Mohli jste Konvičkovu akci rozpustit dřív, napsalo vnitro úředníkům. Zabránili by tak panice

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
Aktualizováno 2. 9. 2016 16:11
Úředníci pražského magistrátu podle ministerstva vnitra nepochybili, když dopředu nezakázali akci příznivců Martina Konvičky, kteří v centru Prahy předváděli okupaci Prahy Islámským státem. Nemohli totiž dopředu vědět, jakou podobu bude chystané shromáždění mít. Když vše ale vypuklo, mohli úředníci podle vnitra reagovat rychleji a akci rozpustit hned po jejím začátku. Tím by zabránili panice.
Kontroverzní shromáždění na Staroměstském náměstí.
Kontroverzní shromáždění na Staroměstském náměstí. | Foto: ČTK

Praha – Pražští úředníci o místo nepřijdou. Podle ministerstva vnitra jednali správně, když předem nezakázali akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí. Nemohli dopředu vědět, jakou podobu bude chystané shromáždění mít. Když vše ale vypuklo, mohli úředníci podle vnitra reagovat rychleji a akci rozpustit hned po jejím začátku.

"Správní orgán reagoval správně a v souladu s judikaturou, která nabádá k tolerování byť kontroverzních akcí, s možností akci na místě rozpustit teprve tehdy, když je porušen zákon," napsal magistrátu v dopise, který má redakce Aktuálně.cz k dispozici, ředitel odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality David Chovanec z ministerstva vnitra.

Upozorňuje ale na to, že úředníci mohli spornou akci Iniciativy Martina Konvičky zastavit mnohem dříve. Konvička na výročí srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy předváděl ve středu Prahy inscenovanou invazi teroristů Islámského státu, čímž vyvolal značnou paniku.

"Je otázkou, zda nemohl správní orgán reagovat rychleji a shromáždění ukončit již v prvních chvílích celého „představení“, kdy mohl předvídat, jaké dopady může, vzhledem k místu a času shromáždění, tato produkce vyvolat," dodává.

Náměstek ministra vnitra Jiří Nováček Aktuálně.cz potvrdil, že úředníci zákon neporušili. Nicméně se mohli lépe připravit. "Neznamená to, že úředníci postupovali zcela adekvátně a citlivě v souvislosti s aktuální bezpečnostní situací.  Z dostupných informací jsme dospěli k závěru, že úředníci magistrátu se mohli na akci připravit lépe, ukončit dříve a zabránit tak panice," řekl redakci Nováček.

Ministerstvo ale upozorňuje na to, že kdyby pražský magistrát akci zakázal, mohl by se kvůli rozhodnutí dostat k soudu kvůli zásahu do projevu slova.

Primátorka: Mělo se postupovat jinak

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dvakrát na Konvičkovu akci změnila názor. Nejdříve za svými úředníky stála, druhý den však prohlásila, že shromáždění měli zakázat, a požaduje, aby odpovědný úředník přišel o práci.

Nyní ale z požadavku ustoupila. "Pořád si ale myslím, že se v té věci mohlo a hlavně mělo postupovat jinak. Chápu, že zákon úředníkům značně svazuje ruce, ale pokud někdo do žádosti napíše, že na Staroměstském náměstí bude střílet, mělo být minimálně informováno vedení města," řekla Aktuálně.cz Krnáčová, podle níž má v těchto případech magistrát rozhodovat citlivěji a lidštěji.

Práci úředníků zjednoduší od 1. listopadu novela shromažďovacího zákona. Ta úřadům umožní po organizátorech akcí požadovat, aby se shromáždění například konalo pouze na určeném místě. Budou také moci omezit dobu trvání akce nebo účastníkům zakázat, aby přišli s maketami zbraní, které v neděli vyděsily lidi na Staroměstském náměstí.

Úředníci si i přes kritická slova primátorky stáli celou dobu za svým názorem. "Úřad má nějaké pravomoci a nemůže postupovat jinak tam, kde to zákon neumožňuje. Pořád platí, že nebyl zákonný důvod tu akci zakázat," řekl před časem Pavel Štefaňák. Obhajuje se také tím, že akce probíhala jako divadlo. "Divadelní představení v rozporu se zákonem nebude, ať se tam bude dít cokoli. Že je podané nevhodnou a nešťastná formou a může vyvolat paniku, je až druhořadý efekt. Není to ale v rozporu se zákonem."

Pražští policisté akci vyšetřují jako výtržnictví. Původně organizátory policie podezřívala z šíření poplašné zprávy. Strana zelených na Konvičkovu iniciativu podala trestní oznámení.

Majitel restaurace na Staroměstském náměstí zveřejnil kamerový záznam paniky po "invazi Islámského státu", kterou zorganizoval politik Martin Konvička
0:19
Majitel restaurace na Staroměstském náměstí zveřejnil kamerový záznam paniky po "invazi Islámského státu", kterou zorganizoval politik Martin Konvička | Video: Tomáš Ságl
 

Právě se děje

Další zprávy