Konvičkovci pošlou na náměstka Dolínka policii. Vadí jim, že chtěl zabránit akci u ambasády Saúdů

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 9. 2016 12:33
Iniciativa Martina Konvičky (IMK) svolala na nedělní odpoledne před saúdskoarabské velvyslanectví v Bubenči akci "s humorem do Mekky". Magistrát shromáždění nezakázal ani přesto, že minulá akce IMK na Staroměstském náměstí, při níž vystupovali maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní, policie vyšetřuje jako výtržnictví. Náměstek Petr Dolínek později vyzval úředníky, aby ke zrušení akce našli důvod: havárii kanalizace v místě konání mítinku.
Martin Konvička na Staroměstském náměstí.
Martin Konvička na Staroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Praha - Antiislamista Martin Konvička inicioval trestní oznámení na pražského náměstka primátorky Petra Dolínka z ČSSD kvůli jeho výzvě, aby magistrát zrušil kvůli havárii kanalizace nedělní akci jeho Iniciativy u saúdskoarabského velvyslanectví. Konvička to v sobotu řekl ČTK a Českému rozhlasu. Pokládá za nehorázné, že se Dolínek pokusil zabránit řádně ohlášené akci. Podle magistrátu i ministerstva vnitra pro její zákaz nebyly zákonné důvody.

"Na toho Dolínka můj advokát připravuje a podá trestní oznámení za zneužití pravomoci veřejného činitele," uvedl Konvička.

Iniciativa Martina Konvičky (IMK) svolala na nedělní odpoledne před saúdskou ambasádu v Bubenči akci "s humorem do Mekky". Shromáždění se koná na den 15. výročí útoku teroristů ze skupiny Al-Káida na Světové obchodní centrum a Pentagon v USA. Konvička k charakteru shromáždění uvedl, že tryzny k ničemu nejsou, neboť islamistům nejvíce vadí výsměch. "Tentokrát chceme výročí připomenout tím, že se vysmějeme viníkům," uvedl.

Místo akce pak zdůvodnil tím, že "Saúdská Arábie byla, je a nejspíš i bude hlavním sponzorem světového islamismu". Na shromáždění budou zveřejněny "velmi zajímavé skutečnosti o působení saúdských diplomatů v České republice", dodal.

Magistrát shromáždění nezakázal ani přesto, že minulá akce IMK na Staroměstském náměstí, při níž vystupovali maskovaní muži převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu a stříleli z maket zbraní, je šetřena jako výtržnictví.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) tehdy žádala potrestání magistrátního úředníka, který shromáždění povolil. Ministerstvo vnitra ale dalo úřadu za pravdu. Důvody k zákazu podle něj nebyly. Ohlášení demonstrace ovšem podle vnitra mělo vzbudit zvýšenou pozornost.

Konvička prostřednictvím svého advokáta Libora Nedorosta kvůli reakcím některých médií a státní správy na toto shromáždění podal trestní oznámení za šíření poplašné zprávy, neboť akce prý nevzbudila u kolemjdoucích paniku, jak tvrdily. Chystá rovněž žaloby na ochranu osobnosti vůči premiérovi Bohuslavu Sobotkovi, ministru vnitra Milanu Chovancovi a senátorovi Hassanu Mezianovi (všichni ČSSD) kvůli vyjádřením, v nichž měli zpochybnit Konvičkovo duševní zdraví.

Měli úředníci akci Martina Konvičky na Staroměstském náměstí povolit? Duel bývalé ministryně Stehlíkové a šéfa Občanského institutu Jocha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy