Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Jiří Hynek
Jiří Hynek | Foto: ČTK

KANDIDÁT NA PREZIDENTA. Hynek skončil sedmý

Realisté měli také svého kandidáta v prezidentských volbách v roce 2018. Poté co Petr Robejšek svou kandidaturu odmítl s tím, že svou roli vidí "jen jako roli intelektuálního politického vůdce, a proto politiku nechce provádět přímo, protože by jinak ztratil svou nezávislost", ujal se této role další ze zakladatelů strany, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Jako důvod, proč vybrali zrovna Hynka, Robejšek uvedl, že vybrali člověka, který se dobře orientuje v otázkách bezpečnosti, protože je to podle Realistů hlavní téma budoucnosti.

Protože se Hynkovi na podporu své kandidatury podařilo získat pouze 15 tisíc podpisů občanů místo potřebných 50 tisíc, musel se spolehnout na podporu 29 poslanců. Uvedl tehdy, že ho podpořili hlavně poslanci z branného a bezpečnostního výboru sněmovny.

Jiří Hynek získal v 1. kole prezidentských voleb přes 63 tisíc hlasů, což bylo 1,23 %. Stačilo mu to na sedmé místo z devíti kandidátů. V 2. kole podpořil Miloše Zemana. Později také neúspěšně kandidoval do Senátu v obvodu Chrudim, kde se umístil na předposledním 13. místě.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Elitní parkurová série Global Champions, která měla vyvrcholit na podzim v Praze, se už letos kvůli opatřením proti šíření koronaviru nerozběhne. Zástupci seriálu, v němž závodí i česká jezdkyně Anna Kellnerová, sezonu obnoví příští rok. Oznámili to na webu soutěže.

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

před 24 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Štetina prodloužil se Spartou smlouvu do roku 2022

Slovenský fotbalista Lukáš Štetina prodloužil smlouvu s pražskou Spartou, která by mu vypršela po této sezoně. Osmadvacetiletý obránce zůstane podle nového kontraktu na Letné do konce června 2022. Sparta o tom informovala na svém webu.

Štetina přišel do Sparty v létě 2017 z jiného pražského klubu Dukly. V prvním roce patřil k oporám a spoluhráči ho zvolili nejlepším hráčem sezony. Pak důrazný stoper ztratil místo v sestavě a spekulovalo se o jeho odchodu.

Štetina ale dostal důvěru od trenéra Václava Kotala a v posledních dvou březnových soutěžních zápasech před koronavirovou pauzou nastoupil od začátku. Za výkony proti Ostravě a Slavii byl chválen.

"Tahle smlouva je určitě zadostiučinění. To, co dělám pro fotbal, se mi vrátilo. Věřím i ve fotbalového boha a v tom mám před sebou čistý stůl," řekl Štetina v rozhovoru pro klubovou televizi.

Další zprávy