Konvičkova invaze mohla skončit tragicky. Před mým podnikem bych je zastřelil, říká restauratér

Domácí Barbora Němcová Domácí, Barbora Němcová
Aktualizováno 23. 8. 2016 14:55
Nedělní "představení" odpůrců islámu v čele s Martinem Konvičkou na Staroměstském náměstí v Praze a následnou paniku turistů zaznamenala i zahraniční média. Server amerického deníku New York Times cituje majitele nedaleké košer restaurace, který uvedl, že kdyby se akce odehrála před jeho podnikem, účastníky akce by zastřelil. V rozhovoru pro Aktuálně.cz pak prohlásil, že Konvičkovi příznivci ho fyzicky napadli.
Martin Konvička na Staroměstském náměstí v roli imáma.
Martin Konvička na Staroměstském náměstí v roli imáma. | Foto: ČTK

Praha – Martin Konvička se se svým nedělním vystoupením na Staroměstském náměstí dostal i na stránky serveru The New York Times. Web popisuje nedělní "invazi" Konvičkových islamistů, kterou vyděsil spousty lidí, především pak turistů.

“Když jsem přicházela na Staroměstské náměstí, zaslechla jsem výstřely," řekla serveru Andrea Steinová, která žije v Praze. "Pak jsem zahlédla, jak ke mně běží skupina asi čtyřiceti lidí, někteří něco křičeli hebrejsky. Několik z nich zakoplo a upadlo, další přeběhli přes ně," líčí svědkyně.

Celá akce, která se konala přesně 48 let po začátku ruské okupace, mohla přitom podle serveru skončit tragicky.

Aaron Günsberger, majitel nedaleké košer restaurace King Solomon, v panice popadl zbraň a běžel na náměstí. "Když jsem přišel na to, co se děje, byl jsem zmatený a americké turistce jsem vysvětlil, že to je jen český klaun. Ale nemyslím si, že to bylo vtipné," řekl Günsberger New York Times a dodal: "Kdyby se to odehrálo před mojí restaurací, byl bych ve vězení, protože bych je zastřelil."

Günsberger pro Aktuálně.cz doplnil, že Konvičkovi příznivci ho fyzicky napadli. Ti ale údajně tvrdili, že prát se chtěl majitel restaurace. "Já jsem se jen bránil, to je jasné, že si to nenechám líbit. Bylo to pět na jednoho," dodal.

Už je to tady

Důvod, proč se Konvičkovi sympatizanti chtěli prát, netuší. Podle něj buď proto, že anglicky turistům vysvětloval, co se děje, protože věděli, že je žid, nebo proto, že kritizoval, jak nebezpečnou situaci svým "divadlem" vytvořili. "Nezajímá mě, co pan Konvička dělá, ale forma, kterou použil k prezentaci svých názorů, je nebezpečná," řekl Aktuálně.cz s tím, že zejména v dnešní době, kdy jsou zvýšená bezpečnostní opatření, byla celá "show" obzvláště riskantní.

O svou klientelu se prý ale nebojí. "Je to součást našeho každodenního chleba," dodal s tím, že když mu známá z restaurace Kotleta oznámila, co se na Staroměstském náměstí děje, jako první si řekl: "Už je to tady."

Server připomněl i Zemana

Kristýna Vinšová z restaurace Kotleta americkému webu popsala, jak se lidé v panice schovávali v restauraci, převraceli stoly i židle a i potom, co zjistili, že se jedná o žert, se asi hodinu uklidňovali a báli odejít.

Konvička se spolu se skupinou svých přívrženců s falešnými vousy, maketami zbraní a vlajkou Islámského státu zúčastnil divadelního představení na náměstí, jehož součástí byla střelba do vzduchu a měla být i simulovaná poprava. Krátce před ní akci magistrátní úředníci rozpustili. Primátorka Adriana Krnáčová tvrdí, že úředníci chybovali, když shromáždění nezakázali.

Podle The New York Times jsou v Česku zákony ohledně zbraní mírnější než ve většině Evropy. Server píše, že na našem území žije asi 20 tisíc muslimů. Při sčítání lidu v roce 2011 se k islámské víře přihlásilo něco málo přes tři tisíce lidí. Podle sociologů jsou ale dobře integrováni a skutečně jich zde může být i více než dvacet tisíc.

Obavy, že islámský radikalismus může být přenesen i do střední a východní Evropy, rozdmýchává v Česku i prezident Miloš Zeman, píše web. Loni se vyjádřil, že džihádisté a Islámský stát musí být rozdrceni, aby se zabránilo "superholocaustu".

Majitel restaurace na Staroměstském náměstí zveřejnil kamerový záznam paniky po "invazi Islámského státu", kterou zorganizoval politik Martin Konvička | Video: Tomáš Ságl
 

Právě se děje

před 2 minutami

Ministři a zástupci bezpečnostních složek státu jednají na úřadu vlády o připravenosti na případné rozšíření nákazy koronavirem z Číny

Proberou dosavadní opatření i plán pro případné šíření onemocnění. Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) předloží rozbor připravenosti státních hmotných rezerv. "Pan premiér chce mít informace ze všech úhlů pohledu," řekl novinářům před začátkem jednání.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zopakoval, že na letišti v Ruzyni začali cíleně vyhledávat pasažéry, kteří vykazují symptomy podobné koronaviru. Cestujícím je určena také informační kampaň. A pro lety z Číny byly vyčleněny dva speciální vchody, které se budou pravidelně dezinfikovat. 

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Hospodářské noviny: Miliardář Šmejc koupil pražskou reprodukční kliniku

Investiční skupina Emma Capital miliardáře Jiřího Šmejce koupila pražskou reprodukční kliniku Europe IVF International, píší dnešní Hospodářské noviny (HN). Hodnotu transakce deník neuvedl, roční obrat zdravotnického zařízení je podle něj kolem 150 milionů korun. Česko patří spolu se Španělskem k hlavním centrům umělého oplodňování v Evropě, uvádějí HN. Jedním z důvodů jsou vstřícné zákony.

HN připomínají, že reprodukční medicíně v Česku dominuje zdravotnická skupina FutureLife, která spadá do svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO). Kliniky skupiny FutureLife se kromě Česka a Slovenska nachází také ve Velké Británii, v Irsku, v Rumunsku, Finsku a Estonsku. Podle HN je FutureLife po španělské skupině IVI dvojkou na evropském trhu.

Podnikatel Jiří Šmejc je podle říjnového žebříčku časopisu Forbes s majetkem 20 miliard korun 10. nejbohatším Čechem. Šmejc je menšinovým vlastníkem a předsedou představenstva společnosti Home Credit, která poskytuje spotřebitelské půjčky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy