Dokážou pomoci a mají je i nemocnice v Česku. Projděte si léky na covid-19

Helena Truchlá ČTK Helena Truchlá, ČTK
25. 3. 2021 19:41
Stoprocentně spolehlivou léčbu nemoci covid-19, kterou způsobuje koronavirus SARS-CoV2, zatím svět nezná. Lékaři a výzkumníci ale zkouší různá antivirotika i speciální protilátky, které by mohly nemocným ulevit. Většinu preparátů ještě čeká dlouhý výzkum a testování, u některých jako třeba remdesiviru nebo bamlanivimabu jsou výsledky nadějné. Přinášíme přehled nejčastěji zmiňovaných léčiv.
Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir.
Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir. | Foto: Jakub Plíhal

Přímo proti viru: Remdesivir

Antivirotikum remdesivir je zatím jediným schváleným lékem na covid-19 v Evropské unii i ve Spojených státech. Jako experimentální léčivo ho už loni schválilo i české ministerstvo zdravotnictví. Látka útočí přímo proti viru samotnému a brání mu v množení. Podle velké klinické studie z loňského podzimu dokáže až o třetinu zkrátit čas hospitalizace s covidem. 

Podává se pacientům nad 12 let, nitrožilně a v dávkách na pět nebo deset dní. V Evropě pak pouze těm nemocným, kteří zároveň dostávají léčbu kyslíkem. České nemocnice lék od podzimu objednávají po tisících každý měsíc. Lék od americké společnosti Gilead Sciences se oficiálně nazývá veklury a jedno jeho balení stojí 345 eur, tedy asi devět tisíc korun. V Česku ho od října hradí zdravotní pojišťovny. 

Původně se látka remdesivir testovala na ebolu a žloutenku typu C, které jsou rovněž virovými onemocněními. V USA ho vyvinul tým pod vedením českého vědce Tomáše Cihláře. Léčil se jím mimo jiné taxikář Robert Markovič, jeden z prvních pacientů s covidem-19 v Česku, nebo americký prezident Donald Trump.

Světová zdravotnická organizace (WHO) lék zatím nedoporučuje, podle ní chybí důkazy, že skutečně brání úmrtí na covid. Podle informací českého Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) může být tato nejistota způsobená i otázkou, zdá má, nebo nemá smysl používat remdesivir i u pacientů, kteří zatím nepotřebují kyslík. Americké úřady to umožňují a žádostí o rozšíření povolení k použití se od února zabývá evropská léková agentura EMA. 

 

Právě se děje

Další zprávy