Praha - V době, kdy do Česka díky úzkým vztahům tuzemských politických špiček s čínskými funkcionáři tečou masivní investice, se ve zdravotnictví rozpoutal nezvyklý spor.
Právníci České lékařské komory začali prověřovat, zda doktoři z Číny neporušují zákon a mohou pracovat pro fakultní nemocnici v Hradci Králové. Lékaři v česko-čínském centru od konce září provádějí akupunkturu nebo podávají různé byliny.
Podle prezidenta lékařské komory Milana Kubka však musí doktoři, kteří v Česku pracují, komunikovat také v češtině. A to čínští lékaři z hradeckého centra neumějí. Jak uvedl v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz ředitel nemocnice Roman Prymula, při komunikaci s pacienty využívají tlumočníka.
"Vyzvali jsme nemocnici, aby nám doložila rekvalifikaci těch lékařů," potvrdil Kubek Aktuálně.cz, že komora šetření s hradeckou nemocnicí zahájila. Šéf lékařů vysvětlil, že každý, kdo poskytuje v Česku zdravotnické služby, musí být členem komory nebo registrován jako hostující lékař.
Doktoři z Číny členy komory nejsou. Prymula řekl, že potřebné dokumenty mají. "Povolení nemají od komory, je vydáno ministerstvem zdravotnictví na základě zákona na dobu jednoho roku s přesným vyjmenováním úkonů, které provádějí," uvedl Prymula.
Nejdříve klasické vyšetření, pak akupunktura
Léčba v hradeckém centru má přesný postup. Každý pacient se nejprve podrobí klasickému vyšetření, které zná z návštěvy u českého lékaře. Poté následuje vyšetření východním způsobem. Podle diagnózy se mu stanoví některá z terapií: akupunktura, rehabilitace nebo bylinná terapie.
Jenže problém je podle Kubka, který je zastáncem evropské léčby, například v tom, že čínští lékaři nemluví s pacienty v centru česky. "Jednou z podmínek ministerstva je, že musí komunikovat v češtině," prohlásil Kubek.
Reportáže českých televizí z centra podle něj ukázaly, že doktoři mluví s pacienty jen prostřednictvím tlumočníka. "Což mi přijde divné. Pro všechny lékaře platí stejná pravidla," dodal Kubek.
V případě, že lékařská komora zjistí nějaká pochybení či porušení zákona, předá informace ministerstvu zdravotnictví. To je zřizovatelem hradecké nemocnice.
Je ale otázkou, zda by ze strany ministerstva mohl případně nějaký trest přijít. Ministr Svatopluk Němeček již při otevření centra prohlásil, že z hlediska legislativy v tom, že mezi sebou čeští a čínští lékaři spolupracují, problém nevidí.
Podle ředitele nemocnice Romana Prymuly je situace paradoxní. "Na jednu stranu u nás může akupunkturu praktikovat naprosto každý, kdo vystudoval medicínu a pak si doplnil třeba jen půlroční kurz. Oproti tomu odborník z Číny, který ve své zemi vystudoval kombinaci západní a východní medicíny, tady akupunkturu dělat nemůže. Lékařská fakulta jeho vzdělání neuzná, protože nestudoval západní medicínu v rozsahu, na jaký jsme zvyklí," řekl Prymula.
Léčbu pojišťovny neplatí
Centrum se v Hradci otevřelo letos na konci září. Vyšetření ani léčba čínským lékařem však nejsou hrazené pojišťovnami. "Ceny se pohybují od běžné akupunktury na úrovni 400 korun až po třídenní balíček na úrovni někde kolem šesti tisíc korun," podotkl Prymula. Podle ceníku pacient například za vstupní a kontrolní vyšetření a pět ošetření akupunkturou zaplatí 4200 korun.
Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst také klinika čínské medicíny za 250 milionů korun. Stavbu prý zaplatí čínská vláda.