Chovanec: Konvičkova akce může zvýšit riziko teroristického útoku, policie ale nechybovala

ČTK ČTK
28. 8. 2016 12:40
Na akci na Staroměstském náměstí v Praze, při níž bojovník proti islámu Martin Konvička zinscenoval příjezd bojovníků Islámského státu do centra hlavního města, policisté nechybovali. V České televizi to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Podle něj měl akci okamžitě zakázat pracovník magistrátu, který se na místě pohyboval. Chovanec také dodal, že Konvičkovo "divadlo" může zvýšit riziko skutečného teroristického útoku.
Ministr vnitra Milan Chovanec.
Ministr vnitra Milan Chovanec. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) odmítl, že by policisté minulou neděli pochybili na akci, na níž odpůrce islámu Martin Konvička zinscenoval příjezd bojovníků Islámského státu do centra Prahy.

V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr uvedl, že akci měl okamžitě po jejím začátku zakázat přítomný zástupce magistrátu.

"Je velká škoda, že ta akce nebyla zakázána okamžitě, jak začala. V této době, kdy jsou útoky ve Francii nebo Belgii, je zjevné, že to může způsobit paniku," podotkl Chovanec. Pravomoc zakázat akci podle něj v tu chvíli neměli policisté, ale magistrát. Upozornil, že kdyby se někdo z ozbrojených kolemjdoucích začal bránit domnělému nebezpečí, mohl na místě konání akce, tedy na Staroměstském náměstí, nastat masakr.

Podle Chovance je nyní těžké odhadnout, zda akce jako Konvičkova zvyšují v ČR riziko terorismu. "Osobně si myslím, že ano," podotkl. Dodal, že muslimská komunita v Česku je zatím klidná, policie zaznamenala pouze jediný případ nepokojů, kdy "jeden zfetovaný člověk na diskotéce provolával Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký)".

Příznivci Iniciativy Martina Konvičky přijeli na Staroměstské náměstí převlečeni za teroristy, vykřikovali arabská hesla a stříleli z maket zbraní. Policie akci prověřuje pro podezření z výtržnictví a šíření poplašné zprávy. Podle primátorky Adriany Krnáčové (ANO) měl magistrát akci zakázat, považuje to za selhání jeho úředníků. Úřad ale tvrdí, že sice věděl, že na shromáždění přijedou herci-vojáci, neznal ale podrobnosti, a zakázat ho předem tedy nemohl.

Úředníci mohli být obezřetnější, uskupení kolem Konvičky je známo provokativními akcemi, říká právník Miroslav Krutina. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 44 minutami

Slovenští autodopravci chtějí obnovit blokády hranic s Českem, Polskem a Maďarskem

Slovenští autodopravci plánují v úterý dopoledne po dvou týdnech obnovit blokády hraničních přechodů s Českem, Polskem a Maďarskem. Důvodem je skutečnost, že ministerstva dopravy a financí zatím nepřistoupily na požadavky dopravců upravit silniční daň a mýtné. Detaily o rozsahu blokád nejsou zatím známé. "Pojedeme zpět na hraniční přechody. Takže je to znovu ve stávce," řekl Rozhlasu a televizi Slovenska místopředseda Unie autodopravců Slovenska Stanislav Skala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy