Praha - Za posledních pět let vzrostl počet případů daňové kriminality na téměř dvojnásobek.
Po zásadním obratu vedle ministrů Andreje Babiše a Milana Chovance, kteří se dohodli na zřízení takzvané daňové Kobry, volá v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz i ředitel protikorupční policie Milan Komárek.
Ten říká, že je nutné, aby se na tento druh kriminality mimo jiné více zaměřili policisté z krajských hospodářských kriminálek.
"Vnímáme, že s problémem daňové kriminality neudělá zásadní obrat jen jeden útvar. To pojetí řešení problému musí pokrývat nejen protikorupční policie, ale i ostatní orgány, které se v policii objevují," řekl v rozhovoru Komárek.
Aktuálně.cz: Podle slov některých politiků to vypadá, že finanční kriminalita je velký problém. Jaký je aktuální trend?
Zaznamenáváme obecně nárůst daňové kriminality v republice a zaznamenáváme i nárůst škod, které jsou daňovou kriminalitou působeny. Je to jednoznačně předmětem zájmu. Ne, že bychom se tomu nevěnovali, ale teď nastal vhodný čas na to, aby se na to někdo zaměřil, mluvilo se i o nových legislativních změnách, které budou tu situaci lépe řešit.
A.cz: Je ten nárůst dramatický?
V roce 2009 jsme měli zhruba 580 věcí a teď jsme na více než 1100 věcech. Ten nárůst je několik posledních let znatelný. Trend je trvalý a za poslední roky má strmější průběh.
A.cz: Jak podle vás pomůže situaci vyřešit zřízení nového útvaru - například finanční policie?
Těch návrhů a variant je několik. Společným jmenovatelem těch opatření je spolupráce a výměna informací mezi námi, celníky a Finančně-analytickým útvarem ministerstva financí. A jaká bude forma, jestli půjde o nový útvar, článek v rámci útvaru, to je příliš brzo říct.
A.cz: Je správně, že nová vláda přichází s takovými změnami?
Já nechci to rozhodnutí předjímat. Nicméně náš útvar má nyní kromě korupce na starosti i finanční kriminalitu. To znamená daňové trestné činy a není to nezanedbatelná porce, která přes náš útvar probíhá. V loňském roce téměř pětina ze všech věcí, které jsme dělali, byly případy krácení daně. Vnímáme to pozitivně a jsme připraveni se na tom podílet. Máme na to zkušený specializovaný tým a vedle toho máme analytický a materiální support této činnosti.
A.cz: Podle ministra vnitra má zájem o šetření těchto případů i Útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Neprobíhá v policii boj o to, kdo bude tyto případy šetřit?
Já to jako boj nevnímám. Musíme rozlišit debaty, komunikaci a nějaké nápady, ale protikorupční policie je útvar, který má daně v kompetenci, funguje, takže nevidím důvod, proč to zásadně měnit.
Já si myslím, že by se měly zlepšit podmínky pro to, aby i plocha policie mohla na ten trend adekvátně reagovat. Je na místě zabývat se počtem specialistů, které má policie na daňové problematice k dispozici.
A.cz: Kromě legislativních změn, řeší se i jiná forma, jak policii pomoct při šetření velkých daňových úniků?
V tuto chvíli spolupracujeme s orgány ministerstva vnitra právě na možných námětech legislativních nebo organizačních změn v policii, které by mohly pomoct. V tuto chvíli k tomu zpracováváme podklad.
A.cz: A co byste chtěli změnit?
Vnímáme, že s problémem daňové kriminality neudělá zásadní obrat jen jeden útvar. To pojetí řešení problému musí pokrývat nejen protikorupční policie, ale i ostatní orgány, které se v policii objevují.
A.cz: Můžete být konkrétní?
Krajská ředitelství mají odbory hospodářské kriminality, které mají v působnosti také daňovou kriminalitu. My děláme daně, kde dochází ke škodám ve stovkách milionů, je daná hranice nad 150 milionů korun. To, co je pod tím, mají na starosti nižší články policie.
A.cz: Na krajích by se tedy měli daňovou kriminalitou zabývat více?
Já si myslím, že by se měly zlepšit podmínky pro to, aby i plocha policie mohla na ten trend adekvátně reagovat. Je na místě zabývat se počtem specialistů, které má policie na daňové problematice k dispozici.