Česká vláda mohla díky smlouvám EU objednat víc vakcíny. Odmítla to, chtěla ušetřit

Domácí Domácí
23. 3. 2021 15:06
Česko si mohlo přes Evropskou unii zajistit větší dodávky vakcíny. Rozhodlo se ale ušetřit a objednalo jich méně, vyplývá z dokumentu o objednávkách, na který upozornily Hospodářské noviny. Do konce června tak Česko zajistilo dodávky jen pro 44 procent dospělých obyvatel. Méně už mají jenom čtyři další země EU.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Česko podle zjištění Hospodářských novin odmítlo plný počet dávek, které mohlo díky smlouvám EU s výrobci obdržet. Celkem si tak zamluvilo jen 81,1 procenta množství, které mohlo dostat. Vláda totiž od firem AstraZeneca a Johnson & Johnson neobjednala ani polovinu toho, co mohla.

"Jednalo se o rozhodnutí tehdejších ministrů zdravotnictví s ohledem na nastavenou očkovací strategii v dané době," sdělilo deníku ministerstvo zdravotnictví. Odkázalo tedy na kroky bývalých ministrů Adama Vojtěcha a Romana Prymuly (oba za ANO). "V té době, tedy na začátku září, nebylo vůbec zřejmé, jaké všechny vakcíny budou nakonec úspěšné. Proto jsme nechtěli vsadit vše na jednu kartu," uvedl Vojtěch s tím, že objednávku pak podepisoval jeho nástupce Prymula. Ten zatím na dotazy nereagoval.

Podle HN se Česko pro tento postup rozhodlo proto, že měly ve vládě silný vliv hlasy požadující šetrný přístup. Podle ekonomů se přitom šetřit na vakcínách nevyplatí, uzávěra země stojí stát mnohonásobně víc. "Je to to nejhloupější, co jsme mohli udělat," komentuje pro HN Filip Pertold, ekonom z ústavu CERGE-EI. Vláda podle něj měla objednat maximální počet dodávek, ke kterým měla přístup a nespekulovat, jestli budou nakonec úspěšné.

Menší počet vakcín v přepočtu na počet obyvatel si podle dokumentu objednalo jen Bulharsko, Chorvatsko, Slovensko a Lotyšsko. Naopak třeba Malta má do konce června zajištěné dodávky pro 92 procent obyvatel. Více než Česko si zarezervovalo i Rumunsko, oproti českým 44 procentům má objednány dodávky pro 52 procent obyvatel. Pro dosažení kolektivní imunity je podle odborníků potřeba 70procentní proočkovanost.

Ve skutečných dodávkách se ale může ještě promítnout přístup výrobců. Oproti slíbeným a objednaným vakcínám plánuje AstraZeneca nakonec dodat menší množství. Naopak Pfizer/BioNTech možná do Česka nakonec doveze vakcín víc.

Vynálezce vakcíny Pfizer: Je tu poslední vlna. Do konce léta bude v Evropě hotovo

Němec Ugur Sahin připustil, že by mělo být možné naočkovat dvě dávky dvěma různými vakcínami. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

Škola chce pokračovat ve sporu s dívkou, které nedovolila při vyučování nosit hidžáb

Pražská střední zdravotnická škola chce pokračovat v soudním sporu se studentkou, která chtěla při výuce nosit muslimský šátek hidžáb. Proti pravomocnému zastavení řízení podala škola dovolání k Nejvyššímu soudu. Uvedla to ve čtvrtek Česká televize, které to potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 10 Andrea Tauberová. Škola muslimské dívce nedovolila nosit hidžáb při vyučování v roce 2013, dívka se bránila žalobou, kterou ale loni v dubnu stáhla.

O pravomocném zastavení řízení rozhodl v lednu Městský soud v Praze. Mladá žena stažení své žaloby zdůvodnila obavami z nenávistných útoků. Škola ale s ukončením sporu nesouhlasí a chce, aby o něm znovu rozhodoval obvodní soud. "Dovolání podala žalovaná střední zdravotnická škola," uvedla Tauberová. Podání dovolání ČT potvrdil také advokát školy Radek Suchý, který zdůraznil, že Nejvyšší soud bude rozhodovat pouze o pokračování řízení, nikoliv o samotném sporu.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze se žalobou neuspěla.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Někteří účastníci Českých lvů mohli porušit protiepidemická opatření, prověří to správní orgán

Pět účastníků březnového vyhlášení filmových cen Český lev mohlo porušit vládní opatření zavedená kvůli koronavirové pandemii. Policisté je oznámili správnímu orgánu, sdělil mluvčí Jan Rybanský. Po skončení ceremoniálu v pražském Rudolfinu se na sociálních sítích objevily fotografie, na kterých umělci postávají v těsných hloučcích kolem stolků před budovou, kouří a povídají si. Nemají na sobě respirátory ani nanoroušky.

Policisté se o případu dozvěděli z médií, začali poté kauzu prověřovat. "Policisté prověřování celé události ukončili a zadokumentovali. Následně pět osob oznámili příslušnému správnímu orgánu pro možné porušení vládních nařízení k dořešení," uvedl Rybanský. Dodal, že jejich jména policie nemůže zveřejnit.

Na ceremoniálu platila přísná opatření. Všichni, kdo se večera v Rudolfinu chtěli zúčastnit, museli podstoupit PCR test na covid-19 a museli mít nasazený respirátor. "Jako pořadatelé však ručíme pouze za průběh akce uvnitř prostor konání, nikoliv za dění venku. Situace, která nastala, nás samozřejmě mrzí," řekl prezident České filmové a televizní akademie Ivo Mathé serveru SeznamZprávy.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Babiš přijal nového slovenského premiéra Hegera

Premiér Andrej Babiš v Kramářově vile přivítal předsedu slovenské vlády Eduarda Hegera, pro kterého jde o první zahraniční cestu od nástupu do funkce.

Už dopoledne Hegera přijal prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech. Po setkání uvedl mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru, že státníci ocenili výborné vzájemné vztahy, shodli se o důležitosti spolupráce v rámci visegrádské čtyřky (V4 - ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) a hovořili o ekonomické obnově po koronavirové pandemii.

Heger se odpoledne setká také s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy