Andrej Babiš příští týden ministra zdravotnictví Jana Blatného neodvolá

ČTK Domácí ČTK, Domácí
21. 3. 2021 17:29
Ministr zdravotnictví Jan Blatný, kterého si premiér Andrej Babiš vybral do vlády na konci loňského října, má jednu "jistotu". Příští týden nebude ze svého postu odvolán. Alespoň to tvrdí předseda vlády. "Příští týden nedojde k výměně ministra zdravotnictví," prohlásil v neděli Babiš. Jestli to znamená, že by mohl Blatného odvolat za 14 dní, neřekl.
Předseda vlády Andrej Babiš ve chvíli, kdy představoval Jana Blatného jako nového ministra zdravotnictví.
Předseda vlády Andrej Babiš ve chvíli, kdy představoval Jana Blatného jako nového ministra zdravotnictví. | Foto: Jakub Plíhal

Premiér Andrej Babiš opět oživil spekulace o odvolání ministra zdravotnictví Jana Blatného, jehož křeslo je už delší dobu pořádně rozkymácené. Babiš zatím Blatného neodvolal, ale jeho výroky nesvědčí o tom, že by nynější šéf zdravotnictví měl zůstat ve své funkce příliš dlouho.

"Příští týden nedojde k výměně ministra zdravotnictví," prohlásil v nedělním rozhovoru pro server TN.cz Babiš, který naznačil, že odvolání Blatného paradoxně zkomplikoval prezident Miloš Zeman. Mimochodem, za ním na zámek v Lánech zamíří Babiš už v pondělí.

Je přitom nepochybné, že téma Blatného bude na stole, prezident žádal odvolání Blatného 10. března, kdy ho označil ho za nekompetentního člověka, který není epidemiologem a nemá manažerské zkušenosti. Zeman pohrozil, že pokud by se Babiš rozhodl Blatného ve funkci ponechat, nepřispělo by to ke zlepšení jejich přátelských vztahů.

Kromě Blatného prezident žádal odvolání ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Ireny Storové a ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Důvodem jeho nespokojenosti byl postoj jmenovaných k ruské vakcíně Sputnik V proti covidu-19. Trvají totiž na tom, že ruská látka musí mít před využitím v Česku souhlas Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

"Vyjádření pana prezidenta nebylo šťastné pro moje rozhodování a pro moji pozici. Není dobře, když to pan prezident takhle komunikuje, protože potom to spíš komplikuje ty věci, než ulehčuje," komentoval nyní Babiš prezidentův požadavek, jeho splnění by působilo tak, že se Babiš snaží ve všem Zemanovi vyhovět.

Smejkala mi doporučila odborná komise, sdělil Babiš

Nicméně je zřejmé, že premiér před 14 dny nabídl místo ministra zdravotnictví hlavnímu epidemiologovi IKEM Petru Smejkalovi, který to přiznal v rozhovoru na webu Reflex.cz. "Nabídku jsem ale odmítl," uvedl Smejkal. Co bude dál s Blatným, se možná rozhodne ještě do konce března, protože kromě jiného Zeman na svém požadavku trvá.

"On (Zeman) má stabilní názor na pana ministra zdravotnictví a zahraničních věcí. Panu prezidentovi jsem vyhověl v různých věcech, ale v různých věcech jsem mu nevyhověl, protože mám na to jiný názor. Vnímám jeho zkušenosti a názory, ale neznamená to, že když má nějaký názor, že já mám totožný názor," řekl Babiš. Pokud jde o nabídku Smejkalovi, Babiš TN.cz řekl, že je jeho věc, komu dává či nedává nabídky.

Z řady výroků Babiše je ale zřejmé, že není spokojen s prací ministerstva zdravotnictví. Nelíbilo se mu například to, že resort podle informací Radiožurnálu původně chtěl, aby Správa státních hmotných rezerv (SSHR) musela pro plánovaný nákup pěti milionů antigenních testů na koronavirus do škol získat atest jejich citlivosti. Podle Babiše se ministerstvo rozhodlo udělat ze správy rezerv "zkušební laboratoř", kvůli tendru také napsal Blatnému vytýkací dopis. 

Co se týče možného vládního angažmá Smejkala, Babiš uvedl, že mu jej nabízela jeho odborná skupina. "Pana Smejkala mi doporučovali ze všech stran, ale pan Smejkal je teď ve skupině, která doporučuje panu Blatnému nějaké věci. Uvidíme, jestli ministerstvo to bude akceptovat, nebo ne," řekl premiér. Smejkal vede Mezioborovou skupinu pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu, je též členem vládní rady pro zdravotní rizika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy