Čínská medicína léčí lépe a levněji, říká šéf hradecké nemocnice. Chce kliniku i univerzitu

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
21. 9. 2015 20:00
Nemocnice v Hradci Králové otevírá první české centrum čínské medicíny. Budou tu působit dva lékaři a tlumočník. Ředitel nemocnice Roman Prymula v rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, proč se nemocnice pro spolupráci rozhodla, jaké legislativní problémy to s sebou neslo, i to, zda východní medicíně věří.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: DVTV

Hradec Králové - Fakultní nemocnice Hradec v Králové v pondělí otevřela první české centrum čínské medicíny. Podle ředitele nemocnice Romana Prymuly je o východní medicínu velký zájem.

"Tradiční čínská medicína umí některé věci vyřešit lépe a levněji," popisuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

V centru budou působit dva lékaři a tlumočník. Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst celá klinika čínské medicíny za 250 milionů korun.

Aktuálně.cz: Jak se stalo, že začal klasický zastánce západní medicíny budovat ve své nemocnici centrum pro tradiční čínskou medicínu?

Začalo to tak, že jsem se před dvěma lety vydal spolu s tehdejším ministrem zdravotnictví Martinem Holcátem do Číny. Hledali jsme, v čem bychom mohli spolupracovat s tamními nemocnicemi. Dostali jsme se přitom do míst, kde se západní medicína velmi dobře doplňovala s tradiční čínskou medicínou. Vzájemně si posílaly pacienty. Zjistil jsem také, že tradiční čínská medicína umí některé věci vyřešit lépe a levněji. Proto naše nemocnice uzavřela smlouvu o spolupráci s univerzitou čínské medicíny v provincii Chu-nan.

A.cz: Centrum tradiční čínské medicíny už mělo dávno fungovat. Mělo se otevírat už loni na podzim. Co to zdrželo?

Narazili jsme na obrovské množství legislativních komplikací. Zjistili jsme třeba, že je sem strašně těžké dostat jeden ze základů tradiční čínské medicíny – byliny. Číňané jich při léčení používají kolem tří tisíc, minimum je podle nich tak sedm set. My jich ale můžeme mít jen něco kolem čtyř set, víc nám nedovolí evropská legislativa. Pokud má totiž bylina sloužit v medicíně jako léčivo, musí nejprve získat registraci u SÚKL či evropské lékové agentury a její účinky musí být doloženy řadou klinických studií.

A.cz: Jenomže takové klinické studie jsou příliš drahé...

Přesně tak, stojí miliony. To nikdo platit nebude. Pracovat se proto bude jen s těmi rostlinami, které se jako léčivo používají déle než patnáct let – ty mají z evropského práva výjimku. Problémy ale byly i jinde.

A.cz: Kde?

Je to vlastně paradox: na jednu stranu u nás může akupunkturu praktikovat naprosto každý, kdo vystudoval medicínu a pak si doplnil třeba jen půlroční kurz. Oproti tomu odborník z Číny, který ve své zemi vystudoval kombinaci západní a východní medicíny, tady akupunkturu dělat nemůže. Lékařská fakulta jeho vzdělání neuzná, protože nestudoval západní medicínu v rozsahu, na jaký jsme zvyklí.

A.cz: Jak jste tento problém vyřešili?

Na úvod jsme zvolili takové řešení, že tady stále ještě budeme mít velkou porci západní medicíny. Budeme sice mít lékaře z Číny, které tady necháme rotovat v jednoletých intervalech, garantem každé ambulance ale bude český lékař s klasickým západním vzděláním.

U všeho bude tlumočník

A.cz: Kolik čínských lékařů tedy v nových ambulancích bude?

Budou tam působit dva čínští lékaři.

A.cz: Dorozumí se s českými pacienty?

Jistě, budeme tam mít trvale přítomného tlumočníka. Diagnostika v tradiční čínské medicíně je totiž založena na komunikaci, ta musí být velmi přesná.

A.cz: Jak tedy bude návštěva pacienta v ambulanci vypadat?

Každý pacient, který se přihlásí, bude nejprve podroben vyšetření západní formou, abychom nic nepřehlédli. Teprve potom půjde k čínskému lékaři, kde bude vyšetřen východním způsobem. Podle toho, jakou diagnózu lékaři stanoví, bude pacientovi aplikovaná některá z terapií – akupunktura, rehabilitace nebo bylinná terapie.

A.cz: Vyzkoušel jste vy sám něco z toho?

Já se lékařům obecně vyhýbám - západním i východním. Prozatím je naštěstí ještě nepotřebuju. S akupunkturou jsem se ale poprvé setkal ve Spojených státech, kde se tato metoda běžně používá ve všech špičkových zařízeních. Byli jsme se na to podívat s dcerou, která v USA studuje. Později jsem si některé metody – hlavně ty diagnostické - vyzkoušel i při své návštěvě Číny.

A.cz: Jaké to bylo?

Zaujalo mě, že lékaři tady v Česku používají na akupunkturu mnohem tenčí jehličky. Češi mají zřejmě práh bolestivosti nastavený výrazně níž než Číňané. Pokud by tedy měli Češi prodělat akupunkturu jehlami tradiční čínské velikosti, ošetření by pro ně bylo pravděpodobně velmi bolestivé.

A.cz: Kolik lidí za den zvládnou čínští lékaři ošetřit?

Kapacita je osm až deset lidí denně v jedné ambulanci. V kalkulacích ale předpokládáme, že později, až to bude v plném režimu, se tady protočí až sto pacientů denně.

A.cz: Bude jejich léčbu platit pojišťovna?

Nebude. V ambulantní části si výkony zaplatí pacienti sami, pojišťovna uhradí jen vstupní vyšetření klasickými západními metodami. Ceny se budou pohybovat od 400 korun za jedno sezení s akupunkturou až po 6 tisíc za třítýdenní léčebnou kúru. Pokud jde o plánovanou lůžkovou část, tak tam teprve s pojišťovnami jednáme, co by přes ně šlo eventuálně zaplatit.

Zájem je velký

A.cz: Jaký je zájem pacientů o centrum čínské medicíny?

Prvotní zájem je velký – plno máme už na celé září a i říjen. Lidé volají prakticky nepřetržitě a ze všech koutů země.

A.cz: Co dalšího časem k centru tradiční čínské medicíny přibude?

Do dvou let by měla na pozemku královéhradecké fakultní nemocnice vyrůst celá klinika čínské medicíny za 250 milionů korun. Stavbu zaplatí čínská vláda, my poskytneme pozemek a později na sebe vezmeme podstatnou část provozních nákladů. Počítáme s tím, že v budově bude asi třicet zaměstnanců – českých i čínských. Čína má také velký zájem vybudovat u nás univerzitu čínské medicíny. Vzniknout by teoreticky mohla jako odnož univerzity v Šanghaji. To je ale zatím jen v jednání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého blízkého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k předčasným volbám. Prezident dekretem zároveň rozpustil parlament a vypsal nové volby na 11. července, oznámily tiskové agentury.

Jednašedesátiletý Janev byl vicepremiérem a ministrem obrany v kabinetu, který Radev jmenoval v roce 2017, připomněla agentura Reuters. Hlavním úkolem dočasné vlády bude zvládnout pandemii covidu-19 a zajistit čestné volby, dodala.

V Bulharsku se konaly parlamentní volby 4. dubna a výsledkem byl velmi rozdrobený zákonodárný sbor. Sestavit novou vládu se nepodařilo.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
Další zprávy