Bělobrádek: Koalice, nebo každý sám. Lidovci jednali se Starosty, děsí je nízká podpora voličů

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
12. 7. 2017 18:00
Koalice lidovců a Starostů se ve středu ráno sešla, aby řešila potíže s nízkými preferencemi. Politici mluvili i o možnosti, že formát spolupráce zcela změní. Některé zástupce KDU-ČSL totiž znervózňuje nízká obliba u voličů, kvůli které by na podzim mohli přijít o mandáty v Poslanecké sněmovně. Jednou variantou je udržet koalici, druhou ukončení spolupráce a jako třetí verzi projednávali i nahrazení koalice kandidátkami KDU-ČSL s podporou STAN. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce července. V půlce srpna totiž vyprší termín pro odevzdání kandidátek.
Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy.
Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek po podpisu koaliční smlouvy. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - "Koalice, nebo každý sám" vzkázal na Twitteru předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Příspěvek publikoval krátce po tom, co středeční ranní schůzka jeho KDU-ČSL s hnutím Starostové a nezávislí nedopadla tak, jak někteří jeho straničtí kolegové doufali.

Zástupci obou stran se sešli kvůli potížím s nízkými předvolebními preferencemi. Kromě jiného hovořili o tom, zda mají vystoupit z koalice a jít do voleb sice dohromady, ale v méně riskantní podobě partnerství. Tím by byla společná kandidátka KDU-ČSL s podporou Starostů. Rozdíl spočívá v tom, že koalice potřebuje pro vstup do sněmovny 10 % platných hlasů, zatímco samostatné kandidátce s podporou stačí obvyklých pět procent.

Přestože by se tak obavy lidovců z desetiprocentního limitu zmírnily, Starostové trvají na riskantnější variantě koalice. Stvrdili to jednak na schůzce vedení hnutí s regiony v úterý večer, i na středečním setkání se špičkami KDU-ČSL. Koalice s lidovci tak nadále trvá.

"Závěr neformálního setkání starostů byl: Ano, chceme koalici a nevidíme důvod, proč ji opouštět," potvrdil lídr koaliční kandidátky v Libereckém kraji poslanec Jan Farský.

Definitivní rozhodnutí by mělo padnout nejpozději do konce července. V půlce srpna totiž vyprší termín pro odevzdání kandidátek. "Intenzivní komunikace probíhá, a jak já to vnímám, je zájem spolupracovat a ladí se forma. Je ještě měsíc čas, než se podají kandidátky. K jednáním je tu tedy prostor. Debatuje se i o optimální formě spolupráce," zdůraznil místopředseda KDU-ČSL a ministr kultury Daniel Herman.

Koalice, nebo každý sám

"Debata se vede půl roku. Naše orgány rozhodly o koalici. Varianta STAN na naši kandidátku byla a je pro STAN nepřijatelná, tudíž vyloučená," zareagoval na dotazy Pavel Bělobrádek. "Buď koalici, nebo každý sám," uvedl šéf lidovců ke stejnému tématu na sociální síti Twitter a později doplnil, že koaliční smlouva zůstává platná. 

Koalici strany definitivně odhlasovaly v květnu, jejich spolupráce je tedy teprve pár týdnů stará. Sečtené preference křesťanských demokratů a Starostů se zatím pohybovaly na úrovni osmi či devíti procent. Takový výsledek by v říjnových parlamentních volbách oba partnery vyřadil se sněmovny.

Ještě před několika týdny přitom Bělobrádek říkal, že je podporuje dvanáct až třináct procent lidí a že skutečný výsledek bude ještě vyšší. Jenže nyní jim interní výzkumy ukazují, že třetina možných voličů koalice se uskupení zdráhá podpořit s obavou, aby jejich hlas nepropadl.

Lidovci sami by přitom nejspíše bez obtíží poslanecké mandáty obhájili, ale samotný STAN má preference pouze kolem jednoho až dvou procent. Na dosud neformálních setkáních se vedení lidovců a Starostů bavilo o tom, že mají v zásadě tři možnosti.

Jednou variantou je udržet koalici, druhou ukončení spolupráce a jako třetí verzi projednávali nahrazení koalice kandidátkami KDU-ČSL s podporou STAN. Předseda Starostů Petr Gazdík se hodlá v následujících čtrnácti dnech setkat se svými kolegy v regionech a bude s nimi diskutovat o preferencích a postupech, jak je zvýšit. Bude u nich také zjišťovat, co si myslí o zmíněných variantách spolupráce.

Farský: Řešíme jen předvolební průzkumy, zapomínáme na kampaň

Podle Farského by ale obavy mít neměli ani lidovci, ani Starostové. "Starostové přinesou hlasy, až když lidé jejich jména uvidí na kandidátkách," upozornil poslanec. Podle něj s kolegy zapomněli na kampaň, takže nestihli voliče zaujmout.

"Měsíc neřešíme nic jiného než předvolební průzkumy, a tak trochu jsme zapomněli dát lidem vědět, proč by nás měli volit a podpořit. Proto považuji osmiprocentní preference ještě za skvělé, a z té desetiprocentní hranice nemám vůbec strach," důvěřuje koalici Farský.

Pokud by se šéfové strany a hnutí přece jen nakonec rozhodli změnit formát spolupráce z koalice na méně riskantní společné kandidátky, zůstala by kampaň ve stejné podobě jako nyní. Uskupení totiž už má nové logo i videospot. V rámci předkampaně také vyvěsili zhruba 150 billboardů převážně s tvářemi Bělobrádka a Gazdíka a chystají i společné volební noviny.

 

Právě se děje

Další zprávy