Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook
Jiří Hynek
Jiří Hynek | Foto: ČTK

KANDIDÁT NA PREZIDENTA. Hynek skončil sedmý

Realisté měli také svého kandidáta v prezidentských volbách v roce 2018. Poté co Petr Robejšek svou kandidaturu odmítl s tím, že svou roli vidí "jen jako roli intelektuálního politického vůdce, a proto politiku nechce provádět přímo, protože by jinak ztratil svou nezávislost", ujal se této role další ze zakladatelů strany, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek.

Jako důvod, proč vybrali zrovna Hynka, Robejšek uvedl, že vybrali člověka, který se dobře orientuje v otázkách bezpečnosti, protože je to podle Realistů hlavní téma budoucnosti.

Protože se Hynkovi na podporu své kandidatury podařilo získat pouze 15 tisíc podpisů občanů místo potřebných 50 tisíc, musel se spolehnout na podporu 29 poslanců. Uvedl tehdy, že ho podpořili hlavně poslanci z branného a bezpečnostního výboru sněmovny.

Jiří Hynek získal v 1. kole prezidentských voleb přes 63 tisíc hlasů, což bylo 1,23 %. Stačilo mu to na sedmé místo z devíti kandidátů. V 2. kole podpořil Miloše Zemana. Později také neúspěšně kandidoval do Senátu v obvodu Chrudim, kde se umístil na předposledním 13. místě.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Mugabeho zabila rakovina, lékaři krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii

Příčinou úmrtí bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho, který zemřel 6. září ve věku 95 let, byla rakovina. Lékaři v Singapuru, kde se dlouhodobě léčil, krátce před jeho smrtí zastavili chemoterapii. Důvodem byl Mugabeho vysoký věk, rozšíření nádorů a nízká účinnost léčby. O přesné příčině smrti zimbabwského exprezidenta poprvé promluvil současný prezident této jihoafrické země Emmerson Mnangagwa, informoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Velšští ragbisté zahájili MS pohodlnou výhrou nad Gruzií

Velšští ragbisté vstoupili do mistrovství světa v Japonsku pohodlnou výhrou nad Gruzií 43:14. Vítězové Turnaje šesti národů vedli po první půli díky čtyřem položeným pětkám 29:0 a po změně stran si náskok bezpečně pohlídali. Velšský kapitán Alun Wyn Jones vyrovnal 129. startem národní rekord.

Spolufavorité skupiny D Velšané vlétli do utkání ve velkém stylu a už po dvou minutách otevřeli skóre. Gruzínci, kterým chybí zraněný kapitán Merab Šarikadze, postupně vyrovnali hru, ale bodů se dočkali až ve druhém poločase.

V neděli čeká Wales ostrý test v podobě obhájců stříbra Australanů, kteří si na úvod poradili s Fidži. Gruzie narazí na Uruguay.

Další zprávy