Čínská medicína léčí lépe a levněji, říká šéf hradecké nemocnice. Chce kliniku i univerzitu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 9. 2015 20:00
Nemocnice v Hradci Králové otevírá první české centrum čínské medicíny. Budou tu působit dva lékaři a tlumočník. Ředitel nemocnice Roman Prymula v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč se nemocnice pro spolupráci rozhodla, jaké legislativní problémy to s sebou neslo, i to, zda východní medicíně věří.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: DVTV

Hradec Králové - Fakultní nemocnice Hradec v Králové v pondělí otevřela první české centrum čínské medicíny. Podle ředitele nemocnice Romana Prymuly je o východní medicínu velký zájem.

"Tradiční čínská medicína umí některé věci vyřešit lépe a levněji," popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V centru budou působit dva lékaři a tlumočník. Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst celá klinika čínské medicíny za 250 milionů korun.

Aktuálně.cz: Jak se stalo, že začal klasický zastánce západní medicíny budovat ve své nemocnici centrum pro tradiční čínskou medicínu?

Začalo to tak, že jsem se před dvěma lety vydal spolu s tehdejším ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem do Číny. Hledali jsme, v čem bychom mohli spolupracovat s tamními nemocnicemi. Dostali jsme se přitom do míst, kde se západní medicína velmi dobře doplňovala s tradiční čínskou medicínou. Vzájemně si posílaly pacienty. Zjistil jsem také, že tradiční čínská medicína umí některé věci vyřešit lépe a levněji. Proto naše nemocnice uzavřela smlouvu o spolupráci s univerzitou čínské medicíny v provincii Chu-nan.

A.cz: Centrum tradiční čínské medicíny už mělo dávno fungovat. Mělo se otevírat už loni na podzim. Co to zdrželo?

Narazili jsme na obrovské množství legislativních komplikací. Zjistili jsme třeba, že je sem strašně těžké dostat jeden ze základů tradiční čínské medicíny – byliny. Číňané jich při léčení používají kolem tří tisíc, minimum je podle nich tak sedm set. My jich ale můžeme mít jen něco kolem čtyř set, víc nám nedovolí evropská legislativa. Pokud má totiž bylina sloužit v medicíně jako léčivo, musí nejprve získat registraci u SÚKL či evropské lékové agentury a její účinky musí být doloženy řadou klinických studií.

A.cz: Jenomže takové klinické studie jsou příliš drahé...

Přesně tak, stojí miliony. To nikdo platit nebude. Pracovat se proto bude jen s těmi rostlinami, které se jako léčivo používají déle než patnáct let – ty mají z evropského práva výjimku. Problémy ale byly i jinde.

A.cz: Kde?

Je to vlastně paradox: na jednu stranu u nás může akupunkturu praktikovat naprosto každý, kdo vystudoval medicínu a pak si doplnil třeba jen půlroční kurz. Oproti tomu odborník z Číny, který ve své zemi vystudoval kombinaci západní a východní medicíny, tady akupunkturu dělat nemůže. Lékařská fakulta jeho vzdělání neuzná, protože nestudoval západní medicínu v rozsahu, na jaký jsme zvyklí.

A.cz: Jak jste tento problém vyřešili?

Na úvod jsme zvolili takové řešení, že tady stále ještě budeme mít velkou porci západní medicíny. Budeme sice mít lékaře z Číny, které tady necháme rotovat v jednoletých intervalech, garantem každé ambulance ale bude český lékař s klasickým západním vzděláním.

U všeho bude tlumočník

A.cz: Kolik čínských lékařů tedy v nových ambulancích bude?

Budou tam působit dva čínští lékaři.

A.cz: Dorozumí se s českými pacienty?

Jistě, budeme tam mít trvale přítomného tlumočníka. Diagnostika v tradiční čínské medicíně je totiž založena na komunikaci, ta musí být velmi přesná.

A.cz: Jak tedy bude návštěva pacienta v ambulanci vypadat?

Každý pacient, který se přihlásí, bude nejprve podroben vyšetření západní formou, abychom nic nepřehlédli. Teprve potom půjde k čínskému lékaři, kde bude vyšetřen východním způsobem. Podle toho, jakou diagnózu lékaři stanoví, bude pacientovi aplikovaná některá z terapií – akupunktura, rehabilitace nebo bylinná terapie.

A.cz: Vyzkoušel jste vy sám něco z toho?

Já se lékařům obecně vyhýbám - západním i východním. Prozatím je naštěstí ještě nepotřebuju. S akupunkturou jsem se ale poprvé setkal ve Spojených státech, kde se tato metoda běžně používá ve všech špičkových zařízeních. Byli jsme se na to podívat s dcerou, která v USA studuje. Později jsem si některé metody – hlavně ty diagnostické - vyzkoušel i při své návštěvě Číny.

A.cz: Jaké to bylo?

Zaujalo mě, že lékaři tady v Česku používají na akupunkturu mnohem tenčí jehličky. Češi mají zřejmě práh bolestivosti nastavený výrazně níž než Číňané. Pokud by tedy měli Češi prodělat akupunkturu jehlami tradiční čínské velikosti, ošetření by pro ně bylo pravděpodobně velmi bolestivé.

A.cz: Kolik lidí za den zvládnou čínští lékaři ošetřit?

Kapacita je osm až deset lidí denně v jedné ambulanci. V kalkulacích ale předpokládáme, že později, až to bude v plném režimu, se tady protočí až sto pacientů denně.

A.cz: Bude jejich léčbu platit pojišťovna?

Nebude. V ambulantní části si výkony zaplatí pacienti sami, pojišťovna uhradí jen vstupní vyšetření klasickými západními metodami. Ceny se budou pohybovat od 400 korun za jedno sezení s akupunkturou až po 6 tisíc za třítýdenní léčebnou kúru. Pokud jde o plánovanou lůžkovou část, tak tam teprve s pojišťovnami jednáme, co by přes ně šlo eventuálně zaplatit.

Zájem je velký

A.cz: Jaký je zájem pacientů o centrum čínské medicíny?

Prvotní zájem je velký – plno máme už na celé září a i říjen. Lidé volají prakticky nepřetržitě a ze všech koutů země.

A.cz: Co dalšího časem k centru tradiční čínské medicíny přibude?

Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst celá klinika čínské medicíny za 250 milionů korun. Stavbu zaplatí čínská vláda, my poskytneme pozemek a později na sebe vezmeme podstatnou část provozních nákladů. Počítáme s tím, že v budově bude asi třicet zaměstnanců – českých i čínských. Čína má také velký zájem vybudovat u nás univerzitu čínské medicíny. Vzniknout by teoreticky mohla jako odnož univerzity v Šanghaji. To je ale zatím jen v jednání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy