Dolínek chce zakázat Konvičkovu akci před saúdskou ambasádou. Stejně přijdeme, vzkazuje iniciativa

Michal Polák Michael Švec Michal Polák, Michael Švec
Aktualizováno 9. 9. 2016 18:49
Náměstek pražské primátorky pro dopravu Petr Dolínek chce, aby magistrát zrušil nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky před saúdskou ambasádou v Praze 6. Ta má zesměšňovat pouť do Mekky, jeden z pilířů islámu. Podle Dolínka je ale důvodem ke zrušení havárie vody, kvůli níž je místo "životu nebezpečné". Iniciativa to podle Konvičkova mluvčího Miroslava Adamce odmítla, plány nemění a přístup magistrátu má za naschvál.
Martin Konvička (Ilustrační foto)
Martin Konvička (Ilustrační foto) | Foto: ČTK

Praha – Nové protiislámské představení konvičkovců, které se mělo konat v neděli před velvyslanectvím Saúdské Arábie na Praze 6, může být zrušeno. Oficiálním důvodem ale nemají být obavy z dalšího skandálu, který by tentokrát mohl přerůst na mezinárodní úroveň, ale – oprava kanalizace. Iniciativa to podle Konvičkova mluvčího Miroslava Adamce odmítla, plány nemění a přístup magistrátu má za naschvál.

Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek (ČSSD) vyzve magistrát, aby kvůli havárii zrušil všechny veřejné akce v Korunovační ulici, a to včetně nedělního protiislámského setkání před ambasádou Saúdské Arábie, které pořádá Iniciativa Martina Konvičky (IMK). Místo je podle Dolínka rozkopané a "životu nebezpečné", upozornila na to ČTK.

K jeho zrušení ale úřad nemá zákonné důvody, informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Nabídl přesunutí akce na nedalekou Letnou. Na Letné by ovšem Konvičkova akce mohla kolidovat s charitativním během Teribear, který tam pořádá až do 17. září Nadace Terezy Maxové.

"Napsali jsme jim, že opravdu ne, že to přesouvat nebudeme. Ta akce bude a bude v těch místech, které byly původně ohlášeny," řekl Adamec. Havárie kanalizace podle Adamce není svým rozsahem velká, proto iniciativa má tento důvod za zástupný. "Shromáždění by se mohlo nakonec uskutečnit v přilehlé ulici. Uvidíme na místě, ale zatím původní plány trvají," dodal.

 Dolínek: Jsem rád, že akci mohu zabránit

Pro Aktuálně.cz náměstek připustil, že havárii proti Konvičkově akci využil rád. "Dneska jsem se byl v Korunovační ulici podívat. Náhodou jsme zjistili, že není možné na místě cokoliv pořádat, protože je to tam rozkopané. Vyzval jsem paní ředitelku magistrátu, aby zajistila, že na to staveniště nikdo nebude chodit," sdělil Dolínek.

„V tomto případě se to seběhlo náhodou, ale já nesouhlasím s aktivitami pana Konvičky a jsem rád, když mohu použít cokoli, co může zabránit jeho aktivitám,“ dodal.

Pražské vodovody a kanalizace Aktuálně.cz potvrdily, že v místě probíhají práce. "Jedná se o havarijní opravu kanalizační šachty v Korunovační ulici. Dnes (v pátek) ráno jsme zahájili práce a ty potrvají do začátku příštího týdne," řekl Aktuálně.cz mluvčí Tomáš Mrázek. Táž ulice je navíc uzavřená kvůli stavbě nového mostu nad železniční tratí.

Konvičkovci chtěli parodovat pouť do Mekky

Konvičkova iniciativa v první reakci uvedla, že hledá způsoby, jak situaci řešit. "Osobně je mně líto, že Pražané mají neschopnou radnici, jež není schopná během dvou dnů opravit banální havárii vody, nota bene v ulici, na níž sídlí velvyslanectví Saúdské Arábie a Ruské federace," napsal Konvička na Facebooku k možnému zákazu. Dodal, že shromáždění se konat bude na později upřesněném místě.

Poslední veřejné scénky Konvičkovy iniciativy, které měly znázorňovat obsazování Staroměstského náměstí Islámským státem, vyvolaly paniku mezi turisty a kritiku většiny politiků.

 

Právě se děje

před 24 minutami

IKEM začne stavět nové pavilony, hotovo bude za dva a půl roku

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který je největším transplantačním centrem v Česku, ve středu slavnostně zahájil stavbu dvou nových pavilonů. Přístavba umožní rozšíření kardiovaskulárních a transplantačních programů, bude tam také nový urgentní příjem. Náklady na stavbu budou 1,05 miliardy korun, z toho 603,7 milionu korun přispěje stát prostřednictvím strategických vládních investic.

Podepsání smlouvy se zhotovitelem a poklepání základního kamene stavby se ve středu zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministr Petr Arenberger (za ANO), ředitel IKEM Michal Stiborek a zástupci stavební firmy IMOS Brno. Nové pavilony by měly být hotové za 2,5 roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy