Končíme, odhlasovali si Realisté. Strana, která chtěla pušky pro táty, se rozpouští

Matěj Pur
22. 7. 2019 18:42
Většina členů politického uskupení Realisté v pondělí rozhodla o ukončení činnosti strany. Informoval o tom jeden z lídrů strany Jiří Hynek, který byl kandidátem Realistů v loňských prezidentských volbách. Realisté končí po třech letech. Sbor zakladatelů už v červnu přijal usnesení, kterým doporučil stranu dobrovolným rozpuštěním zrušit. Důvodem jsou neúspěchy ve volbách, pasivita krajských organizací či odchod mnoha členů do jiných uskupení.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017.
Plakát z volební kampaně Realistů v roce 2017. | Foto: Facebook
Marek Dospiva
Marek Dospiva | Foto: ČTK

SPONZOŘI. Mezi dárci byl Dospiva či Fryč

Hlavním sponzorem Realistů byl miliardář Marek Dospiva, spolumajitel skupiny Penta. Realistům daroval celkově 5 milionů Kč a od banky také převzal pohledávku Realistů, protože kvůli volebnímu neúspěchu nebyli schopni splácet více než 18milionový úvěr. Jako důvod své podpory uvedl, že je mu Robejškova politika blízká.

Dalším velkým sponzorem byl zakládající člen strany podnikatel Antonín Fryč, který straně přispěl více než 3,4 miliony korun. Následně byl také lídrem kandidátky ve Středočeském kraji. Fryč zakládal firmy Yale CZ zabývající se prodejem vysokozdvižných vozíků a také firmu na obytné kontejnery Warex. Ta se proslavila hlavně výstavbou dvou kontejnerových domů na kraji města Vsetín, kam nechal v roce 2006 tehdejší starosta Jiří Čunek přestěhovat osmnáct romských rodin.

 

Právě se děje

Další zprávy