Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Marek Dospiva
Marek Dospiva | Foto: ČTK

SPONZOŘI. Mezi dárci byl Dospiva či Fryč

Hlavním sponzorem Realistů byl miliardář Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. Realistům daroval celkově 5 milionů Kč a od banky také převzal pohledávku Realistů, protože kvůli volebnímu neúspěchu nebyli schopni splácet více než 18milionový úvěr. Jako důvod své podpory uvedl, že je mu Robejškova politika blízká.

Dalším velkým sponzorem byl zakládající člen strany podnikatel Antonín Fryč, který straně přispěl více než 3,4 miliony korun. Následně byl také lídrem kandidátky ve Středočeském kraji. Fryč zakládal firmy Yale CZ zabývající se prodejem vysokozdvižných vozíků a také firmu na obytné kontejnery Warex. Ta se proslavila hlavně výstavbou dvou kontejnerových domů na kraji města Vsetín, kam nechal v roce 2006 tehdejší starosta Jiří Čunek přestěhovat osmnáct romských rodin.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy