. Tento fakt je na demisi vlády," uvedl.

18:19

Lidé nad 65 let se budou moci registrovat k očkování proti koronaviru koncem týdne po Velikonocích, řekl dnes poslancům ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Příští týden od pondělí budou očkováni lidé ze superkritické infrastruktury včetně policistů a hasičů. Bude jich zhruba 9000 a očkování ostatních skupin obyvatel to neohrozí, uvedl ministr.

Blatný znovu odmítl, že Česko v očkování zaostává za ostatními státy v Evropě a že by dodané vakcíny nebyly v ČR využity. "Není pravda, že by někde ležely vakcíny," řekl ministr. Podle něj bylo do Česka dodáno 1,675 milionu dávek vakcíny, přičemž 1,4 milionu dávek bylo použito. Miliontý člověk byl očkován v pondělí, uvedl Blatný.

18:02

Ke snížení rizika závažného průběhu covidu by mohl pomoci acylpyrin a podobné léky. Ukazují to data o léčbě pacientů, řekl lékař z pražské VFN Balík.

17:35

Krajská předsedkyně Sdružení praktických lékařů Kateřina Nechvátalová kritizuje hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického (3PK/ČSSD) kvůli krajské očkovací strategii. V otevřeném dopise mu vytýká, že hejtmanství opomíjí účast praktiků na vakcinaci. Podle Netolického hejtmanství nikoho nediskriminuje a v očkování se soustředí na podle něj prioritní skupiny.

"Od začátku zapojení nás praktických lékařů v kraji do očkování vnímáme vaše kroky jako vyloženě kontraproduktivní až naši práci mařící. Zakládáte nesmyslná očkovací centra v malých obcích, kde jsou praktičtí lékaři připravení očkovat s velkým množstvím zaregistrovaných pacientů," uvedla Nechvátalová. Podle ní měli praktici s registracemi a přesvědčováním pacientů spoustu práce, mají jejich důvěru a jsou ochotni očkovat i mimo ordinační dobu a o víkendech.

Nechvátalová uvedla, že praktičtí lékaři v kraji jsou schopni aplikovat vakcínu 25.000 lidem za týden, a to v prostředí pro pacienty známém a přátelském a se znalostí jejich nemocí a případných alergií. Tvrdí, že kraj může přenechat praktikům i vakcíny firem Pfizer i Moderna i z očkovacích center jako v jiných regionech.

Netolický v odpovědi na dopis, kterou rozeslal novinářům, uvedl, že kraj žádné vakcíny nezadržuje. "Pokud některé kraje rozhodly o decentralizovaném očkování vakcínami Comirnaty - Pfizer a Moderna, pak je to čistě na jejich zodpovědnost, a porušují tak doporučení ministerstva zdravotnictví, respektive národní koordinátorky pro očkování či výrobce samotného," uvedl Netolický.

17:23

Vakcíny od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka dorazí, bude to až 40.000 dávek. Poslancům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Uvedl to v souvislosti s úterním vyjádřením premiéra Andreje Babiše (ANO), že vakcína od americké firmy dodána v příštím měsíci do Česka nebude.

"Bylo včera (úterý) tady nějaké nedorozumění o tom, že ta vakcína do ČR v dubnu nepřijde. Naštěstí se to nepotvrdilo. Je to tak, že přijde, ale v menším množství. Bude se jednat o zhruba 30.000 až 40.000 dávek balení v dubnu," uvedl ministr. Podle něj je ale stále možné, že bude dodáno za čtvrtletí všech 150.000 původně předpokládaných dávek.

Babiš rozhlasové stanici Frekvence 1 v úterý řekl, že vakcínu Johnson & Johnson v dubnu dodána nebude. "Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude," uvedl ministerský předseda.

17:16

Spory kolem váznoucí distribuce vakcín proti covidu-19 a pomalý postup očkování v Evropské unii budou hlavními tématy dvoudenní videokonference prezidentů a premiérů členských zemí EU. Na jednání začínajícím ve čtvrtek se budou věnovat také budoucnosti napjatých vztahů s Ruskem či možnému posílení obchodní spolupráce s Tureckem. 

17:23 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Ministerstvo zdravotnictví bude prosazovat zpřísnění kritérií pro další objednávky a nákupy antigenních testů, které se používají pro testování v institucích a firmách. Cílem je zajistit nabídku kvalitnějších testů. Na dnešní konferenci Univerzity Karlovy o roku s covidem to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Podle epidemiologa a šéfa odborné skupiny ministerstva zdravotnictví Petra Smejkala testování ve firmách zatím nefunguje tak, jak by mělo.

Testování na koronavirus je ve větších a středních firmách i úřadech a institucích povinné, a to jednou za sedm dní. Podniky do deseti zaměstnanců a živnostníci musí začít s testy po Velikonocích. Na test pro pracovníka přispějí zdravotní pojišťovny 60 korunami, za měsíc je to 240 korun. Po otevření škol by se měli testovat i žáci. Zvažuje se také testování před návštěvou služeb, restaurací či kulturních akcí.

"Budeme trvat na tom, aby se zpřísnila kritéria pro další objednávky a nákupy (testů). Budeme se snažit, aby se do ČR dostávaly jen ty, které budou mezi antigenními testy nejlepší," uvedl Blatný.

17:10

Indie dočasně pozastavila velkou část vývozu vakcíny proti covidu-19 od společnosti Serum Institute of India, která vyrábí preparát vyvinutý ve spolupráci britsko-švédské firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Důvodem je snaha uspokojit domácí poptávku po očkovacích látkách v situaci, kdy případů koronavirové infekce v zemi přibývá, informovala dnes agentura Reuters s odkazem na dva informované zdroje.

16:58

Sýrie poskytne Libanonu 75 tun kyslíku pro pacienty nakažené koronavirem. Oznámení přišlo při nečekané návštěvě libanonského ministra zdravotnictví Hamada Hasana, který dnes zavítal do Damašku. Informovala o tom agentura AFP. Oba státy v uplynulých týdnech zaznamenaly prudký nárůst počtu pacientů nakažených koronavirem. Jednotky intenzivní péče jsou přitom na hranici kapacit.

16:48

Ve Středočeském kraji přibylo v úterý 1668 nakažených covidem. Ve srovnání s minulým týdnem je to o více než 660 případů méně, ale o zhruba 400 případů víc než v pondělí. Lidé v regionu dostali podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví 151 844 dávek vakcín proti covidu, v úterý to bylo 3719 dávek, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj má asi 1,37 milionu obyvatel.

15:53 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česko by v opatřeních proti šíření koronaviru mělo podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pokračovat minimálně do Velikonoc, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna. Přístup opozice ho prý mrzí. Předsedové opozičních stran po schůzce vládu kritizovali za nekoncepční přístup a absenci plánu rozvolnění. K žádosti menšinového kabinetu o prodloužení nouzového stavu o 30 dnů se Sněmovna vysloví v pátek, vláda zatím podporu dojednanou nemá.

"Opozice se prostě dohodnout nechce. Dvě hodiny jsme jim předkládali argumenty, odpovídali na jejich otázky, vysvětlovali, proč si ještě nemůže dovolit rozvolňovat, vše marné. Scházejí se s námi jen kvůli tomu, aby si pak mohli udělat tiskovku. Mrzí mě to, protože se nám povedlo epidemii přibrzdit, jdeme správným směrem, minimálně do Velikonoc bychom ale ještě měli pokračovat, aby se ulevilo nemocnicím a nepřišla další vlna," uvedl Babiš.

15:36

Zdravotnická zařízení zřejmě dostanou i letos náhrady za výpadky příjmů způsobených koronavirovou krizí. Sněmovna dnes zrychleně schválila vládní předlohu, podle níž bude moci ministerstvo zdravotnictví vydat stejně jako loni takzvanou kompenzační vyhlášku. Návrh zákona nyní dostane k posouzení Senát.

15:16

V očkovací kampani je zásadní dát důraz na to, že vakcíny byly dostatečně testovány. Potřebná je také cílená komunikace k určitým skupinám obyvatel. Na dnešní konferenci Univerzity Karlovy to zaznělo v panelu věnovaném vědě. Účastníci reagovali na dotaz, jak důležitou roli sehrála v nedůvěře vůči očkování slabá vakcinační kampaň.

Mediální analytik Josef Šlerka řekl, že důvěra v očkování obecně je v Česku velmi vysoká. "Třiadevadesát procent Čechů je očkováno proti základním chorobám," podotkl. "Když se podíváme do výzkumů, tak vidíme, že tam zůstává jeden argument silně zastoupen. V těch zhruba 33 procentech co dnes říkají, že by se spíše nedali, nebo vůbec nedali (očkovat proti covidu). A to je důvěra v dostatečnou otestovanost," řekl.

14:54

Česká republika nasmlouvala dodávky vakcín tak, aby se do konce srpna či začátku září proočkovalo 8 milionů lidí. Do konce června by to mělo být 6 milionů osob, řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

14:40 Ilustrační foto.

Pražský magistrát koupí ultranízkoteplotní mrazničku pro uskladnění vakcín proti nemoci covid-19. Zařízení, které je možné nastavit v řádu mnoha desítek stupňů Celsia pod nulou, bude využito ve očkovacím centru v Kongresovém centru Praha a dostane jej do užívání Prahou zřizovaná Městská poliklinika Praha. Nákup vyjde na 448 000 korun. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní.

14:39

Zoologické zahrady se podle ředitele brněnské zoo a viceprezidenta Unie českých a slovenských zoologických zahrad Martina Hovorky ocitly na prahu katastrofického scénáře. Pomůže jim jedině otevření alespoň venkovních prostor, řekl dnes Hovorka. Zoo jsou kvůli opatřením proti šíření koronaviru stále uzavřené.

"Zoologické zahrady se, i přes podporu svých zřizovatelů, ocitly na prahu katastrofického scénáře, jak zajistit provoz a odpovídající péči o zvířata. Ohrožena je nejen celková pohoda chovaných zvířat, ale také naplnění poslání a zákonných podmínek, které vyplývají z udělené licence na provozování zoologické zahrady," uvedl Hovorka.

14:39 Ilustrační foto.

V očkovacím centru pražského magistrátu, které od začátku týdne zkušebně funguje v Kongresovém centru na Vyšehradě, zdravotníci v pondělí a v úterý naočkovali asi 450 lidí. Novinářům to dnes řekli zástupci personálu centra a magistrátu. V pondělí v centru očkování dostávali strážníci městské policie, od úterý pak přišli na řadu lidé s postižením intelektu a jejich ošetřovatelé. Příští týden město provoz vyhodnotí, veřejnosti se centrum otevře 6. dubna.

Nyní v centru dostane vakcínu přes 200 lidí denně, očkuje se od 8:00 do 14:00. Po vstupu do ostrého provozu po Velikonocích by se měla podle pražského koordinátora očkování Martina Ježka kapacita zvýšit v prvních týdnech na 500 lidí denně, následně pak na 1000. "Pokud bude dost vakcíny a bude potřeba, tak jsme schopni tu kapacitu ještě navýšit," řekl.

14:38

Věřící čekají již druhé Velikonoce poznamenané pandemií koronaviru. Účast na bohoslužbách bude omezená a jejich podobu poznamenají protiepidemická opatření. Vedení tuzemské katolické církve doporučuje vynechat jinak obvyklé průvody. Nebude se konat také tradiční obřad mytí nohou na Zelený čtvrtek. Lidé v kostelích budou muset mít respirátor a dodržovat rozestupy. V omezeném počtu se mohou účastnit i noční vigilie, mnohde ale doporučují sledovat velikonoční obřady v televizi či na internetu.

Počet účastníků bohoslužeb je stále omezen na deset procent kapacity kostela k sezení, platí také zákaz hromadného zpěvu s výjimkou sboru nebo zpěváků na odděleném místě. Lidé budou muset také slavit Velikonoce co nejblíže místa svého bydliště. Podle nařízení vlády platí zákaz opouštět okres, ve kterém má člověk trvalé bydliště. Vláda zatím neavizovala, že by se toto omezení mělo zmírnit.

14:37

Středočeský kraj tento týden opět testoval na koronavirus děti zdravotníků a dalších klíčových profesí, které navštěvují otevřené školy. Neinvazivní PCR testy postoupilo 1023 dětí, pozitivní výsledek měly čtyři, řekla hejtmanka Petra Pecková (STAN). Do předchozího testování před dvěma týdny se zapojilo 762 dětí, pozitivní nebylo ani jedno.

Ve středních Čechách funguje téměř 90 škol pro děti zaměstnanců ve zdravotnictví, sociální oblasti nebo složkách Integrovaného záchranného systému, dochází do nich nepravidelně zhruba 1600 dětí.

14:12

Už rok Češi nežijí normální život. Každý den je poznamenán omezeními, zmizely každodenní jistoty a šťastný konec je v nedohlednu. To se zákonitě podepisuje na psychickém zdraví celé populace. Lidé se cítí divně, vyčerpaně, smutně. Vznikla proto iniciativa zMůžeš víc, která chce lidem ukázat, že i když se situace jeví jako bezvýchodná, nemusí jí čelit zcela bezmocně.

13:47

Ve Vídni, Dolních Rakousech a Burgenlandu přes Velikonoce budou muset zavřít všechny obchody kromě těch, které poskytují nutné zboží denní potřeby. Tamní vedení se novými opatřeními, jež vstoupí v platnost od 1. dubna, snaží ulevit náporu na nemocnice způsobeným rostoucím počtem nakažených koronavirem. Ve zbylých částech Rakouska se restrikce nezmění.

13:47

Za prvních šest týdnů letošního roku vzrostla v Česku úmrtnost o 46 procent oproti průměru za stejné období v letech 2015 - 2019. Z více než 90 procent je nadúmrtnost vykázaná v souvislosti s nemocí covid-19. Uvedla to dnes na konferenci Univerzity Karlovy demografka Dagmar Dzúrová z Katedry sociální demografie Přírodovědecké fakulty.

"Když porovnáme těch prvních šest týdnů roku 2021 s předchozím obdobím, tak zjistíme, že nám úroveň úmrtnosti stoupla o 46 procent. O 46 procent," zdůraznila. "Kdyby vás zajímalo, ve kterých věkových kategoriích nejvíce, tak nejvíce ve věkové kategorii 75 až 84, což bylo o 62 procent. A druhá kategorie je 65 až 74, což je o 54 procent. Jsou to tedy obrovské změny, které jsme vůbec nečekali," shrnula vědkyně s odkazem na postup nakažlivější britské mutace. Demografka pak dodala, že z 94 procent jde o úmrtí vykázaná v souvislosti s covidem.

V loňském roce podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo v Česku o 17 000 lidí více než v roce 2019, šlo zhruba o patnáctiprocentní nárůst. Dzúrová dnes připomněla, že v souvislosti s covidem bylo oficiálně 66 procent z těchto úmrtí. Zbytek se považoval jako úmrtí z jiných příčin.

13:35

Slovenská vláda zpřísnila zákaz vycházení, který dříve zavedla ve snaze omezit šíření nového koronaviru. Stávající omezení volného pohybu se bude vztahovat i na pobyt v přírodě nebo na vykonávání individuálního sportu na veřejnosti. Epidemická situace v zemi se sice zlepšuje, podle úřadů ale vysoký počet hospitalizovaných v souvislosti s covidem-19 brání zemi uvolňovat karanténní omezení.

13:33

Evropská unie bude moci omezit vývoz vakcín do států, které samy očkovací látky nevyvážejí nebo jsou v očkování proti covidu-19 dále než unijní země. Evropská komise dnes rozšířila působnost systému kontrol vývozu, který zavedla koncem ledna ve snaze přimět farmaceutické firmy k tomu, aby plnily své závazky vůči EU. Británie, kterou by restrikce mohly zasáhnout v první řadě, je už předem zkritizovala.

13:05

Indie ohlásila ze státu Maháráštra případy dvojité mutace koronaviru. Podle ministerstva zdravotnictví může taková varianta zvýšit riziko nakažlivosti. Indie má od začátku pandemie potvrzených více než 11,7 milionu případů nákazy koronavirem, a je tak v absolutních číslech za Spojenými státy a Brazílií třetí nejvíce zasaženou zemí světa. Covid-19 tam usmrtil přes 160 tisíc lidí.

13:17

Opozici chyběli na dnešním jednání s premiérem Andrejem Babišem o koronavirové situaci ministr školství Robert Plaga (za ANO) či hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Vláda podle lídrů Spolu, STAN a Pirátů nemá jiný plán, než je současné uzavření země. Po zhruba dvouhodinové videokonferenci lídři opozice kritizovali nepřipravenost menšinového kabinetu ANO a ČSSD na postupné rozvolňování restrikcí. Nevyjádřili se pro podporu prodloužení nouzového stavu, jak o něj bude vláda Sněmovnu žádat v pátek. Rozhodnout se chtějí v pátek, mimo jiné podle aktuálních dat.

13:03

Plánovaná velikonoční uzávěra v Německu byla chyba, proto se zavádět nebude. Po dnešním mimořádném jednání s premiéry spolkových zemí to prohlásila kancléřka Angela Merkelová. Řekla také, že se veřejnosti omlouvá za nejistotu, kterou způsobila, a že prosazení krátkodobé uzávěry považuje za svou vlastní chybu.

Německá kancléřka Angela Merkelová.
Německá kancléřka Angela Merkelová. | Foto: Reuters
12:29

V Ústeckém kraji se velkokapacitní očkovací centra 1. dubna neotevřou, nedostává se vakcín. Původně se počítalo se zahájením provozu center právě od následujícího měsíce. Po zasedání dnešního krizového štábu to řekl hejtman Jan Schiller (ANO). Praktičtí lékaři dostali několik stovek dávek od firmy AstraZeneca, do konce týdne kraj od této firmy očekává dalších 700 dávek.

12:27

První chroničtí pacienti pod 70 let se začali registrovat k očkování proti covidu, lékaři to vítají. Odbornosti a diagnózy by se měly ještě doplňovat.

12:20

V Evropě funguje v současnosti 52 továren, které připravují vakcíny proti covidu-19. Nejvíce, a to 14, jich je v Německu. V Česku je jeden výrobní závod. Ve středočeské Bohumili se bude vyrábět klíčová složka americké vakcíny Novavax, která ještě nebyla schválena pro použití v EU. Nejvíce továren v Evropě provozuje výrobce Pfizer/BioNTech, má jich 12. S odkazem na údaje Evropské komise a studii Evropské sítě datové žurnalistiky to uvedl projekt Evropa v datech, který nabízí celoevropská srovnání nejrůznějších ukazatelů a statistických údajů.

12:19

Český premiér Andrej Babiš bude spolu s dalšími unijními lídry na summitu EU žádat úpravu v přerozdělení dodávek vakcín.

 

11:58

Firma AstraZeneca státům Evropské unie dodala ani ne třetinu dávek vakcín, které jim původně za první čtvrtletí slíbila. Tvrdila, že má ve svých továrnách na území EU problémy s výrobou. Inspektoři unie, kteří její výrobu zkoumali, ale nyní odhalili, že firma nedaleko Říma skladovala 29 milionů dávek své vakcíny. O jejichž existenci údajně země EU neinformovala, píší Hospodářské noviny.

11:45

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) žádá po vládě podrobné informace o objednávce vakcíny proti covidu-19. Představitelé stran ve středu ve sněmovně uvedli, že je zajímá například to, kdo rozhodl o objemu objednávky vakcín a podle čeho. Jinak požádají o mimořádnou schůzi sněmovny. 

11:23

Jindřichohradecko je v posledních dnech okresem, který koronavirus zasáhl nejvíc. Na 100 000 obyvatel tam připadá 772 případů covidu-19. Příčiny nárůstu z posledních dnů mohou být podle hygieniků různé.

10:53

Situace v nemocnicích v Královéhradeckém kraji se nadále zlepšuje. Nejpatrnější je to v poklesu počtu pacientů na covidových standardních lůžkách. V nemocnicích v kraji jich ve středu bylo volných 210, covidových intenzivních lůžek 17. Řekli to zástupci kraje a nemocnic. O covidové pacienty v kraji pečuje státní Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové, pět krajských nemocnic a jedna soukromá ve Vrchlabí. Vypomáhají také s pacienty s koronairem z jiných, zasaženějších krajů.

10:52

Polské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo 29 978 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za poslední den. To je nejvyšší denní přírůstek v zemi od vypuknutí pandemie, píší agentury PAP a Reuters. Resort dále zaznamenal 575 úmrtí s covidem-19 za posledních 24 hodin, což je denní maximum v letošním roce. Země, kde žije na 38 milionů obyvatel, dosud eviduje přes 2,1 milionu případů infekce a 50 340 úmrtí.

10:27 Ilustrační foto.

V pražském metru koncem ledna napadla neznámá žena kvůli špatně nasazené roušce jinou cestující a údery pěstí jí způsobila zranění v obličeji. Sdělil to policejní mluvčí Jan Rybanský. Útočnici zachytily kamery, policie nyní záznamy zveřejnila na svém webu a žádá veřejnost o spolupráci.

10:15

Karanténní lůžka pro bezdomovce, která zřídila radnice v Pardubicích, jsou v současné době stále obsazená. Město připravuje další prostory pro dočasný pobyt lidí bez přístřeší, kterým krajská hygienická stanice nařídila karanténu nebo domácí izolaci kvůli diagnostikovanému covidu-19. Magistrát to uvedl v tiskové zprávě.

09:19

FN Brno dostane od firmy Regeneron lék proti covidu. Bude jedním ze dvou distribučních center. Lék pomůže ohroženým v první fázi nemoci.

08:38 Ilustrační foto.

V Praze v úterý přibylo 1005 potvrzených případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání asi o 450 méně. Počet zemřelých s covidem v Praze stoupl na 2306.

08:32

V nemocnicích bylo v úterý 8402 lidí s covidem, z nich 1890 ve vážném stavu. Oproti minulému týdnu klesl počet hospitalizovaných zhruba o 900 případů.

08:11

Skóre epidemického systému PES, kterým se dříve v Česku řídila opatření proti koronavirové epidemii, kleslo na 59 bodů. Poprvé od 5. prosince tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti. Od té doby byl systém ve čtvrtém nebo nejvyšším stupni. Reprodukční číslo, které je jedním ze čtyř sledovaných parametrů, v úterý kleslo z 0,85 na 0,82.

08:10

V úterý zdravotníci podali 36 230 dávek vakcíny proti covidu, asi o 12 000 méně než před týdnem. Aspoň jednu dávku očkovací látky má 1,033 273 lidí.

08:09

Počet potvrzených případů koronaviru v Česku znovu překročil desetitisícovou hranici. V úterý testy odhalily 10 883 nakažených, to je zhruba o 3100 méně než minulý týden. Denní přírůstky lidí pozitivně testovaných na covid-19 sice v posledních dvou týdnech v mezitýdenním srovnání klesají, nemocnice zůstávají ale dál přetížené. Od začátku epidemie loni v březnu zemřelo v zemi 25 258 lidí s koronavirem, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:53

Ministerstva financí a životního prostředí se dohodla na zvýšení dotací pro 28 licencovaných zoo v Česku o 50 milionů na celkem 80 milionů Kč.

07:06

Epidemický systém PES klesl na 59 bodů a poprvé od 5. prosince se dostal na třetí z pěti stupňů pohotovosti. Reprodukční číslo kleslo z 0,85 na 0,82.

06:38

Hongkong a Macao dnes podle agentury AFP oznámily, že pozastavily očkování vakcínou proti nemoci covid-19 od firem Pfizer a BioNTech kvůli vadě na víčku některých ampulí. Vlády obou čínských území uvedly, že se jedná o preventivní opatření.

O problému s balením jedné ze šarží vakcíny informovala obě teritoria čínská farmaceutická společnost Fosun, která vakcínu Pfizer/BioNTech v Číně distribuuje. Vadná víčka byla zjištěna u vakcín šarže 210202.

Vlády Hongkongu a Macaa defekt blíže neupřesnily, není ale podle nich důvod se domnívat, že by zmíněnou vadou byla ohrožena bezpečnost vakcíny.

06:26

Německo za poslední den zaznamenalo 15 813 nových případů nákazy koronavirem a 248 souvisejících úmrtí. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Institut Roberta Kocha (RKI). Před týdnem úřady RKI nahlásily 13 435 případů a 249 zemřelých.

Dosud testy v 83milionovém Německu potvrdily 2 690 523 případů infekce a 75 212 lidí s virem SARS-CoV-2 v těle zemřelo.

06:15

Na konci loňského roku dostala Evropská léková agentura (EMA) petici, která požadovala okamžité zastavení klinických testů vakcín proti covidu-19. Autoři petice tvrdili, že by vakcíny mohly způsobovat ženskou neplodnost, aniž by předložili důkazy. Jedním z nich byl britský vědec, který sám dřív pracoval pro farmaceutickou firmu Pfizer.

06:05

Obavy lidí z nákazy nemocí covid-19 se rok po vypuknutí její epidemie v ČR téměř nezměnily. Letos v březnu je mělo 70 procent lidí, to je o tři procentní body méně než v první polovině loňského března.

Počet lidí, kteří považují koronavirus za hrozbu pro jejich zdroj obživy, se ale snížil ze 66 na 51 procent. Současně se však zhoršila očekávání, kdy se podaří dostat vir pod kontrolu. Že to bude trvat déle než šest měsíců, si před rokem myslela čtvrtina Čechů, nyní je to 70 procent. Vyplynulo to ze zjištění agentury Ipsos, která výsledky poskytla ČTK.

05:35 Vlajka Brazílie

Za rychlým šířením koronaviru v Brazílii je podle expertů mimo jiné výskyt nové, nakažlivější mutace viru, která se objevila v Amazonii. Brazilskému zdravotnictví hrozí kvůli rychlému postupu pandemie kolaps. Většina metropolí států brazilské federace už nemá téměř žádná volná lůžka intenzivní péče.

05:30 Vlajka Brazílie

Brazílie poprvé překonala hranici 3000 úmrtí po nákaze koronavirem za jediný den. Za posledních 24 hodin přibylo 3251 obětí a 82 493 případů infekce. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Celkem se už v této největší latinskoamerické zemi, která má na 210 milionů obyvatel, potvrdilo 12,1 milionu případů infekce koronavirem SARS-CoV-2 a 298 676 lidí nakažených covidem-19 zemřelo. Z hlediska počtu nakažených i obětí je Brazílie druhou nejhůře postiženou zemí na světě po Spojených státech.

22:58

Sdružení francouzských profesionálních vinařů a someliérů vyzvalo k prioritnímu naočkování proti covidu-19 profesních skupin, které zastupuje. Organizace argumentuje tím, že vinaře ohrožuje ztrátu čichu a vnímání chutí, která často doprovází onemocnění covid-19, uvedla agentura AFP. 

V současnosti jsou ve Francii očkovány osoby ve věku 75 let a více či lidé starší 65 let, již mají závažné onemocnění. Naočkovány byly také některé klíčové profese pro chod státu, například zdravotníci. Podle vládních údajů z pondělí ve Francii dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 6,4 milionu lidí.

21:02

Nizozemská vláda o tři týdny prodloužila celostátní uzávěru a další opatření proti šíření koronavirové nákazy. Oznámil to dnes premiér Mark Rutte, podle nějž současná epidemická situace neumožňuje původně plánované rozvolnění restrikcí. Počty pacientů na jednotkách intenzivní péče stoupají. Třetí vlna začíná být zřetelná, a proto bude současný balík opatření prodloužen, řekl Rutte na tiskové konferenci po jednání vlády.

"Před dvěma týdny jsme doufali, že budeme schopni provést menší rozvolnění včetně omezeného otevření předzahrádek, dalších obchodů a částečného znovuotevření škol," uvedl podle serveru NL Times premiér. "Lepší časy nastanou, když budou lidé s podlomeným zdravím a lidé nad šedesát let brzy naočkováni. Pak přijde čas, kdy bude možných více věcí."

20:25

Laboratoř Elisabeth Pharmacon odhalily v Brně další dva lidi s jihoafrickou mutací koronaviru. Na Twitteru to uvedl ředitel laboratoře Omar Šerý. Podle něj lze předpokládat, že pozitivních lidí v jejich okolí bude více. Laboratoře v minulosti odhalily už několik případů jihoafrické mutace, další případy odhalily brněnské fakultní nemocnice. V kraji je tak více než deset případů nebo podezření na jihoafrickou mutaci, která by mohla být nakažlivější.

20:15 Vlajka Brazílie

V Brazílii, která čelí silnému vzestupu pandemie koronaviru, dnes složil přísahu nový ministr zdravotnictví Marcelo Queiroga. Stalo se tak po více než týdnu čekání na vydání jmenovacího dekretu, uvedla agentura AFP. Prodlevu kritizují brazilská média, podle nichž byla způsobena tím, že prezident Jair Bolsonaro hledal vhodný post pro končícího ministra. Brazilské zdravotnictví stále čelí kvůli epidemii koronaviru velkému tlaku. Šest brazilských států hlásí nedostatečné dodávky kyslíku, další pak nízký počet volných lůžek na jednotkách intenzivní péči.

20:09 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Vakcína proti nemoci covid-19 od firmy Johnson & Johnson v dubnu do Česka nedorazí. Premiér Andrej Babiš (ANO) to dnes řekl rozhlasové stanici Frekvence 1. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ještě v pátek uváděl, že Johnson & Johnson dodá do České republiky v dubnu desítky tisíc dávek.

"Bohužel, v dubnu ji nedostaneme, nikde nebude, ani CureVac. Dostaneme Pfizer/BioNTech, Modernu, AstraZeneku. Ale ta snížila počet dodávek. Ale je to velká nejistota, těžko se to plánuje," řekl Babiš Frekvenci 1.

Vakcína proti covidu od firmy Johnson & Johnson měla být podle původních vyjádření ministra zdravotnictví dodávána do Evropské unie od 16. dubna. Do unie měly směřovat celkem tři miliony dávek, v květnu pak 13 milionů a v červnu 39 milionů. Česko má objednány celkem dva miliony dávek této jednodávkové vakcíny. "Již v dubnu budou do ČR dodány vakcíny pro desítky tisíc osob. Očkovat je budou přímo praktičtí lékaři a přímo jim bude zavážená," řekl v pátek ministr Blatný.

19:14

Prioritní registrace k očkování zaměstnanců škol proti covidu-19 skončí 28. března. Ředitele škol o tom v dopise informoval ministr školství Robert Plaga (za ANO). ČTK to řekla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Ministr zároveň ředitele vyzval, aby předali podklady k registraci i zájemcům, kteří je zatím neobdrželi. Dosud se měli očkovat přednostně hlavně pracovníci škol ve věku od 55 let výš, případně ti, kteří pracují v otevřených školách. Už nyní se ale často očkují i ostatní.

19:05

Přehled událostí z domova:

 • V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 25 000 lidí, u kterých byla potvrzená nákaza novým typem koronaviru. Více než polovina z nich zemřela letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní
 • Počty potvrzených případů onemocnění v Česku v posledních dvou týdnech klesají. V pondělí testy prokázaly 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem
 • Bodové skóre epidemického systému PES pro dnešní den kleslo ze 68 na 64 bodů. Tak nízko bylo naposledy 11. prosince. Nadále ale zůstává ve druhém nejvyšším z pěti stupňů rizika
 • Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci covid-19 zatím dostal v Česku víc než milion lidí, obě potřebné dávky má 371 235 obyvatel. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1 007 422 lidí
 • Česká vláda objednala 81,1 procenta dávek vakcín proti covidu-19 z toho, na co měla od Evropské komise nárok. Česko tak má vakcíny na to, aby do konce června bylo očkováno 44 procent dospělých, méně to bude jen u Bulharska, Chorvatska, Slovenska a Lotyšska. Napsal to dnes server IHNED.cz
18:28

Očkováno dvěma dávkami vakcíny proti covidu-19 bude 95 procent lidí nad 80 let a dalších v prioritní skupině do 18. května, alespoň jednu dávku dostanou do 27. dubna. Při jejich upřednostnění by to šlo o deset dní dříve. Vyplývá to z výpočtů ve zprávě Centra pro modelování biologických a společenských procesů (BISOP). Sedmdesát procent lidí ve věku 65 až 79 let bude dvěma očkováno do 19. června, první do 29. května. Očkovat se v ČR začalo 27. prosince, alespoň jednu dávku vakcíny dostalo přes milion lidí.

18:04

O Řecko, které je průkopníkem tzv. covidových pasů a hlásí se k jejich akceptaci, by mohl být podle cestovních kanceláří (CK) a agentur u Čechů letos ještě vyšší zájem než jindy. Jistota pravidel cestování, která budou jednotlivé země vyžadovat, je pro turisty klíčová. Řecko dlouhodobě patří mezi nejoblíbenější letní destinace tuzemských cestovatelů a aktuální prodeje naznačují pokračování v tomto trendu.

Proaktivní přístup Řecka za umožnění cestování mu podle mluvčí cestovní agentury Invia ještě přidá na oblibě. "Řecko je každoročně nejčastější destinací, kam naši klienti vyráží. V roce 2019 tam odjel každý pátý, loni dokonce každý třetí," uvedla. Na letošní léto si zájezd u agentury Invia do Řecka podle Řezníčkové koupily už tisíce klientů, dovolenou v něm chce strávit 30 procent zákazníků.

18:00 Ilustrační foto.

Pražská městská policie (MPP) má v současné chvíli proti covidu-19 naočkováno 200 zaměstnanců. Další více než tisícovka jich potom o něj má zájem. MPP rovněž testuje antigenními testy zaměstnance před nástupem do práce. Kontrola PCR testy prokázaly vir u 14 zaměstnanců. Na dnešním jednání magistrátního výboru pro bezpečnost to řekl ředitel MPP Eduard Šuster. MPP zřizuje hlavní město a má zhruba 2200 zaměstnanců.

Zájem o očkování má u městské policie asi 1400 zaměstnanců. "Z nich je 200 naočkováno a dalších 1200 zaměstnanců o něj má zájem. Čekáme nyní na vakcínu," řekl Šuster. Pokud by byl dostatek očkovací látky, byla by MPP schopna proočkovat všechny zájemce za 10 dní.

17:54

Více než milion Poláků se během uplynulých 24 hodin zaregistrovalo k očkování vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Oznámil to dnes šéf kanceláře polského premiéra a vládní zmocněnec pro očkování Michal Dworczyk.

"Posledních 24 hodin prokázalo, že se vrací důvěra ve vakcínu AstraZeneca. Od včerejška (od pondělka - pozn. ČTK) se více než milion lidí přihlásilo k očkování touto vakcínou," řekl Dworzyk na tiskové konferenci podle televize TVN 24.

17:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Od zítřka se mohou k očkování registrovat osoby s chronickým onemocněním, připomíná ministr Jan Blatný.

17:12

Maďarsko dnes oznámilo dosud nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19 za den. Za posledních 24 hodin zemřelo 252 pacientů s touto nemocí.

17:07

Česko má nyní objednáno o 8 milionů dávek vakcíny proti covidu víc než na podzim, celkem 26 milionů dávek, uvedl Blatný. O zvýšení dodávek rozhodl už dřív.

16:58

Šéf komunistů Vojtěch Filip předpokládá, že postoj KSČM k dalšímu stavu nouze bude záporný. Členové výkonného výboru mají podle něj do čtvrtka zjistit stanoviska v krajích.

16:47 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Vyčerpání rezerv zdravotních pojišťoven podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neznamená ohrožení zdravotní péče. Řekl to na dnešním jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví. Pojišťovny letos podle něj vydají asi 20 miliard korun více, než s čím počítaly jejich zdravotně pojistné plány. Ministr ale také připomněl, že do systému veřejného zdravotního pojištění jde o 50 miliard korun navíc ze státního rozpočtu za státní pojištěnce.

"Není to tak, že by kvůli tomu pojišťovny nemohly dostát svým závazkům, ale rezervní fond pojišťoven bude vyčerpán dříve než jsme si mysleli," uvedl. Dodal, že původně se čekalo, že se rezervy z předchozích let, které vznikly lepším výběrem pojistného na zdravotní pojištění, vyčerpají zhruba za tři roky. Zřejmě se to ale stane za rok či rok a půl.

16:41

Ze zhruba 45 menších přechodů na hranicích s Českou republikou a Slovenskem, uzavřených v lednu kvůli koronavirové pandemii, Rakousko o půlnoci pět znovu otevře. Podle agentury APA to vyplývá z dnes zveřejněné změny příslušného nařízení rakouského ministra vnitra Karla Nehammera.

16:06

"Hned jak jsem se stal ministrem, rozhodl jsem o navýšení dodávek vakcín od Moderny i Pfizeru. Máme tak objednáno o 8 mil. dávek více než na podzim, celkem 26 mil. dávek. Tlačíme na dodavatele, stejně jako ostatní evropské země, aby vakcíny přišly co nejdříve," namítá na zprávu ministr Blatný.

16:05

Do karantény za první tři březnové týdny nastoupilo přes 71 900 lidí. V izolaci s potvrzenou nákazou skončilo téměř 66 400 osob, vyplývá z dat MPSV.

15:18

Mobilní aplikace eRouška, díky které mohou nakažení upozornit další lidi, se kterými se setkali, nově hlásí i kontakty kratší než 15 minut na méně než dva metry. Umí také spolupracovat s podobnými aplikacemi v zahraničí. Její autoři o nové verzi aplikace dnes informovali na facebooku. Aplikaci si v minulém roce nainstalovalo asi 1,2 milionu lidí.

"V nově vydané eRoušce může uživatel při odeslání dat zadat datum prvních příznaků. Díky tomu je zpětné vyhodnocování rizikových setkání s ostatními uživateli přesnější," napsali. Dosud se infekčnost odvozovala podle data, kdy nakaženému vyšel pozitivní test na covid-19.

15:13

Nové očkovací centrum v Rychnově nad Kněžnou podalo v pondělí dávku vakcíny proti koronaviru zhruba 300 lidem, zhruba stejný počet dávek chce aplikovat dnes. Očkuje se tam vakcínou firem Pfizer/BioNTech, řekl mluvčí Královéhradeckého kraje Dan Lechmann. Jde o první podobné zařízení mimo nemocnice v kraji.

"V očkovacím centru v Rychnově nad Kněžnou se začalo očkovat v pondělí, jde zatím o zkušební provoz," řekl Lechmann. Na přípravě centra se podílel Královéhradecký kraj s městem Rychnov nad Kněžnou a tamní krajskou nemocnicí.

15:12

Sněmovna dnes opět odložila hlasování o senátním vetu vládní novely, která by zavedla až třímilionovou sankci pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí. 

14:07

Sněmovna by měla projednat hodnocení nákupů ochranných pomůcek ze strany NKÚ, o zařazení bodu žádaly opoziční strany. Podpoří to i ANO a ČSSD.

13:45

Ústavní soud odmítl senátorský návrh na zrušení opatření, které podmínilo návrat z rizikových zemí negativním testem. Senátorka Jitka Chalánková chce novelizovat zákon o ÚS.

13:42

Koalice Spolu prodloužení nouzového stavu nepodpoří. Žádá postupný návrat žáků do škol od 12. dubna a zrušení zákazu pohybu mezi okresy.

13:28

Bavorsko čelí třetí vlně pandemie nemoci covid-19 a sousedství s epidemicky vysoce rizikovou Českou republikou a Rakouskem boji s koronavirem nijak nepřispívá. Na tiskové konferenci po jednání zemské vlády to prohlásil bavorský premiér Markus Söder. Obyvatelům Bavorska Söder řekl, že s žádným uvolňováním poměrů do Velikonoc počítat nemohou, protože je nezbytné nejdříve opět získat ztracenou epidemickou stabilitu.

13:27

Piráti se o svém hlasování o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu rozhodnou až později tento týden po schůzkách s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a dalšími členy vlády. Předseda strany Ivan Bartoš dnes novinářům ve Sněmovně řekl, že strana podporuje především racionální podobu opatření proti covidu-19.

12:50

Hnutí SPD nepodpoří další prodloužení nouzového stavu, zopakoval stanovisko jeho předseda Tomio Okamura. Plošná opatření podle něj nejsou řešení.

12:47

Jak se komunisté postaví k hlasování o nouzovém stavu, doporučí výkonný výbor KSČM ve středu, jeho členové dostali materiály o epidemii od ministra Jana Blatného.

12:46

Poslanci vládní ČSSD podpoří prodloužení nouzového stavu o 30 dní, mohli by ale hlasovat i pro kratší kompromis, pokud bude dávat smysl. Novinářům to dnes řekl místopředseda sociální demokracie Ondřej Veselý. Pokud se podaří udržet stávající vývoj epidemie, cílem by mohl být návrat dětí do škol od druhé poloviny dubna a květnové otevírání obchodů i služeb, uvedl.

Kabinet žádá poslance, aby nouzový stav v Česku místo 28. března skončil 27. dubna. "Jsme připraveni prodloužení o 30 dní podpořit, ale pokud bude debata o kratší době, která bude dávat smysl, tak jsme připraveni podpořit i toto," shrnul po dnešním jednání poslaneckého klubu ČSSD jeho postoj Veselý.

12:26

Vakcína proti covidu-19 čínské firmy Sinovac je bezpečná i pro děti ve věku mezi třemi a sedmnácti lety. Oznámili to dnes zástupci společnosti na základě předběžných testů a výsledky zjištění zaslali čínskému regulátorovi používání léků.

12:19

Dánsko plánuje zrušit téměř všechna protiepidemická opatření, až budou naočkovaní lidé nad 50 let, což by mělo být v květnu. Podmínkou pro využívání některých služeb a účasti na akcích bude "koronavirový pas", píše agentura Reuters.

Od 6. dubna se v Dánsku otevřou kadeřnictví, lázně a další služby, také se vrátí do škol žáci druhého stupně základních škol a středoškoláci. Menší děti se už do lavic vrátily před měsícem. Od 21. dubna otevřou velká obchodní centra a venkovní stravovací prostory. Restaurace a kina přivítají první zákazníky v květnu, o sportovních akcích zatím vláda nerozhodla.

12:12 Vlajka Ruské federace.

Zástupkyně ředitele ruského vědecko-výzkumného epidemiologického centra při úřadu Rospotrebnadzor Natalja Pšeničnaja podle agentury TASS dnes prohlásila, že lidé, kteří se očkovali Sputnikem V, sotva budou moci použít stejnou látku znovu. Za jeden až dva roky se podle ní mohou znovu očkovat, ale už vakcínami založenými na jiných principech.

Úřad Rospotrebnadzor později reagoval tvrzením, že revakcinace Sputnikem V možná je a informaci odmítl jako "nekorektní". Za preparát vyvinutý svou institucí se postavil i Alexandr Gincburg, ředitel ústavu Nikolaje Gamaleji. S odvoláním na "údaje řady vědeckých výzkumů v Rusku v zahraničí" řekl, že opětovné očkování Sputnikem V je nejen možné, ale dokonce i efektivnější než oočkování první.

12:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko v pondělí zaznamenalo 8457 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejnižší denní přírůstek od 29. září. Informoval o tom dnes operativní štáb. V zemi pokračuje vakcinace a koncem března začnou lékaři používat třetí domácí očkovací látku KoviVak. Dnes by se měl nechat naočkovat i prezident Vladimir Putin.

11:53

Liberecká krajská nemocnice vrátí jeho účelu první oddělení z těch, které musela v minulých týdnech přeměnit na takzvané covidové jednotky, aby zajistila péči o pacienty s koronavirem. Jako první přišla na řadu neurochirurgie. Do běžného provozu by se měla vrátit příští týden. Informoval o tom mluvčí nemocnice Václav Řičář. "Personál dostal na tento týden volno, aby si odpočinul a načerpal síly," dodal.

Foto: Jakub Plíhal
11:48

K další vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu se sněmovna sejde v pátek dopoledne. Menšinový kabinet nyní podporu pro návrh nemá.

11:36 Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) po konzultaci s ministerstvem zdravotnictví nevyhověl žádosti o to, aby Praha, Praha-západ a Praha-východ byly považovány za jeden okres pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy. Sdělil to dnes na dotaz ČTK. O výjimku požádali v pátek pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN). Hejtmanka ČTK řekla, že Hamáčkovo rozhodnutí respektuje, byť jí to logiku příliš nedává.

"Podle odborníků by to znamenalo příliš vysoké riziko v době, kdy se trend epidemie obrací a je naděje na rychlé zlepšení," uvedl Hamáček. Žádost vznikla po vzoru okresů Brno-město a Brno-venkov, které jsou považovány za jeden.

11:20

Prezident Miloš Zeman odpoledne na Pražském hradě přijme předsedu komunistů Vojtěcha Filipa. Uvedl to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Filip již dříve avizoval, že chce s hlavou státu mluvit o zvládání pandemie nebo o očkování. V sobotu bude poradní tým Zemana jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

11:17

STAN trvá na tom, že by nouzový stav neměl trvat celých dalších 30 dnů. Chce úpravy omezení cest mezi okresy a více hlídat dodržování karantény.

11:15

V Česku vzrostl v únoru meziročně počet útoků na vzdálená připojení zaměstnanců k firemním serverům na čtyřnásobek. Důvodem je výrazný nárůst práce z domova kvůli pandemii koronaviru. Celkem lidé pracující z domova na tzv. home office čelili 2,6 milionu útoků. Uvedla to antivirová firma Kaspersky.

10:57

Do škol by se měli prioritně vrátit žáci prvního stupně základních škol, míní Piráti a hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Požadují také více pravomocí pro ředitele a pilotní projekty testování. Otevírání škol by se mělo podle stran řešit regionálně, nikoli plošně. V některých oblastech už by bylo možné částečný návrat dětí k prezenční výuce připravovat, uvedl místopředseda STAN Petr Gazdík. Strany budou ve středu, nebo ve čtvrtek jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO).

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: iStock
10:39

Kódy pro registraci na očkování proti covidu-19 od ambulantních specialistů budou platit jen do konce dubna. Ministerstvo zdravotnictví o tom informovalo v tiskové zprávě. Lidé z vybraných skupin pacientů s vážnými chronickými nemocemi se s nimi mohou začít přednostně přihlašovat od středy 24. března. Dosud se mohli hlásit k očkování přes nemocnice, kde se léčili, nebo u praktických lékařů. Ti ale mají zatím nedostatek vakcín.

10:26

Mezi prvními by se k prezenční výuce po znovuotevření škol měli vrátit studenti závěrečných ročníků vysokých škol, doporučil think-tank Univerzity Karlovy Vzdělávání 21. Zejména ve studijních programech, pro které je důležitá praktická výuka, je podle think-tanku v současnosti kritická situace. Další prioritu by podle zástupců Vzdělávání 21 měli mít studenti prvních ročníků, u kterých hrozí ztráta motivace. V tiskové zprávě o tom informovala Martina Součková z oddělení marketingu UK.

10:17

Nejvyšší správní soud zatím obdržel deset návrhů na zrušení opatření přijímaných po schválení pandemického zákona. Směřují proti povinnému testování na covid-19 ve firmách a nově také proti povinnosti nosit na veřejnosti ochranu úst a nosu. Je pravděpodobné, že soud k některým návrhům svolá veřejné jednání, řekla jeho mluvčí Sylva Dostálová.

10:08

Ukrajina v pondělí zaznamenala dosud nejvyšší denní přírůstek 333 úmrtí osob nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Ministr zdravotnictví Maksym Stepanov kromě toho informoval, že ode dneška mohou lidé na Ukrajinu přijíždět jen s negativním testem na koronavirus.

10:00

Jak má vypadat správná domácí léčba covidu-19? A kdy volat záchranku? Aktuálně.cz přináší odpovědi odborníků na nejčastější otázky:

09:49

Česká národní banka momentálně nemá k dispozici žádný zisk, který by mohla poslat do státního rozpočtu. Zároveň lze po odeznění pandemie očekávat, že česká ekonomika se začne opět přibližovat úrovni vyspělých západních zemí, což povede k posilování koruny. To přitom bude v hospodaření ČNB vytvářet ztrátu. V reakci na pondělní vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok. Premiér Babiš (ANO) v pondělí po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech uvedl, že Česká národní banka by měla přispět do státního rozpočtu.

09:45

Podle aktuálních údajů z webu nakit.cz/koronadata má Česko, kde počet úmrtí s nemocí covid-19 překročil 25 000, nejvíce zemřelých na 100 000 obyvatel z celé Evropské unie, a to 239. Ve světě je Česko druhé za San Marinem (233). Z dalších zemí mají například Velká Británie podle stejného zdroje 185 úmrtí na 100 000 obyvatel, Spojené státy 167 a Rusko 65.

09:37

Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, kde bylo dosud první dávkou vakcíny naočkováno téměř 5,2 milionu lidí, tedy skoro 60 procent obyvatelstva. 

Ze zemí Evropské unie je na tom v tomto ohledu nejlépe malá Malta, kde alespoň první dávku vakcíny dosud dostalo 22,5 procenta obyvatel. Následuje Maďarsko (16,4 procenta) a Finsko (13,2 procenta). V Česku dostalo alespoň jednu dávku vakcíny 1 007 422 lidí, tedy 9,4 procenta obyvatel.

08:53

Rada vlády pro zdravotní rizika nerozhodla o prodloužení intervalu mezi dávkami očkování proti covidu-19. K debatě se vrátí za týden, uvedla mluvčí.

08:52

Ke křídovým křížům, které od pondělí připomínají na Staroměstkém náměstí oběti pandemie, někdo večer nastříkal sprejem nápis "ZA OBĚTI NESCHOPNÉ VLÁDY!" Po pachatelích policie pátrá.

08:45

V pondělí bylo v nemocnicích 8545 lidí s covidem, z toho 1953 v těžkém stavu. V mezitýdenním srovnání klesl počet hospitalizovaných o 900 případů.

08:27

Přehled hlavních zpráv:

 • V Česku zemřelo s prokázaným covidem od začátku epidemie přes 25 tisíc lidí, více než polovina z nich letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní. Je to největší počet v přepočtu na obyvatele v EU, ve světě má vyšší poměr jen malé San Marino.
 • Za rok od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem odborníci v Česku zaznamenali 1400 případů opakované infekce, kdy lidé v obou případech měli projevy nemoci covid-19.

 • Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci covid-19 dostal v Česku více než milion lidí, obě potřebné dávky má téměř 400 tisíc obyvatel. Ve srovnání podílu podaných prvních dávek v populaci v EU je Česká republika desátá.
 • Německo prodlužuje uzávěru do 18. dubna a vyzývá své občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum. Země tak chce zlomit třetí vlnu pandemie covidu-19.
08:16

Za rok od prvního potvrzeného případu nákazy koronavirem odborníci v Česku zaznamenali 1400 případů opakované infekce, kdy lidé v obou případech měli projevy nemoci covid-19. Informoval o tom Státní zdravotní ústav (SZÚ), který každý měsíc vydává pravidelnou zprávu o reinfekcích. Za poslední měsíc počet reinfekcí devítinásobně vzrostl, před měsícem jich SZÚ evidoval 158. Nárůst podle SZÚ souvisí s velkým počtem nakažených v podzimní vlně.

08:13

V pondělí zdravotníci aplikovali 33 331 dávek očkovací látky, to je zhruba o 2800 méně než ve stejný den předchozího týdne. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) předpokládá, že v tomto týdnu by mohl počet očkování stoupnout na 60 až 70 tisíc denně, na víc zatím nejsou podle něj vakcíny. Dosavadní maximum podaných dávek za jeden den činí téměř 52 tisíc.

08:12

V pondělí prokázaly testy 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Od půlky února je to podruhé, co počet ve všední den klesl pod 10 000.

07:58

V Česku zemřelo od začátku epidemie přes 25 000 lidí, u kterých byla potvrzená nákaza novým typem koronaviru. Více než polovina z nich zemřela letos. Posledních tisíc úmrtí přibylo za sedm dní. Počty potvrzených případů onemocnění v Česku v posledních dvou týdnech klesají. V pondělí testy prokázaly 8167 případů covidu, o 2500 méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

07:54

Alespoň jednu dávku vakcíny proti nemoci covid-19 dostal v Česku více než milion lidí, obě potřebné dávky má 371 235 obyvatel. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci dohromady téměř 1,38 milionu dávek, přičemž minimálně jednou dávkou bylo k pondělnímu večeru očkováno přesně 1 007 422 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Česku žije zhruba 10,7 milionu obyvatel.

Přednostně nyní dostávají vakcínu senioři, u nichž je vyšší riziko vážného průběhu nemoci a úmrtí. Očkují se také zdravotníci, záchranáři, další pracovníci kritické infrastruktury a učitelé. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko těžkého průběhu, hospitalizace a smrti.

07:23

Bodové skóre epidemického systému PES kleslo ze 68 na 64 bodů. Tak nízké bylo naposledy 11. prosince. 

07:12

Přinášíme odpovědi odborníků na nejčastější otázky ohledně léčby koronaviru.

06:56

Sněmovna má dnes na programu kromě jiného opět verdikt o senátním vetu zavedení až třímilionové sankce pro podnikatele a firmy za porušování protikoronavirových restrikcí vydaných podle krizového zákona. O senátním vetu krizové novely poslanci dosud nerozhodli i kvůli covidovým karanténám v provládním táboře. Je možné, že hlasování znovu odloží.

06:42

Britský parlament dnes v poledne minutou ticha uctí oběti pandemie covidu-19. Stane se tak v den výročí vyhlášení první koronavirové uzávěry ve Spojeném království. Bavorsko zase nechá kvůli zemřelým po nákaze covidem-19 stáhnout vlajky na půl žerdi a hold jim vzdá rovněž minutou ticha.

06:32

Německo prodlužuje uzávěru do 18. dubna a vyzývá své občany, aby pět dnů velikonočních svátků strávili doma a omezili kontakty na minimum. Země tak chce zlomit třetí vlnu pandemie covidu-19 řekla v úterý po dlouhém jednání se zemskými premiéry kancléřka Angela Merkelová.

06:20

Rada vlády pro zdravotní rizika bude toto úterý jednat o návrhu prodloužit interval mezi první a druhou dávkou očkování. To už dříve doporučila Česká vakcinologická společnost, návrh podporuje i vedoucí odborné skupiny při ministerstvu a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. I jedna dávka očkování podle odborníků prokazatelně snižuje riziko závažného průběhu, hospitalizace a úmrtí.

22:01

Chile patří mezi státy, kde bylo naočkováno proti covidu-19 nejvíce obyvatel, přesto ale většinu populace čeká od čtvrtka nová uzávěra. Nová omezení volného pohybu se budou týkat ve všedních dnech zhruba 75 procent obyvatel, o víkendu však budou rozšířena prakticky na celou zemi, uvedla agentura EFE. O nových opatřeních dnes rozhodla vláda kvůli zhoršujícímu se vývoji epidemie.

21:52

Nárůst nových případů covidu-19 ve Francii zrychluje navzdory vyhlášení již třetí uzávěry od začátku pandemie. Počet covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče dosáhl čtyřměsíčního maxima, uvedla s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.

21:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Server Lidovky.cz informoval o dalších dvou dopisech, které Babiš Blatnému minulý týden poslal. V jednom z nich mu vytýká, že nemocnice nebyly včas a řádně informovány o léčivech s protilátkami proti koronaviru, což premiér označil za Blatného "manažerské selhání". Dopis podle serveru končí apelem, aby se taková situace neopakovala. V dalším dopise má Babiš kritické poznámky ke strategii boje proti rakovině. Premiér mimo jiné odmítá Blatným navrhovaný název programu onkologické prevence a žádá investice do modernizace Státního zdravotního ústavu.

21:20

"Rozdíl mezi počtem aplikovaných vakcín v bohatých zemích a vakcín aplikovaných díky programu COVAX se prohlubuje a je den ode dne grotesknější," uvedl Tedros Adhanom Ghebreyesus. Schéma COVAX, které zaštiťuje WHO, má garantovat, že se vakcíny dostanou i do rozvojových zemí. "Země, které nyní očkují mladší osoby v dobré zdravotní kondici a méně ohrožené nákazou covidem-19, tak činí na úkor životů zdravotníků, seniorů a dalších rizikových skupin v jiných zemích," podtrhl šéf WHO.

21:20

Nerovnost přístupu k vakcíně proti covidu-19 mezi bohatými a chudými zeměmi se prohlubuje a začíná nabývat "groteskních" rozměrů, upozornil podle agentury AFP šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zároveň vyzval výrobce vakcín, aby po vzoru farmaceutické společnosti AstraZeneca mezi sebou sdíleli své licence a technologie, napsala agentura Reuters.

20:37

Slovensko letos stejně jako loni ruší kvůli koronavirové nákaze klasické maturitní zkoušky. Místo toho bude použit průměr známek z vysvědčení. Novinářům to dnes řekl ministr školství Branislav Gröhling.

20:06

Rakouská vláda nepřikročí k dříve ohlášenému uvolňování koronavirových restrikcí, přes zhoršující se epidemickou situaci však opatření nehodlá ani zpřísňovat. S odvoláním na kancléře Sebastiana Kurze o tom dnes informovala agentura APA.

Počty nakažených v Rakousku trvale rostou od chvíle, kdy vláda 8. února přes ne zcela uspokojivou epidemickou situaci uvolnila v pořadí již třetí koronavirovou uzávěru. Otevřeno mají od té doby obchody i s jiným než nezbytným zbožím a noční zákaz vycházení nahradila celodenní dílčí omezení pohybu obyvatel.

19:51 Jan Hamáček

Kontroly dodržování karantén budou namátkové. Počet policistů bude upravován podle potřeby, uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) k novému zadání pro policii.

19:40 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Navrhovat odvolání ministrů je právo premiéra. Já respektuji koaliční smlouvu. Taková debata neproběhla," řekl Babiš k Zemanovu požadavku na odvolání Blatného.

Zeman má podle Babiše na Blatného negativní názor od počátku jeho působení na ministerstvu. Výměna ministra zdravotnictví nebyla podle Babiše stěžejním tématem jejich rozhovoru. V březnu Blatného neodvolá. Výměny ve vládě během dubna nevyloučil.

19:36 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

"Byla to mimořádná situace a nikdo na to nebyl připraven. Ta zpráva komentuje situaci, která by byla za normálních časů, ale ne za časů, kdy celý svět nakupoval a roušky nebyly," komentoval Babiš zprávu NKÚ. Ministerstvo vnitra i zdravotnictví podle něj situaci zvládly.

19:35 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Česká národní banka by měla přispět do státního rozpočtu podobně jako centrální banky Německa a Švýcarska, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech. Neměly by se zvedat úrokové sazby, uvedl také. ČNB minulý týden oznámila, že loňský zisk využije na úhradu části účetní ztráty z minulých let.

"Bylo by fajn, kdyby Česká národní banka, a my už jsme to opakovaně řešili, taky přispěla v těchto těžkých časech do českého rozpočtu," řekl premiér. Poukázal na to, že ČNB vykázala předloni zisk téměř 58 miliard korun a loni 92 miliard a že státní rozpočet má za epidemie koronaviru vysoké deficity.

19:13

Případů v Německu dál přibývá a očekává se, že vláda "zatáhne za brzdu" a prodlouží už mnoho měsíců trvající lockdown až do druhé poloviny dubna. Zároveň v zemi mezi politiky stoupá podpora pro očkování ruskou vakcínou Sputnik V.

19:11 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Jedná se o lék, který je pro experimentální léčbu, jako takový je v České republice povolený za určitých poměrně přesně daných opatření. Není to lék, který by si měli lidé sami kupovat. Není to lék, který by byl pro všechny, není to lék, který všechno vyřeší," komentoval ministr Jan Blatný doporučení k ivermektinu Evropské lékové agentury s tím, že potvrdila, co on říká od začátku. Sám dříve uvedl, že by si ivermektin nevzal.

19:07

Zdravotní pojišťovny budou moci převést peníze na testování na covid ve firmách do fondů prevence ze základního fondu. Novelu zákona schválila vláda.

18:56

Zájem nechat se očkovat proti covidu-19 má podle průzkumu České lékařské komory 90 procent lékařů. Dotazník jich ve druhé polovině února vyplnilo téměř 10 000, uvedla komora v tiskové zprávě k průzkumu. Podle dřívějších průzkumů zájmu veřejnosti se chce nechat očkovat asi 52 procent Čechů. Jejich podíl ale postupně stoupá, loni v prosinci to bylo 39 procent lidí.

18:52

Přehled hlavních událostí dne:

 • Povinné testování se od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. Na test dostanou příspěvek 60 korun.
 • Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu kvůli opatřením proti šíření koronaviru o 30 dní, zatím nemá zaručenou podporu. Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu-19 končí 28. března.
 • Chaos a následné značné rozdíly v ceně i kvalitě provázely státní nákupy ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu na začátku epidemie nemoci covid-19. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).
 • Policisté budou spolu s hygieniky kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Seznamy bude policie dostávat od krajských hygienických stanic.
 • Testy v neděli v Česku odhalily 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných. Zdravotníci aplikovali 8077 dávek vakcíny, nejméně za den od začátku března, včetně víkendů.
18:45

Až klesne počet případů covidu-19, bude ministerstvo zdravotnictví uvažovat o náhradě antigenních testů ve firmách PCR. Dostatečnou kapacitu má zajistit hromadné zpracování.

18:40

Nějaká obdoba protiepidemického systému PES bude podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) pro budoucí zmírňování opatření potřeba. Všechny země nějakou takovou tabulku mají, řekl na tiskové konferenci po jednání vlády. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden řekl, že pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová dostala za úkol systém aktualizovat. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro TN.cz uvedl, že se původní systém PES nepovedl a od nového nic neočekává.

18:30

Vláda v pondělí nařídila krizovým opatřením čtyřem českým výrobcům a dodavatelům kyslíku přednostní dodávky pro nemocnice a záchrannou službu. Krizové opatření schválila vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Jde o společnosti Linde Gas, Messer Technogas, SIAD Czech a AIR PRODUCTS. Materiál uvádí, že s firmami vláda předběžně jednala a získala jejich souhlas.

18:16

V Lánech začala schůzka prezidenta Miloše Zemana s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Mluvit budou o aktuální situaci, probrat by měli i prezidentův požadavek na odvolání ministra Blatného.

17:55

Žádost o prodloužení nouzového stavu o celých 30 dní nepodpoří TOP 09 nebo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Piráti se rozhodnou o podpoře stavu nouze podle dat. Opoziční strany už podle předsedy ODS Petra Fialy obdržely data od ministerstva zdravotnictví. Jde o rozsáhlý materiál hodnotící veškerá protikoronavirová opatření, nikoli o stručné zhodnocení efektivity zákazu volného pohybu mezi okresy. Expertní Anticovid tým ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podle Fialy data nyní vyhodnocuje. Zástupci stran to v podvečer sdělili ČTK.

17:51 Karel Havlíček (ANO)

Živnostník se bude muset pravidelně podle Havlíčka testovat, pokud využívá například sdílenou kancelář nebo se setkává s klienty. Test nebude muset podstupovat jen tehdy, pokud pracuje výhradně z domova a při práci se setkává výhradně se členy své domácnosti. Kontroly testování u OSVČ budou podle Havlíčka namátkové. Podnikatelé budou muset podle něj předložit fakturu o zakoupení testů, nebo doklad, že se s nikým cizím nesetkali.

17:51

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny budou pokračovat v léčbě pacientů s covidem-19 pomocí léku ivermektin. Řekl to primář I. interní kardioangiologické kliniky Michal Rezek. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) jej v pondělí pro léčbu a prevenci používat nedoporučila, české ministerstvo zdravotnictví ale povolilo experimentální léčbu ivermektinem a stanovisko měnit nebude.

"Pro náš postup je určující stanovisko ministerstva zdravotnictví a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), které nám podle našeho klinického zvážení umožňuje tento lék využívat," uvedl Rezek.

17:43 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Situace se ale podle Blatného začíná postupně lepšit. "Pořád je to hodně. Když bych je říkal v říjnu nebo listopadu, považovali bychom je za hrozivá," řekl k předpokládaným číslům z modelů vývoje epidemie. Podle něj je v Česku minimálně od poloviny ledna kvůli šíření nakažlivější britské mutace "jiná" epidemie. "Chová se jinak, je nakažlivější. Je to i vysvětlení toho, proč jsou platná ta nejpřísnější opatření," dodal.

17:36 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Já se těmi věcmi nezabývám," odpověděl ministr Blatný na dotaz o možném tlaku na jeho odvolání.

17:34 Jan Hamáček

"Je to něco, z čeho se dá poučit a ideální by bylo, kdyby měl stát dostatečné rezervy, do kterých by se dalo sáhnout," odpověděl ministr Hamáček na dotaz Aktuálně.cz ohledně nákupu ochranných pomůcek, na který upozornil NKÚ. Pro dřívější nákup většího množství ochranných pomůcek by podle něj ale nebyla ve sněmovně podpora.

17:26 Jan Hamáček

Policisté budou kontrolovat dodržování covidových karantén a izolací. Seznamy bude policie dostávat od krajských hygienických stanic, uvedl ministr Hamáček.

"Policie bude dostávat seznamy od krajských hygienických stanic a vykonávat intenzivní kontroly," uvedl Hamáček s dovětkem, že šíření nakažlivé nemoci je trestným činem. Podle Blatného dodržování základních pravidel včetně karantény a izolace významně pomůže k brzkém zrušení plošných opatření, která vláda přijala v souvislosti s epidemií koronaviru.

17:12

Ministerstvo zdravotnictví nezměnilo stanovisko k léku ivermektin, který tento měsíc povolilo k experimentální léčbě covidu-19. Uvedla to mluvčí ministerstva Barbora Peterová. Reagovala tak na pondělní vyjádření Evropské agentury pro léčivé prostředky (EMA), která ivermektin při léčbě a prevenci covidu-19 nedoporučila. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), který pro rozhodnutí ministerstva vypracoval dvě stanoviska, dnes zopakoval, že pro použití ivermektinu při léčbě covidu-19 není dostatečné množství dat. Pokud lékař lék předepíše, měl by k tomu přihlížet. Ústav to uvedl na svém webu.

17:09 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Očkování se výrazně zrychluje, nedochází k žádnému uskladnění vakcín a podobně," řekl Blatný. Při počtu dodávek, které Česko nyní očekává, se podle něj může denní počet očkovaných dostat na přibližně 70 tisíc.

17:05 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Na odměny zaměstnancům hygienických stanic a zdravotních ústavů dá stát přes 200 milionů korun. Vychází to na 30 tisíc korun na osobu, řekl Blatný.

17:04 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Minimálně do konce Velikonoc je podle ministra Blatného nutné udržet omezení pohybu mezi okresy.

17:03

Kódy k přednostnímu očkování proti covidu-19 budou pacientům dávat od středy ambulantní specialisté z 15 odborností, například onkologové, diabetologové, kardiologové nebo plicní lékaři. Vyplývá to z informací na webu Sdružení ambulantních specialistů. Nárok budou mít jen ministerstvem zdravotnictví přesně definované skupiny pacientů, kterým při onemocnění covidem hrozí větší riziko těžkého průběhu nemoci.

17:02 Karel Havlíček (ANO)

Podle ministra Havlíčka se nyní testuje díky testování ve firmách a na úřadech 2,8 milionu lidí, 300 až 400 tisíc denně. K těmto skupinám se vláda rozhodla přiřadit i firmy do 10 zaměstnanců, neziskové organizace a některé OSVČ. Pravidelné týdenní testování se tak bude týkat více než milionu dalších lidí. Na každý test jim bude rovněž poskytnut příspěvek 60 korun.

16:55 Ministr zdravotnictví Jan Blatný

"Není to důvod usnout na vavřínech, je to důvod vydržet," komentoval Blatný zbrždění epidemie. Na konci dubna by se podle něj mohl snížit počet hospitalitovaných na 3000, čímž vláda podmiňuje rozvolnění opatření.

16:53 Jan Hamáček

"Chtěl bych poděkovat za nebývalou vlnu solidarity, která se na Českou republiku snesla ze zahraničí," řekl Hamáček. Česko již prosbu o pomoc ze zahraničí kvůli zlepšení epidemické situace stáhlo.

16:51 Jan Hamáček

Největší zlepšení nastalo podle Hamáčka v okresech v Karlovarském a Královéhradeckém kraji, které byly uzavřeny jako první. Uzavření okresů je podle něj efektivní.

16:49 Jan Hamáček

Podle Hamáčka je potřeba pokračovat v dodržování opatření, aby došlo k většímu zmírnění epidemie. "Proto se vláda rozhodla požádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní," řekl.

16:20

Povinné testování se podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) od 6. dubna rozšíří o firmy do deseti zaměstnanců a živnostníky, kteří se při práci setkávají s třetími osobami. Schválila to vláda, uvedla Schillerová na twitteru.

Každý týden se tak podle Schillerové testům podrobí až čtyři miliony lidí, průměrně půl milionu denně. "Plošné testování je spolu s očkováním naše hlavní jízdenka zpět do normálního života," napsala dále.

15:51

Epidemická situace v Královéhradeckém kraji se nadále zlepšuje, situace v nemocnicích je stabilizovaná. V nemocnicích v kraji bylo dnes volných 185 standardních covidových lůžek z celkem 550 těchto lůžek a 15 covidových intenzivních lůžek ze 131. Hradecký kraj vypomáhá jiným krajům s hospitalizacemi pacientů. Vyplynulo to z dnešního vyjádření hejtmana Martina Červíčka (ODS), který při zasedání zastupitelstva hodnotil epidemickou situaci v kraji.

15:49

Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. O schválení návrhu vládou odpoledne informoval vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

15:47

Podle dat Chytré karantény patří Česko mezi státy EU s největším poměrem vyočkovaných vakcín oproti dodaným vakcínám. 

15:43

V pražském Kongresovém centru začalo ve zkušebním režimu fungovat očkovací centrum hlavního města, během dne naočkuje asi 230 strážníků městské policie. Uvedla to radní města pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha sobě). Centrum zatím neslouží pro očkování veřejnosti, po strážnících přijdou ve zbytku týdne na řadu lidé s poruchou intelektu a jejich ošetřovatelé.

Foto: Lukáš Bíba
15:42 Karel Havlíček (ANO)

S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů. Jde podle něho o mimořádně logisticky náročný proces a řada firem by to nezvládla. Už nyní si totiž testování rozkládají na všechny dny. S profesními svazy poté domluví, jak vše organizovat i s ohledem na kontrolu a kompenzace. Havlíček to odpoledne napsal ČTK.

15:38

Pětačtyřicetiletý muž z Příbramska podle policie nedodržel nařízenou izolaci kvůli covidu-19, opustil své bydliště a havaroval v autě. Záchranářům, kteří ho ošetřovali, zamlčel, že má koronavirus. Za šíření nakažlivé lidské nemoci z nedbalosti mu hrozí až tři roky vězení, řekla mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

15:37

Počet nemocných s covidem ve středočeských nemocnicích stagnuje, situace zůstává vážná. Přestože pandemie v tuzemsku podle aktuálních dat zpomaluje, zdravotnická zařízení úbytek pacientů s covidem zatím nezaznamenala.

15:08 Vlajka Ruské federace.

Rusko dokončilo úplné klinické testy proticovidové vakcíny Sputnik-Light, která vyžaduje jen jednu injekci, uvedl Reuters s odvoláním na ministra zdravotnictví. Prezident Vladimir Putin také oznámil, že v úterý se nechá proti covidu-19 očkovat. Šéf Kremlu podle listu Kommersant neupřesnil, jakou vakcínu dostane. To nesdělil ani prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov, dodal však, že samozřejmě půjde o ruský přípravek.

15:06

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) dnes nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Doporučení vydala na základě posudku dosavadních studií. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.

15:05

Podnikatelé ze záručních programů Covid II, III, Praha a Plus k 28. únoru podle aktuálních dat České národní banky získali asi 46,6 miliardy korun. Banky ke stejnému datu schválily žádosti v objemu 54,5 miliardy korun. Čerpání od naposledy zveřejněné statistiky k 15. únoru vzrostlo o zhruba 1,6 miliardy korun, objem schválený žádostí za tuto dobu stoupl o 2,9 miliardy korun.

14:54 Karel Havlíček (ANO)

S případným nařízením častějšího testování ve firmách chce ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) počkat ještě na vyhodnocení jednoho kola testů, se svazy domluví organizaci.

14:49

V Olomouci se loni kvůli dopadu pandemie nového koronaviru na cestovní ruch ubytovalo o zhruba 60 procent méně turistů než v roce 2019. V olomouckých hotelech a penzionech přespalo 91 756 hostů, z toho 68 104 z Česka a 23 652 ze zahraničí.

14:27

Finanční správa vyplatila u nového kompenzačního bonusu pro podnikatele, společníky malých firem nebo pracovníky na dohodu za necelý týden 12.727 žádostí za 318,6 milionu korun. Celkem správa eviduje 50.518 žádostí. Vyplývá to z informací na Twitteru finanční správy.

14:24

Podmínkami udržitelného znovuotevření škol jsou podle školských odborů proočkovanost učitelů, testování žáků a dostatek ochranných pomůcek. Za důležitou považují odboráři také včasnou informovanost o postupu při návratu žáků do škol.

Kvůli epidemii covidu-19 jsou od 1. března otevřené jen školy pro děti zdravotníků a dalších profesí, ostatní se učí z domova. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) minulou středu řekl, že by se děti do škol mohly vrátit ve druhé polovině dubna. Podmínkou by mělo být pravidelné testování. O plánu návratu žáků do lavic mají jednat ministerstva zdravotnictví a školství tento týden.

Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové by se mohly dohodnout do konce tohoto týdne.

14:05

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček apeluje na vládu i poslance, aby mimořádné odměny pro zdravotníky v souvislosti s pandemií covidu-19 byly legislativně vyňaty z exekuce i oddlužení. Na podzim se zabýval podněty těch, kterým kvůli oddlužení nebyla odměna vyplacena v plné výši. Ombudsman to dnes uvedl na svém webu.

"Mám za to, že je v rozporu s dobrými mravy a principem spravedlnosti tyto mimořádné odměny postihnout (v exekuci/oddlužení) jen proto, že na ně současná právní úprava (ať insolvenční zákon či občanský soudní řád) nepamatuje," uvedl Křeček.

13:49

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES), kterou vede epidemiolog Petr Smejkal, považuje testování na covid-19 ve firmách za vysoce efektivní. I jedno procento nakažených mezi testovanými může podle ní znamenat tisíce případů. Jako zlepšení v dnes zveřejněné tiskové zprávě MeSES navrhuje zvýšit frekvenci testování antigenními testy na dvakrát za týden, nebo dát jako alternativní možnost méně častý PCR test.

Povinnost testovat zaměstnance vláda firmám a úřadům postupně podle velikosti ukládala od začátku března, na testy budou přispívat zdravotní pojišťovny. Dnes vláda zváží kratší interval mezi testy, buď dvakrát za týden, nebo jednou za pět dní, a povinnost i pro nejmenší podniky do deseti zaměstnanců a živnostníky.

13:43 Jan Hamáček

Ve vládě je shoda na tom, že kabinet požádá poslance o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Novinářům to dnes řekl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Nynější stav nouze vyhlášený kvůli covidu-19 končí 28. března. Hamáček varoval před razantním uvolněním, ke kterému se rozhodlo před několika týdny Polsko. Česko by mělo podle něj spíš následovat portugalskou cestu a využít toho, že opatření v posledních týdnech epidemii zpomalila. Věří, že se na prodloužení kabinet s poslanci dohodne.

13:23

Praktičtí lékaři v Jihomoravském kraji podali lidem k dnešnímu dni 14.400 vakcín proti nemoci covid-19. Obvodní lékaři očkují od 1. března, aplikují lidem vakcíny AstraZeneca a Moderna. Nemocnice a očkovací centra mají vakcínu Pfizer. Zdravotníci v celém kraji podali lidem téměř 160 000 dávek vakcíny.

13:20

U vakcín, které neschválí Evropská léková agentura (EMA), nemůžeme mít záruku, že by každá šarže byla stejně dobrá. EMA vše dělá opravdu důkladně. Jakmile něco pustí dál, tak už se nemusíme obávat, že by se šarže něčím odlišovaly.

Život v pandemii - biochemik Zdeněk Hostomský

4:42
Život v pandemii - biochemik Zdeněk Hostomský o vakcíně Sputnik V a jejím schválování Evropskou lékovou agenturou | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
13:17 Jan Hamáček

Česká republika už nežádá o zahraniční pomoc v souvislosti s covidem-19. Na dnešní tiskové konferenci ČSSD to řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček. Aktuálně to vypadá, že by Česko mělo být schopno situaci zvládnout samo, dodal.

Česko 5. března požádalo o součinnost s umístěním minimálně desítek pacientů s koronavirem do Německa, Švýcarska a Polska. Důvodem bylo, že řada nemocnic nebyla podle ministerstva zdravotnictví schopna pacientům zajistit obvyklé standardy poskytované péče. Česko následně využilo pomoc Polska, kam byla převezena pacientka z Pardubického kraje.

13:10

V Moravskoslezském kraji v neděli přibylo 224 případů koronaviru. Je to o 230 méně než o den dříve, proti minulé neděli je to o 60 nákaz více.

13:00

Nemocnice v Hořovicích na Berounsku se bude moci v případě potřeby proměnit v takzvanou pandemickou nemocnici. Umožní to rozsáhlé investice do areálu, které by měly být dokončeny do tří let. V nejhorší fázi epidemie bude zařízení schopné nabídnout až 500 lůžek pro pacienty s infekčním onemocněním, řekl dnes novinářům majitel nemocnice Sotirios Zavalianis.

12:51

Ministerstvo průmyslu a obchodu vydalo na výzvu profesních organizací stanovisko k maloobchodnímu prodeji velikonočních výrobků jako jsou dekorace či pomlázky. Sdělení ministerstva zveřejnil na svém webu Svaz obchodu a cestovního ruchu. Řetězce už dříve toto zboží nabízely, považovaly ho podle do té doby dostupných výkladů za výjimky ze zákazu maloobchodního prodeje.

12:50

V Moravskoslezském kraji zdravotníci k dnešnímu dni aplikovali 140.580 očkovacích dávek proti covidu-19, první dávku vakcíny má asi devět procent obyvatel. Kraj má aktuálně k dispozici 1758 neaplikovaných ampulek s vakcínami, které zřejmě spotřebuje dnes a v úterý, čeká na další dodávku vakcín. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

12:40

Plán návratu žáků do škol by mohl být znám koncem tohoto týdne. Vyplývá to z vyjádření mluvčí ministerstva školství Anety Lednové. Úřad podle ní očekává, že se do konce týdne na postupu při návratu do škol dohodne s ministerstvem zdravotnictví.

"Jsme připraveni na jednání s ministerstvem zdravotnictví a novou hlavní hygieničkou a očekáváme, že se do konce týdne dohodneme," uvedla Lednová.

12:32

Několik nemocnic a zdravotnických zařízení v Česku využívá při léčbě pacientů s covidem-19 a pacientů s postcovidovým syndromem MLS laser. Dosud lékaři ošetřili laserem 151 pacientů s covidovým zápalem plic a 44 s následnými dýchacími obtížemi. U většiny pacientů, kteří tuto terapii podstoupili, se zlepšil jejich stav. Novinářům to dnes řekl lékař Lukáš Cibulka z Oblastní nemocnice Kolín.

Tyto lasery se běžně používají na rehabilitačních odděleních a jsou schváleny pro použití v EU. "Působení MLS laseru má prokázaný protizánětlivý účinek," uvedl Cibulka, který je primářem rehabilitačního oddělení kolínské nemocnice. V případě nemoci covid-19 laser podle lékařů stimuluje produkci protizánětlivých proteinů a tlumí takzvanou cytokinovou bouři, tedy zvýšenou imunitní reakci organismu, kvůli které se zhoršuje zdravotní stav pacientů s tímto onemocněním.

12:08

Očkování proti covidu-19 v porovnání s minulým víkendem zpomalilo, zdravotníci podali asi o 7300 dávek méně než předchozí sobotu a neděli. Největší rozdíl v počtu očkovaných měla Vysočina, kde podali o 2781 dávek méně, a Jihomoravský kraj, kde aplikovali o 2383 dávek méně. Naopak více proti minulému týdnu se očkovalo v Praze a Pardubickém kraji. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví o očkování. Nedělní počet 8077 podaných dávek vakcíny je nejnižší od začátku března.

11:51

Portál chcipomoct.cz propojuje dobrovolníky s žádostmi o pomoc v celém Česku. Jejich lidi nalezneme v očkovacích centrech či nemocnicích.

 

11:26

Slovensko zaznamenalo v neděli nejnižší denní přírůstek úmrtí na onemocnění covid-19 za poslední téměř dva měsíce. Po předchozím poklesu ale znovu stoupl počet hospitalizovaných pacientů s covidem-19 nebo s podezřením na toto onemocnění.

11:15

V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 78 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19, což je jeden z vyšších denních přírůstků. Ve 29 zdravotnických zařízeních leží 848 pacientů s nákazou. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo i 232 pozitivně testovaných a sedm úmrtí s koronavirem u lidí z různých lokalit kraje v průměrném věku 76 let. Za týden hygienici evidují 6312 potvrzených případů nemoci, před týdnem to bylo 7041.

11:08

Německo prodlouží karanténu do 18. dubna a kvůli šířící se infekci zřejmě zpřísní opatření. V nejpostiženějších regionech hrozí zákaz nočního vycházení či uzavírání škol a školek.

Kancléřka Angela Merkelová dnes jedná se zemskými premiéry. Některé spolkové země by podle médií alespoň částečně chtěly povolit možnost turistického ubytování, pokud by bylo možné zaručit izolaci hostů. Lze předpokládat, že k takovému návrhu se Merkelová, která je zastánkyní opatrného postupu, bude stavit odmítavě.

11:04 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Babiš chce pozvat opozici na jednání o prodloužení nouzového stavu, mělo by se konat ve středu. Na jak dlouho má být stav nouze prodloužen, neuvedl.

11:04

V neděli přibylo v Plzeňském kraji 151 případů koronaviru, je to nejnižší nedělní přírůstek za 6 týdnů. Nemocnicím se mírně ulevilo, mají méně pacientů.

10:56

Iniciativa Chcípl PES, která nesouhlasí s kroky vlády proti šíření covidu-19, se změnila v politické hnutí Otevřeme Česko-chcípl PES. Cílem hnutí je sesadit vládu. Na vznik hnutí iniciativa sesbírala podpisy a bude usilovat o dostatek podpisů pro možnost kandidovat do Sněmovny. Předsedou je majitel pražské restaurace Šeberák Jakub Olbert a jedním z místopředsedů bývalý poslanec a pražský radní Jiří Janeček (tehdy ODS). Současnou vládu na dnešní tiskové konferenci zástupci iniciativy označili za zločineckou.

10:27 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

O případném zavření průmyslových podniků kolem Velikonoc je potřeba vést debatu hlavně s tripartitou, která by měla mít rozhodující slovo. Při dnešní návštěvě hořovické nemocnice to řekl premiér Andrej Babiš (ANO).

Zavření průmyslu na Velikonoce možná doporučí Rada vlády pro zdravotní rizika. Podle člena rady a hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala by to mělo mít významný vliv na pokles počtu nakažených nemocí covid-19. Proti uzavírání průmyslu se naopak postavil poradce prezidenta pro zdravotnictví, epidemiolog Roman Prymula.

10:13

V Olomouckém kraji přibylo za víkend 261 pozitivních na covid-19, v mezitýdenním srovnání je to o 79 méně. Jde zároveň o nejmenší počet za víkendy v březnu, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví. V sobotu přibylo 120 pozitivních a v neděli 141. Od počátku pandemie onemocnělo novým typem koronaviru 80 257 lidí, což je zhruba každý osmý obyvatel kraje.

10:08

V Karlovarském kraji přibylo v neděli jen 19 případů koronaviru, je to nejméně od 17. ledna. V mezitýdenním srovnání je to o 90 případů méně. Za víkend, kdy se ale méně testuje, laboratoře odhalily 155 pozitivních testů. Počty nakažených v kraji, který byl minulý měsíc jeden z nejpostiženějších, dál klesají, na situaci v nemocnicích se to ale zatím příliš neprojevuje. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

10:03

Počet nových případů covidu-19 by měl podle vědců z iniciativy Sníh klesnout zhruba na 1400 denně, tedy 100 na 100 000 obyvatel. Potom je podle jejích členů možné začít zmírňovat protiepidemická opatření, napsali dnes v tiskové zprávě. V další fázi by měl pokles směřovat až ke 700 případů denně, asi 50 na 100 000 obyvatel. Iniciativu Sníh tvoří čeští vědci působící v ČR a v zahraničí, jsou součástí mezinárodní iniciativy pojmenované po zakladateli epidemiologie, britském lékaři Johnu Snowovi, který žil v 19. století.

"Pokud by začalo docházet k rozvolňování při vyšších hodnotách nových nákaz, dojde s velkou pravděpodobností ke vzedmutí nové vlny, neboť míra proočkovanosti i získané imunity není dostatečná, aby zabránila dalšímu šíření viru v populaci," napsali vědci v tiskové zprávě.

09:57

V neděli v Pardubickém kraji testy odhalily 143 nově nakažených. Nových nákaz proti předchozím týdnům ubylo. Minulou neděli bylo 183 případů a předminulou 190. Nejvíc se aktuálně v kraji šíří nákaza na Pardubicku. Od jara se prokazatelně nakazilo 82 937 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

09:56

Ve středních Čechách přibylo o víkendu 1216 nakažených koronavirem. Je to téměř o 630 případů méně než za předešlý víkend. Za sobotu a neděli zdravotníci v regionu aplikovali 1555 dávek vakcíny proti covidu-19, z toho 1297 v sobotu a 258 v neděli. Lidé v očkovacích místech v regionu dostali podle aktuálních dat ministerstva zdravotnictví celkem 143 445 dávek vakcíny, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kraj má asi 1,37 milionu obyvatel.

09:18

V Libereckém kraji za neděli přibylo 115 nově potvrzených případů onemocnění covid-19. To je nejméně od 1. ledna, kdy přibylo 24 nových případů.

09:08 Ilustrační foto.

Na Staroměstském náměstí se dnes ráno objevilo 25 tisíc křížů, za každou oběť pandemie nemoci covid-19 jeden. Jedná se o akci sdružení Milion chvilek pro demokracii, vše mají nahlášené, Policie byla u toho, když se kříže tvořily. 

08:43

V Ústeckém kraji se v neděli zvýšil počet lidí s koronavirem o 277. Je to o 84 méně než před týdnem. Nárůst je nejnižší od poloviny února. Volná kapacita nemocnic nepatrně vzrostla. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

08:43

Ve Zlínském kraji přibylo za neděli 120 případů nákazy koronavirem. Je to o 156 méně než v sobotu, ale o 15 případů více než v neděli před týdnem, o týden dříve bylo 166 nově nakažených. Za sobotu eviduje ministerstvo zdravotnictví 276 nových případů nákazy, minulou sobotu jich bylo 380. V porovnání s předchozím týdnem se počty nově nakažených minulý týden zvýšily v pondělí, úterý a ve čtvrtek.

08:21 Ilustrační foto.

V Praze za neděli přibylo 337 potvrzených případů nemoci covid-19. To je nejnižší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Naposledy byl nižší nárůst v neděli 31. ledna, kdy pražské laboratoře odhalily 325 nakažených. Minulou neděli testy prokázaly nákazu koronavirem u více než 500 testovaných. Přírůstky nakažených v hlavním městě v mezitýdenním srovnání zpomalují už 11 dní v řadě, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

08:04

Testy v neděli v Česku odhalily 2373 nových případů onemocnění covid-19, o 955 méně než před týdnem. Byl to nejnižší denní přírůstek od 13. prosince loňského roku. Nízký byl tuto neděli ale i počet očkovaných. Zdravotníci aplikovali 8077 dávek vakcíny, nejméně za den od začátku března, včetně víkendů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

V nemocnicích bylo v neděli 8007 pacientů s covidem, z toho 1910 v těžkém stavu. Oproti předchozí neděli klesl počet hospitalizací o 758 a počet těžkých případů o 125.

Bodové skóre epidemického systému PES, kterým se dříve řídila opatření proti šíření nákazy, zůstává třetí den v řadě na 68 bodech. To odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizika, ve kterém je Česko už dva týdny. V neděli se ve srovnání se sobotou zlepšily tři ze čtyř sledovaných parametrů, velmi mírné zhoršení statistiky zaznamenaly jen u reprodukčního čísla, které se blíží 0,86.

07:59

Minuta ticha za oběti pandemie má jediný, nesmírně těžký a nenahraditelný úkol. Připomenout, že za tím číslem, které je už tak hrozivé, až se stává těžko uchopitelným, je dvacet pět tisíc konkrétních lidských osudů. A také příběhů rodin, kamarádů i spolupracovníků, kteří budou své blízké tady na zemi už navždy postrádat, píše Daniel Anýž.

07:49

Přehled nejnovějšího dění: 

 • Maďarsko schválilo pro nouzové použití vakcínu od čínské společnosti CanSino Biologics (CanSinoBIO). Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Vakcínu s obchodním názvem Convidecia schválily tamní úřady na základě předběžných výsledků třetí fáze testování, uvedla čínská firma v prohlášení.
 • NKÚ hodnotí fungování státních úřadů v době pandemie: rozdíly v ceně i kvalitě provázely nákupy pomůcek, ministerstvo vnitra například kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus. Ministerstvo zdravotnictví pak od roku 2011 nezměnilo pandemický plán. 
 • V Česku mohou lidé ode dneška sportovat a vyrážet do přírody v celém svém domovském okrese, dosud tak mohli pouze na území obce. Aktuálně platná opatření najdete zde. 
 • Vláda dnes projedná žádost o prodloužení nouzového stavu a také posílení testování na koronavirus ve firmách. Týkat by se nově mělo i nejmenších společností, ministři zváží i povinnost častějších testů.
 • V celé zemi se dnes v poledne rozezní kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. 
07:44

Ministerstvo zdravotnictví od roku 2011 nezměnilo Pandemický plán a až do epidemie covidu se za tu dobu neměnily ani státní zásoby pomůcek, uvedl NKÚ.

07:44

Rozdíly v ceně i kvalitě provázely podle NKÚ nákupy pomůcek při epidemii covidu. Vnitro kupovalo respirátory FFP3 za cenu 60 až 422 Kč za kus.

07:29

Tchaj-wan zahájil očkovací kampaň proti covidu-19. Jako první se nechal vakcínou od britsko-švédské firmy AstraZeneca naočkovat premiér země Su Čen-čchang, informovala agentura Reuters. Do ostrovní země tento měsíc dorazilo 117 tisíc dávek vakcíny z jihokorejské továrny.

06:48

V desetimilionovém Maďarsku se epidemická situace zhoršuje navzdory poměrně rychlému očkování, které podle úřadů zatím dostalo více než 1,5 milionu lidí. V pátek země evidovala 10 759 nových případů koronavirové nákazy a 213 dalších úmrtí, což jsou rekordní čísla.

06:41

Německo během uplynulého dne zachytilo 7709 nových případů koronavirové infekce a 50 souvisejících úmrtí. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI). Obě čísla jsou vyšší než před týdnem, kdy úřady RKI nahlásily 6604 případů a 47 zemřelých. Dosud testy v 83milionovém Německu potvrdily 2 667 225 případů nákazy a 74 714 lidí s virem SARS-CoV-2 v těle zemřelo.

06:25

Maďarsko schválilo pro nouzové použití vakcínu od čínské společnosti CanSino Biologics (CanSinoBIO). Oznámila to dnes podle agentury Reuters firma. Jde už o druhou čínskou očkovací látku proti covidu-19 povolenou v Maďarsku. Maďarský národní ústav pro léčiva a výživu chválil vakcínu s obchodním názvem Convidecia na základě předběžných výsledků třetí fáze testování, uvedla čínská firma v prohlášení. Jednodávková vakcína CanSino byla dosud schválena v Číně, Pákistánu a Mexiku.

06:21

V Česku mohou lidé ode dneška sportovat a vyrážet do přírody v celém svém domovském okrese, dosud tak mohli pouze na území obce. Omezení pohybu mezi okresy, které je nařízeno od začátku března, ale zůstává dál v platnosti.

06:20

Renata Tunegová spolu s partnerem začala krátce po Vánocích pociťovat příznaky onemocnění covid-19. To, že se skutečně nakazili, potvrdil po Novém roce i test. Na konci ledna, kdy měli oba nemoc za sebou, se u jejich sedmiměsíční dcery Mii začaly objevovat nezvyklé komplikace. Zčervenala na tvářích, špičce nosu a bradě. O něco později holčička skončila v nemocnici. To už rodiče věděli, že ji postihl syndrom multisystémové zánětlivé odpovědi, který je známý pod zkratkou PIMS-TS.

06:17

V celé zemi se dnes v poledne rozezní kostelní zvony na památku obětí pandemie koronaviru. Dnes uplynul rok ode dne, kdy v Česku zemřel první člověk s nemocí covid-19. Od té doby v souvislosti s nákazou zemřelo víc než 24 tisíc lidí. Česká biskupská konference se zvoněním zvonů připojuje k občanské iniciativě Minuta ticha.

06:17

Po více než měsíci přijme dnes večer prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Zásadním tématem jednání nejspíš bude skutečnost, že hlava státu zhruba před dvěma týdny požadovala v rozhovoru pro Parlamentní listy odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO). Důvodem je ministrův postoj k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Blatný trvá na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Babiš v neděli v rozhovoru pro TN.cz uvedl, že příští týden výměna ministra nenastane, resort ale opakovaně kritizoval.

06:16

Ministři by se v rámci koronavirové agendy měli zabývat i návrhem na zvýšení frekvence testování proti covidu ve firmách a o rozšíření portfolia testujících společností. Vláda podle Schillerové pravděpodobně uloží povinnost pravidelně testovat i firmám do deseti zaměstnanců a živnostníkům. Zvažovat bude také častější testování. Možnosti jsou podle ministryně financí dvě - povinné testy jednou za pět dní, nebo zvýšení frekvence testování z jednoho testu týdně na dva, 

06:15

Žádost o prodloužení nouzového stavu v zemi projedná na svém dnešním zasedání vláda. Nouzový stav aktuálně platí do 28. března, podle vlády je však nutný nadále, aby mohla platit aktuální přísnější omezení volného pohybu. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že minimem je prodloužení o 14 dní, podle vicepremiérky Aleny Schillerové (za ANO) se kabinet shodl, že požádá o celých 30 dní. 

19:00

Podle premiéra Andreje Babiše obdržela Česká republika od začátku očkování proti covidu-19 1 513 370 dávek vakcín, z nich dosud nebylo podáno 182 181 dávek. Vakcíny jsou podle něj na očkovacích místech, Česko nemá žádné přebytečné rezervy. Očkovacích míst je 233.

V úterý dopoledne bude podle Babiše na očkovacích místech jen 19 651 dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, 16 480 od Moderny a 22 850 od společnosti AstraZeneca, dohromady tedy 58 981 dávek. V úterý by ČR měla dostat 124 020 dávek od Pfizer/BioNTech. "Pokud by nepřišly, tak ve středu bychom de facto neměli co očkovat," řekl Babiš. "Ve středu by mělo dorazit 88 800 dávek od firmy Moderna a ve čtvrtek 9600 od AstraZeneca," dodal premiér.

17:31 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Příští týden nedojde k výměně ministra zdravotnictví, řekl premiér Andrej Babiš (ANO) v dnešním rozhovoru pro server TN.cz. Uvedl také, že hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala na ministra mu doporučovala odborná skupina. Smejkal v nedávném rozhovoru Prostor X na webu Reflex.cz poznamenal, že dostal zhruba před dvěma týdny nabídku stát se ministrem, kterou odmítl. Odvolání ministra Jana Blatného (za ANO) požaduje prezident Miloš Zeman, který Babiše v pondělí přijme na zámku v Lánech.

"On (Zeman) má stabilní názor na pana ministra zdravotnictví a zahraničních věcí. Panu prezidentovi jsem vyhověl v různých věcech, ale v různých věcech jsem mu nevyhověl, protože mám na to jiný názor. Vnímám jeho zkušenosti a názory, ale neznamená to, že když má nějaký názor, že já mám totožný názor," řekl Babiš. Na otázku, zda od něj dostali nabídku na vedení ministerstva další lidé, mimo jiné premiér uvedl, že je jeho věc, komu dává, či nedává nabídky.

16:04 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš apeloval na nemocnice, aby využívaly lék bamlanivimab na covid-19 od firmy Eli Lilly. Zatím bylo vydáno 605 balení do 61 nemocnic, přitom jej může používat 103 zařízení, řekl Babiš v dnešním videu na sociální síti Twitter. "Je potřeba, aby konečně nemocnice a lékaři a praktici to vzali na vědomí, že pokud někdo má predispozice - cukrovku, vysoký tlak, nadváhu, ischemické choroby - tak to jsou všechno lidi, kteří jsou ohrožení covidem-19, že skončí na jednotkách intenzivní péče a jsou ohroženi na životě," řekl Babiš.

14:51

Ministerstvo zdravotnictví by nakonec mohlo podle vedoucího odborné skupiny Petra Smejkala přistoupit na úpravu intervalu mezi první a druhou dávkou vakcíny proti covidu-19 u lidí, kteří se na očkování teprve budou objednávat. 

Důvodem pro prodloužení intervalu je podle Smejkala zátěž nemocnic. Těm, komu se prodlouží doba před podáním druhé dávky, to nijak neublíží, naopak to zachrání lidské životy, protože se k vakcíně dostanou další lidé, míní. "Zdůrazňujeme, že by to bylo krátkodobě. V dubnu už to nemá cenu, zátěž nemocnic nebude tak velká," míní Smejkal.

14:14

Rada vlády pro zdravotní rizika možná doporučí zavřít okolo Velikonoc na několik dní průmyslové podniky. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekl člen rady a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal. Mělo by to podle něj významný vliv na pokles počtu nakažených nemocí covid-19.

"My (rada) jsme se k tomu úplně ještě nedostali, ale v podstatě tímhle směrem se pohybujeme," uvedl Smejkal. "Kdybychom k těm Velikonocům přidali pár dní, tak ten efekt na to sražení virové nálože v populaci by byl významný a hodně by to pomohlo," dodal. Připomenul, že ostatní oblasti jako kultura, školství či služby již uzavřené jsou.

14:12

Hlavní epidemiolog IKEM a vedoucí odborné skupiny při ministerstvu zdravotnictví Petr Smejkal v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi uvedl, že zátěž nemocnic stagnuje, nebo mírně klesá. Pokles ale bude pozvolnější oproti podzimu, protože pacienti jsou mladší a stonají déle, míní. "Ale zdá se, že jsme za vrcholem," poznamenal. Celostátní uzávěra už podle něj není na stole, nutné je masivně testovat, očkovat a velmi rychle odhalovat virové mutace.

13:56 Vláda Andreje Babiše už chystá bezpečnostní opatření k předsednictví Evropské unie, které začne 1. července 2022.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na dotaz redakce možnou délku nouzového stavu nekomentoval. Uvedl, že opakovaně žádal členy kabinetu, aby svoje názory sdělovali vládě, která rozhodne a výsledek sdělí veřejnosti.

13:09

Začít používat neschválenou vakcínu Sputnik k očkování v Česku už nemá smysl, míní bývalý ministr zdravotnictví a prezidentův poradce Roman Prymula. Potřeba byla, když nebyly jiné vakcíny, teď již budou, dodal.

12:46

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že se kabinet předběžně domluvil, že požádá poslance o prodloužení nouzového stavu o měsíc. "Domluvili jsme se, že požádáme pravděpodobně o celých 30 dnů," řekla Schillerová o hodinu později, co ministr Jan Hamáček řekl, že na vládě je shoda o prodloužení o minimálně 14 dní. 

12:37

Vláda pravděpodobně uloží povinnost pravidelně testovat i firmám do deseti zaměstnanců a živnostníkům. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to řekla vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). V pondělí to podle ní kabinet projedná.

12:20 Jan Hamáček

Firmy by mohly mít povinnost testovat jednou za pět dní. Aktuálně je interval sedmidenní. Vláda návrh, který předloží ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), projedná v pondělí. Kabinet původně uvažoval o zvýšení frekvence testování z jednoho testu týdně na dva.

"Myslím, že se rýsuje kompromis, aby to bylo jednou za pět dní," řekl Hamáček. Vyjde to podle něj vstříc firmám, které namítají, že testovat dvakrát týdně je pro ně problém. Současně to ale vyjde vstříc odborníkům, kteří říkají, že sedm dní je moc, uvedl vicepremiér. Zvýšení frekvence testování z jednoho testu na dva by u některých větších firem mohlo podle Hamáčka znamenat kolaps.

12:01 Jan Hamáček

Ministr Hamáček vysvětluje, že kdyby vše fungovalo, mohl by nouzový stav 11. dubna skončit. "Pokud by to zabralo, tak po 14 dnech se můžeme dostat na denní nárůsty (počtu nakažených koronavirem) pod 5000. Pak je možné zvednout plošná opatření, cestování mezi okresy a zbytek dojet podle pandemického zákona. To si myslím, že je nejrealističtější výhled," řekl Hamáček.

11:51

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN) požádali vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby pro účely opatření zakazujícího pohyb mezi okresy byly Praha, Praha-východ a Praha-západ považovány za jeden okres.

Hamáček uvedl, že mluvit o úpravě lze, ale znamenalo by to další mísení obyvatel. Pokud lidé vydrželi doteď, tak se domnívá, že ještě chvíli vydrží. "Teď už bych to neměnil," poznamenal.

Přehled hlavních událostí dne:

 • V sobotu odhalily laboratoře v Česku 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem.
 • Reprodukční číslo kleslo z 0,87 na 0,85. Nižší bylo naposledy 21. ledna.
 • Rady vlády možná doporučí okolo Velikonoc zavřít na několik dní i průmyslové podniky.
 • Vláda chce prodloužit nouzový stav. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka panuje shoda na tom, že to má být minimálně o 14 dní. Ministryně financí Alena Schillerová krátce nato prohlásila, že se kabinet domluvil na prodloužení o celý měsíc. 
 • Vláda pravděpodobně uloží povinnost pravidelně testovat i firmám do deseti zaměstnanců a živnostníků, prohlásila ministryně financí Alena Schillerová.
 • Firmy budou muset testovat své zaměstnance častěji, uvažuje o tom vláda. Podle Schillerové by to mohlo být dvakrát týdně nebo jednou za pět dní. 
11:43 Jan Hamáček

Hamáček apeloval na to, aby lidé ještě chvíli vydrželi a dodržovali opatření. Zásadním cílem je podle něj vyprázdnit nemocnice. "Rozvolňování bude možné v situaci, kdy se začnou vyprazdňovat nemocnice. A to ještě nějakých pár dnů trvat bude. Klíčové je, že se to otočilo a klesá to," řekl Hamáček.

11:43 Jan Hamáček

Protikoronavirová opatření podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zafungovala. Mírnější pokles počtu nakažených byl dán i plošným antigenním testováním ve firmách, řekl dnes v pořadu Partie Terezie Tománková v televizi Prima.

Kdyby opatření nefungovala, přibývalo by v České republice zhruba 20 až 25 tisíc případů denně a zkolabovalo by zdravotnictví, míní Hamáček. V minulém týdnu sice vláda očekávala rychlejší pokles počtu nakažených, mírnější byl však dán testováním lidí na pracovištích. Tím se objevilo zhruba 15 tisíc nových případů týdně. 

11:33 Jan Hamáček

Ve vládě je shoda na prodloužení nouzového stavu po 28. březnu minimálně o 14 dní, tedy do 11. dubna. V pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima to dnes řekl vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Doufá, že by dva týdny mohly stačit. Poslanecká sněmovna by o žádosti, kterou by vláda měla zformulovat v pondělí, podle Hamáčka měla hlasovat v pátek. Nynější stav nouze končí v neděli 28. března.

11:07

U povinného testování považuje podle průzkumu Hospodářské komory 52 procent firem za problém dodatečné náklady. Komplikace v provozu a organizaci práce v souvislosti s testováním vadí 30 procentům podniků, 18 procent se potýká s nedostatkem testů pro samotestování. 

Nejspolehlivější testy bez ohledu na cenu se snaží zajišťovat pro zaměstnance polovina firem, nejlevnější vítězí u 11 procent společností. S neochotou podrobit se povinnému testování se u svých zaměstnanců setkala desetina firem. Podíl odhalených pozitivních případů z celkového počtu testovaných v podnicích nad 50 pracovníků dosahuje 0,73 procenta.

10:23

Nejhorší situace je momentálně na Jindřichohradecku, kde za uplynulý týden zaznamenali 1134 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Následuje Mladoboleslavsko s 996 případy na 100 tisíc obyvatel. Naopak relativně nejlépe na tom je dříve těžce zasažené Chebsko, kde v posledních sedmi dnech přibylo 201 případů na 100 tisíc nakažených.

08:50

Epidemie koronaviru v Česku dál zpomaluje. V sobotu odhalily laboratoře v zemi 5443 nakažených, což bylo zhruba o 1500 méně než před týdnem.  Nemocnice jsou ale stále přeplněné. Počet lidí, kteří s nákazou covidem-19 zemřeli, vzrostl na 24 667.

V mezitýdenním srovnání od úterý klesají denní přírůstky nově nakažených. Výrazné to bylo zejména v pátek, kdy byl rozdíl zhruba 5300 případů. Od začátku tohoto týdne v Česku přibylo 62 435 potvrzených případů covidu-19, minulý týden jich od pondělí do soboty bylo 73 693.

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,87 na 0,85. Nižší bylo naposledy 21. ledna. Pokud by reprodukční číslo bylo vyšší než jedna, znamenalo by to, že epidemie zrychluje.

07:41

Poptávka po medicinálním kyslíku v Česku je extrémní, jeho dodávky do zdravotnictví jak v kapalné, tak v plynné podobě proti podzimu stouply více než dvojnásobně, proti běžné situaci před koronavirovou pandemií pak téměř pětkrát. Redakci to řekl Petr Partsch, generální ředitel společnosti Linde Gas, která je největším výrobcem a dodavatelem technických, medicinálních a speciálních plynů v Česku. Konkrétní údaje však Partsch neuvedl.

V léčbě pacientů s těžkým průběhem nemoci covid-19 se využívá především oxygenoterapie (kyslíková léčebná kůra), díky níž se výrazně zlepšuje stav pacientů a nemocné tělo se rychleji regeneruje. "Pro dokreslení vážnosti současné situace je potřeba zmínit, že dodáváme medicinální kyslík i nemocnicím, které dosud nebyly našimi odběrateli a kterým jejich zdroje kyslíku nestačí pokrýt spotřebu," uvedl Partsch.

Problém s nedostatkem kyslíkových lahví podle něj ale nehrozí. A to i přesto, že během února došlo k nasazení všech zásob moderních lahví s integrovaným redukčním ventilem. "Na situaci jsme reagovali s předstihem a zajistili další dodávky kyslíku ve standardních ocelových lahvích. Těchto lahví je k dispozici dostatečné množství," řekl generální ředitel. K použití tohoto staršího typu lahví jsou potřeba externí redukční ventily s průtokoměry. "Ty jsou nyní obecně nedostatkovým zbožím, ale Správě státních hmotných rezerv se je podařilo nakoupit a jsou tak připravené k použití," dodal Partsch.

07:07

V Německu za uplynulý den přibylo 13 733 nakažených koronavirem, tedy zhruba o 3000 více než před týdnem. 

22:55

Vážení čtenáři,

děkujeme vám za pozornost a budeme se těšit zase zítra ráno, kdy budeme pokračovat v on-line zpravodajství.

21:44

Po celé Evropě demonstrovaly kvůli restrikcím desetitisíce lidí. Stovky či tisíce lidí dnes demonstrovaly proti vládním protiepidemickým opatřením v Rumunsku, Finsku, Chorvatsku, Rakousku, Německu či Švýcarsku. Do protestu v Londýně se zapojilo kolem 10.000 lidí, policie tam 33 demonstrantů zatkla kvůli porušení protiepidemických nařízení.

21:23

Hygienici v jižních Čechách evidují 722 nových případů koronaviru, o 514 méně než před týdnem. Laboratoře otestovaly přes 1200 vzorků. Počet aktuálně pozitivních stoupl proti pátku o 719 na 15.831 lidí. Tři lidé s nemocí covid-19 zemřeli. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka jihočeské krajské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

18:58

Testy potvrdily v uplynulých 24 hodinách na Vysočině 604 nových případů covidu-91, o 78 méně než před týdnem. Zemřelo pět nakažených. Z nemoci se nyní v kraji léčí 7181 lidí. V pěti krajských nemocnicích se nyní s covidem-19 léčí 435 lidí, jednotky intenzivní péče a lůžka s plicní ventilací jsou zaplněná z více než 90 procent, u standardních lůžek je obsazenost asi o deset procent nižší.

18:14

Asi 60 lidí se podle policie účastnilo dnes odpoledne v centru Českých Budějovic shromáždění proti vládním opatřením, které svolalo sdružení Manifest.cz. Následného pochodu se účastnilo 35 lidí. Akce namířená proti omezením kvůli koronaviru se obešla bez narušení veřejného pořádku, policie ale řešila přestupky - šlo o nenošení roušek. 

17:14

Epidemická situace v Maďarsku se dál zhoršuje a v zemi stále rychleji přibývá nakažených koronavirem, hospitalizovaných i úmrtí na covid-19. Za poslední den přibylo 11 132 případů nákazy, což je nejvíce od začátku pandemie. Smutný rekord drží i nejnovější denní bilance obětí, podle níž zemřelo za 24 hodin 227 pacientů s covidem. Odborníci v posledních dnech opakovaně varovali, že do kritického stavu se dostává zdravotnictví, které čelí obrovskému náporu. Nyní je v nemocnicích přes 10 500 nemocných s covidem-19, 1237 z nich potřebuje podporu plicního ventilátoru.

16:09

V polských nemocnicích leží nejvíce pacientů nakažených koronavirem od začátku nynější pandemie, informuje o tom portál onet.pl. Nejvyšší je také počet nemocných s covidem-19, kteří musí být napojeni na plicní ventilaci. Kvůli zhoršující se epidemické situaci platí v celém Polsku ode dneška přísnější restrikce, provoz musely ukončit lyžařské vleky a hotely, zavřít musely hotely, galerie, kina nebo divadla. Za pátek v zemi, která má asi 38 milionů obyvatel, přibylo 26 405 nových případů. Je to jen o několik stovek méně než ve středu, kdy jich bylo nejvíce za letošek. Zemřelo dalších 349 pacientů nakažených koronavirem. V polských nemocnicích se z covidem-19 léčí asi 23 300 lidí, 2315 z nich je napojeno na umělou plicní ventilaci.

15:46

Indie, Pákistán i Filipíny hlásí rekordní počty nakažených covidem. Filipíny za dnešek hlásí 7999 nových případů nákazy covidem-19, čímž překonaly svůj jen den starý absolutní rekord počtu nově infikovaných. Nejvyšší denní přírůstek pozitivně testovaných za poslední čtyři měsíce má Indie, kde se za poslední den nakazilo na 41 000 lidí. Některé indické státy kvůli nové vlně nákazy opět zavedly omezení a uzavřely kina, hotely a restaurace. Nejvyšší čísla od července hlásí také Pákistán, kde se nově nakazil i premiér Imran Chán. Podle údajů pákistánské vlády mělo dnes pozitivní test 3876 lidí. 

14:54

Asi 20 000 lidí se dnes v německém Kasselu sešlo na protestu proti restrikcím zavedeným kvůli šíření koronaviru. Někteří z nich útočili na policisty a střetli se s účastníky protidemonstrace. Strážci zákona proti agresivním demonstrantům použili obušky, vodní děla a pepřový sprej. Stovky či tisíce lidí dnes demonstrovaly proti vládním protiepidemickým opatřením také v řadě dalších zemí Evropy: mimo jiné v Rumunsku, Finsku, Chorvatsku, Rakousku či Švýcarsku.

13:48

Ve Velké Británii alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 dostala polovina dospělých. Dnes to na Twitteru oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock. První dávku očkování má za sebou 26,2 milionu lidí, i druhou asi dva miliony. V pátek se nechal naočkovat také premiér Boris Johnson, který covid-19 prodělal loni na jaře.

Agentura Reuters uvádí, že s vakcinační kampaní zatím nejvíce pokročil Izrael, následují ho Spojené arabské emiráty, Chile a Británie. Investoři bedlivě sledují, která z ekonomik by se díky tomu mohla zotavit jako první.

13:25

V polských nemocnicích leží nejvíce pacientů nakažených koronavirem od začátku nynější pandemie, v sobotu o tom informoval portál onet.pl. Nejvyšší je také počet nemocných s covidem-19, kteří musí být napojeni na plicní ventilaci. V polských nemocnicích se s covidem-19 léčí zhruba 23 300 lidí, 2315 z nich je napojeno na umělou plicní ventilaci.

Kvůli zhoršující se epidemické situaci platí v celém Polsku od soboty přísnější restrikce, provoz musely ukončit lyžařské vleky a hotely, zavřít musely hotely, galerie, kina nebo divadla.

Za pátek v zemi, která má asi 38 milionů obyvatel, přibylo 26 405 nových případů koronavirové infekce. Je to jen o několik stovek méně než ve středu, kdy jich bylo nejvíce za letošek. Zemřelo dalších 349 pacientů nakažených koronavirem.

12:27

Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) překonal hranici 2,7 milionu. O posledních 100 tisíc se zvýšil za 11 dní, předchozích 100 tisíc přibylo za 12 dní a předtím dvakrát za deset dní.

Nejvíce obětí na životech od začátku pandemie evidují USA, kde podle JHU zemřelo kvůli covidu-19 přes 541 tisíc lidí. Následují Brazílie (přes 290 tisíc mrtvých) a Mexiko (přes 197 tisíc obětí). V ČR s covidem-19 dosud zemřelo 24 530 lidí.

12:15

Na odložené letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu nebudou smět fanoušci ze zahraničí. Organizační výbor o tom rozhodl kvůli obavám z dalšího šíření koronaviru a jeho různých mutací.

Tokijské hry, které byly loni kvůli pandemii o rok odloženy, se budou konat od 23. července do 8. srpna. Zahraniční fanoušci, kteří už mají vstupenky zakoupené, dostanou peníze zpět.

O rozhodnutí, které padlo po on-line jednání s japonskou vládou, představiteli Tokia a Mezinárodním olympijským výborem, v sobotu pořadatelé oficiálně informovali média.

11:24

Dánsko hlásí dva případy těžkých zdravotních problémů u zdravotníků, kteří byli před dobou kratší než dva týdny očkováni vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. U jednoho z nich se objevily krevní sraženiny, u druhého mozkové krvácení. Informuje o tom agentura Reuters. Úřady v Kodani uvedly, že jeden ze zdravotníků zemřel. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) ve čtvrtek uvedla, že vakcína je bezpečná a její používání riziko krevních sraženin nezvyšuje.

10:25

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, jež nakazí jeden člověk infikovaný koronavirem, kleslo z 0,93 na 0,87. Pod hranicí 0,9 bylo naposledy 23. ledna. Pokud číslo stoupne nad jedna, epidemie přestává být pod kontrolou. 

V zemi je podle dat ministerstva zhruba 231 tisíc aktivních případů. Toto číslo je však výrazně zkreslující, protože ministerstvo zdravotnictví už několik týdnů uvádí počet aktivních případů s výrazným zpožděním.

09:02

V Polsku celkový počet potvrzených případů nákazy koronavirem od začátku pandemie překročil dva miliony, uvedla to média s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Podle něj za pátek přibylo 25 998 nových případů a 419 úmrtí. O den dříve to bylo 27 278 případů a 356 úmrtí. Německo kvůli těmto číslům zařadilo Polsko mezi vysoce rizikové oblasti, informovala agentura DPA.

08:13

V České republice přibylo za uplynulý pátek 9624 lidí infikovaných koronavirem způsobujícím nemoc covid-19. Méně infikovaných bylo ve všední den naposledy 15. února. V mezitýdenním srovnání jde o výrazný pokles, předminulý pátek odhalily testy 14 953 případů. Celkový počet potvrzených případů od počátku epidemie je zaznamenaných 1,46 milionu.

07:00

Vážení čtenáři, vítejte u nové on-line reportáže, ve které se věnujeme koronavirové pandemii v Česku i ve světě. Dosavadní dění najdete v předchozí reportáži: