reklama
 
 

Babišovo hnutí by ve volbách získalo třetinu hlasů. Koalice lidovců a STAN by do sněmovny neprošla

Aktualizováno 10. 7. 2017 12:58
Nejnovější volební model agentury STEM potvrdil dominanci hnutí ANO. Hnutí pod vedením Andreje Babiše by vyhrálo s velkým náskokem a to ziskem 32,9 % hlasů, což by stačilo na 89 poslaneckých křesel. Na druhém místě by v červnu skončili komunisté s 14,3 %. Na třetí místo v průzkumu dosáhla ČSSD s 13,3 %. Občanští demokraté dostali 9,3 % hlasů. Šestiprocentní hranici překonali ještě lidovci a TOP 09. Předvolební koalice KDU-ČSL a STAN by ale potřebných 10 % na vstup do sněmovny nezískala. Pod hranicí 5 % se drží SPD i Piráti. Průzkum provedla agentura STEM na přelomu června a července a zúčastnilo se ho 1038 respondentů.

Praha - Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo hnutí ANO s náskokem před KSČM a ČSSD. Komunisté a sociální demokraté proti předchozímu červnovému průzkumu mírně posílili, podobně také TOP 09. Pokles zaznamenala ODS, ale také KDU-ČSL. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM.

Koalice Lidovci a Starostové by se do sněmovny podle volebního modelu patrně nedostala. KDU-ČSL by volilo 6,7 procenta obyvatel a STAN 1,9 procenta. Dohromady potřebují překonat desetiprocentní hranici. Průzkum ale koalici přímo neodráží, protože agentura se ptá otevřenou otázkou. Autoři v této souvislosti podotkli, že povědomí o této koalici je nadále velmi slabé.

Hnutí ANO by aktuálně zaznamenalo volební zisk 32,9 procenta, obdobně jako v předchozím průzkumu. KSČM by dostala 14,3 procenta hlasů, což znamená zlepšení o 1,6 procentního bodu. ČSSD si polepšila o 1,9 procentního bodu na 13,3 procenta.

Občanští demokraté si pohoršili z 9,6 na 9,1 procenta, KDU-ČSL z 7,4 na 6,7 procenta. Naopak STAN aktuální průzkum přiřkl zisk 1,9 procenta, proti minulému o procentní bod víc. TOP 09 by získala 6,2 procenta, její podpora vzrostla o 0,7 procentního bodu.

K volbám by určitě přišlo 56 procent respondentů, pětina by volebního práva nevyužila. Nerozhodnutých bylo 24 procent dotazovaných.

autoři: Domácí, ČTK | 10. 7. 2017 12:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama