Praha - Jestli politici splní své předvolební sliby, budou pro ně tyto volby poslední, ve kterých měli možnost získat štědré příspěvky od státu.
Strany plánují změnit zavedená pravidla a výrazně tak omezit přísun státních peněz do stranických kas.
Jen letos dostane devět největších politických stran od státu přes tři čtvrtě miliardy korun.
Příslib snížování nebo dokonce úplného rušení státních příspěvků nabízely voličům před volbami zejména strany možné budoucí vládní koalice. Je to dokonce jedno z témat pro jejich vyjednávací týmy, strany se na tom chtějí dohodnout ještě před uzavřením koaliční smlouvy.
TOP 09 chce snížit státní příspěvky politickým stranám na polovinu, Věci veřejné by je rovnou zrušily, stejně jako peníze za mandáty. ODS se k tomu zatím nevyjádřila. "Ještě jsme o tom nejednali," řekl Aktuálně.cz 1. místopředseda konzervativců David Vodrážka. "Své stanovisko sdělíme nejprve koaličním partnerům," doplnil jej lídr ODS Petr Nečas.
Vítěz má dluhy
Jsou to právě státní příspěvky za volby, které stranám umožňují dělat masivní kampaně. Manažeři stran je plánují podle očekávaného zisku mandátů.
Letošním paradoxem voleb je, že vítěz - sociální demokracie - má vážné finanční potíže, a poražený, například Miloš Zeman, se může ze zisku třiceti milionů jen radovat. Čím to?
Zejména sociální demokracie očekávala mnohem lepší volební výsledek a tím pádem i více pěněz, než jaké nakonec získala. Krizové scénáře Lidového domu připouštěly, že strana je schopna bez potíží situaci zvládnout, pokud se ve volbách nedostane pod 25 procent voličských hlasů. Konečné číslo je ale o tři procenta nižší.
Kdo prodá své sídlo?
Infobox
Pokud strana, hnutí nebo koalice získá alespoň 1,5 procenta hlasů, dostane za každý hlas 100 korun. Tento příspěvek je jednorázový. Nadto má při zisku alespoň tří procent nárok na státní roční příspěvek ve výši šesti milionů korun s tím, že za každých započatch 0,1 procenta (až do 5 %) navíc získá dalších 200 000 korun. A nakonec strany dostávají každý rok i příspěvky za mandáty. V případě poslanců je to 900 tisíc korun za jeden mandát.
Třebaže je finanční injekce od státu i letos štědrá, přesto to nestačí. ČSSD utratila za letošní volby odhadem až 350 milionů korun, od státu získá "jen" 176. Situaci by mohla strana řešit prodejem nemovitého majetku, tedy například stranického sídla. Zatím se nerozhodla.
Podobně jsou na tom lidovci. Stranu fatálně zasáhly zrušené podzimní volby, celkové dluhy dosahují téměř šedesáti milionů, zisk za letošní volby je poloviční. Strana ručí bance právě svým sídlem, odcházející předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda navrhuje, aby zbylý dluh splatila členská základna.
Prohrané volby dolehly i na zelené. Stejně jako lidovci propouštějí zaměstnance krajských a oblastních kanceláří.
Naopak vážné finanční problémy nejspíš minou ODS. Ta se zadlužila a rovněž ručila svým sídlem na Jánském vršku. Kontokorent byl navržen na částku 160 milionů korun, což odpovídá částce, kterou ODS za volby získala. Dluh za zbytečnou podzimní kampaň čítající 100 milionů vyrovnají podle všeho sponzoři. Bez vážných finančních potíží jsou i komunisté.
Zeman v plusu
Kdo naopak na volbách vydělal, byla Zemanova strana. Vedoucí komunikace strany Marek Rejman Aktuálně.cz řekl, že Strana práv občanů za kampaň utratila 20 milionů. Získala o jedenáct milionů víc.
Téměř dvacet čtyři milionů získala i neúspěšná strana bývalé europoslankyně Jany Bobošíkové Suverenita a to i přesto, že do sněmovny stejně jako Zeman neprorazila. "Naše kampaň nebyla zdaleka tak drahá, peníze využijeme v následujících kampaních do dalších voleb," řekl volební manažer Suverenity Petr Hannig.